Foldyna čelí kritice za útok na Pánka. Může jít, ČSSD není kriminál, vzkázal Hamáček

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2020 16:16
Vedení sociální demokracie by se mohlo znovu zabývat chováním svého poslance Jaroslava Foldyny. Vyplývá to z vyjádření členů vedení. Foldyna ve středu před volbou ombudsmana ve sněmovně tvrdil, že ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek vyhrožoval poslancům, kteří budou volit Stanislava Křečka. Foldyna nyní řekl, že se omlouvat nehodlá, naopak zvažuje odchod ze strany.
Jaroslav Foldyna
Jaroslav Foldyna | Foto: ČTK

Někdejší místopředseda ČSSD Foldyna ve středu ve sněmovně mluvil o údajných snahách ovlivnit volbu ombudsmana v neprospěch později vítězného kandidáta Stanislava Křečka.

"Dozvěděl jsem se dověděl, že Šimon Pánek, představitel organizace Člověk v tísni, která údajně pomáhá lidem, posílá předsedům politických stran esemesky, ve kterých jim jaksi dává najevo, v podstatě jim vyhrožuje, že budou mít problémy, když budou volit Stanislava Křečka," tvrdil Foldyna.

Vedoucí mediálního oddělení Člověka v tísni Tomáš Urban napsal, že Pánek s poslanci běžně komunikuje, ale žádné výhrůžné SMS nikdy neposílal. Zprávy odmítl pro Aktuálně.cz i sám Pánek. Také šéfové ODS, Pirátů, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN uvedli, že od Pánka žádnou zprávu nedostali. 

ČSSD se od vyjádření distancovala

Sociální demokracie se od Foldynova vyjádření o Člověku v tísni distancovala. Místopředseda strany Ondřej Veselý uvedl, že jde o Foldynův osobní názor, ne názor ČSSD. Ve čtvrtek Veselý sdělil, že stranické vedení by se mělo podle něj Foldynovým chováním zabývat.

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček na Twitteru uvedl, že Foldyna vyjadřuje názory, které neodráží postoje vedení ČSSD a hodnoty strany. "Šíření pomluv od řečnického pultíku, jinak to nejde nazvat, je další kapka do přetékajícího džbánu," napsal Petříček. Foldyna by se podle něj měl omluvit Pánkovi i Člověku v tísni.

Petříček později řekl, že by se záležitosti mělo věnovat vedení ČSSD i poslanecký klub. "Jaroslav Foldyna se vyjadřoval opět v rozporu s tím, jaké jsou pozice vedení sociální demokracie. Sociální demokracie je strana, která má velmi jasný program, je založená na hodnotách včetně podpory občanské společnosti," doplnil.

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda napsal, že má na Foldynovo vystupování stabilní názor už delší dobu. "Středeční incident tento názor nezměnil. Svůj názor chci probrat s kolegy ve vedení ČSSD," uvedl.

Také místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Jana Maláčová se od Foldynova vyjádření distancovala. "Dokázal, že má do sociálního demokrata hodně daleko. Člověk v tísni odvádí skvělou práci v Česku i ve světě," napsala.

Foldyna znovu mluví o odchodu

Foldyna však trvá na tom, že SMS od Pánka existuje a omlouvat se nehodlá, uvedl irozhlas.cz. Poslanec také řekl, že v dohledné době plánuje odchod ze strany. K představitelům vedení je dlouhodobě kritický, mimo jiné i k ministrovi zahraničí Petříčkovi.

"Když neodejdou představitelé liberální a neomarxistické sociální demokracie, která táhne stranu ke dnu. Já jsem do strany vstoupil v prosinci roku 1989. Nezměnil jsem se já, ale díky nim se změnila sociální demokracie. A preference tomu odpovídají," uvedl. Dodal, že na mysli má místopředsedy, kteří "filozofují".

Předseda ČSSD Jan Hamáček na to reagoval slovy, že každý může odejít. "Chce Jarda Foldyna vystoupit ze sociální demokracie? ČSSD není kriminál, každý může odejít."

V září se vyloučení Foldyny nezdařilo

O vyloučení Foldyny a šéfa krajské ústecké ČSSD Miroslava Andrta hlasovaly špičky strany loni v září. Na předsednictvu sice byla pro jejich konec ve straně většina přítomných, nešlo ale o požadovanou nadpoloviční většinu všech členů tohoto orgánu. Předseda ČSSD Jan Hamáček tehdy hlasování označil za silné varování, aby členové případné vnitrostranické spory neřešili na veřejnosti.

Foldyna tehdy spolustraníky pobouřil například výrokem, že by podporoval rekonstruovanou vládu Andreje Babiše (ANO) v případě, že by ji opustila ČSSD. Proti dalšímu vyjádření, že poslanci ČSSD chtějí ve sněmovně využít tajné hlasování o ústavní žalobě na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení ústavy k tomu, aby se svými hlasy kšeftovali, se Hamáček také ohradil.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy