Čtyři vojáci zranění ve Španělsku byli propuštěni z nemocnice

ČTK ČTK
7. 11. 2015 16:47
Čtyři z pěti českých vojáků, kteří se zranili ve čtvrtek při nehodě vrtulníku ve Španělsku, byli propuštěni z nemocnice. Pátý zůstává na ortopedii Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Řekl to mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Vojáci byli do Česka převezeni v pátek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Čtyři z pěti českých vojáků, kteří se zranili ve čtvrtek při nehodě vrtulníku ve Španělsku, byli propuštěni z nemocnice. Pátý zůstává na ortopedii Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Řekl to mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Vojáci byli do Česka převezeni v pátek.

Nehoda se stala ve čtvrtek během aliančního cvičení asi 15 kilometrů od Zaragozy. Speciální jednotka se podle velitele českých vzdušných sil Libora Štefánika snažila na cvičení obsadit místo ovládané nepřítelem. Vrtulník se zhruba v deseti metrech propadl a spadl na zem, popsal Štefánik nehodu. Čtyři vojáci a druhý pilot utrpěli většinou pohmožděniny, jeden tržnou ránu na spánku.

Stroj, který se po dopadu převrátil na bok, byl vážně poškozen. Na místě nehody pokračuje společné šetření české a španělské komise. Závěry vyšetřování mají být k dispozici do několika týdnů, řekl v pátek Štefánik.

Zranění vojáci jsou z Prostějova

Vrtulník Mi-171Š a posádka jsou z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, zranění vojáci jsou příslušníky 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. Ostatní příslušníci této skupiny se podle Šulce vrátí do Česka podle původního plánu v příštích dnech.

V rámci manévrů Trident Juncture, které jsou jedním z největších aliančních cvičení v novodobé historii NATO, se do Španělska vydalo 75 vojáků z 22. základny vrtulníkového letectva se čtyřmi stroji Mi-171Š. Podle informace mluvčího českého generálního štábu z půlky října se česká armáda chystala vyslat na manévry více než 200 vojáků.

 

Právě se děje

Další zprávy