ČSSD málem znovu vyhrála. Volbu o stranu pro ženy

Martina Macková
26. 10. 2008 9:23
Poprvé se vybírala i nejnadějnější politička
Sdružení Fórum 50% spustilo kampaň za vyšší zastoupení žen v politice
Sdružení Fórum 50% spustilo kampaň za vyšší zastoupení žen v politice | Foto: Fórum 50%

Praha - Tentokrát sociálním demokratům vítězství uniklo. Soutěž Strana otevřená ženám vyhráli Zelení.

Soutěž, která hodnotí parlamentní politické strany z hlediska dodržování politiky rovných příležitostí pro ženy a muže už potřetí pořádalo občanské sdružení Fórum 50 %.

A kdo vyhrál letos? První byli zelení. Bronz zbyl na komunisty.

U ČSSD bodují kvóty

U stran komise hodnotí politický program týkající se rovných příležitostí, podíl žen na kandidátních listinách do krajských a senátních voleb, konkrétní prosazování politiky rovných příležitostí, podíl žen ve vedení strany a stanovení kvót či doporučení pro reprezentaci žen ve stranických orgánech a na kandidátních listinách.

U vítězné Strany zelených porota ocenila především vysoké zastoupení žen ve vedení strany a na kandidátkách i volební program strany. Druhá ČSSD skórovala díky svému volebnímu programu a existenci kvót pro vnitrostranické orgány a krajské kandidátky.

„KSČM měla vysoký podíl žen nominovaných do krajských a senátních voleb a také hodně žen ve vedení strany," vysvětluje členka poroty a politoložka Jana Smiggels Kavková.

Čtvrté a páté místo obsadily shodně jako v minulých letech KDU-ČSL a ODS. „Špatný výsledek ODS způsobilo především velmi nízké zastoupení žen nominovaných v krajských a zejména senátních volbách. Také ve vedení strany političky skoro nejsou," uvedla Kavková.

Také KDU-ČSL doplatila na nízké zastoupení ženských kandidátek v právě proběhlých volbách. Ani politický program nezískal podle Smiggels Kavkové dostatek bodů.

Vítězný lídr ČSSD a budoucí první hejtmanka v historii Milada Emmerová
Vítězný lídr ČSSD a budoucí první hejtmanka v historii Milada Emmerová | Foto: ČSSD

Nadějná politička? Hledá se

Organizace se také rozhodla najít a vyhodnotit „Nadějnou političku roku". Letos poprvé.

"Mladé političky nejsou v médiích vůbec vidět, a proto nás zajímalo, jaké vlastně jsou, v jakých politických stranách se jim daří a v jakých méně," uvedla Lenka Bennerová, ředitelka Fóra 50 %.

Přihlásit se mohla kterákoli veřejně a politicky činná žena, která za sebou má alespoň dvouleté politické angažmá na místní nebo krajské úrovni a které v tomto roce nebude víc než 35 let.

Političky byly hodnoceny podle dotazníků. Rozhodla politická práce, jejich pozice a o co se zasazují, také angažovanost v rámci občanské společnosti, politické hodnoty a vzory a citlivost v otázce rovných příležitostí žen a mužů

Z osmnácti přihlášených porota nakonec vybrala trojici nejnadějnějších: Kateřina Klasnová, místopředsedkyně lokální politické strany Věci veřejné a zastupitelka na Praze 1, Monika Mackoviková, zastupitelka ve Šternberku a členka Strany zelených, a Lenka Obořilová, zastupitelka ve Vyškově a členka KSČM. 

"V politice jsou například oproti trhu práce znevýhodňováni mladí lidé, a mladé ženy tak vlastně musejí překonávat dvojí překážky - jako ženy a jako mladé ženy, které se musejí rozhodovat mezi rodinou, profesní kariérou a politikou," míní ministryně Džamila Stehlíková, která se slavnostního vyhlášení obou soutěží účastnila.

 

Právě se děje

teď

Ventilátor CoroVent získal povolení k provozu, distribuce do nemocnic může začít

Plicní ventilátor CoroVent získal od ministerstva zdravotnictví povolení k prodeji a použití jako zdravotnický prostředek. Ve čtvrtek tedy může začít jeho distribuce do nemocnic. Přístroj vyvinutý na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze a vyráběný formou MICo Medical má fungovat jako nouzový ventilátor pro pacienty postižené respiračním selháním v důsledku onemocnění COVID-19.

V současné době je k dispozici 182 kusů vyrobených ventilátorů, které byly financovány ze sbírky občanů a firem. ČVUT odhaduje, že na základě informací z nemocnic jich bude pro využití ve druhé vlně koronavirové pandemie třeba vyrobit ještě asi 450 kusů.

Zdroj: Domácí
Další zprávy