ČSSD odvrátila exekuci. Nejvyšší soud řekl, že zatím nemusí platit stamiliony za spor o Lidový dům

Radek Nohl Marek Pokorný Radek Nohl, Marek Pokorný
Aktualizováno 7. 6. 2016 13:20
Nejvyšší soud rozhodl, že ČSSD nemusí do doby, než se rozhodne o dovolání, platit bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun za to, že jí pomohl vymoci její sídlo. Vyhověl tak žádosti strany o odklad vykonatelnosti rozsudku z března letošního roku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Nejvyšší soud rozhodl, že ČSSD nemusí do doby, než se rozhodne o dovolání, platit bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi. Strana mu za spor o Lidový dům dluží celkem 337 milionů korun. Pro vládní stranu to znamená, že alespoň prozatím zažehnala hrozící exekuci.

"Nejvyšší soud rozhodl o odkladu vykonatelnosti," potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná. Tento soud totiž rozhodnutí v případu jako místně příslušný rozesílá. Blíže však odůvodnění nechtěla komentovat. "Zatím nemáme potvrzeno, že je dostali všichni účastníci řízení," vysvětlila.

O odklad vykonatelnosti požádala ČSSD, která současně podala dovolání proti březnovému verdiktu Městského soudu v Praze, podle něhož má zaplatit svému bývalému advokátovi 337 milionů korun, které mu včetně penále dluží za to, že jí pomohl vysoudit zpět její sídlo. Když strana nezaplatila ani po pravomocném rozsudku, Alner podal návrh na její exekuci.

Mluvčí právníků ČSSD Jiří Chvojka Aktuálně.cz potvrdil, že sociální demokracie rozhodnutí Nejvyššího soudu dostala. "Nejvyšší soud ve svém usnesení konstatuje, že rozhodl o odkladu vykonatelnosti rozhodnutí Městského soudu v Praze do doby, než o dovolání ČSSD rozhodne," uvedl Chvojka. 

"My to nebudeme vůbec komentovat," zareagoval na rozhodnutí Nejvyššího soudu Altnerův advokát Václav Veselý.

O samotném dovolání zatím Nejvyšší soud nerozhodoval. Celý spis je navíc zpět na Obvodním soudu pro Prahu 1. Oběma stranám totiž ještě běží lhůta, ve které mohou své podání doplňovat.

Když přestaneme respektovat vykonatelnost rozsudku, kde je potom ta hranice? Začneme soudním systémem pohrdat a skončí to anarchií, říká Aleš Rozehnal | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 54 minutami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy