ČSSD navrhne snížení platů poslanců či senátorů. Na pětinásobek minimální mzdy

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2020 15:07
ČSSD navrhne v souvislosti s očekávaným hospodářským poklesem snížení platů ústavních činitelů. Návrh představí v nejbližších dnech, změna by se měla týkat ministrů, poslanců a senátorů. Dopadnout by neměla na soudce. Platová základna by měla dosahovat maximálně pětinásobku minimální mzdy.
Ministryně práce Jana Maláčová.
Ministryně práce Jana Maláčová. | Foto: Vláda ČR

Nyní se platy ústavních činitelů odvíjejí od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Nový výpočet by se měl podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) odvíjet od minimální mzdy, protože ta odráží nejlépe hospodářskou kondici země.

Od ledna činí minimální mzda 14 600 korun. Pracuje za ni asi 150 000 lidí. Pětinásobek znamená 73 000 korun.

Základní měsíční plat poslance a senátora letos činí 90 800 korun hrubého. Například předsedové obou parlamentních komor si přijdou měsíčně na 243 800 korun a šéfové parlamentních výborů, komisí a delegací na 127 800 korun. Platy vzrostly od ledna vrcholným politikům zhruba o desetinu. Spolu s platy stouply politikům i měsíční náhrady.

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že Maláčová dostala na jednání vlády za úkol připravit zákon, který by oddělil odměňování politiků a soudců. "Nebyla řeč o tom, kolik to bude, jak to bude," uvedl. Dodal, že sám je atypickým politikem, který posílá celý svůj plat samoživitelkám. "Já jsem řekl, ať to (Maláčová) oddělí, potom můžeme vést debatu, na co to navázat," řekl. Doplnil, že ve sněmovně jeho otázky na možné snížení mezd velký ohlas neměly.

Předseda ODS Petr Fiala považuje návrh je za snahu zalíbit se veřejnosti. "To je tady pořád dokola. Když už někdo neví, čím by zaujal, tak vymyslí, že se budeme bavit donekonečna o platech ústavních činitelů," řekl na tiskové konferenci před jednáním sněmovny. 

"Já říkám dlouhodobě, aby se nastavil nějaký automat. Ten automat je nastavený, tak ať běží. Konkrétní návrh ČSSD jsem ale neviděl, až si ho prostuduji, pak se o něm můžeme bavit," dodal Fiala.

Minulý týden vláda ČSSD a hnutí ANO odmítla podpořit návrh hnutí Trikolóra na půlroční odebrání platu poslancům a senátorům v souvislosti s koronavirovou epidemií. Plat zákonodárce podle stanoviska kabinetu přispívá k řádnému výkonu jeho mandátu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Za zbití a upálení bezdomovce uložil soud útočníkovi 13 let vězení

Za zbití a následné upálení bezdomovce v pražském Trojmezí potrestal soud Jiřího Málka 13 lety vězení. Uznal ho vinným z vraždy, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a také z výtržnictví. Vyšetřovatelé činu uváděli, že muž vraždil, protože nesnáší sociálně vyloučené skupiny lidí. To se však nepodařilo prokázat a Málek to výslovně popřel. Uvedl také, že na útok si nepamatuje. Verdikt není pravomocný.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel loni 6. července v přístřešku, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Podle rozsudku pak v opilosti napadl tamního bezdomovce, kterého předtím neznal, a to po sporu o víno. Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy