ČSSD slibuje zavést náhradní státní výživné i porodné

ČTK ČTK
26. 9. 2013 16:15
Roman Sklenák představil návrh sociální oblasti volebního programu ČSSD.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Sociální demokraté plánují po volbách zavést náhradní výživné pro děti z chudších rodin, jimž jeden z rodičů neplatí alimenty. Stát by jim tak podle jejich věku teď dával od 2610 do 3675 korun měsíčně.

Osamělí senioři a seniorky s nízkou penzí by zas měli mít jistotu, že budou v důchodu pobírat nyní aspoň 4430 korun. Znovu by se platila v prvních třech dnech nemoci nemocenská a porodné by bylo na každé dítě.

Záměry ČSSD představil novinářům její stínový ministr práce Roman Sklenák. Podle něj není zatím jasné, co se podaří splnit. Záležet bude na financích.

"Nevíme, jaká bude ekonomická situace a co si stát bude moci dovolit," přiznal Sklenák.

Výživné od státu

Podle plánu ČSSD by měl za neplatiče poskytovat dětem výživné stát. Peníze by začal posílat už dva měsíce poté, co by otec či matka přestali platit. Podmínkou by ale bylo podání žaloby na nezodpovědného rodiče.

Na náhradní alimenty by dosáhly děti z rodin, kde příjem nepřekročí 2,4násobek životního minima. To pro jednoho rodiče činí 3140 korun a pro dítě do šesti let 1740 korun, od šesti do 15 let 2140 korun a od 15 do 26 let 2450 korun. U dospělého s pětiletým potomkem by se tedy hranice příjmu rovnala 11.712 korun měsíčně. Od státu by dítě dostávalo 1,5násobek svého minima, podle věku tedy nyní 2610 korun, 3210 korun či 3675 korun.

Podle Sklenáka by náhradní výživné ročně přišlo na miliardu či jeden a půl miliardy. Stát by po neplatičích vyplacené částky vymáhal. "Málokterý člověk je bez příjmu a bez majetku celý život. Pokud se jednou nárok přizná, tak by pohledávka byla vymahatelná bez promlčení," řekl Sklenák.

Minimální důchod pro chudé seniory

Voliče má přesvědčit i zavedení minimálního důchodu pro osamělé seniory a seniorky s nízkou penzí. Činil by 1,3násobek jejich životního minima, tedy v tuto chvíli přesně 4433 korun. Získat by ho mohli lidé, jimž by bylo o tři roky víc, než je důchodový věk. Kolik by opatření stálo, Sklenák neupřesnil.

Sociální demokraté se chtějí také o rok dřív vrátit k valorizaci penzí, která platila do loňska. Důchodcům by od roku 2015 přidávali zas o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Od letoška se zvedají jen o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Úsporné opatření má podle zákona platit ještě v příštích dvou letech.

Zrušit chce ČSSD i takzvanou karenční dobu, tedy první tři dny nemoci bez nemocenské. Podle Sklenáka by lidé měli dávky dostávat hned, měly by být ale nižší než v dalších dnech.

Znovu by se mělo vyplácet i porodné, a to na každé dítě. Dnes se poskytuje jen na první dítě rodinám s příjmem pod 2,4násobek životního minima.

Pokud by se volby konaly teď, podle výsledků průzkumů by je vyhráli sociální demokraté. Získali by kolem 30 procent hlasů. K volebním urnám se voliči vypraví za měsíc.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V bratislavském sídle Penty zasahuje policie

V sídle finanční skupiny Penta ve slovenské Bratislavě zasahuje policie. Informuje o tom server Aktuality.sk. Důvod není jasný. Policie zásah nekomentuje, více informací by měl brzy poskytnout ministr vnitra Roman Mikulec. Šéf Penty Jaroslav Haščák byl jedním z aktérů v kauze Gorila.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy