ČSSD málem znovu vyhrála. Volbu o stranu pro ženy

Martina Macková
26. 10. 2008 9:23
Poprvé se vybírala i nejnadějnější politička
Sdružení Fórum 50% spustilo kampaň za vyšší zastoupení žen v politice
Sdružení Fórum 50% spustilo kampaň za vyšší zastoupení žen v politice | Foto: Fórum 50%

Praha - Tentokrát sociálním demokratům vítězství uniklo. Soutěž Strana otevřená ženám vyhráli Zelení.

Soutěž, která hodnotí parlamentní politické strany z hlediska dodržování politiky rovných příležitostí pro ženy a muže už potřetí pořádalo občanské sdružení Fórum 50 %.

A kdo vyhrál letos? První byli zelení. Bronz zbyl na komunisty.

U ČSSD bodují kvóty

U stran komise hodnotí politický program týkající se rovných příležitostí, podíl žen na kandidátních listinách do krajských a senátních voleb, konkrétní prosazování politiky rovných příležitostí, podíl žen ve vedení strany a stanovení kvót či doporučení pro reprezentaci žen ve stranických orgánech a na kandidátních listinách.

U vítězné Strany zelených porota ocenila především vysoké zastoupení žen ve vedení strany a na kandidátkách i volební program strany. Druhá ČSSD skórovala díky svému volebnímu programu a existenci kvót pro vnitrostranické orgány a krajské kandidátky.

„KSČM měla vysoký podíl žen nominovaných do krajských a senátních voleb a také hodně žen ve vedení strany," vysvětluje členka poroty a politoložka Jana Smiggels Kavková.

Čtvrté a páté místo obsadily shodně jako v minulých letech KDU-ČSL a ODS. „Špatný výsledek ODS způsobilo především velmi nízké zastoupení žen nominovaných v krajských a zejména senátních volbách. Také ve vedení strany političky skoro nejsou," uvedla Kavková.

Také KDU-ČSL doplatila na nízké zastoupení ženských kandidátek v právě proběhlých volbách. Ani politický program nezískal podle Smiggels Kavkové dostatek bodů.

Vítězný lídr ČSSD a budoucí první hejtmanka v historii Milada Emmerová
Vítězný lídr ČSSD a budoucí první hejtmanka v historii Milada Emmerová | Foto: ČSSD

Nadějná politička? Hledá se

Organizace se také rozhodla najít a vyhodnotit „Nadějnou političku roku". Letos poprvé.

"Mladé političky nejsou v médiích vůbec vidět, a proto nás zajímalo, jaké vlastně jsou, v jakých politických stranách se jim daří a v jakých méně," uvedla Lenka Bennerová, ředitelka Fóra 50 %.

Přihlásit se mohla kterákoli veřejně a politicky činná žena, která za sebou má alespoň dvouleté politické angažmá na místní nebo krajské úrovni a které v tomto roce nebude víc než 35 let.

Političky byly hodnoceny podle dotazníků. Rozhodla politická práce, jejich pozice a o co se zasazují, také angažovanost v rámci občanské společnosti, politické hodnoty a vzory a citlivost v otázce rovných příležitostí žen a mužů

Z osmnácti přihlášených porota nakonec vybrala trojici nejnadějnějších: Kateřina Klasnová, místopředsedkyně lokální politické strany Věci veřejné a zastupitelka na Praze 1, Monika Mackoviková, zastupitelka ve Šternberku a členka Strany zelených, a Lenka Obořilová, zastupitelka ve Vyškově a členka KSČM. 

"V politice jsou například oproti trhu práce znevýhodňováni mladí lidé, a mladé ženy tak vlastně musejí překonávat dvojí překážky - jako ženy a jako mladé ženy, které se musejí rozhodovat mezi rodinou, profesní kariérou a politikou," míní ministryně Džamila Stehlíková, která se slavnostního vyhlášení obou soutěží účastnila.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy