ČSSD zadala úkol zničit Hučína, tvrdí senátor Štětina

Martina Macková
12. 11. 2007 19:55
Hučínem se zabývala dokonce Zemanova vláda, potvrdil soudce
Foto: Aktuálně.cz

Praha/Přerov - ČSSD si objednala kauzu Hučín. Senátor Jaromír Štětina (nez. za SZ, Praha) zveřejnil, že žalobci, policie a další orgány na severní Moravě pracovali na politickou objednávku.

Politik zveřejnil, že má důkazy o tom, že případ bývalého důstojníka BIS a antikomunisty Vladimíra Hučína byl vykonstruovaný na základě politického zadání. Stejné orgány nedávno šetřily případ vicepremiéra Jiřího Čunka.

Přímý pokyn vlády ČSSD

"Společný tým Bezpečnostní informační služby, okresního státního zastupitelství a okresní policie na přímý pokyn tehdejší sociálně demokratické vlády rozpracoval rozsáhlou diskreditační kampaň, která měla Vladimíra Hučína kriminalizovat a zničit," uvedl Štětina.

Hučínem se zabývala vláda ČSSD

  • JUDr. Anton Bucheň, soudce v případu Hučín v odůvodněním osvobozujícího rozsudku:

Snad se proti ničemu nezpronevěřím, když řeknu, že osobou Hučína se zabývala i vláda, ředitel BIS dostal přímo úkoly situaci řešit a to souviselo právě s tou nekázní, říkejme tomu nekázeň, protože nic jiného to z tohoto hlediska nemůže být, pokud to není trestný čin veřejného činitele, že musí být řešena.

Samozřejmě nic neříkám nově a všem je známo, že obžalovaný vystupoval naprosto veřejně, ty články, noviny, všechno je k dispozici, veškeré to že to monitorovala BIS je zřejmé, že tady je souhrnná zpráva, sto jedenáct stran, je třeba zdůraznit, veškeré články, ze všech tiskovin, veškeré rozhovory, které obžalovaný Hučín dával médiím.

Čili nepochybně nějaký příslušný odbor BIS se tím zabýval a shromažďoval tyto poznatky a jsou zde k dispozici soudu. Takže ta činnost se monitorovala. Nicméně s tímto byla vyslovena nespokojenost, jak jsem konstatoval, až od nejvyšších vládních činitelů přes ředitele BIS a situace taky byla řešena.

  • V. Hučín:

Krátce poté, co soudce Krajského soudu v Olomouci JUDr. Anton Bucheň sdělil veřejnosti informaci o tom, že "osobou Hučín se zabývala vláda", jsem osobně tohoto soudce po předchozí domluvě v prostorách budovy Vrchního soudu v Olomouci vyhledal s tím, abych do příslušného spisu nahlédl.

Soudce mi ale sdělil, že příslušný spis u sebe nemá, že spis je v bezpečnostním trezoru na Krajském soudě v Ostravě. K tomu mi také uvedl, že ve spise je k této věci i výpověď vysokého důstojníka BIS, kterého blíže neidentifikoval.

Hučín byl obviněn v roce 1999 ze sedmi trestných činů (například nedovolené ozbrojování, organizování bombových výbuchů, neuposlechnutí rozkazu nadřízeného atd), poté byl několik let souzen. Loni se dočkal osvobozujícího verdiktu.

"Byl vyslýchán v kleci ve sklepě pankrácké věznice. Šikanován věčnými předvoláními a domovními prohlídkami. Vláčen tiskem a veřejně policií označován za zločince, bez ohledu na presumpci neviny. Ač nevinen, byl takřka rok držen ve vyšetřovací vazbě," připomněl senátor.

Důkazy o zadání jsou podle senátora ve svazcích, které drží BIS. O tom, že Zemanova vláda jednala o Hučínovi a pak zadala tajné službě a žalobcům "tento případ" vyřešit, hovořil i soudce Anton Bucheň, který vynesl osbobozující verdikt nad Hučínem.

"Senátor Štětina místo, aby řádně pracoval, pouze vypouští do éteru drby. Měl by se nad sebou zamyslet," reagovala ČSSD přes svoji tiskovou mluvčí Květu Kočovou.

Komise celé svazky neviděla

Štětina už několikrát žádal parlamentní komisi pro kontrolu BIS, aby prověřila konkrétní svazky. Ty by měly podle něj například dokazovat vazby přerovského žalobce Radima Obsta na StB a neoprávněné vydání jeho bezpečnostní prověrky. Obst dozoroval vyšetřování případu korupce vicepremiéra Jiřího Čunka.

Státní zástupce Obst dozoroval také případ vicepremiéra Jiřího Čunka
Státní zástupce Obst dozoroval také případ vicepremiéra Jiřího Čunka | Foto: Aktuálně.cz

Komise ale došla k závěru, že Obst nebyl komunistickou tajnou službou ovlivněn a prověrku získal oprávněně. Senátor míní, že buď poslanci svazky nečetli celé a tajná služba jim pouze dodala vybrané informace. A nebo se v nich špatně orientují.

Čtěte více:

Nejnověji senátor žádá, aby poslanci z komise zjistili, jakým způsobem se podílela BIS na konstrukci falešných obvinění Vladimíra Hučína.

"Tato komise může zjišťovat, zda BIS porušuje zákon. Může nahlížet do utajených relevantních svazků, na něž jsem komisi upozornil," řekl Štětina. Komise se však dosud nesešla, aby se problémem zabývala a senátora vyslechla.

Svazky ukáží, jak to bylo

Sama existence svazků podle senátora stojí i za vězněním Hučína, který některé z nich ještě jako zaměstnanec BIS sepsal.

Svazky je možné podle Štětiny rozdělit do dvou skupin. První skupina: svazky BIS s krycími jmény Silon, Špunt, Dýka, Hrob, Lípa a další. Autory jsou Hučín a jeho bývalý nadřízený Petr Částečka.

Vladimír Hučín se v devadesátých letech zabýval především sledováním levicového extremismu na severní Moravě. Svazky podle Štětiny obsahují důkazy o protiprávním poskytování bezpečnostních prověrek a o stycích KSČM a ČSSD na severní Moravě s nomenklaturními představiteli bývalého režimu, včetně pracovníků StB.

"Obecně řečeno obsah těchto svazků byl příčinou rozhodnutí odstranit Vladimíra Hučína," míní Štětina.

Druhá skupina svazků: Twist, Uhlí, Seliko. Tyto svazky vypovídají o součinnosti BIS s přerovským státním zastupitelstvím a přerovskou policií za účelem kriminalizace Vladimíra Hučína. Jejich jména jsou známá ze zasedání soudů s Vladimírem Hučínem.

Čunek a Hučín, podobné

Štětina dává případ Hučín do souvislosti s kauzou lidoveckého předsedy Jiřího Čunka.

"Považuji za znepokojující, že tytéž orgány činné v trestním řízení, které se pokoušely ve spolupráci se sociálně demokratickými špičkami kriminalizovat Vladimíra Hučína, řadu měsíců šetřily případ údajného úplatku, který měl přijmout  vsetínský starosta Jiří Čunek.  Svou dlouhodobostí, únikem informací ze spisů a dehonestační intenzitou jsou si obě kauzy podobné," řekl Štětina.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Režisér Lars von Trier má Parkinsonovu nemoc, momentálně dokončuje seriál

Přední dánský režisér Lars von Trier, známý filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách nebo Antikrist, trpí Parkinsonovou chorobou. V pondělí večer to oznámila produkční společnost Zentropa, kterou roku 1992 spoluzakládal.

Dle jejího vyjádření je šestašedesátiletý umělec zatím v dobrém stavu, podstupuje léčbu a dokončuje třetí řadu seriálu Království. První dvě série odehrávající se na neurochirurgickém oddělení kodaňské nemocnice uvedl v 90. letech minulého století, tu třetí nestihl natočit kvůli úmrtí představitele jedné z hlavních rolí. Představí ji až tento měsíc na Benátském filmovém festivalu. Pokud se jeho stav nezhorší, koncem roku k třetí řadě ságy poskytne "omezený" počet rozhovorů, dodala produkční společnost.

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, ve filmové branži jím trpí například herci Alan Alda a Michael J. Fox a zemřel na něj Ian Holm.

Zdroj: Variety.com
Další zprávy