ČSSD vzkazuje voličům: V druhém kole zvolte Zemana

Martina Machová Lucie Stuchlíková Martina Machová, Lucie Stuchlíková
12. 1. 2013 19:49
Neúspěšný kandidát Dienstbier ale osobně Zemana nepodpořil
Koho podpořit místo Dienstbiera?
Koho podpořit místo Dienstbiera? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociální demokraté poněkud překvapivě rozhodli, že ve druhém kole prezidentských voleb podpoří Miloše Zemana.

"Chtěl bych vyzvat občany a občanky, aby přišli ke druhému kolu volby prezidenta. Žádáme občany, aby zvážili podporu Miloše Zemana jako kandidáta, který není spojen se současnou pravicovou vládou," uvedl předseda strany Bohuslav Sobotka.

Předsednictvo strany návrh schválilo jednomyslně. "Návrh usnesení navrhl předseda strany a já," uvedl místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Jiří Dienstbier naopak řekl, že on osobně nepodpoří žádného z kandidátů. "Voliči si budou muset sami vybrat menší zlo," řekl neúspěšný kandidát na prezidenta.

Původně se strana přikláněla spíše k tomu, že nepodpoří nikoho. Podpora levicového kandidáta se jeví logickou, někteří sociální demokraté ho ostatně otevřeně podpořili již v prvním kole místo kandidáta vlastní strany Jiřího Dienstbiera.

Pro lidi kolem Bohuslava Sobotky ale bude Zeman na Hradě znamenat komplikace. Navržení jeho podpory je tak ze strany Sobotky zřejmě ústupkem opozici ve vlastní straně.

Sociální demokraté už zjevně myslí na budoucí pravděpodobné vládní angažmá. "Sobotka by si měl uvědomit, že s ním bude muset nějak vyjít, jestli chce být premiérem," tvrdí jeden z účastníků jednání.

Sobotka musí zároveň podpořit své vlastní šance na březnovém sjezdu, na němž strana rozhodne, kdo ji povede do příštích voleb do Poslanecké sněmovny.

Podpořit člena vlády Karla Schwarzenberga by pro sociální demokraty, kteří na kritice pravicového kabinetu částečně postavili i Dienstbierovu kampaň, bylo jen těžko představitelné. "Podpořit jen kvůli sporu se Zemanem ministra vlády, kterou se snažíme svrhnout? Byli bychom pro smích," okomentoval tuto možnost člen vedení ČSSD.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy