ČSSD zadala úkol zničit Hučína, tvrdí senátor Štětina

Martina Macková
12. 11. 2007 19:55
Hučínem se zabývala dokonce Zemanova vláda, potvrdil soudce
Foto: Aktuálně.cz

Praha/Přerov - ČSSD si objednala kauzu Hučín. Senátor Jaromír Štětina (nez. za SZ, Praha) zveřejnil, že žalobci, policie a další orgány na severní Moravě pracovali na politickou objednávku.

Politik zveřejnil, že má důkazy o tom, že případ bývalého důstojníka BIS a antikomunisty Vladimíra Hučína byl vykonstruovaný na základě politického zadání. Stejné orgány nedávno šetřily případ vicepremiéra Jiřího Čunka.

Přímý pokyn vlády ČSSD

"Společný tým Bezpečnostní informační služby, okresního státního zastupitelství a okresní policie na přímý pokyn tehdejší sociálně demokratické vlády rozpracoval rozsáhlou diskreditační kampaň, která měla Vladimíra Hučína kriminalizovat a zničit," uvedl Štětina.

Hučínem se zabývala vláda ČSSD

  • JUDr. Anton Bucheň, soudce v případu Hučín v odůvodněním osvobozujícího rozsudku:

Snad se proti ničemu nezpronevěřím, když řeknu, že osobou Hučína se zabývala i vláda, ředitel BIS dostal přímo úkoly situaci řešit a to souviselo právě s tou nekázní, říkejme tomu nekázeň, protože nic jiného to z tohoto hlediska nemůže být, pokud to není trestný čin veřejného činitele, že musí být řešena.

Samozřejmě nic neříkám nově a všem je známo, že obžalovaný vystupoval naprosto veřejně, ty články, noviny, všechno je k dispozici, veškeré to že to monitorovala BIS je zřejmé, že tady je souhrnná zpráva, sto jedenáct stran, je třeba zdůraznit, veškeré články, ze všech tiskovin, veškeré rozhovory, které obžalovaný Hučín dával médiím.

Čili nepochybně nějaký příslušný odbor BIS se tím zabýval a shromažďoval tyto poznatky a jsou zde k dispozici soudu. Takže ta činnost se monitorovala. Nicméně s tímto byla vyslovena nespokojenost, jak jsem konstatoval, až od nejvyšších vládních činitelů přes ředitele BIS a situace taky byla řešena.

  • V. Hučín:

Krátce poté, co soudce Krajského soudu v Olomouci JUDr. Anton Bucheň sdělil veřejnosti informaci o tom, že "osobou Hučín se zabývala vláda", jsem osobně tohoto soudce po předchozí domluvě v prostorách budovy Vrchního soudu v Olomouci vyhledal s tím, abych do příslušného spisu nahlédl.

Soudce mi ale sdělil, že příslušný spis u sebe nemá, že spis je v bezpečnostním trezoru na Krajském soudě v Ostravě. K tomu mi také uvedl, že ve spise je k této věci i výpověď vysokého důstojníka BIS, kterého blíže neidentifikoval.

Hučín byl obviněn v roce 1999 ze sedmi trestných činů (například nedovolené ozbrojování, organizování bombových výbuchů, neuposlechnutí rozkazu nadřízeného atd), poté byl několik let souzen. Loni se dočkal osvobozujícího verdiktu.

"Byl vyslýchán v kleci ve sklepě pankrácké věznice. Šikanován věčnými předvoláními a domovními prohlídkami. Vláčen tiskem a veřejně policií označován za zločince, bez ohledu na presumpci neviny. Ač nevinen, byl takřka rok držen ve vyšetřovací vazbě," připomněl senátor.

Důkazy o zadání jsou podle senátora ve svazcích, které drží BIS. O tom, že Zemanova vláda jednala o Hučínovi a pak zadala tajné službě a žalobcům "tento případ" vyřešit, hovořil i soudce Anton Bucheň, který vynesl osbobozující verdikt nad Hučínem.

"Senátor Štětina místo, aby řádně pracoval, pouze vypouští do éteru drby. Měl by se nad sebou zamyslet," reagovala ČSSD přes svoji tiskovou mluvčí Květu Kočovou.

Komise celé svazky neviděla

Štětina už několikrát žádal parlamentní komisi pro kontrolu BIS, aby prověřila konkrétní svazky. Ty by měly podle něj například dokazovat vazby přerovského žalobce Radima Obsta na StB a neoprávněné vydání jeho bezpečnostní prověrky. Obst dozoroval vyšetřování případu korupce vicepremiéra Jiřího Čunka.

Státní zástupce Obst dozoroval také případ vicepremiéra Jiřího Čunka
Státní zástupce Obst dozoroval také případ vicepremiéra Jiřího Čunka | Foto: Aktuálně.cz

Komise ale došla k závěru, že Obst nebyl komunistickou tajnou službou ovlivněn a prověrku získal oprávněně. Senátor míní, že buď poslanci svazky nečetli celé a tajná služba jim pouze dodala vybrané informace. A nebo se v nich špatně orientují.

Čtěte více:

Nejnověji senátor žádá, aby poslanci z komise zjistili, jakým způsobem se podílela BIS na konstrukci falešných obvinění Vladimíra Hučína.

"Tato komise může zjišťovat, zda BIS porušuje zákon. Může nahlížet do utajených relevantních svazků, na něž jsem komisi upozornil," řekl Štětina. Komise se však dosud nesešla, aby se problémem zabývala a senátora vyslechla.

Svazky ukáží, jak to bylo

Sama existence svazků podle senátora stojí i za vězněním Hučína, který některé z nich ještě jako zaměstnanec BIS sepsal.

Svazky je možné podle Štětiny rozdělit do dvou skupin. První skupina: svazky BIS s krycími jmény Silon, Špunt, Dýka, Hrob, Lípa a další. Autory jsou Hučín a jeho bývalý nadřízený Petr Částečka.

Vladimír Hučín se v devadesátých letech zabýval především sledováním levicového extremismu na severní Moravě. Svazky podle Štětiny obsahují důkazy o protiprávním poskytování bezpečnostních prověrek a o stycích KSČM a ČSSD na severní Moravě s nomenklaturními představiteli bývalého režimu, včetně pracovníků StB.

"Obecně řečeno obsah těchto svazků byl příčinou rozhodnutí odstranit Vladimíra Hučína," míní Štětina.

Druhá skupina svazků: Twist, Uhlí, Seliko. Tyto svazky vypovídají o součinnosti BIS s přerovským státním zastupitelstvím a přerovskou policií za účelem kriminalizace Vladimíra Hučína. Jejich jména jsou známá ze zasedání soudů s Vladimírem Hučínem.

Čunek a Hučín, podobné

Štětina dává případ Hučín do souvislosti s kauzou lidoveckého předsedy Jiřího Čunka.

"Považuji za znepokojující, že tytéž orgány činné v trestním řízení, které se pokoušely ve spolupráci se sociálně demokratickými špičkami kriminalizovat Vladimíra Hučína, řadu měsíců šetřily případ údajného úplatku, který měl přijmout  vsetínský starosta Jiří Čunek.  Svou dlouhodobostí, únikem informací ze spisů a dehonestační intenzitou jsou si obě kauzy podobné," řekl Štětina.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy