ČT spouští nový projekt. Chce vychovávat fotbalové fanoušky

Adéla Davidová, Václav Dolejší
23. 7. 2015 19:04
Příznivci budou natáčet videa, která Česká televize zveřejní na obrazovce i na internetu. Autoři nejlepších příspěvků získají ceny.
ME"21" 2015: Česko-Německo: český fanoušek
ME"21" 2015: Česko-Německo: český fanoušek | Foto: Reuters

Praha - Česká televize ve čtvrtek spustila těsně před víkendovým startem dalšího ročníku tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže Synot liga nový projekt. Nazvala ho Fandím a chce díky němu vychovávat české fotbalové fanoušky. Aby se správně chovali na sportovních stadionech a fandili podle kodexu Fotbalové asociace ČR (FAČR).

"Budeme se snažit ve spolupráci s jednotlivými kluby a s jednotlivými fankluby vyzývat lidi, aby nám posílali svá videa, která budeme využívat k propagaci fotbalu jednak na obrazovce a za druhé na internetu. Zároveň ale chceme, aby ti, kteří budou součástí tohoto projektu, akceptovali nějaká pravidla toho, jakým způsobem se na těch stadionech mají chovat," řekl k projektu generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Foto: Česká televize

Ve spolupráci s FAČR televize vytvořila deset bodů, podle kterých by se fotbaloví fanoušci měli chovat. Díky aplikaci pro chytré telefony budou fanoušci moci zveřejnit video na určité téma a v soutěži hlasovat pro nejlepší nahrávky. Autor videa s největším počtem hlasů získá od ČT věcnou cenu.

"Jednotlivým klubům a fanklubům nabídneme možnost sestřihů videí jejich fanoušků, aby je třeba používali před zápasem nebo v průběhu přestávek či po zápasech. Tímhle způsobem bychom chtěli přitáhnout lidi na stadiony a dostat do toho energii, která se objeví i u nás na obrazovce," doplnil Dvořák.

ČT reaguje svým videoprojektem na opakované výtržnosti fotbalových fanoušků, kteří ničí vybavení stadionů a útočí na pořadatele i policisty. Obvyklé jsou střety při rizikových utkáních, například když se střetne Baník Ostrava s pražskou Spartou.

V červnu pak fanoušci Ostravy při derniéře na stadionu na Bazalech při zápasu s Duklou Praha zdemolovali sedačky, branky nebo kusy trávníku. Známý je i případ sparťanských fanoušků, kteří se loni v říjnu poprali během utkání Evropské ligy s příznivci Slovanu Bratislava.

 

Právě se děje

Další zprávy