Dvě křídla, čarování s členy i falšování podpisů. Zaorálek restartuje ostravskou ČSSD

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2017 22:51
Členové ostravské sociální demokracie se musí do středečního večera přeregistrovat. V organizaci, která je rozštěpená na dvě křídla, totiž docházelo k manipulaci se členy. Podle volebního lídra Lubomíra Zaorálka byla tato procedura nutná. "Tady se čarovalo s členy naprosto nepřípustným způsobem. Jdeme do voleb a potřebujeme čistý stůl a potřebujeme mít uklizeno," uvedl. Někteří členové se totiž přeskupovali v rámci různých organizací nebo falšovali podpisy. Po přeregistraci by se měla uskutečnit okresní konference, která rozhodne o novém vedení.
Programová konference ČSSD
Programová konference ČSSD | Foto: Libor Fojtík

Ostrava - Přeregistrace členů v rozhádané ostravské ČSSD byla nutná, protože se uvnitř organizace nepřípustným způsobem manipulovalo s členskou základnou, řekl ve středu novinářům ministr zahraničí a volební lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek. Sám rovněž přišel k přeregistraci. Podle něj musí mít ČSSD před volbami takzvaně čistý stůl. 

Přeregistrace skončila ve středu večer a podle informací ČTK se k ní dostavilo necelých 650 členů, ve čtvrtek se počty ještě budou kontrolovat. Dalších 35 lidí má schválen odklad termínu pro přeregistraci.

Vedení strany schválilo přeregistraci na základě zprávy stranické ústřední kontrolní komise a rovněž z podnětu tamního krajského výboru, v jehož čele stojí bývalý hejtman Miroslav Novák. Ostravskou organizaci už několik měsíců otřásají ostré spory mezi dvěma křídly. Přeregistrace končí ve středu ve 21:00. Původně měla ostravská ČSSD zhruba 800 členů a je nejsilnější regionální organizací v Moravskoslezském kraji.

"Mně je jedno, kolik je tady křídel. To bylo nutné, protože se tady čarovalo s členy naprosto nepřípustným způsobem. Jdeme do voleb a potřebujeme čistý stůl a potřebujeme mít uklizeno," uvedl Zaorálek, který je jedničkou na kandidátce v Moravskoslezském kraji.

Podle něj je situace v ČSSD v Moravskoslezském kraji dobrá, ale problém je právě Ostrava. "Musíme to tady srovnat, přeregistrace je první krok. Ono je docela evidentní, že se tady děly poměrně velké neplechy, že tady někteří pěšáci chodili z jedné organizace do druhé podle toho, jak bylo třeba někde zrovna nahonit hlasy. Nebo člověk zjišťuje, a jsou tady od toho doklady, že se jeden člověk podepisoval velmi rozmanitým způsobem a přitom to měla být jedna osoba," podotkl Zaorálek. Dodal, že chápe, že mezi organizacemi existuje soutěž, ale ta musí fungovat podle pravidel.

Boj o ovládnutí ostravské organizace graduje od loňského listopadu, kdy sociální demokraté odvolali tehdejšího předsedu ostravské ČSSD Lumíra Palyzu. Ústřední kontrolní komise strany ale v lednu vyhověla Novákově stížnosti, v níž kvůli porušení stanov zpochybnil právě listopadovou okresní konferenci, na které byl Palyza odvolán.

Konference se musela opakovat v únoru, Palyza byl odvolán znovu a novou předsedkyní se stala Jana Vajdíková. Krajský výkonný výbor v čele s Novákem pak navrhl přeregistraci a u vedení uspěl i s návrhem na vyškrtnutí Vajdíkové a poslance Adama Rykaly z kandidátní listiny pro sněmovní volby.

Přeregistrace ostravské organizace je podle Zaorálka počátkem restartu a nového postavení ostravské organizace. Po ní se podle něj znovu uskuteční okresní konference, která bude rozhodovat o novém vedení.

"Okamžikem přeregistrace není v Ostravě v čele nikdo, protože se budou muset na základě nové členské základny teprve provést nové nominace, takže teď nevládne nikdo. Tady dnes nemůže nikdo říkat, že ovládá Ostravu," doplnil Zaorálek.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy