ČSSD chce zrušit sKarty, už připravila ústavní stížnost

ČTK ČTK
1. 2. 2013 13:42
Citlivé údaje o příjemcích dávek má k dispozici Česká spořitelna jako provozovatel
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČS

Praha - ČSSD už má hotov návrh k Ústavnímu soudu na zrušení kontroverzních sKaret.

Podepsalo jej během jediného dne 51 senátorů, což v pátek předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) označil za rekordní počet. Ústavní stížnost by rád předal osobně v polovině příštího týdne.

Stížnost byla podle Štěcha dokončena ve stejný den, kdy se Senát ztotožnil se snahou sociálních demokratů zrušit projekt sKaret zákonem.

Tento způsob ale asi zmaří ve sněmovně vládní koalice, která projekt prosadila kvůli úspoře nákladů na výplatu sociálních dávek.

Úmysl předložit ústavní stížnost ohlásili sociální demokraté už loni v říjnu. Považují sKarty za zásah do soukromí příjemců příspěvků a podpor od státu.

Důvodem je to, že citlivé údaje o příjemcích dávek má k dispozici Česká spořitelna jako provozovatel sKaret, a to bez dostatečné opory v zákoně. Projekt kvůli zásahu do soukromí kritizoval i ombudsman. Úřad pro ochranu osobních údajů již vyzval ministerstvo k nápravě.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy