Exšéf věznic Dohnal přišel o 60 procent platu, musí být doma

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 4. 2015 23:06
Bývalý ředitel tvrdí, že je doma z donucení, protože mu služba neumožnila po loňském odvolání přejít na jiné místo. Podle České televize se chce Dohnal kvůli platu soudit.
Bývalý ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.
Bývalý ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal. | Foto: Vězeňská služba

Praha - Bývalému řediteli Vězeňské služby Petru Dohnalovi snížil jeho nástupce Pavel Ondrášek o 60 procent plat. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Ondrášek zdůvodnil snížení tím, že Dohnal nepracuje.

Bývalý ředitel ale tvrdí, že je doma z donucení, protože mu služba neumožnila po loňském odvolání přejít na jiné místo. Podle televize se chce Dohnal kvůli platu soudit. Již dříve podal na stát žalobu kvůli údajné nečinnosti ve vyřizování rozkladu proti odvolání.

Novinářská cena 2014

Válka o Ukrajinu 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Dohnala odvolala v dubnu 2014 tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) kvůli údajným problémům v hospodaření vězeňství i ztrátě důvěry v to, že by dokázal vězeňství reformovat. Dohnal dále zůstává pracovníkem Vězeňské služby, ale musí být doma.

"Jmenovaný fakticky neřídí výkon služby dalších příslušníků a současně nedochází k dlouhodobému výkonu služby jmenovaného v mimořádné kvalitě a rozsahu," uvedla Vězeňská služba ke snížení Dohnalova platu ve vyjádření pro ČT.

Bývalý ředitel však namítá, že svou práci nemůže vykonávat z donucení. "Ocitl jsem se v právním vakuu. Nemohl jsem být fakticky převeden do záloh, nebo ustanoven na jiné služební místo," popsal již dříve svou situaci. Rozhodnutí o snížení platu proto považuje za nezákonné a chce se proti němu bránit u soudu. Nynější ředitel Ondrášek to komentovat nechtěl, uvedla ČT.

Ministerstvo spravedlnosti doposud nerozhodlo o rozkladu Dohnala proti odvolání z funkce. Bývalý ředitel už loni tvrdil, že ministerstvo záměrně rozkladové řízení protahuje. Válková řízení loni přerušila, a to týden před uplynutím lhůty, v níž měla rozhodnout.

Ministerstvo zdůvodnilo přerušení čekáním na rozhodnutí Generální inspekce bezpečnostních sborů, která prověřuje trestní oznámení Vězeňské služby ohledně údajně předražené zakázky z Dohnalovy éry. V září 2014 Dohnal podal na ministerstvo žalobu pro nečinnost, ale soud zatím projednání žaloby nenařídil.

Vězeňská služba loni oznámila, že podle nezávislého auditu byla za Dohnalova vedení předražena o desítky procent zakázka na dodávku kuchyňských technologií za 22 milionů korun. Válková kromě kuchyňského zařízení zmiňovala v souvislosti s údajným plýtváním penězi také investice do eskortních autobusů a stavbu ve věznici v Bělušicích. Dohnal tvrdil, že zmíněné zakázky s ním nijak nesouvisí a obdobné tendry podléhají schválení ministerstvem spravedlnosti.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy