Zeman znovu v rádiu mluvil sprostě. A útočil na Sobotku, ČSSD se prý odtrhla od svých voličů

ČTK ČTK, pv
Aktualizováno 14. 2. 2016 19:20
ČSSD se podle prezidenta Miloše Zemana odtrhla od přirozených voličů, a to hlavně v otázce migrační krize. Předsedovi vlády a ČSSD Bohuslavu Sobotkovi prý hrozí, že skončí v EU osamocen, maximálně po boku německé kancléřky Angely Merkelové, uvedl Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1. Český prezident se vyjádřil i k demonstraci odpůrců a zastánců z minulého víkendu. Neodpustil si přitom sprostá slova, když citoval údajného organizátora demonstrace na podporu premiéra Sobotky: „Prezident je zasr... fašistické hova..., a až chcípne, tak se ožeru,“ řekl Zeman na rádiu. Ostrá slova potom na Twitteru vysvětloval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Jakub Plíhal

Lány (Rakovnicko) - ČSSD se podle prezidenta Miloše Zemana odtrhla od přirozených voličů, a to hlavně v otázce migrační krize. Předsedovi vlády a ČSSD Bohuslavu Sobotkovi prý hrozí, že skončí v EU osamocen, maximálně po boku německé kancléřky Angely Merkelové, uvedl Zeman v pořadu Prezidentský Pressklub rozhlasové stanice Frekvence 1.

Sociální demokracie by podle Zemana potřebovala ve svém čele člověka, "který zemi připraví na obranu před migrační vlnou", která může přijít už letos. Prezident připustil, že by to mohl být i současný předseda strany, pokud by ale změnil dosavadní postoj k řešení. "Jinak mu hrozí, že v rámci Evropské unie zůstane poněkud osamocen po boku Angely Merkelové, a možná ani to ne," uvedl Zeman. Merkelová zastává vstřícný postoj vůči migrantům, loni v září nechala otevřít hranice pro uprchlíky.

ČSSD ztrácí původní voliče, stabilizují ji takzvaní sluníčkáři

K aktuální stabilizaci ČSSD podle Zemana nyní přispívá to, že ji podporují takzvaní sluníčkáři podporující uprchlíky, je ale destabilizována tím, že ztrácí své původní voliče.

Český prezident se vyjádřil i k demonstraci odpůrců a zastánců migrace z minulého víkendu. Neodpustil si přitom sprostá slova, když citoval údajného organizátora demonstrace na podporu premiéra Sobotky: „Prezident je zasr... fašistické hova..., a až chcípne, tak se ožeru,“ řekl Zeman v rádiu. Narážel tím na výrok aktivisty Tomasze Peszynského, jenž koncem ledna organizoval demonstrace na podporu premiéra.

Ostrá slova potom na Twitteru vysvětloval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, který řekl, že pan prezident nemůže za to, jak se příznivci Sobotky vyjadřují.

Mluvčí vlády Martin Ayrer řekl, že premiér nebude komentovat vyjádření prezidenta Zemana.

Vulgární výrazy se v Zemanových rozhlasových vyjádřeních neobjevily poprvé. Opakovaně je použil v Hovorech z Lán, když mluvil o ruské kapele Pussy Riot a o služebním zákonu. Za své výroky se neomluvil a Český rozhlas přestal pořad vysílat, protože prezident odmítl rozhovor předtáčet.

Svými výroky prezident navázal na slovní přestřelky s předsedou vlády, které se datují už od loňska a vyvrcholily Sobotkovou kritikou Zemanovy účasti na demonstraci 17. listopadu po boku radikálních odpůrců islamismu. Zeman se tím podle Sobotky zařadil mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z migrační krize. Účastí na akci prý navíc legitimizoval šíření extrémní xenofobie a nenávisti. Zeman poté Sobotku obvinil z toho, že svým postojem k uprchlické krizi ohrožuje bezpečnost Česka.

"S premiérem Sobotkou jsme dva roky docela slušně vycházeli, než přišla migrační krize, a naše názory se dramaticky rozešly. On sám to vyjádřil slovy, že jde o zásadní hodnotový střet, a má pravdu," komentoval to na Frekvenci 1 Zeman.

Premiéra Bohuslava Sobotky se podle prezidenta Miloše Zemana lze zbavit dvěma způsoby: buď počkat na svobodné volby, nebo použít kalašnikov. | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy