ČSSD ovládla Senát, má 12 statečných a zbraň na Nečase

Domácí Petr Holub, Domácí
23. 10. 2010 16:01
Skončil supervolební rok
ČSSD získala, co potřebovala: většinu v Senátu
ČSSD získala, co potřebovala: většinu v Senátu | Foto: Jan Langer

Praha - V posledním dějství supervolebního roku 2010 dali voliči sociální demokracii možnost brzdit reformy Nečasovy vlády a získat také post šéfa Senátu.

Sociální demokracie získala většinu v horní komoře parlamentu. Ve všech 27 obvodech, kde se volilo, už je jasno. Sociální demokraté mají 12 nových senátorů a splnili tak svůj cíl získat tolik, aby mohli co nejvíc blokovat kroky pravicového kabinetu.

"My jsme to říkali už před volbami, říkáme to i teď. Budeme o důležitých zákonech jednat s nejsilnější opoziční stranou," komentoval výsledky voleb premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Volby on-line: Sledujte s námi reakce na volební výsledky

Nečas: Šéfa senátu obsadí ČSSD

ODS obhájila v osmi obvodech. Lidovci získali dvě křesla a k tomu bonus: nezávislá kandidátka Miluše Horská v Pardubicích se k nim hlásí. TOP 09 a Severočeši mají po dvou senátorech.

Nejtěsnější souboj ze všech vyhrál v Praze 6 Petr Bratský (ODS), porazil Bedřicha Moldana (TOP09) rozdílem několika desítek hlasů. Mandát získal i dosavadní šéf Senátu Přemysl Sobotka, ale velmi těsně.

V sídle ČSSD vládne veselí, v kuloárech už se mluví o tom, že sociální demokraté budou chtít zvolit svého šéfa Senátu. Mluví se mimo jiné o Milanu Štěchovi.

Šéf ODS Petr Nečas řekl, že ODS získala jen svůj obvyklý výsledek, kolem osmi mandátů. "Ano, v Senátu je zažitá praxe, že křeslo šéfa této komory parlamentu obsazuje nejsilnější klub," přiznal nepřímo, že ODS přišla o místo předsedy Senátu.

Zmrtvýchvstání lidovců, vítězství ČSSD

Důvod k oslavě mají kromě ČSSD také lidovci. Jejich kandidát Petr Šilar vyhrál v Ústí nad Orlicí, těsným poměrem pak lidovci uspěli v Brně a také Pardubicích, kde vyhrála nezávislá Miluše Horská, která se ke KDU-ČSL v Senátu přidá.

Volební účast se pohybovala kolem 20 procent. Je tedy malá a navzdory předpovědím expertů přesto výrazně uspěla ČSSD.

Většina expertů, s nimiž Aktuálně.cz mluvilo před druhým kolem, přitom soudila, že sociální demokraté na většinu v Senátu nedosáhnou.

Aktuálně.cz v týdnu mezi oběma koly vydalo prognózu výsledku. Podle ní komentátor Jan Lipold očekával, že ČSSD získá 10 senátorů, ODS 9, TOP 09 čtyři a po dvou lidovci a Severočeši.cz.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy