ČSSD láká do Prahy ikonu zelené politiky Al Gorea

Monika Horáková
25. 2. 2010 22:05
Někdejší viceprezident USA by měl rozsvítit předvolební konferenci sociálních demokratů

Praha - O druhém březnovém víkendu navštíví Prahu nositel Nobelovy ceny a neúspěšný demokratický kandidát na prezidenta Spojených států Al Gore.

Tedy alespoň o tom veřejně sní špičky sociální demokracie, které si někdejšího viceprezidenta USA vyhlédly jako hlavní tahák své předvolební programové konference.

Vystoupí na letišti?

Záměr přivítat jednu z ikon ekologické politiky potvrdil Lidovkám sám předseda ČSSD Jiří Paroubek: "Jednáme s ním, ale budu vědět, že je v Praze, až vystoupí na ruzyňském letišti."

"Je to významný činitel americké Demokratické strany, jeho názory nám jsou blízké," dodal Paroubek s tím, že přijede například také slovenský premiér Robert Fico.

Zda a jaký by měl Gore dostat od ČSSD honorář, zatím strana neuvedla.

Klaus: To, co káže je chybné

Al Gorea by každopádně přivítala země, jejíž prezident stojí v otázce globálního oteplování striktně na opačném břehu.

Václav Klaus tvrzení Goreova tvrzení kritizuje dlouhodobě. Na loňské konferenci o klimatu v kalifornské Santa Barbaře například řekl: "To, co Gore káže, je zásadně chybné, a pokud si někdo netroufne mu to říci do očí, tak já si to troufám. Je škoda, že od debaty odstoupil a více méně posunul své vystoupení o den dříve, když já jsem ještě seděl v letadle."

Organizátoři však později tento výrok korigovali - skutečným důvodem změn programu byla podle nich snaha přitáhnout na oba dny co nejvíce posluchačů a jak Klaus, tak Gore byli mezi nejočekávanějšími řečníky. Proto sami projev bývalého amerického viceprezidenta přesunuli.

David Cameron
David Cameron | Foto: Reuters

Kdo už pomáhal s volbami

Spolupráce českých politických stran se zahraničními osobnostmi není neobvyklá.

Během volební kampaně do evropského parlamentu v červnu 2009 přijel Občanskou demokratickou stranu podpořit předseda britských konzervativců David Cameron. ČSSD doprovázel na mítincích ve Zlínském kraji bývalý německý kancléř Gerhard Schröder.

Stranu zelených zase přijel podpořit europoslanec a šéf evropských zelených Daniel Cohn-Bendit. Ten se novináře na tiskové konferenci pokusil přesvědčit, že přijel na soukromé pozvání euroskeptického prezidenta. "To je vtip," ujistil přítomné po chvíli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy