ČT se snaží získat kontroverzní ruský dokument o srpnu 1968

ČTK ČTK
17. 6. 2015 17:09
Odborníci se shodují, že dokument, který na konci května odvysílala ruská státní televize, značně zkresluje události ze srpna 1968.
Česká televize
Česká televize | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česká televize se snaží získat práva k ruskému dokumentu Varšavská smlouva, odtajněné stránky, který po odvysílání v ruské státní televizi vyvolal diskusi o interpretaci událostí z roku 1968.

Programový ředitel ČT Milan Fridrich to potvrdil německým médiím a serveru Hlídacípes.org. Veřejnoprávní televize plánuje dokument zařadit v rámci srpnového komponovaného pásma. Podle odborníků dokument zkresluje historii.

"Už několik týdnů jednáme o nákupu licence ruského dokumentu a věříme, že brzy dokument získáme. Naším cílem je dokument odvysílat letos v srpnu v komponovaném večerním pásmu o roku 1968," sdělil Fridrich.

"Nejdůležitější pro nás samozřejmě bude zasadit dokument do širokého odborného kontextu a diskuse, která přinese různé pohledy na události roku 1968," dodal.

Dokumentární film mimo jiné uvádí, že tehdejší invaze vojsk Varšavské smlouvy byla zákrokem proti chystanému převratu v Československu, který mělo na svědomí NATO a bývalí esesáci a fašisté.

Dokument rozhněval Zaorálka i Zemana

Snímek se krátce po odvysílání stal tématem schůzky českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka s ruským velvyslancem v ČR Sergejem Kiseljovem.

Zatímco šéf české diplomacie označil dílo za hrubě zkreslené, velvyslanec se podle Zaorálka snažil význam snímku bagatelizovat a zdůraznil, že stále platí dřívější vyjádření sovětského prezidenta Michaila Gorbačova i jeho ruských nástupců, kteří se přihlásili k ruské morální odpovědnosti za invazi do Československa v roce 1968. Prezident Miloš Zeman uvedl, že ruská televize v dokumentu lže.

K odvysílání dokumentu již Českou i Slovenskou televizi vyzvala iniciativa slovenských intelektuálů a představitelů veřejného života.

"Žádáme vás bezodkladně tento dokument odvysílat v hlavním vysílacím čase veřejnoprávních televizí Slovenské republiky a České republiky s následnou studiovou diskusí našich historiků a politologů," uvedli v prohlášení, jež podepsal například publicista Fedor Gál.

Občané podle nich mají právo vědět, jak moskevská propaganda "bezostyšně přetváří dějiny".

Televizní kanál veřejnoprávní slovenské RTVS v reakci na výzvu uvedl, že k dokumentárnímu snímku nevlastní vysílací práva, která drží ruská státní televize.

"RTVS může odvysílat pouze formáty, na které má zakoupeny licenční práva. V opačném případě bychom porušili nejen zákony na území Slovenska, ale i mezinárodní právní normy, které striktně dbají na dodržování autorských práv," sdělila manažerka marketingu RTVS Dominika Šulková.

 

Právě se děje

Další zprávy