ČT zaostřila na rok 1989. Janeček si vzpomíná mlhavě

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
5. 11. 2009 14:55
Ředitel ČT musel konfrontovat svou minulost s odpůrci režimu
Generální ředitel ČT Jiří Janeček
Generální ředitel ČT Jiří Janeček | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Přímý přenos z minulosti" - pod takovým mottem chystá Česká televize sérii pořadů, které 17. listopadu připomenou dvacáté výročí pádu komunismu.

Neplánovaný přímý přenos z minulosti generálního ředitele Jiřího Janečka se odehrál už na tiskové konferenci, která plány televize představila, a to za přítomnosti Václava Havla nebo jeho někdejšího tajemníka Vladimíra Hanzela.

Za vším stála jednoduchá novinářská otázka: Jaké jsou Vaše vzpomínky na listopad? Tu dostali všichni účastníci konference.

Co ČT chystá?

  • koncert Už je to tady, který pořádá Václav Havel 14. listopadu v mezinárodním duchovním centru Pražská křižovatka. Zahraje Pražská komorní filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka. Zazpívá slavná sopranistka Renée Flemingová. Na koncertě v přímém přenosu ČT vystoupí také Suzanne Vega, Joan Baezová nebo Lou Reed

17. listopadu

  • debata Michala Prokopa s aktéry listopadových událostí. Pozváni jsou třeba Václav Havel, Václav Klaus, Václav Bartuška, Ján Čarnogurský či Jiří Dienstbier. Z "druhé strany barikády" Milouš Jakeš, Vasil Mohorita nebo Miroslav Štěpán,
  • rekonstrukce studentského pochodu, který odstartoval pád komunistického režimu, který zorganizoval obecně prospěšná společnost Opona. Sraz na Albertově je v 15 hodin, v 15:30 se průvod vydá na Národní třídu. V 16:00 začíná pořad České televize "Albertov 16:00"
  • dokument Igora Chauna nazvaný Mrtvý student, který se nikdy nenarodil. Dokument přináší svědectví Jany Strunecké, která se na Národní třídě pohybovala v blízkosti důstojníka Státní bezpečnosti Ludvíka Zifčáka,
  • dokument Za co jsme cinkali klíči - film o lidech, kteří se během revoluce stali elitami, ale pak dali přednost soukromému před veřejným životem.
  • dokument Sedm studentů - portréty sedmi studentů, kteří se v listopadu podíleli na svržení režimu

Jiřímu Janečkovi, kterému kritici často vyčítají členství v komunistické straně i pozici vedoucího redaktora v týdeníku táborského Okresního výboru KSČ Palcát, nezbylo než odpovědět vyhýbavě, na rozdíl od ostatních dotázaných, kteří vzpomínali na účast na demonstraci na Národní třídě či na dalších, které po 17. listopadu následovaly.

"Moje vzpomínky na 17. listopad jsou poněkud mlhavé, tak o to víc se budu rád dívat na celý program, byť jsem torza už viděl, a doufám, že se mi zase nějaké vzpomínky při zhlédnutí našich pořadů vybaví," řekl Janeček.

Janeček se brání: Nic zlého jsem nedělal

Janečka jeho minulost "pronásleduje" od zvolení do čela veřejnoprávní televize. Debata o ní se znovu rozvířila poté, co vyšlo najevo, že byl v týdeníku Palcát vedoucím redaktorem a nikoli jen redaktorem, jak měl v oficiálním životopisu.

Janeček se ale brání, že před listopadem 1989 nikomu neublížil a že psal naopak i režimu nepohodlné texty. 

"Vedoucí redaktor. Víte, kolik v těch novinách pracovalo lidí? Tři lidi. Vaše pravomoci se pak liší v tom, že vy malujete špígl a oni ho nemalujou. Okresní tajemník takhle držel ty noviny Palcát a říkal: Janečku, když budeš takhle pokračovat, tak si budeš vyklízet šuplíky. A vy, který o tom víte prd, tak mi tady kážete. Já jsem tam psal věci, který lidi brali, a tyhlety to štvalo," řekl v létě v rozhovoru pro Lidové noviny.

Havel Českou televizi pochválil

Hlavní postava revolučních změn a bývalý prezident Václav Havel nicméně Českou televizi pod vedením Jiřího Janečka za program, který chystá k dvacátému výročí listopadových změn pochválil.

"Cením si přístupu, jakým se Česká televize výročí věnuje. Bude se snažit ukázat události v různých aspektech. Nebezpečí, legrace, chaos. To všechno tam bylo," řekl Havel.

 

Právě se děje

Další zprávy