ČSSD spoléhá v bitvě o škrty na nejednotnost koalice

Jan Němec (redaktor) Kateřina Eliášová, Jan Němec (redaktor)
14. 3. 2011 16:43
Vláda chce balíček zákonů znovu prosadit, ministr Drábek jej předloží v nejbližších dnech
Reparát pro vládní koalici!
Reparát pro vládní koalici! | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ačkoliv Ústavní soud v pondělí zrušil škrty v sociální oblasti i v platech státních zaměstnanců, vládní koalice ale zůstává klidná.

Soud totiž nezrušil její škrty zpětně, ale ponechal je v platnosti po celý letošní rok. Nerozhodoval o obsahu zákonů, ale jen o způsobu, jakým vláda změny zákonů prosadila.

Koalice loni na podzim použila takzvaný "stav legislativní nouze" a změny protlačila parlamentem ve zrychleném jednání. Ústavní soudci teď ale dali za pravdu opozici, která tvrdila, že legislativní nouze nenastala.

"Poslanecká sněmovna nemohla postupovat jinak. V případě návrhu vlády na vyhlášení stavu legislativní nouze je předsedkyně sněmovny povinna ho vyhlásit a následně ho dvakrát posuzuje celá sněmovna," ohradila se šéfka dolní komory Miroslava Němcová (ODS). Dodala ale, že verdikt ústavních soudců respektuje.

"Jsem přesvědčena, že vládní koalice, která má v Poslanecké sněmovně většinu 118 hlasů, je dostatečně silná a schopná, aby v daném období naplnila požadavky Ústavního soudu," uvedla.

Verdikt ústavních soudců znamená jediné: parlament bude muset změny projednat znovu tak, aby začaly platit nejpozději k 1. lednu 2012.

"Nepochybně to stihneme, nebude s tím žádný problém," ujišťuje šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Premiér Petr Nečas (ODS) se nechal slyšet, že si stojí za názorem, že vyhlášení stavu legislativní nouze a schválení úspor zabránilo rozsáhlým hospodářským ztrátám.

Koalice: Znovu a lépe!

Koalice doufá, že balíček škrtů znovu projde, byť běžnou parlamentní procedurou.

"Rozhodnutí Ústavního soudu se nám může stokrát nelíbit, ale musíme ho respektovat," prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Vláda má dostatek sil i kapacit, aby do konce roku naplnila rozhodnutí Ústavního soudu, aniž by to mělo nároky na bilanci státního rozpočtu," doplnil.

Jinými slovy - koalice chce prosadit škrty ve stejné výši.

"V nejbližších dnech zákony předložím znovu. Není na tom v tuto chvíli co měnit," potvrdil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Opozice, která verdikt Ústavního soudu uvítala, naopak věří, že nové projednání dopad zákonů zmírní.

"O jejich podobu bude svedena velká bitva a věřím, že nakonec budou mít méně drastickou podobu," slibuje si od nového projednání místopředseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Opozice: Znovu - a jinak!

Do hry vstupuje i Senát v novém obsazení. Ten vládní škrty schválil těsně po senátních volbách ještě ve starém složení.

"Potvrdilo se, že ČSSD měla správný pohled na průběh procedur. Doufám, že se vláda pokusí na procedurách dohodnout i s opozicí," pochvaluje si verdikt předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Vládní koalice má však dost hlasů na to, aby škrty prosadila znovu, a to i přes případné senátní veto. Sociální demokraté v tuto chvíli spoléhají na nejednotnost vládní koalice.

"Stejně jako pod tlakem veřejnosti koalice upravila základní parametry důchodové reformy, tak přijme jinou podobu těchto zákonů," vysvětluje Tejc, proč si myslí, že škrty nebudou tak velké.

VV jako slabý článek?

Na přímou otázku, zda ČSSD spoléhá na vládní stranu Věci veřejné, opatrně odpovídá: "Nechci na nikoho ukazovat. Ale koalice je rozdělená a vztahy uvnitř jsou jiné, než tehdy, kdy se škrty přijímaly."

Věci veřejné, které často samy sebe označují za "nejsociálnější" stranu vládní koalice, zatím v prvních prohlášeních drží vládní linii.

"Rozhodnutí soudu jasně signalizuje, že samotné reformy nejsou protiústavní ani namířeny proti občanům České republiky," prohlašuje poslanec Radim Vysloužil, ekonomický expert VV.

Ale vzápětí dodává: "Celkově se dá předpokládat, že horní komora bude zákony častěji vracet, což celý proces prodlouží. Musíme více jednat a hlavně vysvětlovat naše kroky lidem. Jinak jsou reformy odsouzené k zániku," míní.

"Celý problém je vyvolán opozicí a jejími obstrukcemi," stěžuje si předseda poslanců za TOP 09 Petr Gazdík. "Sama ČSSD přitom použila podobný postup kvůli méně důležité věci, jakou byly režijní jízdenky," dodává.

"To byl naprosto jiný případ," oponuje za ČSSD Jeroným Tejc. "Tehdy na tom byla pod hrozbou stávky široká politická shoda, to se nedá srovnávat," říká.

"Pokorně to teď schválíme běžnou procedurou," reagoval na rozhodnutí soudců předseda Věcí veřejných Radek John. Odmítl, že by VV tuto příležitost využily k nové diskusi o některém z těchto zákonů. "Ty byly krvavě dojednány v minulém roce, nic se měnit nebude," upozornil předseda VV.

 

Právě se děje

Další zprávy