ČSSD ovládla Senát, má 12 statečných a zbraň na Nečase

Domácí Petr Holub, Domácí
23. 10. 2010 16:01
Skončil supervolební rok
ČSSD získala, co potřebovala: většinu v Senátu
ČSSD získala, co potřebovala: většinu v Senátu | Foto: Jan Langer

Praha - V posledním dějství supervolebního roku 2010 dali voliči sociální demokracii možnost brzdit reformy Nečasovy vlády a získat také post šéfa Senátu.

Sociální demokracie získala většinu v horní komoře parlamentu. Ve všech 27 obvodech, kde se volilo, už je jasno. Sociální demokraté mají 12 nových senátorů a splnili tak svůj cíl získat tolik, aby mohli co nejvíc blokovat kroky pravicového kabinetu.

"My jsme to říkali už před volbami, říkáme to i teď. Budeme o důležitých zákonech jednat s nejsilnější opoziční stranou," komentoval výsledky voleb premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Volby on-line: Sledujte s námi reakce na volební výsledky

Nečas: Šéfa senátu obsadí ČSSD

ODS obhájila v osmi obvodech. Lidovci získali dvě křesla a k tomu bonus: nezávislá kandidátka Miluše Horská v Pardubicích se k nim hlásí. TOP 09 a Severočeši mají po dvou senátorech.

Nejtěsnější souboj ze všech vyhrál v Praze 6 Petr Bratský (ODS), porazil Bedřicha Moldana (TOP09) rozdílem několika desítek hlasů. Mandát získal i dosavadní šéf Senátu Přemysl Sobotka, ale velmi těsně.

V sídle ČSSD vládne veselí, v kuloárech už se mluví o tom, že sociální demokraté budou chtít zvolit svého šéfa Senátu. Mluví se mimo jiné o Milanu Štěchovi.

Šéf ODS Petr Nečas řekl, že ODS získala jen svůj obvyklý výsledek, kolem osmi mandátů. "Ano, v Senátu je zažitá praxe, že křeslo šéfa této komory parlamentu obsazuje nejsilnější klub," přiznal nepřímo, že ODS přišla o místo předsedy Senátu.

Zmrtvýchvstání lidovců, vítězství ČSSD

Důvod k oslavě mají kromě ČSSD také lidovci. Jejich kandidát Petr Šilar vyhrál v Ústí nad Orlicí, těsným poměrem pak lidovci uspěli v Brně a také Pardubicích, kde vyhrála nezávislá Miluše Horská, která se ke KDU-ČSL v Senátu přidá.

Volební účast se pohybovala kolem 20 procent. Je tedy malá a navzdory předpovědím expertů přesto výrazně uspěla ČSSD.

Většina expertů, s nimiž Aktuálně.cz mluvilo před druhým kolem, přitom soudila, že sociální demokraté na většinu v Senátu nedosáhnou.

Aktuálně.cz v týdnu mezi oběma koly vydalo prognózu výsledku. Podle ní komentátor Jan Lipold očekával, že ČSSD získá 10 senátorů, ODS 9, TOP 09 čtyři a po dvou lidovci a Severočeši.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy