Čtyři hlasování, čtyři "trestné body". Poslanec KSČM propadl v hodnocení Rekonstrukce státu

Radek Bartoníček Aleš Ligas, Radek Bartoníček
29. 9. 2016 17:22
Komunistický poslanec Jan Klán dopadl nejhůř v hodnocení poslanců a senátorů, kteří byli posuzovaní podle toho, jak se postavili ke schvalování protikorupčních zákonů. Žebříček poslanců zveřejnila ve středu odpoledne platforma neziskových organizací Rekonstrukce státu.
Mezi poslance, kteří slíbili protikorupčních zákonů, patří i premiér Bohuslav Sobotka
Mezi poslance, kteří slíbili protikorupčních zákonů, patří i premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Rekonstrukce státu

Praha - Komunistický poslanec Jan Klán se ocitl na posledním místě Rekonstrukce státu, která zkoumala postoj poslanců i senátorů k protikorupčním zákonům. Klán patřil k celé řadě poslanců, slibujících této platformě neziskových organizaci, že podpoří sedm zákonů, které se týkají právě boje proti korupci. Ze čtyř zákonů, které zatím členové parlamentu projednávali, nezvedl ruku ani pro jeden. Pět zákonů přitom zbývá ještě projednat. 

„Zpočátku se Rekonstrukce státu tvářila zajímavě, ale zklamala mě natolik, že s nimi nechci mít nic společného. Už jen proto, že hájí zájmy soukromého kapitálu a účelově zkresluje data,“ vysvětloval Klán Aktuálně.cz, proč ani jeden zákon nepodpořil. Na posledních místech v závěsu za ním skončil ještě exhejtman Středočeského kraje a nynější poslanec za ODS Petr Bendl a další komunistický poslanec Václav Snopek.

Naopak mezi těmi, kteří nejvíce dodrželi slovo a zákony skutečně podpořili, byli zástupci T0P 09 a Starostů a nezávislých a hnutí ANO, a mezi senátory zástupci Strany Zelených, pirátů a KDU-ČSL.

V Poslanecké sněmovně si nejlépe vedl poslanec Radek Vondráček z ANO s Janem Farským a Petr Gazdíkem z TOP09/STAN. Čtvrté místo obsadil lidovecký poslanec Jiří Mihola a páté Jan Sedláček z hnutí ANO. Mezi senátory stojí na špici Libor Michálek zvolený za koalici Strany zelených a České pirátské strany, následovaný senátory Václavem Láskou a Zdeňkem Papouškem zvolenými za koalici KDU-ČSL, Strany Zelených a České pirátské strany.  K podpoře protikorupčních zákonů se přihlásilo celkem 167 poslanců a 24 senátorů.

Nemáme s Babišem nic společného

Zákonodárci zatím schválili čtyři z devíti protikorupčních zákonů. Mezi ně patří zprůhlednění financování politických stran a volebních kampaní, zveřejňování smluv státu, zákony bez přílepků nebo zrušení anonymních akcií. Další čtyři návrhy  jsou v legislativním procesu a jeden zákon, týkající se odpolitizování státní správy, byl sice přijatý, ale podle Rekonstrukce státu v rozporu s jejími požadavky.

"Stejně jako před každými volbami se snažíme dávat lidem důležité informace pro jejich vlastní rozhodování. Víme, že protikorupční oblast není vše, co se v politice děje, a nejsme pro ně jediný zdroj informací. Ale domníváme se, že jde o část, která je dost významná," sdělil ředitel neziskové organizace Frank Bold a jeden z garantů platformy Rekonstrukce státu Pavel Franc.

Garanty celého projektu Rekonstrukce státu jsou zástupci pěti organizací zapojených do projektu: Oživení, Naši Politici, Centrum aplikované ekonomie, Otevřená společnost a nezisková organizace Frank Bold, která celý projekt iniciovala a má na starosti jeho koordinaci. Zástupci Rekonstrukce v nedávné době čelili tlaku některých politiků, kteří obviňovali tuto nevládní organizaci z podpory Andreje Babiše

"S Andrejem Babišem nemáme nic společného, hnutí ANO pouze převzalo část našich témat a cílů. Nikdy jsme od Andreje Babiše nedostali ani korunu," prohlásil ve středu Václav Zeman z Rekonstrukce státu. 

 

Právě se děje

před 47 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy