ČSSD nezákonně vylučovala členy a odmítá nápravu. Právník uspěl se žalobami, teď chce stranu zrušit

Marek Pokorný Marek Pokorný
28. 9. 2017 19:55
Návrh na zrušení nebo pozastavení činnosti ČSSD chce podat k Nejvyššímu správnímu soudu její bývalý člen, advokát Pavel Němec. Důvodem je, že strana ani po několika pravomocných rozhodnutích soudů nechce vrátit do strany členy, které v minulosti neoprávněně vyloučila. "Strana, která porušuje zákon a stanovy, nemůže vyvíjet činnost. Mám už celou řadu rozsudků a ani v jednom případě nebyla sjednána náprava," říká Němec, který jako advokát zastupuje i ostatní vyloučené členy. Podle něj se vyloučení sociální demokraté stali oběťmi bojů o moc ve straně.
Foto: ČTK

Praha - Nedlouho před volbami řeší hlavní vládní strana ČSSD neobvyklý problém: bývalý člen Pavel Němec chce dosáhnout jejího zrušení. A to kvůli sporným vyloučením několika členů v roce 2013 a zrušení místní buňky ve Výškovicích. Vyloučení členové, mezi něž sám patří, se totiž odvolali k soudu, který jim dal za pravdu - vyloučení bylo v rozporu se stanovami. Nicméně ČSSD je do svých řad odmítá vzít zpět.

"Taková strana, která porušuje zákon a stanovy, nemůže vyvíjet činnost. Mám už celou řadu rozsudků a ani v jednom případě nebyla sjednána náprava," říká Němec, který jako advokát zastupuje i ostatní vyloučené členy. Podle něj se vyloučení členové stali oběťmi bojů o moc ve straně.

Jím zastupovaní členové proto v souladu se zákonem o politických stranách vyzvali nejdříve vládu a poté i prezidenta, ať navrhnou Nejvyššímu správnímu soudu kvůli nedodržování stanov zrušení strany či pozastavení její činnosti. Vláda se tím podle něj vůbec nezabývala, Miloš Zeman to odmítl. "Bylo by to nepřiměřené," vysvětlil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Sama ČSSD ani po čtyřech dnech a opakovaných urgencích na otázky Aktuálně.cz neodpověděla.  

Proč jste je vyřadili?

Vše začalo počátkem roku 2013, kdy šest členů ČSSD v Mohelnici napadlo sestavení kandidátky do sněmovních voleb a požádali soud, aby předběžným opatřením zabránil jejímu podání. Chtěli vědět, proč z ní dva jimi navržení kandidáti byli vyřazeni.

ČSSD místo toho, aby sestavení kandidátky vysvětlila, pět z šesti "rebelů" vyloučila s odůvodněním, že stranu medializací poškozují. Všichni se odvolali a vyloučení dvou z nich krajská konference zrušila, u dalších tří ale potvrdila.

A stejně tak ČSSD vyloučila i několik dalších členů na severní Moravě - kromě Němce také tehdejšího ostravského primátora Petra Kajnara, Kateřinu Kadlčíkovou či Richarda Bednaříka. I ti se bránili u soudu žalobou.

Zatímco Kajnar nakonec žalobu proti vyloučení stáhl, Němec, Bednařík a Kadlčíková uspěli a soudy jim daly za pravdu. Rozhodly, že strana vyloučeným členům nedala možnost, aby se proti tomu bránili. Ač stanovy říkají, že mají nárok na to, aby byli na jednání o vyloučení přítomni, orgány strany o nich rozhodly v jejich nepřítomnosti.

Jsou to prakticky totožné věci

"Předmětné usnesení ČSSD není v souladu se stanovami, neboť žalobkyně nebyla na jednání, na kterém bylo rozhodováno o jejím dalším členství ve straně, přítomna," uvedl soud například v případě Kadlčíkové, která byla vyloučena pro údajné nezaplacení stokorunového členského příspěvku.

Soud ale nemohl uvedené rozhodnutí o vyloučení zrušit, pouze konstatoval jeho nezákonnost - nemůže totiž rušit rozhodnutí stranických orgánů. "Žalobkyně se tak nyní může domáhat na základě deklaratorního rozsudku u příslušných orgánů změny jejich rozhodnutí," dodal soud.

Podobně už soud pravomocně rozhodl i v případě jednoho z mohelnických "rebelů" Miroslava Pospíšila a dá se očekávat, že stejně rozhodne u zbylých dvou. "Jsou to prakticky totožné věci," potvrdila soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Martina Škodová, která řeší případ další vyloučené členky z Mohelnice Heleny Kulinové.

Podobný verdikt má i sám Němec, kterého strana vyloučila, když pro změnu kritizoval kandidátku do krajských voleb. Jenže ČSSD se k nápravě podle Němce nemá a vyloučení uvedených členů nezrušila. Proto chce právník požádat Nejvyšší správní soud o její zrušení.

Není to msta

Sám přitom odmítá, že z jeho strany jde o mstu bývalého zhrzeného člena. "Soudy mi přece daly za pravdu," říká a dodává: "Jde o to, aby si někdo uvědomil, že není možné vylučovat lidi ze strany jen proto, že si to někdo přeje, a obcházet přitom její stanovy."

A proč se tedy chce - stejně jako jeho klienti - do strany, která je nechce a porušuje podle nich zákon, vrátit?

"To není o cpaní se zpátky do strany, jsme totiž všichni stále sociální demokraté. Naším úmyslem není stranu zlikvidovat, ale dosáhnout v ní změny, protože problémem není strana jako celek, ale konkrétní regionální funkcionáři - kmotři," tvrdí Němec s tím, že s celostátním vedením strany nemá žádný problém.

 

Právě se děje

Další zprávy