ČSSD má funkcionáře-násilníka. Řešit to jede Paroubek

Martina Machová Martina Machová
11. 12. 2009 15:55
Místopředseda krajské organizace v Ústeckém kraji má za sebou loupeže, korupci a násilí
Předseda krajského výkonného výboru Petr Benda a šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem
Předseda krajského výkonného výboru Petr Benda a šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem | Foto: Martina Machová

Ústí nad Labem - Téměř týden po odhalení, že předním funkcionářem sociální demokracie je muž odsouzený v minulosti za loupeže, úplatky či ublížení na zdraví, se bude Krajský výkonný výbor ČSSD na Ústecku případem svého místopředsedy Karla Vrby zabývat. 

Přítomen bude i předseda strany a volební lídr v tomto regionu Jiří Paroubek. Ten je se svými přáteli v Ústeckém kraji spojen i tím, že jeho poslaneckým asistentem je nejbližší Vrbův nadřízený a předseda krajského výkonného výboru Petr Benda.  

Paroubek už potvrdil, že se v kauze Vrba bude osobně angažovat.

Jak zjistilo tento týden Aktuálně.cz, Karel Vrba byl v letech 2000 a 2006 odsouzen za násilné trestné činy k podmíněným trestům vězení. Přepadl a zbil například mosteckého taxikáře nebo s kumpány vyloupil mostecký night club.  

Paroubek řekl, že by takový muž neměl být stranickým funkcionářem.

"Já ale nejsem diktátor v sociální demokracii. Řeknu, jak bych si to já představoval a jak by podle mého názoru mohli postupovat," uvedl předseda ČSSD před pondělní schůzí.

Z běžné agendy případ

Původně se krajský výkonný výbor měl v pondělí zabývat jen běžnou agendou, ale jeho členové Aktuálně.cz řekli, že mají o otevření případu Karla Vrby zájem.

"Nevylučuji v rámci diskuze, že někdo tento problém otevře," připustil i předseda ČSSD v Ústeckém kraji a Paroubkův asistent Petr Benda.

K tomu, jestli bude debatu iniciovat on sám, se nevyjádřil.

Straníci následně jednotně potvrzují, že chtějí slyšet Vrbovo vysvětlení. Teprve pak se hodlají rozhodnout, jak se svým spolustraníkem naloží.

Informace, které zveřejnil deník Aktuálně.cz, jim prý zatím nestačí.

"Informace znám jen z tisku a čekám na oficiální verzi a vysvětlení na krajském výkonném výboru. V novinách nemusí být pravdivé informace," tvrdí například krajský místopředseda z Mostu a kandidát do sněmovny Josef Tancoš.

Pokud se ale informace potvrdí, má pro svého kolegu jasné doporučení: "Měl by se stáhnout do ústraní. Kdybych byl v jeho situaci, dostál bych své morální odpovědnosti."

Nekoliktrát trestaný násilník a funkcionář ČSSD Karel Vrba
Nekoliktrát trestaný násilník a funkcionář ČSSD Karel Vrba | Foto: Ludvík Hradilek

Poslechnou si a uvidí

Informace v článcích Aktuálně.cz vycházejí ze soudních spisů a ani Vrba ani Benda je nevyvracejí. Odkazují jen na to, že místopředseda má čistý trestní rejstřík, protože po vypršení zkušební doby podmíněného trestu, byly záznamy zahlazeny.

Přesto obdobně jako Tancoš reagoval i další z místopředsedů, děčínský sociální demokrat Jaroslav Foldyna. "Podat vysvětlení vnímám jako nezbytně nutné. Teprve až na základě toho můžeme říci další konkrétní postup," řekl deníku Aktuálně.cz.

Podle dalšího vlivného místopředsedy z ústecké ČSSD Arna Fischery by pak bylo nejlepším řešením, kdyby Karel Vrba sám rezignoval a stranu opustil dobrovolně. "Pokud to alespoň trochu myslí s ČSSD dobře," míní. Jinak by se k usnesení, jež by Karla Vrbu ze strany vyloučilo, bez váhání přidal.

"Člověk, který někoho přepadl a loupí, by ve veřejném životě vůbec neměl fungovat. A to, že nemáme nastavené mechanismy, jako čestné prohlášení nebo stanovy, že tito lidé nemají ve straně cokoli dělat, to je samozřejmě věc, která se snad v budoucnu řešit bude," konstatoval.

K jeho názoru se přidala i ústecká hejtmanka Jana Vaňhová. "Měl by odejít, ať nepoškozuje stranu," uvedla.

Jednání vedení ústecké ČSSD se zúčastní i stranický šéf Jiří Paroubek.

Motorest v Havrani. Zde zbil Vrba s kumpány jednoho z hostů
Motorest v Havrani. Zde zbil Vrba s kumpány jednoho z hostů | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhodnout o Vrbovi nemusí

Podle Jiřího Paroubka by mělo stačit, když Karel Vrba složí stranické a veřejné funkce. Členem sociální demokracie může zůstat.

Zda straníci případ svého kontroverzního člena v pondělí definitivně vyřeší, nelze odhadnout. Hned po skončení krajského výkonného výboru totiž zasedne ještě mimořádná krajská kontrolní komise.

"Nebudeme řešit jen pana Vrbu. Je zde komplex problémů, budou se řešit personální otázky a nabírání členů," uvedl její předseda Petr Jakubec.

Karel Vrba v roce 1994 zbil v severočeském Mostě taxikáře a v roce 1997 uplácel zaměstnance STK v Podbořanech, aby získal protokoly o technické způsobilosti pro auta dovezená z ciziny.

V roce 1999 útočil společně s přáteli hned dvakrát za sebou. Nejprve v motorestu v severočeské Havrani zbil s kamarády jednoho z hostů, o měsíc později s kumpány napadl majitele mosteckého night klubu.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Cena bitcoinu poprvé od začátku března klesla pod 50 tisíc dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od 8. března sestoupila pod hranici 50 tisíc dolarů (zhruba 1,1 milionu korun). Kolem 8:00 SELČ se bitcoin podle obchodní platformy CoinDesk prodával za zhruba 49 600 dolarů. Za posledních 24 hodin tak ztrácel kolem devíti procent.

V průběhu dnešního obchodování cena bitcoinu klesla až na zhruba 48 400 dolarů. Minulý týden se přitom vyšplhala až na rekordní maximum v blízkosti 65 tisíc dolarů. K dnešnímu poklesu podle agentury Reuters přispěly spekulace, že plán amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšení daně z kapitálových výnosů povede k omezení investic do digitálních aktiv.

Někteří obchodníci a analytici však předpokládají, že pokles ceny bitcoinu je pouze přechodný. Poukazují na to, že digitální měny jsou mezi drobnými i institucionálními investory čím dál více vnímány jako legitimní investice. Minulý týden zájem o bitcoin podpořil vstup největší americké kryptoměnové burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq.

Zdroj: ČTK
Další zprávy