ČSSD na vlně gender. Do vedení si zvolila feministku

Martina Machová Lucie Stuchlíková Martina Machová, Lucie Stuchlíková
15. 3. 2015 5:00
Druhý nejsilnější mandát po předsedovi Sobotkovi na sjezdu sociální demokracie překvapivě získala Michaela Marksová Tominová.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Ještě před dvěma lety by to bylo nemyslitelné: Přední česká feministka Michaela Marksová Tominová zvolena místopředsedkyní sociální demokracie, strany, která je přes všechny proklamace o rovných příležitostech stále převážně konzervativním pánským klubem.

A to navíc s druhým nejvyšším počtem hlasů po předsedovi Bohuslavu Sobotkovi a o sto hlasů silnějším mandátem, než získal druhý muž strany Milan Chovanec. Tak silná podpora překvapila i samotnou Marksovou.

"Asi jsem je přesvědčila, že jsem normální, že nejsem šílená,“ glosuje své zvolení nová místopředsedkyně ČSSD.

Přitom ještě několik hodin před volbou se v kuloárech pochybovalo o jejím zvolení a někteří straníci se rozčilovali nad jejími nápady, jako je povinná a sankcionovaná rodičovská pro otce.

Marksové pomohly podle straníků tři věci. Za prvé to, že její pověst feministky přebilo vedení ministerstva práce a sociálních věcí. "Ukázala jsem, že ovládám i jiné sociální věci, než problematiku genderu,“ myslí si Marksová.

Řešení problémů nezaměstnaných a časté návštěvy v romských ghettech Marksové zajistily podporu například ústeckých sociálních demokratů, kteří o plánu volit ji hovořili již dlouho před sjezdem. "Jezdila sem a snažila se nám pomoct,“ vysvětluje nejmenovaný straník z regionu.

Vlna genderové rovnosti

Druhá věc, která Marksovou katapultovala mezi místopředsedy s nejsilnějším mandátem, byla ryze vnitrostranická – přestala být vnímána jako prodloužená ruka partajními funkcionáři odmítaného Jiřího Dienstbiera. "Odstřihla se od těch správných lidí,“ komentoval to jeden z delegátů sjezdu.

A do třetice – celý osmatřicátý sjezd ČSSD se vezl na vlně genderové rovnosti. Straníci přiznávali, že se v této atmosféře báli, aby se neopakovaly debakly z minulých sjezdů, kdy zvolit ženu do vedení byl téměř nepřekonatelný problém.

A proto pro jistotu navolili ženy hned dvě, poprvé po dvaceti letech. Kromě Marksové se do vedení probojovala i náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

Kvóty jsou trend

Jedním z hlavních témat sjezdu navíc byly kvóty pro ženy na kandidátkách, které straníci se skřípáním zubů nakonec schválili. "Je to trend. Kopírujeme směr celé evropské sociální demokracie,“ uvedla odcházející místopředsedkyně Alena Gajdůšková.

Marksová přiznává, že u straníků zabodovala díky sociálním tématům, na které ČSSD klade důraz. "Řeším věci, které jsou voličům blízké a vnímají je jako důležitější. Ale tématu genderu se nevzdávám,“ uzavírá ministryně.

 

Právě se děje

Další zprávy