Počet diabetiků roste, cukrovka hrozí třetině Čechů

ČTK ČTK
17. 3. 2015 14:25
Zhruba 850 000 lidí se léčí s cukrovkou, až půl milionu dalších o své nemoci neví a další tisíce mají takzvaný prediabetes, kdy je hladina cukru v krvi zvýšená jen mírně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Diabetiků v Česku podle předního českého diabetologa profesora Štěpána Svačiny dramaticky přibývá.

Zhruba 850 000 lidí se léčí s cukrovkou, až půl milionu dalších o své nemoci neví a další tisíce mají takzvaný prediabetes, kdy je hladina cukru v krvi zvýšená jen mírně.

Z hlediska infarktu či mrtvice je to však stejné riziko jako cukrovka. Svačina upozornil, že pokud se životní styl v Česku zásadně neozdraví, onemocní cukrovkou druhého typu během svého života každý třetí člověk.

Narůstá počet diabetiků s obezitou

Obézní lidé mají cukrovku třikrát častěji než štíhlí lidé, zatímco mezi lidmi s optimální váhou jsou tři procenta diabetiků, mezi obézními 18 procent. Kila navíc má přitom 55 procent Češek a Čechů, z nich 22 procent je obézních.

Nejčastěji se cukrovka zjistí ve věku 51 až 60 let, většinou náhodně například při předoperačním vyšetření.

Dramatický nárůst počtu diabetiků, u nichž nemoc souvisí s obezitou a špatným životním stylem, vede podle Svačiny k tomu, že se vyvíjejí stále nové léky. Zhruba polovina pacientů má i při léčbě hladinu cukru vysoko nad doporučenými pěti milimoly na litr krve.

Až 300.000 diabetiků ročně kvůli tomu postihnou vážné komplikace jako poškození cév, zraku, ledvin či tzv. diabetická noha, kdy hrozí amputace postižené končetiny.

Dostupné jsou nové léky

K nové skupině léků Svačina doplnil, že dosud se cukrovka léčila přípravky, které buď nahrazují inzulín, umožňují lepší účinek inzulínu, nebo podporují jeho vylučování ze slinivky.

Od loňska jsou dostupné léky založené na mechanismu, který působí v ledvině a cukr odchází ve zvýšené míře močí, pacient tak nadbytečný cukr "vymočí".

S poklesem hladiny cukru v krvi se zlepší citlivost organismu na inzulín, člověk ztrácí nadbytečná kila a klesne mu i tlak. Zdravotní pojišťovny nové léky hradí u diabetiků, kterým dosavadní léčba nepomáhá.

Do budoucna vidí Svačina jako výhodné, aby pojišťovny platily tyto léky také diabetikům, kterým dosavadní léčba zabírá jen částečně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Střety v Jeruzalémě si vyžádaly přes 200 zraněných

Nejméně 200 Palestinců a šest izraelských policistů bylo zraněno při nočních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá, oznámili v sobotu zdravotníci. V izraelské metropoli se po týdnech nepokojů očekává násilí i v dalších dnech. K uklidnění situace v sobotu Izrael vyzvala Evropská unie, Turecko blízkovýchodní zemi obvinilo z teroru vůči nevinným, informují tiskové agentury.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy