reklama
 
 

Čtenáři Aktuálně.cz Rathovi nedůvěřují

13. 11. 2005 15:20
Praha - Fungování VZP sice mnozí čtenáři deníku Aktuálně.cz kritizují, ještě méně se jim však zamlouvá postup, který zvolil ministr zdravotnictví David Rath.

Vyplývá to z rozsáhlých diskusí, které se rozvinuly pod redakčními texty o uvalení státního dozoru nad touto pojišťovnou. A také z anket.

V první z nich lidé odpovídali, zda věří Davidu Rathovi, že mu jde především o hospodaření VZP.

Během půl dne v anketě hlasovalo 456 čtenářů Aktuálně.cz.

Drtivá většina (75 procent ) se domnívala, že za nucenou správou stojí především ministrovy ambice. Zlomek čtenářů - 4 procenta - zvolil možnost, že si Rath prostřednictvím VZP vyrovnává účty s konkurencí. Tvrzení, že Rath skutečně hodlá rychle řešit problémy pojišťovny, si však vybrala také pouze pětina hlasujících.

Čtenáři Ratha podrobili zevrubné kritice. A to navzdory skutečnosti, že ani s VZP nejsou dvakrát spokojeni.

Mnozí (v druhé z anket) dokonce potvrdili, že hodlají po jeho zásahu v pojišťovna odejít do jiného ústavu. Vůli opustit VZP vyjádřilo během dvou dní 34 procent z více než 970 lidí, kteří v anketě hlasovali. Plných 24 procent z nich tak chce učinit proto, že se jim nezamlouvá být klientem pojišťovny, která je pod přímou kontrolou státu.

Většina ovšem (tedy zbývajících 66 procent), soudí, že nemá smysl se unáhlovat.

Čtenářka A.Tichá už VZP opustila. "Skončila jsem tam poté, co jsem se vrátila z Mariánek. V lázních jsem byla poprvé - po operaci páteře. Nemoc jsem si nezpůsobila sama. Nekouřím, nepiji alkohol, neberu drogy. Kupuji si vitamíny, nechci po pojišťovně, aby mi hradila paralen, brufen a jiné volně dostupné léky. Přesto mě zaskočilo, že klienti VZP byli označeni žlutou kartičkou na jídelním stole a neměli nárok na zeleninovou oblohu, ovoce ani moučník. Připadala jsem si jako žebrák. Například jsem dostala na snídani upozornění, že si do ovesných vloček nesmím dát mléko, ani ovoce, protože to není hrazené."

Oproti tomu čtenář, vystupující pod nickem MUDrc, kritizoval, co všechno by lidé chtěli od pojišťovny platit. "Zadara deštník, lístek do kina a masáž zad. A až budeš potřebovat nákladnou operaci, založ si konto Míša, protože na ní už pochopitelně prachy nebudou."

Mnozí čtenáři pak poukazovali na nehospodárnost VZP. "Neví někdo, proč mi chodí do schránky nějaký pitomý časopis VZP, který stejně nikdo nečte? Proč v každém okresním městě sídlí banda úředníků v klimatizovaném baráku na čtyři patra? Mořský koník pro alergiky... Proč s ním jezdí sousedovi syn (na dovolenou u moře za pár šupů) když přitom hraje závodně fotbal?" ptal se například diskutující s přízviskem Dr n. "Jednoznačně - v situaci deficitního hospodaření - měl management tohohle podniku už dávno přistoupit ke krizovému řízení."

autor: Simona Holecová | 13. 11. 2005 15:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama