ČT spouští nový projekt. Chce vychovávat fotbalové fanoušky

Adéla Davidová, Václav Dolejší
23. 7. 2015 19:04
Příznivci budou natáčet videa, která Česká televize zveřejní na obrazovce i na internetu. Autoři nejlepších příspěvků získají ceny.
ME"21" 2015: Česko-Německo: český fanoušek
ME"21" 2015: Česko-Německo: český fanoušek | Foto: Reuters

Praha - Česká televize ve čtvrtek spustila těsně před víkendovým startem dalšího ročníku tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže Synot liga nový projekt. Nazvala ho Fandím a chce díky němu vychovávat české fotbalové fanoušky. Aby se správně chovali na sportovních stadionech a fandili podle kodexu Fotbalové asociace ČR (FAČR).

"Budeme se snažit ve spolupráci s jednotlivými kluby a s jednotlivými fankluby vyzývat lidi, aby nám posílali svá videa, která budeme využívat k propagaci fotbalu jednak na obrazovce a za druhé na internetu. Zároveň ale chceme, aby ti, kteří budou součástí tohoto projektu, akceptovali nějaká pravidla toho, jakým způsobem se na těch stadionech mají chovat," řekl k projektu generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Foto: Česká televize

Ve spolupráci s FAČR televize vytvořila deset bodů, podle kterých by se fotbaloví fanoušci měli chovat. Díky aplikaci pro chytré telefony budou fanoušci moci zveřejnit video na určité téma a v soutěži hlasovat pro nejlepší nahrávky. Autor videa s největším počtem hlasů získá od ČT věcnou cenu.

"Jednotlivým klubům a fanklubům nabídneme možnost sestřihů videí jejich fanoušků, aby je třeba používali před zápasem nebo v průběhu přestávek či po zápasech. Tímhle způsobem bychom chtěli přitáhnout lidi na stadiony a dostat do toho energii, která se objeví i u nás na obrazovce," doplnil Dvořák.

ČT reaguje svým videoprojektem na opakované výtržnosti fotbalových fanoušků, kteří ničí vybavení stadionů a útočí na pořadatele i policisty. Obvyklé jsou střety při rizikových utkáních, například když se střetne Baník Ostrava s pražskou Spartou.

V červnu pak fanoušci Ostravy při derniéře na stadionu na Bazalech při zápasu s Duklou Praha zdemolovali sedačky, branky nebo kusy trávníku. Známý je i případ sparťanských fanoušků, kteří se loni v říjnu poprali během utkání Evropské ligy s příznivci Slovanu Bratislava.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 58 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy