reklama
 
 

Čunek mi zničil pověst, tvrdí sekretářka a chce miliony

26. 5. 2011 12:05
Nelíbí se jí, že ji Čunek označil například za ledovou královnu či neatraktivní ženu

Ostrava - Žalobu na senátora a expředsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka začal řešit ostravský krajský soud.

Čunkova bývalá sekretářka Marcela Urbanová chce odškodné deset milionů za údajné zničení pověsti. Nelíbí se jí vyjádření Čunka, ve kterých ji označil například za ledovou královnu či neatraktivní ženu. Poukazuje i na to, že se vinou politika stala veřejně známou osobou. 

Bývalý šéf KDU-ČSL k soudu nepřišel. Žalobu už dříve odmítl.

"Klient je na zahraniční cestě. Vrátí se v neděli a účastnit se bude pondělního jednání," sdělil Čunkův právník Radek Závodný. Dodal, že Čunek žalobu považuje za bezdůvodnou. "Naopak on je v tomto případě poškozeným. I proto odmítáme jakýkoliv smír. Necháme na soudu, aby rozhodl," řekl.

Urbanová ale celou záležitost vnímá jinak. O Urbanové se začalo hovořit v okamžiku, kdy Čunek nechal zveřejnit jemu adresovaný dopis. V něm Urbanová na čtyřech stranách popsala, jak ji sexuálně obtěžuje.

To odstartovalo vlnu dalších výroků, které Urbanovou údajně poškozují. "V tuto chvíli nejde o peníze, ale o princip. Nelze přijmout za fakt, že u nás existují různé kategorie lidí. Cítím se stejným občanem jako pan Čunek, a proto jsem se rozhodla bránit," řekla ve čtvrtek Urbanová.

O co v kauze také jde:

 • Policie začala na konci roku 2006 Čunka podezírat z toho, že jako starosta vzal v únoru 2002 úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů.
 • Hlavní svědkyní byla Čunkova někdejší sekretářka Urbanová.
 • Kauza hýbala českou politikou více než rok.
 • Policie tehdejšího lidoveckého předsedu a vicepremiéra obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real.
 • Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po opakovaném zastavení stíhání se vrátil. Později z ní znovu odešel, nikoli však ve spojitosti s údajnou korupční kauzou. Důsledkem Čunkova případu byla řada dalších trestních stíhání a žalob.
 • Z křivé výpovědi byla obviněna i Urbanová. Její trestní stíhání ale bylo zastaveno.

Její advokátka Klára Samková-Veselá na počátku jednání uvedla, že žalovaný v útocích pokračuje a navíc je i stupňuje. "Vypadá to tak, že budeme podávat další a další žaloby na ochranu osobnosti," řekla. Dodala, že tato současná žaloba zahrnuje výroky pronesené v určitém časovém období, kdy Čunek patřil k vrcholným představitelům české politické scény.

"Jde především o vytržení z anonymity. Paní Urbanová byla soukromá osoba. Nikdy nevystupovala ve veřejném životě. Byla to normální zaměstnankyně, která měla svůj život. Dnes je to mediálně známá osoba po celé republice," uvedla.

"Nebyl jsem při práci ničím rušen. Ani její atraktivitou"

Soudkyně ve čtvrtek začala jednání citacemi z publikovaných článků, v nichž Čunek Urbanovou například označil za ledovou královnu. V jiném zase uvedl, že mu vyhovovala jako sekretářka. "Nebyl jsem při práci ničím rušen. Ani její atraktivitou," řekl.

V dalším pak bývalou sekretářku označil za lhářku a neobyčejně ledovou a vypočítavou ženu.

V souvislosti s články soudkyně v následujících dnech vyslechne novináře. Někteří už vypovídali v Praze. Jejich výpovědi se nahrávaly.

U ostravského soudu budou nyní přehrány. Řízení je naplánováno do 1. června.

autoři: Domácí, ČTK | 26. 5. 2011 12:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama