ČT úmyslně měnila fakta kvůli předvolební korektnosti

Michal Štůsek Michal Štůsek
8. 5. 2010 17:26
Komentátor Marek Svačina vědomě změnil jméno dostihu, v němž byla uvedena ODS
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Z předvolební hyperkorektnosti České televize se stalo matení diváků.

Přesvědčit se o tom mohli milovníci dostihů, kteří si minulou sobotu pustili přenos steeplechase z Lysé nad Labem.

Komentátor Marek Svačina v televizním přenosu úmyslně zaměnil jméno závodu.

Dostih s oficiálním názvem ´Cena občanského sdružení "Volím ODS - ODS navzdory - 12!"´ totiž označil za ´Memoriál Václava Špačka´. A bylo vedlejší, že ten se jel až dvě hodiny poté. Aby byla mystifikace dokonána, vše navíc podpořila grafika ČT, která byla - až na název dostihu - informačně přesná.

Plníme kodex ČT

Nešlo přitom o omyl, nýbrž záměr. Aktuálně.cz to potvrdil i šéfredaktor redakce sportu České televize Ota Černý.

"Kolega Svačina se rozhodl správně. Redakce sportu plní pouze kodex ČT, že nebude propagovat žádné stranické aktivity. Proto Memoriál Václava Špačka," odpověděl stručně na otázku, co k tomuto rozhodnutí komentátora vedlo.

Jezdec Joe Tizzard na koni Cornish Rebel při dopadu na Totesport Cheltenham Gold Cup v anglickém Gloucestershire.
Jezdec Joe Tizzard na koni Cornish Rebel při dopadu na Totesport Cheltenham Gold Cup v anglickém Gloucestershire. | Foto: Aktuálně.cz

Podle mluvčího veřejnoprávní televize Ladislava Štichy byl o úmyslné změně názvu předem informován pořadatel akce Jan Palyza. "Věděl jsem o tom, ale co můžu dělat. Jsem rád, že se dostihy v televizi odvysílají," vysvětluje šéf pořadatelského týmu v Lysé nad Labem.

Předvolební stranická propagace

Název dostihu si může kdokoliv zaplatit a také pojmenovat. V tomto případě se jednalo o občanské sdružení VOON 12, které podle svých informací věnovalo vítězi 30 tisíc korun. "Televizní přenos v podmínkách není, z mé strany jsem tedy vše dodržel," hájí se Palyza.

"Je to klasický příklad předvolební snahy o zviditelnění strany v televizi," vysvětluje Ladislav Šticha s tím, že ČT od 14. dubna letošního roku, stejně jako v minulosti před volbami, zahájila embargo na vysílání pořadů, které by mohly pomoci propagovat politické strany.

"Toto pravidlo neplatí pro zpravodajské pořady s aktuální tématikou a předvolební spoty vysílané podle zákona," dodává mluvčí.

Veřejnoprávní televize se tak v předvolebním období dostává do paradoxních chvílí, kdy v rámci úzkoprsé snahy o politickou korektnost narušuje vlastní Kodex, který jí mimo jiné ukládá povinnost poskytovat nestranné a nezávislé zpravodajství, informace a komentáře. 

 

Právě se děje

Další zprávy