Čunek neuspěl, na soudního znalce si stěžoval pozdě

Michal Kalina
4. 8. 2011 9:33
Znalec Alexander Beran měl problémy už dříve, soud mu dal podmínku a pokutu
Bývalý starosta Čunek je také přesvědčen, že znalcova odměna za posudek byla mimořádně vysoká.
Bývalý starosta Čunek je také přesvědčen, že znalcova odměna za posudek byla mimořádně vysoká. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Semily - Soudní znalec Alexander Beran, který měl poškodit senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL), nebude trestně stíhán. Státní zastupitelství v Semilech totiž zamítlo politikovu stížnost.

Čunek podal na Berana trestní oznámení kvůli posudku na cenu vsetínských bytů.

Bývalý starosta byl v souvislosti s jejich prodejem podezřelý z korupce. Znalec měl posudkem znevážit jeho čest a důstojnost.

Semilská policie sice zjistila, že posudek byl nekvalitní a zkreslený, čímž se mohl znalec dopustit trestného činu, oznámení už ale podal Čunek po skončení promlčecí lhůty.

Proti rozhodnutí si senátor stěžoval, ale podle deníku Právo ani u státních žalobců neuspěl. Zastupitelství názor policie potvrdilo.

"Společenská nebezpečnost chování toho znalce je jednoznačně daleko vyšší než ta právní kvalifikace. Navíc policie ho za státní peníze přeplatila. Dostal za posudek 200 tisíc korun, tedy čtyřikrát víc, než je běžné," sdělil již dříve deníku Čunek.

Politik hodlá požádat ve věci o dohled Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové. Navíc vyzval ke spolupráci i další občany, v jejichž případech Beran figuroval.

Znalec byl potrestán v jiné kauze

Sám soudní znalec ale trestu zcela neunikl. Působil totiž i jako správce konkurzní podstaty. A právě při této činnosti se podle pražského vrchního soudu nezákonně obohatil o úroky firmy Presta, kterou měl spravovat.

Soudce mu udělil dvouletý podmínečný trest a milionovou pokutu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy