Čtrnáct milionů? Na to rodina nemá, říká advokát Ratha

Domácí Domácí
21. 8. 2012 7:24
Obhájci Davida Ratha si vzali tři dny na rozmyšlenou
David Rath v jednacím sále Poslanecké sněmovny.
David Rath v jednacím sále Poslanecké sněmovny. | Foto: Jan Langer

Praha - Čtrnáct milionů bude muset sehnat z korupce obžalovaný David Rath, aby se dostal ven z vazby.

V pondělí o tom zatím nepravomocně rozhodl soudce Jiří Wažik. Rathovi obhájci si vzali tři dny na rozmyšlenou.

Jeden z nich, Adam Černý, novinářům řekl, že tato částka byla naprosto mimo představy Davida Ratha.

Po večerním setkání s klientem Černý uvedl, že v možnostech rodiny sehnání takové částky není. "Členové rodiny jsou zdeptaní. Z rozhodnutí soudu nám vyplývá, že účelem vazby je, aby ve vazbě zůstal," uvedl pro Českou televizi Černý.

"Ta částka odráží závažnost trestné činnosti, která byla spáchána. A to nejen samotnou výši škody, ale v konkrétním případě i v jaké pozici se obviněný v té době nacházel. Zároveň odráží jeho příjmové možnosti, respektive příjmové možnosti osob, které jsou ochotny peněžitou záruku složit, a jako třetí faktor odráží důvodnost těch obav z naplnění vazebních důvodů," kontroval soudce Jiří Wažik.

Policie obestavila Rathův majetek, a tak není exhejtman schopen se sám z vazby vyplatit. Po půlmilionu korun na kauci však přislíbili Rathův otec Ratmír a přítelkyně Renata Horká.

"Čtrnáct milionů však dohromady nedají," řekl k tomu Rathův obhájce.

I v případě, že by byl Rath schopen nakonec kauci složit, nemá podle pondělního rozhodnutí soudu ještě propuštění z vazby jisté. O tom rozhodne až soud v září.

Konec Ratha, jak jsme ho znali?

A jak David Rath reagoval na vyřčenou sumu? 

"Neomdlel," řekl Černý, ale posléze přiznal, že jeho mandant "byl zkroušený". David Rath už podle něho není ten David Rath, jak ho zná veřejnost z médií.

Toto rozhodnutí padlo i navzdory tomu, že se za Ratha zaručily více než tři desítky lidí, mezi nimiž nechybí poslanci, senátoři či lékaři.

Protože Rathovi minulý týden vypršela tříměsíční lhůta pro vazbu z důvodu zamezení možného ovlivňování svědků, požádal o její nahrazení kaucí a písemnými zárukami.

Odvolací středočeský soud však před časem vyjádřil obavu, že bývalý hejtman bude pokračovat v trestné činnosti, nebo že uteče.

Neuteču, snažil se Rath přesvědčit soud

Právě o nereálnosti útěku se snažil Rath přesvědčit během svého hodinového proslovu soudce.

"Říkal, že není reálné, aby někam utíkal, má tu velké zázemí, rodinu, druhou rodinu, otce, o kterého se musí starat," popsal Rathovu řeč Černý.

Jak minulý týden zjistilo Aktuálně.cz, mezi lidmi, kteří se svým podpisem za Ratha zaručili, jsou například poslanci Jiří Šlégr (NS-LEV 21) a Stanislav Huml (ČSSD), senátor Vladimír Dryml (SPOZ), starosta Hostivice Jaroslav Kratochvíl (ČSSD), osobní tajemník kardinála Dominika Duky Milan Norbert Badal, fotograf Bohumil Hynek nebo Rathův poslanecký asistent a učitel z hostivického gymnázia Patrik Tomšů se svou manželkou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy