Čtyři hlasování, čtyři "trestné body". Poslanec KSČM propadl v hodnocení Rekonstrukce státu

Radek Bartoníček Aleš Ligas, Radek Bartoníček
29. 9. 2016 17:22
Komunistický poslanec Jan Klán dopadl nejhůř v hodnocení poslanců a senátorů, kteří byli posuzovaní podle toho, jak se postavili ke schvalování protikorupčních zákonů. Žebříček poslanců zveřejnila ve středu odpoledne platforma neziskových organizací Rekonstrukce státu.
Mezi poslance, kteří slíbili protikorupčních zákonů, patří i premiér Bohuslav Sobotka
Mezi poslance, kteří slíbili protikorupčních zákonů, patří i premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Rekonstrukce státu

Praha - Komunistický poslanec Jan Klán se ocitl na posledním místě Rekonstrukce státu, která zkoumala postoj poslanců i senátorů k protikorupčním zákonům. Klán patřil k celé řadě poslanců, slibujících této platformě neziskových organizaci, že podpoří sedm zákonů, které se týkají právě boje proti korupci. Ze čtyř zákonů, které zatím členové parlamentu projednávali, nezvedl ruku ani pro jeden. Pět zákonů přitom zbývá ještě projednat. 

„Zpočátku se Rekonstrukce státu tvářila zajímavě, ale zklamala mě natolik, že s nimi nechci mít nic společného. Už jen proto, že hájí zájmy soukromého kapitálu a účelově zkresluje data,“ vysvětloval Klán Aktuálně.cz, proč ani jeden zákon nepodpořil. Na posledních místech v závěsu za ním skončil ještě exhejtman Středočeského kraje a nynější poslanec za ODS Petr Bendl a další komunistický poslanec Václav Snopek.

Naopak mezi těmi, kteří nejvíce dodrželi slovo a zákony skutečně podpořili, byli zástupci T0P 09 a Starostů a nezávislých a hnutí ANO, a mezi senátory zástupci Strany Zelených, pirátů a KDU-ČSL.

V Poslanecké sněmovně si nejlépe vedl poslanec Radek Vondráček z ANO s Janem Farským a Petr Gazdíkem z TOP09/STAN. Čtvrté místo obsadil lidovecký poslanec Jiří Mihola a páté Jan Sedláček z hnutí ANO. Mezi senátory stojí na špici Libor Michálek zvolený za koalici Strany zelených a České pirátské strany, následovaný senátory Václavem Láskou a Zdeňkem Papouškem zvolenými za koalici KDU-ČSL, Strany Zelených a České pirátské strany.  K podpoře protikorupčních zákonů se přihlásilo celkem 167 poslanců a 24 senátorů.

Nemáme s Babišem nic společného

Zákonodárci zatím schválili čtyři z devíti protikorupčních zákonů. Mezi ně patří zprůhlednění financování politických stran a volebních kampaní, zveřejňování smluv státu, zákony bez přílepků nebo zrušení anonymních akcií. Další čtyři návrhy  jsou v legislativním procesu a jeden zákon, týkající se odpolitizování státní správy, byl sice přijatý, ale podle Rekonstrukce státu v rozporu s jejími požadavky.

"Stejně jako před každými volbami se snažíme dávat lidem důležité informace pro jejich vlastní rozhodování. Víme, že protikorupční oblast není vše, co se v politice děje, a nejsme pro ně jediný zdroj informací. Ale domníváme se, že jde o část, která je dost významná," sdělil ředitel neziskové organizace Frank Bold a jeden z garantů platformy Rekonstrukce státu Pavel Franc.

Garanty celého projektu Rekonstrukce státu jsou zástupci pěti organizací zapojených do projektu: Oživení, Naši Politici, Centrum aplikované ekonomie, Otevřená společnost a nezisková organizace Frank Bold, která celý projekt iniciovala a má na starosti jeho koordinaci. Zástupci Rekonstrukce v nedávné době čelili tlaku některých politiků, kteří obviňovali tuto nevládní organizaci z podpory Andreje Babiše

"S Andrejem Babišem nemáme nic společného, hnutí ANO pouze převzalo část našich témat a cílů. Nikdy jsme od Andreje Babiše nedostali ani korunu," prohlásil ve středu Václav Zeman z Rekonstrukce státu. 

 

Právě se děje

před 33 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy