Čunek mi zničil pověst, tvrdí sekretářka a chce miliony

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 5. 2011 12:05
Nelíbí se jí, že ji Čunek označil například za ledovou královnu či neatraktivní ženu
Jiří Čunek.
Jiří Čunek. | Foto: Ondřej Besperát

Ostrava - Žalobu na senátora a expředsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka začal řešit ostravský krajský soud.

Čunkova bývalá sekretářka Marcela Urbanová chce odškodné deset milionů za údajné zničení pověsti. Nelíbí se jí vyjádření Čunka, ve kterých ji označil například za ledovou královnu či neatraktivní ženu. Poukazuje i na to, že se vinou politika stala veřejně známou osobou. 

Bývalý šéf KDU-ČSL k soudu nepřišel. Žalobu už dříve odmítl.

"Klient je na zahraniční cestě. Vrátí se v neděli a účastnit se bude pondělního jednání," sdělil Čunkův právník Radek Závodný. Dodal, že Čunek žalobu považuje za bezdůvodnou. "Naopak on je v tomto případě poškozeným. I proto odmítáme jakýkoliv smír. Necháme na soudu, aby rozhodl," řekl.

Urbanová ale celou záležitost vnímá jinak. O Urbanové se začalo hovořit v okamžiku, kdy Čunek nechal zveřejnit jemu adresovaný dopis. V něm Urbanová na čtyřech stranách popsala, jak ji sexuálně obtěžuje.

To odstartovalo vlnu dalších výroků, které Urbanovou údajně poškozují. "V tuto chvíli nejde o peníze, ale o princip. Nelze přijmout za fakt, že u nás existují různé kategorie lidí. Cítím se stejným občanem jako pan Čunek, a proto jsem se rozhodla bránit," řekla ve čtvrtek Urbanová.

O co v kauze také jde:

  • Policie začala na konci roku 2006 Čunka podezírat z toho, že jako starosta vzal v únoru 2002 úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů.
  • Hlavní svědkyní byla Čunkova někdejší sekretářka Urbanová.
  • Kauza hýbala českou politikou více než rok.
  • Policie tehdejšího lidoveckého předsedu a vicepremiéra obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real.
  • Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po opakovaném zastavení stíhání se vrátil. Později z ní znovu odešel, nikoli však ve spojitosti s údajnou korupční kauzou. Důsledkem Čunkova případu byla řada dalších trestních stíhání a žalob.
  • Z křivé výpovědi byla obviněna i Urbanová. Její trestní stíhání ale bylo zastaveno.

Její advokátka Klára Samková-Veselá na počátku jednání uvedla, že žalovaný v útocích pokračuje a navíc je i stupňuje. "Vypadá to tak, že budeme podávat další a další žaloby na ochranu osobnosti," řekla. Dodala, že tato současná žaloba zahrnuje výroky pronesené v určitém časovém období, kdy Čunek patřil k vrcholným představitelům české politické scény.

"Jde především o vytržení z anonymity. Paní Urbanová byla soukromá osoba. Nikdy nevystupovala ve veřejném životě. Byla to normální zaměstnankyně, která měla svůj život. Dnes je to mediálně známá osoba po celé republice," uvedla.

"Nebyl jsem při práci ničím rušen. Ani její atraktivitou"

Soudkyně ve čtvrtek začala jednání citacemi z publikovaných článků, v nichž Čunek Urbanovou například označil za ledovou královnu. V jiném zase uvedl, že mu vyhovovala jako sekretářka. "Nebyl jsem při práci ničím rušen. Ani její atraktivitou," řekl.

V dalším pak bývalou sekretářku označil za lhářku a neobyčejně ledovou a vypočítavou ženu.

V souvislosti s články soudkyně v následujících dnech vyslechne novináře. Někteří už vypovídali v Praze. Jejich výpovědi se nahrávaly.

U ostravského soudu budou nyní přehrány. Řízení je naplánováno do 1. června.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy