Čtyřicet procent domácností chodí o Vánocích do kostela

Pavel Baroch
22. 12. 2008 14:20
Ukázal do průzkum agentury STEM
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Přibližně třetina Čechů věří v Boha, k některé církvi se hlásí na základě svého přesvědčení zhruba dvě pětiny dospělých a zhruba každý druhý se alespoň občas účastní bohoslužeb.

Ukázal to předvánoční průzkum agentury STEM, která se na počátku prosince dotazovala reprezentativního vzorku 1282 lidí.

Podle tohoto průzkumu patří návštěva kostela k vánočním zvykům bezmála čtyřiceti procent českých domácností. "Typická je především pro osoby věřící, pro osoby hlásící se k některé církvi (především pro katolíky) a pro ty, kteří
navštěvují církevní bohoslužby," uvedl STEM.

Věří hlavně starší lidé a Moravané

K víře v Boha se hlásí především starší lidé. Takřka polovina osob starších 60 let tvrdí, že věří. "V ostatních skupinách obyvatel je podíl věřících již podstatně nižší. Pohybuje se zhruba mezi jednou čtvrtinou (nejmladší část populace) a jednou třetinou (lidé ve věku mezi 30 a 59 lety)," uvedl STEM.

Nejvíce věřících je tradičně na Moravě, kde se k víře hlásí 42 procent lidí. V českých krajích to je 29 procent dotázaných.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy