ČT: Na jihu Moravy má ČSSD velkou převahu nad ODS

Domácí Domácí
9. 10. 2008 20:10
Ke krajským volbám tu chce přijít 63 procent lidí
Foto: Jiří Kropáček

Brno - Volby do krajských zastupitelstvev, které se konají příštzí pátek i sovbotu, by teď  v Jihomoravském kraji by teď skončily vítězstvím sociální demokracie. Vyplývá to z exkluzivních průzkumů agentur STEM a SC&C pro speciální předvolební Otázky Václava Moravce vysílané na České televizi.

Zásadní změnou ve voličských preferencích v tomto kraji je propad KDU-ČSL, která v roce 2004 krajské volby vyhrála, a vzestup ČSSD.

ODS sice jako před čtyřmi lety zachovává druhou pozici, má ale velký odstup. Sociální demokracii, kterou v tomto kraji vede do voleb šéf poslaneckého klubu Michal Hašek, by podle STEM volilo 29 procent lidí. Občanští demokraté by se ziskem 19 procent skončili za ní.

Komunisté by získali 17 procent hlasů, a přeskočili tak lidovce se 13 procent, jejichž lídr Stanislav Juránek obhajuje post hejtmana. Mandát v krajském zastupitelstvu by měli i zelení, které by volilo 12 procent voličů.

Průzkum druhé agentury přisuzuje sociálním demokratům ještě větší zisk  ČSSD v tomto kraji by volilo 31 procent lidí, ODS 18 procent. Na rozdíl od STEM by třetí skončili lidovci se ziskem 14 procent hlasů a čtvrtí komunisté (9 procent). Žádná další strana nemá podle SC&C vyšší voličské preference než pět procent.

Průzkum zjistil, že ve volbách hraje velkou roli pohlaví. Sympatizanti KDU-ČSL jsou téměř z víc jak dvou třetin ženy; stejně jako voliči zelených. Muži preferují mimoparlamentní strany, ODS a KSČM.

I v tomto kraji se projevují obecně platné trendy - mladí voliči sympatizují spíše se zelenými, střední generace s vysokoškolským vzděláním s ODS a starší lidé preferují KSČM, ČSSD a lidovce.

Podle průzkumů naprostá většina obyvatel ví o tom, že se konají volby do krajského zastupitelstva. K volbám je v Jihomoravském kraji připraveno jít 63 procent obyvatel. Lístek do urny vhodí zřejmě častěji starší a vzdělanější lidé, než mladí voliči.

STEM upozorňuje ještě na vysoké odhodlání jít volit u sympatizantů Strany zelených. Pětina voličů si není jistá účastí, 16 procent ví, že volit nepůjde.

Úroveň školství a vzdělávání, dopravní obslužnost v kraji, investice do rozvoje regionu, stav životního prostředí a kvalita lékařské péče jsou oblasti, které jihomoravané vidí jako bezproblémové.

Naopak nejvíce jim vadí korupce úředníků, dostupnost bydlení, stav silnic a podpora zemědělství. Za nedostatečnou považují ochranu před kriminalitou a nejsou spokojeni ani s nabídkou pracovních míst.

 

Právě se děje

Další zprávy