reklama
 
 

ČT čeká největší reforma v historii. Skončí stovky lidí

28. 1. 2010 5:30
Změnit se má od základu systém vedení i výdaje na výrobu

Praha - Česká televize zažije tento rok radikální přeměnu. Změny se dotknou jak vedení této veřejnoprávní instituce, tak všech jejích dalších úrovní.

Audit, jenž analyzoval efektivnost chodu ČT, totiž odhalil, že současný systém je nereformovatelný a televize by se už příští rok ocitla v červených číslech.

"Finanční stabilita je za současného stavu neudržitelná," popsal situaci Aktuálně.cz dobře obeznámený zdroj blízký vedení ČT. "Je potřeba změnit televizi od základů. Změní se úplně vše - od shora dolů."

Televize by se tak měla proměnit v efektivnější a transparentnější instituci.

Chystanou reformu potvrdil oficiálně také mluvčí televize Ladislav Šticha. "Jde o restrukturalizaci, která bude natolik zásadní, že v novodobých dějinách ČT nemá obdobu," uvedl.

Vedení televize ale zatím jak závěry auditu, tak plán restrukturalizace tají. Také uvnitř instituce jsou s detaily reformy obeznámeni pouze tři lidé z vedení podniku.

Do konce února by však plán na proměnu ČT měl být představen televizní radě.

Komunistická tradice ČT

Veřejnoprávní televize si v loňském roce nechala zpracovat pět auditů, které měly zanalyzovat chod instituce a nalézt úspory, díky kterým by televize dál hospodařila s vyrovnaným rozpočtem.

Auditoři však podle zjištění Aktuálně.cz dospěli k závěru, že za současného systému lze ušetřit "pouze" zhruba 150 milionů korun.

Větší úspory nejsou v režimu, ve kterém televize nyní funguje, možné.

"Hlavní závěr auditů je, že chceme-li zajistit dlouhodobou finanční stabilitu, musíme tuto organizaci změnit systémově," uvedl již citovaný zdroj, jenž si kvůli citlivosti chystané reformy nepřál být jmenován.

"Velmi negativní vliv na fungování televize má stále historie a tradice ještě z dob komunismu," míní radní Jan Prokeš s tím, že právě reforma by měla proměnit televizi v prosperující podnik, ve kterém se s veřejnými penězi bude nakládat efektivně.

Konec ředitelů v ČT?

Reforma, která odstartuje již příští měsíc, má zasáhnout všechny orgány televize. Nevyhne se ani nejvyššímu vedení.

Je velmi pravděpodobné, že dojde ke změně struktury vrcholného managementu a ke snížení počtu ředitelů.

Ve hře je také varianta, že by byly zcela zrušeny ředitelské posty a některé jejich pravomoci by přešly na generálního ředitele.

Během restrukturalizace by měly z ČT odejít také stovky zaměstnanců či lidí, kteří mají s televizí smlouvy. "Jestliže dojde ke změně systému řízení, ukáže se, že stačí méně lidí na stejný objem práce," vysvětluje radní Prokeš.

Počet 120 lidí, kteří už z ČT byli propuštěni, tedy nebude konečný. Odhadem by mohlo přijít o práci 300-500 lidí.

Efektivnější výroba

Změny se ale nebudou týkat jen organizační struktury nebo personálního obsazení, ale také výroby programů. V plánu je omezení výroby či změny formátů.

Podle radního Prokeše lze právě ve zefektivnění výroby programů najít značné úpravy.

"V této oblasti jsou možné velké úspory," říká. "Pokud je možné získat levněji zahraniční seriál či kvalitní film, v některých případech by bylo dobré jej koupit, a ne to draze vyrábět."

Jak konkrétně ale bude plán přeměny televize vypadat, bude jasné až na konci února, do kdy má vedení ČT harmonogram restrukturalizace předložit.

autor: Eliška Bártová | 28. 1. 2010 5:30

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama