Čuba zůstává senátorem, vzdá se platu a chce úřadovat ze Zlína. Neuskutečnitelné, reaguje Štěch

Domácí Domácí
Aktualizováno 14. 6. 2017 15:52
Senátor František Čuba (SPO) se rozhodl vzdát platu a náhrad. Senátorem zůstává, úřadovat chce ze Zlína. Jednání Senátu se chce účastnit, až mu to zdraví dovolí. Čuba kvůli zdravotním problémům nedochází do Senátu už od loňského srpna, dosud bral plný plat včetně náhrad. Podle prezidenta Zemana je případná rezignace na post senátora plně Čubova věc. Předseda Senátu Milan Štěch míní, že by Čuba měl na funkci rezignovat nebo nastoupit na nemocenskou.
František Čuba.
František Čuba. | Foto: Karel Toman

Zlín - František Čuba zůstane dál senátorem. Po středeční schůzce se šéfem horní komory to oznámil šéf Čubova senátorského klubu Jan Veleba (SPO). Čuba se ale dobrovolně vzdá platu i náhrad. "Cestování na delší vzdálenosti je pro mne v tuto chvíli náročné. Činnost proto budu vykonávat z kanceláře ve Zlíně," napsal Čuba v dopise šéfovi senátu Milanu Štěchovi. 

Předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD) ale upozornil, že Senát nemůže kvůli absenci plat zastavit. Čuba by měl na funkci rezignovat, nebo nastoupit na nemocenskou, doporučil Štěch.

"Řešení, které navrhuje pan senátor František Čuba, není právně uskutečnitelné, na to jsem pana senátora Velebu upozornil už při našem společném jednání. Pan senátor by měl situaci řešit férově a pokud se nemůže pravidelně účastnit schůzí a také standardních regionálních aktivit, měl by se vzdát mandátu. Možností je také to, aby čerpal nemocenskou, tak jako všichni občané, kteří z důvodu nemoci nemohou do práce," uvedl Štěch.

Svou situaci v pondělí řešil Čuba s Velebou přímo ve Zlíně. Šéfovi Klubu nezávislých senátorů předal dopis, ve kterém navrhl další postup. Spekulovalo se, že se mandátu kvůli podlomenému zdraví vzdá. Nakonec se ale rozhodl jinak.

Veleba označil řešení, se kterým Čuba přišel, za "chlapské a férové". Jeho rozhodnutí vítá i kolega z klubu, Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). Práce senátora není prací jenom tady (v Praze), gros naší činnosti je v obvodech a tam si ji pan kolega vykonává bez problémů," myslí si Doubrava. Zájem médií o Čubovu situaci označil za štvanici. 

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci po návštěvě v Jihočeském kraji řekl, že případná rezignace je plně Čubova věc. "Já bych se u starého člověka, který prošel třemi operacemi, pokládal za hyenistu, kdybych se k otázce jeho případné rezignace vyjadřoval," řekl Zeman.

Čuba je v členem Klubu nezávislých senátorů. Ten má dohromady jen pět členů, tedy nejnižší možný počet pro vznik samostatného klubu. Kdyby se Čuba vzdal mandátu, musel by prezident vyhlásit v jeho okrese nové senátní volby. Mandát senátora je totiž vázán na konkrétní osobu a nelze jej delegovat na nikoho jiného. 

František Čuba byl do horní komory zvolen v okrese Zlín v říjnu 2014. Jednaosmdesátiletý bývalý předseda slavného JZD Slušovice ale kvůli zdravotním potížím na jednání horní komory nechodil od srpna loňského roku. Na nemocenskou ale nenastoupil. Po devět měsíců přitom pobíral jak plat, tak i náhrady na dopravu, dohromady přes 120 tisíc korun měsíčně. 

 

Právě se děje

Další zprávy