ČSSD ovládla Senát, má 12 statečných a zbraň na Nečase

Domácí Petr Holub, Domácí
23. 10. 2010 16:01
Skončil supervolební rok
ČSSD získala, co potřebovala: většinu v Senátu
ČSSD získala, co potřebovala: většinu v Senátu | Foto: Jan Langer

Praha - V posledním dějství supervolebního roku 2010 dali voliči sociální demokracii možnost brzdit reformy Nečasovy vlády a získat také post šéfa Senátu.

Sociální demokracie získala většinu v horní komoře parlamentu. Ve všech 27 obvodech, kde se volilo, už je jasno. Sociální demokraté mají 12 nových senátorů a splnili tak svůj cíl získat tolik, aby mohli co nejvíc blokovat kroky pravicového kabinetu.

"My jsme to říkali už před volbami, říkáme to i teď. Budeme o důležitých zákonech jednat s nejsilnější opoziční stranou," komentoval výsledky voleb premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Volby on-line: Sledujte s námi reakce na volební výsledky

Nečas: Šéfa senátu obsadí ČSSD

ODS obhájila v osmi obvodech. Lidovci získali dvě křesla a k tomu bonus: nezávislá kandidátka Miluše Horská v Pardubicích se k nim hlásí. TOP 09 a Severočeši mají po dvou senátorech.

Nejtěsnější souboj ze všech vyhrál v Praze 6 Petr Bratský (ODS), porazil Bedřicha Moldana (TOP09) rozdílem několika desítek hlasů. Mandát získal i dosavadní šéf Senátu Přemysl Sobotka, ale velmi těsně.

V sídle ČSSD vládne veselí, v kuloárech už se mluví o tom, že sociální demokraté budou chtít zvolit svého šéfa Senátu. Mluví se mimo jiné o Milanu Štěchovi.

Šéf ODS Petr Nečas řekl, že ODS získala jen svůj obvyklý výsledek, kolem osmi mandátů. "Ano, v Senátu je zažitá praxe, že křeslo šéfa této komory parlamentu obsazuje nejsilnější klub," přiznal nepřímo, že ODS přišla o místo předsedy Senátu.

Zmrtvýchvstání lidovců, vítězství ČSSD

Důvod k oslavě mají kromě ČSSD také lidovci. Jejich kandidát Petr Šilar vyhrál v Ústí nad Orlicí, těsným poměrem pak lidovci uspěli v Brně a také Pardubicích, kde vyhrála nezávislá Miluše Horská, která se ke KDU-ČSL v Senátu přidá.

Volební účast se pohybovala kolem 20 procent. Je tedy malá a navzdory předpovědím expertů přesto výrazně uspěla ČSSD.

Většina expertů, s nimiž Aktuálně.cz mluvilo před druhým kolem, přitom soudila, že sociální demokraté na většinu v Senátu nedosáhnou.

Aktuálně.cz v týdnu mezi oběma koly vydalo prognózu výsledku. Podle ní komentátor Jan Lipold očekával, že ČSSD získá 10 senátorů, ODS 9, TOP 09 čtyři a po dvou lidovci a Severočeši.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy