ČT oživuje plán stálého zpravodaje na Blízkém východě

Pavel Baroch
16. 1. 2012 18:14
Pokud bude mít Česká televize peníze, bude dvoučlenný štáb sídlit v Jeruzalémě
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nové vedení České televize otevírá znovu plán na zřízení nového zpravodajského štábu v zahraničí. Jako nejpravděpodobnější se ukazuje zpravodaj pro Blízký východ se sídlem v Jeruzalémě.

Jestli ovšem skutečně veřejnoprávní televize zřídí nový zpravodajský post v cizině, bude záležet především na finančních možnostech ČT.

O zřízení nového místa stálého zahraničního zpravodaje už uvažovalo bývalé vedení ČT. Ve hře byl Balkán a právě Jeruzalém. Nový ředitele zpravodajství Zdeněk Šámal se spíše přiklání k Jeruzalému, Balkán nepokládá za až tak důležitý.

"Blízký východ považuji za smysluplný, ale ještě jsem o tom nemluvil s generálním ředitelem Petrem Dvořákem," řekl Aktuálně.cz Šámal, podle něhož je to téma na druhou polovinu roku.

Dodal, že televize nejprve musí vyhodnotit provozní náklady i přínos pro vysílání veřejnoprávní televize. Podle odhadu by dvoučlenný štáb (redaktor + kameraman) v Jeruzalémě vyšel na miliony korun ročně.

Rozhlas má zpravodaje, náklady tají

Jeruzalém, Zeď nářků
Jeruzalém, Zeď nářků | Foto: Tereza Šídlová

Svého stálého zpravodaje má na Blízkém východě Český rozhlas, od ledna 2008 tam pracuje Břetislav Tureček. Vedení veřejnoprávní stanice pokládá toto místo za strategické.

"Jde o oblast, kde hraje obrovskou roli autentičnost reportáží, snad největší ze všech oblastí, kde máme stálé zpravodaje," řekla Aktuálně.cz Hana Hikelová, ředitelka zpravodajských stanic ČRo.

Podle Hikelové není možné, aby rozhlas sledoval tento region na dálku. "Pobyt Břetislava Turečka jsme ve vysílání nejvíce zúročili právě v loňském roce při událostech 'arabského jara'," poznamenala Hikelová.

Na otázku, kolik stálý zpravodaj na Blízkém východě stojí, Hikelová neodpověděla. "Náklady na jednotlivé posty nezveřejňujeme, nicméně náklady na zahraničního zpravodaje na Blízkém východě jsou srovnatelné s ostatními posty zahraničních zpravodajů," řekla Hana Hikelová z veřejnoprávního rozhlasu, který platí posluchači z měsíčních poplatků.

Foto: Česká televize

Výměna zpravodajů

Česká televize chystá změny i ve svých zavedených zahraničních redakcích. V následujících měsících vymění své zpravodaje v Bruselu a ve Spojených státech.

Podle ředitele zpravodajství Šámala jde o standardní výměnu po odsloužených rocích v zahraničí, oba redaktoři pracovali v cizině čtyři roky, respektive pět let.

Bruselská zpravodajka Eva Hrnčířová se vrátí do pražské redakce České televize v červnu, americký zpravodaj Michal Kubal na konci roku, ve Státech ho nahradí současný vedoucí zahraniční redakce ČT Martin Řezníček. O nástupci Hrnčířové ještě není rozhodnuto.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy