Čtvrtina účastníků senátních voleb neposlala včas zprávu o financování kampaně

ČTK ČTK
18. 1. 2019 12:04
Zprávu o financování loňské volební kampaně do Senátu zaslalo Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí 54 ze 72 účastníků voleb. Na zaslání zprávy včetně účetnictví měli čas do půlnoci na úterý. Zároveň měli zprávu zveřejnit na internetu. Za nedoručení či nezveřejnění zprávy hrozí pokuta až sto tisíc korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Volby se konaly v říjnu spolu s komunálními volbami v 27 obvodech. Kandidovalo 72 subjektů. Kandidáty měly strany, hnutí, koalice, ale také kandidovali nestraníci. "Z celkem 16 politických stran a hnutí, koalic a nezávislých kandidátů, kteří získali mandát, bylo doručeno 12 zpráv o financování volební kampaně," uvedl dohledový úřad.

Úřad už dříve uvedl, že zprávu o financování loňské senátní kampaně řádně zveřejnilo na internetu jen 46 ze 72 subjektů účastnících se voleb. S vyhodnocením doručování zpráv počkal až na konec týdne s ohledem na to, že někteří mohli zprávu v termínu zaslat poštou a mohla přijít později.

Úřad už loni koncem října uložil 20 pokut

Kandidující strany, koalice i nestraníci mají ohledně kampaně povinnost poslat zprávu o financování volební kampaně úřadu a dodat mu i účetnictví, úřad je pak bude kontrolovat. Zároveň musejí zveřejnit financování volební kampaně na internetu a tuto adresu úřadu oznámit.

Úřad už loni koncem října uložil 20 pokut za více než 280 tisíc korun nezávislým kandidátům a politickým uskupením, jejichž kandidáti se ucházeli o místo senátora. Některé strany, hnutí, jejich koalice nebo samostatní kandidáti nesplnili povinnost oznámit úřadu adresu internetových stránek s volebním účtem nebo adresu webu s informacemi o financování volební kampaně. Tehdy úřad uložil tresty formou příkazu.

 

Právě se děje

před 24 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy