Čtvrtina účastníků senátních voleb neposlala včas zprávu o financování kampaně

ČTK ČTK
18. 1. 2019 12:04
Zprávu o financování loňské volební kampaně do Senátu zaslalo Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí 54 ze 72 účastníků voleb. Na zaslání zprávy včetně účetnictví měli čas do půlnoci na úterý. Zároveň měli zprávu zveřejnit na internetu. Za nedoručení či nezveřejnění zprávy hrozí pokuta až sto tisíc korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Volby se konaly v říjnu spolu s komunálními volbami v 27 obvodech. Kandidovalo 72 subjektů. Kandidáty měly strany, hnutí, koalice, ale také kandidovali nestraníci. "Z celkem 16 politických stran a hnutí, koalic a nezávislých kandidátů, kteří získali mandát, bylo doručeno 12 zpráv o financování volební kampaně," uvedl dohledový úřad.

Úřad už dříve uvedl, že zprávu o financování loňské senátní kampaně řádně zveřejnilo na internetu jen 46 ze 72 subjektů účastnících se voleb. S vyhodnocením doručování zpráv počkal až na konec týdne s ohledem na to, že někteří mohli zprávu v termínu zaslat poštou a mohla přijít později.

Úřad už loni koncem října uložil 20 pokut

Kandidující strany, koalice i nestraníci mají ohledně kampaně povinnost poslat zprávu o financování volební kampaně úřadu a dodat mu i účetnictví, úřad je pak bude kontrolovat. Zároveň musejí zveřejnit financování volební kampaně na internetu a tuto adresu úřadu oznámit.

Úřad už loni koncem října uložil 20 pokut za více než 280 tisíc korun nezávislým kandidátům a politickým uskupením, jejichž kandidáti se ucházeli o místo senátora. Některé strany, hnutí, jejich koalice nebo samostatní kandidáti nesplnili povinnost oznámit úřadu adresu internetových stránek s volebním účtem nebo adresu webu s informacemi o financování volební kampaně. Tehdy úřad uložil tresty formou příkazu.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy