Foto: Čtyři soutěsky. Podívejte se, kde všude se uvažuje o stavbě přehrady na Berounce

Foto: Čtyři soutěsky. Podívejte se, kde všude se uvažuje o stavbě přehrady na Berounce
Roztoky pohledem od Křivoklátu. Tady se už sto let kreslí různě velké přehrady.  V šedesátých letech tu plánovali hráz vysokou 70 metrů, která by vzdula Berounku až do Plzně. Mohly by se pak vozit jaderné reaktory po vodě až k moři.
Nejnovější studie si klade neméně ušlechtilé cíle, ochránit dolní Berounku od povodní.
Stačilo by vybudovat hráz vysokou čtyřicet metrů a voda by stála až k soutoku se Střelou u Liblína.
Inženýři předpokládají odpor veřejnosti, nabízejí proto čtyři varianty míst, kde by mohla hráz stát. Všechny jsou na desetikilometrovém úseku od Roztok směrem na Týřovice. Vyberte si.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
11. 3. 2016 5:30
Nová studie Povodí Vltavy vytipovala čtyři místa pro stavbu přehrady u Křivoklátu.

Berounka, tak se říká asi sto let řece Mži od soutoku s Radbuzou v Plzni k soutoku s Vltavou v Praze. Je to jedna z největších neregulovaných tuzemských řek. To by se mohlo změnit. Povodí Vltavy nechalo vypracovat studii, jak řeku zregulovat. Mezi Roztokami u Křivoklátu a Týřovicemi studie určila čtyři místa vhodná pro stavbu čtyřicet metrů vysoké hráze. Hráz je navrhována jako průtočná, zavírala by se v případě povodní. Kdyby nebyly povodně, mohlo by se čtyřicet kilometrů Berounky zatopit třeba kvůli suchu, nebo když už to dílo bude stát, k ekonomickému využití.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy