Čtyři roky za sražení cyklisty kamionem platí, potvrdil soud

ČTK ČTK
10. 8. 2015 17:41
Řidič kamionu na Jihlavsku srazil sedmnáctiletého cyklistu, který následně zemřel. Řidič vinu popírá, podle Nejvyššího soudu ale existuje dostatek důkazů, které jej usvědčují z usmrcení z nedbalosti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Nejvyšší soud (NS) potvrdil čtyřletý trest vězení Václavu Lysákovi, jenž na Jihlavsku srazil a usmrtil sedmnáctiletého cyklistu.

Od nehody pak ujel a vinu popřel. Podle NS ale existuje dostatek důkazů, které jej usvědčují z usmrcení z nedbalosti a neposkytnutí pomoci.

Lysák v dovolání tvrdil, že k žádnému střetu jeho nákladního auta s cyklistou nedošlo, respektive že žádný nezaznamenal. Přímé důkazy podle něj zcela chybí. Žádal zrušení rozsudku a nové projednání kauzy u Okresního soudu v Jihlavě.

Po nehodě auto umyl, stejně se podařilo najít krev

NS ale vyjmenoval řadu indicií, které svědčí o Lysákově vině. Řidič sice zřejmě po nehodě auto umyl a přetřel, přesto se podařilo najít krevní stopu.

Střepy a úlomky na místě nehody taktéž odpovídají poškozením zjištěným na Lysákově autě. Justice vycházela také z kamerových záznamů a dalších stop.

"Na pachatelství obviněného tedy nepřímo ukazuje tak široký okruh okolností, že je vyloučeno, aby se jednalo o pouhou náhodu, která by reálně připouštěla i jinou verzi v otázce, kdo byl pachatelem," stojí v usnesení. NS rozhodl v červnu bez veřejného jednání, nyní zveřejnil plné odůvodnění.

Kamion srazil cyklistu zpětným zrcátkem

Podle obžaloby Lysák cyklistu zachytil v červenci 2013 pravým zpětným zrcátkem při předjíždění poblíž Vysokých Studnic na Jihlavsku. Mladík po pádu na místě podlehl těžkým zraněním.

Pitva prokázala, že cyklista byl v okamžiku nehody lehce podnapilý, podle Okresního soudu v Jihlavě to však nemělo na nehodu přímý vliv.

Soudní znalec dospěl k závěru, že řidič musel kontakt s cyklistou zaznamenat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy