Zákaz alkoholu štěpí Sněmovnu, hlasování poslanců je těsné

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
Aktualizováno 6. 3. 2014 14:30
Pokud by měli poslanci rozhodnout o úplném zákazu prodeje alkoholu v Poslanecké sněmovně, byl by výsledek těsný.
Alkohol ve Sněmovně
Alkohol ve Sněmovně | Foto: Thinkstock

Praha - Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček zavedl zákaz prodeje a konzumace alkoholu během jednání poslanců. Rozhodl se tak dva dny poté, co poslankyně hnutí ANO Jaroslava Jermanová představila záměr zakázat na půdě Sněmovny prodej alkoholických nápojů.

Aktuálně.cz v této souvislosti - tedy ještě před nařízením předsedy Sněmovny - udělalo rychlou anketu mezi předsedy a místopředsedy poslaneckých klubů stran, aby zjistilo, jakou podporu tento záměr má, respektive by měl.

Skoro polovina všech poslanců (ANO, KSČM, KDU-ČSL) by návrh o úplném zákazu prodeje alkoholu ve Sněmovně mohla podpořit.

Naopak 91 poslanců ČSSD, TOP 09 a ODS by s největší pravděpodobností bylo proti. Klíčové pro získání většiny by tak bylo rozhodnutí čtrnácti poslanců Úsvitu přímé demokracie. Ti však nejsou názorově jednotní.

Babišovci, lidovci a komunisti za jeden provaz

K 47 poslancům hnutí ANO se v případném hlasování zřejmě přidají i poslanci KDU-ČSL a KSČM. Pro návrh by tak mohlo hlasovat až 94 členů Sněmovny.

Se zákazem alkoholu ve Sněmovně nemá problém místopředseda lidoveckého poslaneckého klubu Jaroslav Klaška (KDU-ČSL). "Zákaz prodeje alkoholu by mi nevadil. Nemyslím si ale, že by konzumace alkoholu ve Sněmovně představovala nějaký obecný problém, maximálně se to týká některých jedinců," řekl Klaška.

Zda by kladně hlasovali i jeho spolustraníci, ale nedokázal říct. "O návrhu ANO náš poslanecký klub zatím nejednal. Nemám proto povědomí, že by na tom v poslaneckém klubu KDU-ČSL panoval jednotný názor," dodal Klaška.

Také předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola se ale již v úterý nechal slyšet, že argumenty hnutí ANO uznává a s případným omezením nebo zákazem alkoholu ve Sněmovně by neměl problém.

Se zákazem prodeje alkoholu souhlasí i komunisté, ti by seznam "škodlivých a zakázaných" položek nejraději rozšířili i o další pochutiny.

Z pultů sněmovního bufetu by tak podle Pavla Kováčika měly zmizet potraviny, které obsahují nadměrné množství cukru a tuku.

"Jsou i další látky, které velmi ohrožují zdraví. Tuky a cukry jsou tiší zabijáci a tažení za zdravý způsob života by mělo být pojato šířeji," popsal seznam zapovězených potravin Kováčik. "Samotný prodej alkoholu na půdě Sněmovny dlouhodobě kritizujeme a myslíme si, že by se prodávat neměl," dodal.

50 poslanců ČSSD proti

Návrh se naopak příliš nezamlouvá sociální demokracii, která má v dolní komoře hned padesát poslanců. 

"Domnívám se, že není důvod stávající stav měnit. Alkohol žádné problémy ve Sněmovně nezpůsobuje. Pokud požadavek z ANO bude trvat, budeme se jím zabývat," přiblížil svůj postoj Roman Sklenák, předseda poslaneckého klubu ČSSD.

"Rozhodnutí ale bude především v rukou vedení Sněmovny, jejího předsedy či kvestora. Jednací řád má totiž upravovat proceduru při projednávání ve Sněmovně, a nikoliv se zabývat prodejem alkoholu," dodal Sklenák.

Předsedovi dolní komory Parlamentu Janu Hamáčkovi se přitom podle jeho slov nezdá, že by poslanci v práci konzumovali nadměrné množství alkoholu.

Kalousek: "V práci se nepije a tečka"

Také poslanci TOP 09 a ODS by ruce pro návrh nezvedli, čímž by ANO přišlo hned o 41 kladných hlasů.

Předsedové poslaneckých klubů Miroslav Kalousek (TOP 09) a Zbyněk Stanjura (ODS) se totiž shodují v názoru, že myšlenka zákazu prodeje alkoholu ve Sněmovně je pouze populistickou snahou, která neřeší konzumaci alkoholu, nýbrž pouze zakazuje jeho prodej na některých místech.

"Považuji to za marginální problém, kvůli kterému není třeba ztrácet hodiny a hodiny diskusí. Rozhodnutí konzumovat alkohol je na každém z poslanců. Jednak netuším, jak by se něco takového kontrolovalo, zároveň zde není možné uplatnit žádné sankce," okomentoval návrh Stanjura.

Také poslanci TOP 09 podle Kalouska "řeší důležitější témata" než zákaz prodeje alkoholu ve Sněmovně.  

"S přístupem k věci, že zákon je minimum morálky a že za tyto věci si každý zodpovídá sám, nejsou zákazy tím správným instrumentem," řekl Kalousek. Přesto je přesvědčen, že alkohol do práce ani do poslaneckých lavic nepatří. "V práci se nepije a tečka," dodal.

Nejednotný Úsvit

Konečné slovo tak s největší pravděpodobností bude mít Úsvit přímé demokracie, jehož čtrnáct poslanců nemá na zákaz prodeje alkoholu ve Sněmovně jednotný názor.

Předseda Tomio Okamura se již v úterý vyjádřil, že jeho spolustraníci na problém pití alkoholu ve Sněmovně již několikrát upozornili, a návrh ANO by tak podpořili.

Místopředseda klubu Úsvitu Radim Fiala názor svého lídra ale nesdílí. "Myslím si, že alkohol by se měl zakázat tam, kde se jedná o alkoholismus. Nevidím proto důvod, proč prodej alkoholu ve Sněmovně zakazovat. Absolutní prohibice nikdy k pozitivním výsledkům nevedla. Kdo chce alkohol pít, tak si cestu vždy najde," řekl Aktuálně.cz.  

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy