ČSSZ má staronového ředitele, vrací se Kahoun

Jakub Novák
18. 12. 2012 15:05
Po třech měsících se vrací Vilém Kahoun, kterého na ČSSZ přivedl Jaromír Drábek

Praha - Do čela jednoho z největších českých úřadů se po tříměsíční přestávce vrací Vilém Kahoun, který do České správy sociálního zabezpečení nastoupil za ministra Jaromíra Drábka (TOP 09).

Ve středu o tom rozhodla ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09).

"V době změn považuji za důležité, aby ČSSZ vedl odborník na danou oblast. Očekávám, že Vilém Kahoun v nové roli tento úřad stabilizuje a zasadí se o úspěch důchodové reformy," řekl k tomu Müllerová.

Jak bylo již zmíněno, Kahoun není na ČSSZ nováčkem - do úřadu ho v listopadu 2010 povolal tehdejší ministr Jaromír Drábek.

Kahoun zde zůstal až do září letošního roku, kdy byl jmenován Petr Poncar z České pojišťovny, považovaný za člověka Drábkova prvního náměstka Vladimíra Šišky.

"Už ve jmenovacím dekretu bylo uvedeno, že je to jen na dobu do výběru nového ústředního ředitele v řádném výběrovém řízení," řekla k tomu tehdejší mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Do výběrového řízení se přihlásilo deset zájemců, Kahoun tuto možnost odmítl. Z devíti uchazečů, kteří splnili podmínky byl nakonec - podle serveru Lidovky.cz - na přání Vladimíra Šišky jmenován Petr Poncar.

Osmačtyřicetiletému právníkovi Poncarovi však měla nakonec srazit vaz zakázka na dodávku tiskáren za 200 milionů.

Tu úřad vypsal v polovině února, v květnu ji vyhrála společnost Janus a v říjnu ji definitivně povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. ČSSZ chtěla přístroji vybavit 97 svých poboček; cena jedné tiskárny by se tedy vyšplhala na 47 tisíc korun.

"Nějaké změny nutné byly, i v souvislosti s odchodem prvního náměstka Šišky," řekla k Poncarově rezignaci v rozhovoru pro Aktuálně.cz ministryně.

"Změna na pozici ředitele ČSSZ nebyla ale z mé strany - neshodli jsme se sice na veřejné zakázce na nákup tiskáren, ale hlavním důvodem byly zejména neshody v personálních otázkách, kde měl pan ředitel trochu jiné představy, což nakonec vyústilo v jeho rezignaci," dodala.

Česká správa sociálního zabezpečení patří s téměř devíti tisíci zaměstnanci k největším tuzemským úřadům. Vybírá pojistné na sociální zabezpečení a příspěvky na státní politiku zaměstnanosti, díky tomu zajišťuje více než třetinu příjmů státního rozpočtu.

Vyplácí přes 3,5 milionu důchodů a měsíčně kolem 200 tisíc dávek nemocenského pojištění.

 

Právě se děje

Další zprávy