360 tisíc našich lidí přešlo k ANO. Nevysvětlili jsme, v čem se lišíme, říká Hamáček a chválí Zemana

Kateřina Frouzová Radek Bartoníček Kateřina Frouzová, Radek Bartoníček
18. 11. 2017 6:45
Místopředseda ČSSD Jan Hamáček patří k těm, kteří mají i přes neúspěch strany ve volbách šanci být i v novém vedení. Hamáček v rozhovoru pro Aktuálně.cz nevylučuje kandidaturu na jednoho z místopředsedů. Pokud jde o předsedu, má jiného favorita. I když ho nejmenuje, je zřejmé, že myslí hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka. Mnohé napoví už neděle, kdy se schází ústřední výkonný výbor ČSSD, který bude řešit budoucnost strany.
Jan Hamáček
Jan Hamáček | Foto: Economia

V jaké kondici je pan prezident?

V dobré.

Ptáme se, protože mnohé překvapilo, že jste po jednání s ním v tomto týdnu s Milanem Chovancem zdůraznili, v jak výborné zdravotní kondici je. Proč jste zdraví zmínili, když se vás na to nikdo neptal?

Sami víte, že zdraví prezidenta bylo jedno z hlavních témat posledních dnů. Protože v poslední době byla spousta otázek na jeho zdravotní stav, tak jsme to považovali za vhodné okomentovat. Pan prezident byl odpočatý, v pohodě a hodinové jednání s ním bylo velmi příjemné, otevřené a přátelské.

Nepožádal vás někdo z okolí prezidenta, abyste to zmínili?

Ne, ne, ne.

Bylo správné tuto informaci zdůraznit? Protože je jasné, že jste tím zvýšili jeho šance na zvolení…

My jsme ale konstatovali stav, nebyli jsme vedeni vůlí mu pomoci nebo nepomoci, měli jsme z návštěvy nějaký dojem a ten jsme řekli.

Nedá se ale říci, že by on vaší ČSSD jakýmkoliv způsobem v posledních letech pomáhal, spíš naopak…

Sociální demokracie bude muset nějakým způsobem vyřešit vztah k panu prezidentovi. Já jsem zastával názor, že když vedeme politický spor s Andrejem Babišem, tak bychom neměli otvírat ještě spor s prezidentem republiky. Tento názor nezvítězil, v reálu to nakonec dopadlo jinak, premiér Sobotka publikoval rozhovor, že sní o zemi, kde nebude Babiš ani Zeman, a rozhodně to sociální demokracii nepomohlo.

Takže chcete vztah s Milošem Zemanem zlepšit…

Je potřeba s ním komunikovat, diskutovat. Znovu říkám, že atmosféra v Lánech byla velmi přátelská, jakkoliv se primárně netýkala sociální demokracie. Pan prezident se pouze zajímal, jak chce ČSSD řešit situaci po volbách.

Prospíval a prospívá naší zemi tento prezident? Vy jste dosud jeden z nejvyšších ústavních činitelů, hodně jste mluvil s politiky řady zemí. Jak vnímá podle vás zahraničí prezidenta Zemana?

Měl jsem možnost hovořit s celou řadou státníků a zaznamenal jsem převážně pozitivní reakce. Například německý prezident, politici na Slovensku, v Polsku minimálně respekt k panu prezidentovi vyjadřovali. Nesdílím názor, který byl obsažený ve vaší otázce. Pokud jde o Českou republiku, myslím si, že i díky schůzkám nejvyšších ústavních činitelů se podařilo řadu problematických otázek vyřešit.

Ale co jeho různé excesy při vyjadřování směrem k zahraničí, co jeho útoky na vašeho premiéra a donedávna předsedu Bohuslava Sobotku?

Zastávám názor, že politika se nemá vést v osobní rovině. Vždycky jsem tak konal, snažím se nedávat politice osobní rozměr. V případě pana předsedy vlády a pana prezidenta to přešlo do osobní roviny a nechci spekulovat, kdo je v tom více zaangažovaný nebo zainteresovaný. Ale tam už to sklouzlo do osobní roviny a to je špatně.

Ale nerozděluje svými názory českou společnost, může být pro mladou generaci tím správným vzorem či inspirací? Nebylo by pro naši zemi lepší, kdyby měla jiného prezidenta?

Když jsem popsal svůj vztah k panu prezidentovi, tak to neznamená, že s ním ve všem stoprocentně souhlasím. Možná jsem měl na začátku větší naději k tomu, jaký bude mít vztah k Evropské unii, když na začátku nechal na Hradě vyvěsit vlajku EU. Pak to téma trošku opustil, což je podle mě škoda, protože je jednoznačným přínosem, jestliže jsme v EU.

Určitě bych uvítal, kdyby se pan prezident jasněji vyjadřoval k některým velmi nešťastným událostem, jako byl třeba rasistický útok v tramvaji. Na druhou stranu, když říkáte, že dělí republiku, tak republiku dělí samotný fakt, že prezidentská volba skončila relativně těsně a země byla polarizovaná už ve volební kampani. Ale to myslím, že platí pro řadu zemí, kde se volí prezident přímo.

Předsedou hejtman Běhounek? Nevylučuji to

Pojďme k sociální demokracii. Budete kandidovat na předsedu?

Neuvažuji o tom.

Máte kolem sebe lidi, kteří vám říkají, abyste kandidoval?

Vedeme v ČSSD diskusi, jak dál, takže já o své budoucnosti v ČSSD budu hovořit se svým okresem Mladá Boleslav a Středočeským krajem. Dám na názor svých kolegů, bez kterých kandidatura kamkoliv není ani možná. Ale pokud jde o nejvyšší funkci, tak o tom opravdu v této fázi neuvažuji.

Co post místopředsedy?

To je právě něco, co budu diskutovat s kolegy ve středních Čechách.

Takže i kdyby vás například domácí Středočeši navrhli na předsedu, tak vy poděkujete a odmítnete?

Já si myslím, že sociální demokracie potřebuje v této fázi jiného předsedu, než jsem já.

Jak jiného?

Typově. ČSSD potřebuje předsedu, který přijde odjinud než ze současného vedení. Ideálně někoho, kdo je úspěšný v tom, co dělá, a dokáže obstát na místě předsedy. Měl by to být někdo, kdo bude ve vedení čerstvou krví. My, co jsme byli dosud ve vedení, jsme spojeni s volebním neúspěchem.

Kdo to je?

Mám svého favorita, který je jasný podle toho, co jsem řekl.

Myslíte úspěšného hejtmana Kraje Vysočina a poslance Jiřího Běhounka, který ale není v ČSSD?

Bez komentáře.

Podle stanov nemůže být ve vedení ČSSD někdo, kdo není ve straně alespoň čtyři roky. Změníte je?

Byl bych pro to, abychom se nejdříve podívali na stanovy a teprve poté řešili vedení strany.

Takže dnešní nestraník, který by vstoupil do ČSSD, by mohl kandidovat do vedení?

Samozřejmě.

A to by se ještě stihlo do sjezdu?

Měli bychom nejdříve stanovit cíl, což je restart sociální demokracie. Potom bychom měli zjistit, co je třeba pro to udělat, a až potom hledat cesty. Cesta se vždycky najde, jen je potřeba chtít.

Co by mělo nové vedení udělat?

Je třeba začít sjednocovat. Trošku zapomenout na ty spory, na to, kdo koho kam nevolil nebo kdo komu kdy ublížil, a pokusit se zatáhnout do "nové" ČSSD všechny ty, kterým o stranu jde.

To znamená, že by si za jeden stůl sedli lidé jako vy, Michal Hašek, Roman Onderka, Jiří Zimola, Jeroným Tejc, Jaroslav Foldyna, Jiří Běhounek a další?

Chápu, že pro novináře je vždycky lepší to odehrát v rovině personální než věcné.

Kam zmizeli voliči

Ale vy sám víte, že personálie se nakonec vždy ukážou jako nesmírně zásadní…

Ale můžou přijít až po tom, co bude jasné, co jako ČSSD chceme programově. Pokud chceme dělat restart, musíme se nejdříve podívat na příčiny neúspěchu.

O příčinách by šlo mluvit dlouho, ale zkuste říci jeden hlavní důvod.

Vzpomněl bych graf, který nám ukazuje, kam nám odešli voliči. Nám odešlo kolem 360 tisíc voličů k hnutí ANO a nějakých 250 tisíc voličů zůstalo doma. Několik desítek tisíc odešlo k SPD. My musíme najít příčinu, proč tolik lidí odešlo k ANO, když hnutí hned po volbách řeklo, že bude vyjednávat s ODS, protože mají k sobě programově nejblíže. Usuzuji z toho, že se nám nepodařilo vysvětlit voličům rozdíl mezi námi a ANO.

Proč se to ale nepodařilo a co by měla sociální demokracie dělat?

Měli bychom najít jedno dvě silná témata a na ta se soustředit. Ve Velké Británii lídr labouristů Jeremy Corbyn upozorňuje, že velmi úzká skupina bohatých stále bohatne a ta široká masa střední a nižší třídy spíše čelí daleko větším výzvám, ať jde o bydlení, práci, nebo třeba sociální zajištění. Na toto podle mě pravicové strany v Evropě nemají odpověď, protože jejich program tyto nerovnosti podporuje. 

Takže jedním z témat ČSSD by mělo být téma nerovnosti mezi lidmi?

Na rozdíl od Velké Británie nebo USA si nemyslím, že by u nás vnímání nerovnosti bylo tak silné, my jsme jedna z nejvíce rovnostářských společností, nicméně je to téma, které je potřeba zkoumat. Za důležité považuji téma bydlení, pokládám za velkou chybu ČSSD, že jsme toto téma neakcentovali. Česká republika je země s jedním z nejvyšších podílů vlastnického bydlení, minimálně v Evropě, možná ve světě. Mladé rodiny jsou tak v situaci, že když chtějí založit rodinu a někde bydlet, tak první si musí jít pro hypotéku a masivně se zadlužit, přivázat se k nemovitosti na mnoho let.

Takže bydlení. Další velké téma?

Bezpečnost. Za naší vlády jsme dosáhli toho, že Česká republika je šestá nejbezpečnější země světa, což je třeba našim občanům vysvětlit, ale ne tak, abychom je strašili. Stát by měl najít způsob, jak je ubezpečit, že se o ně postará.

No, měli jsme pocit, že váš ministr vnitra Milan Chovanec mluvil o nebezpečí, zejména od uprchlíků, docela dost…

Obecně platí, že lidé půjdou raději ke kovářovi než kovaříčkovi. Pokud strana jako ČSSD začne rozvíjet témata, která nám nejsou vlastní, ale spíše jsou vlastní radikálnějším stranám, tak voliči půjdou k nim. V tomto musíme být velmi opatrní.   

Co očekáváte od nedělního jednání ústředního výkonného výboru ČSSD?

Očekávám, že si ty věci řekneme na půdě, kam patří. V neděli se sejde asi 180 lidí, zástupci okresů. Četl jsem usnesení jednotlivých okresních výborů a předpokládám, že o nich budeme diskutovat. A hlavně doufám, že se ztotožní s doporučením předsednictva a svolá sjezd na 18. února.

Jak důvěryhodná je podle vás teď sociální demokracie? Sám víte, že bylo nemálo kauz, které tuto důvěryhodnost snížily. Jak ji chcete obnovit?

Jenom tím, že přineseme témata a s těmi tématy přijdou i nějací noví lidé.

A přijdou?

Pokud budeme dostatečně atraktivní, stejně jako je britská Labour Party, no tak samozřejmě přijdou i noví lidé. Musíme být atraktivnější a pak můžeme čekat, že by mohli přijít nějací noví členové.

Ale může dosavadní systém volby přivést do vedení ČSSD nové tváře?

Možná by na začátek stačila jedna věc a to je zásadní změna způsobu volby. Jsme v 21. století a my pořád volíme klasicky lístky v tajné volbě. Německá SPD volí elektronicky, je tam zaručená anonymita a volba je za deset minut. My na sjezdu volíme šest hodin a všichni se soustředí na volbu, personálie, a tím pádem se nevěnují programové diskusi. Na okresních konferencích strávíme 90 procent času volbou nebo čekáním na výsledky. Kdybychom odvolili za deset minut, můžeme pět hodin věnovat programové diskusi. Možná je to malý krok, ale ve svém důsledku velký.

Jedině opozice

Pojďme k vládě. Souhlasíte s názorem, že ČSSD by měla jít do opozice a tam by měla získávat důvěru voličů?

A kde je sociální demokracie, když ne v opozici?

No, slyšeli jsme, že v ČSSD říkáte, aby strana přece jen zvážila, zda se nějak s Andrejem Babišem domluvit.

Nevím, kdo toto šíří. Pokud se podíváte na všechna má vyjádření k vládě s Andrejem Babišem, tak vždycky jsem říkal, že ČSSD nemůže být ve vládě s komunisty, s SPD a nemůžeme být ve vládě, kde sedí obvinění politici. Za tím si stojím. 

Ale pokud jde o obvinění Andreje Babiše, to se může změnit…

Namodeluji vám patnáct scénářů, které by mohly být, a můžeme je komentovat. ČSSD nemůže sedět ve vládě, kde je někdo trestně stíhaný nebo obviněný.

Takže budete v opozici?

Žádnou nabídku na vládní účast jsme nedostali, to znamená, že je evidentní, že zůstáváme v opozici. 

Bavili jste se s hnutím ANO, jestli podpoří vaši kandidaturu na post místopředsedy sněmovny?

Vedeme s hnutím ANO diskusi o celém ustavení sněmovny. Pokud bychom měli sněmovnu ustavit podle poměrného způsobu, tak by musel předseda sněmovny navrhnout, aby místopředsedů bylo pět. Klub ČSSD mě nominoval na místopředsedu.

To byla od hnutí ANO směrem k ČSSD poměrně velká nabídka, protože pokud bychom vzali volební výsledky a dosavadní počet čtyř místopředsedů, tak byste byli mimo. Není na pozadí tohoto nějaká dohoda, že nebudete komplikovat Andreji Babišovi získání důvěry pro jeho vládu?

Ne.

"Nezapomenete" se někde v kuloárech, což by mu mohlo pomoci získat důvěru?

Bylo to bez jakýchkoliv podmínek.

Ptáme se proto, že Andrej Babiš bude mít zřejmě problém získat pro svou vládu důvěru, tak se chceme dobrat, jak velký problém to bude a co dál.

Andrej Babiš z mého pohledu možná velmi rychle opustil nějaké snahy o zformování většinové vlády a staví si svou menšinovou a ono mu to prochází, což je nová věc. Nedokážu si představit, že by Mirek Topolánek, který měl nejlepší výsledek v historii, přišel k prezidentovi a řekl, že si postaví menšinovou vládu, a prezident odpověděl, jasně, tak jo. Je to škoda, jednání se mohla ještě vést. Předpokládám, že menšinová vláda důvěru sněmovny nezíská.

Kdyby byl trpělivější, mohl se s ČSSD domluvit?

Je tady devět politických stran a Andrej Babiš se mohl více snažit a jednat o většinové vládě. Ne nutně s ČSSD, která má 15 poslanců. Navíc, pokud by jednal o vládě, ve které by byl, zase jsme u toho, že my bychom nepodpořili vládu s obviněným politikem. ČSSD by se asi v tomto angažovat nemohla.

Bylo zvláštní, že hned po volbách se vaše středočeská ČSSD dohodla na krajské vládě s ANO ve Středočeském kraji.

Vývoj ve středních Čechách vůbec nesouvisel s centrální politikou. Navíc je evidentní, že takovou koalici jsme nemohli vyřešit během dvou dnů, nespokojenost s původní koalicí, ve které jsme nebyli, byla dlouhodobá. To rozhodně ale nemá žádný vztah s centrální politikou.

 

Právě se děje

Další zprávy