ANO zůstává ve vedení, ČSSD mírně posílila. TOP 09 by se do sněmovny dostala jen těsně

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 12. 2016 13:32
S bezmála 30 procenty hlasů by nyní volby vyhrálo hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, uvádí průzkum agentury STEM. Na druhém místě by skončila ČSSD s 16 procenty, která si tak od října o dvě procenta polepšila. TOP 09 by se do Poslanecké sněmovny dostala jen těsně s 5,2 procenta. K volbám by v prosinci podle odhadu přišlo 54 procent lidí.
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka.
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Sněmovní volby by v prosinci vyhrálo hnutí ANO s 29,7 procenta hlasů, druhá ČSSD proti říjnu posílila na 16,3 procenta. Podle zveřejněného volebního modelu STEM by se do sněmovny dostali také komunisté, ODS, lidovci a TOP 09, která zůstává těsně nad pětiprocentní hranicí volitelnosti. Pod ni kleslo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), přiblížilo se k ní hnutí STAN.

Podpora ANO zůstala v prosinci stejná jako v říjnu těsně po krajských a senátních volbách, sociální demokracii se na 16,3 procenta zvýšila o téměř dva procentní body. "ČSSD zaostává za ANO o 13 procentních bodů. Po volbách částečně zotavila, stojí však před úkolem upevnit motivaci svých příznivců," uvedli autoři průzkumu.

O necelý procentní bod na 13,8 procenta se snížila podpora KSČM, o 1,5 bodu na 7,5 procenta klesla občanským demokratům. Mírně ze 6,7 na 6,9 procenta si polepšili lidovci.

"Zdá se, že v povědomí lidí se osamostatňuje hnutí STAN, což nechává TOP 09 těsně nad hranicí volitelnosti," uvedli autoři průzkumu. Podpora STAN se proti říjnu víc než zdvojnásobila na 4,1 procenta, TOP 09 by volilo 5,2 procenta lidí, tedy téměř stejně jako před dvěma měsíci. Na tomto čísle se přitom podílejí potenciální hlasy pro samotnou stranu i pro kombinaci uvedenou jako TOP 09 a STAN.

SPD Tomia Okamury by se v prosinci do dolní komory Parlamentu nedostala, když by si ji vybralo 4,7 procenta voličů. V říjnu to bylo 5,2 procenta.

Prosincový model je postaven na předpokladu volební účasti zhruba 54 procent lidí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy