reklama
 
 

ČSSD chce za ombudsmanku Šabatovou, Zeman Křečka

31. 1. 2014 15:02
Grémium sociální demokracie doporučilo poslaneckému klubu hlasovat pro Annu Šabatovou

Praha - Grémium ČSSD svému poslaneckému klubu doporučilo hlasovat při volbě veřejného ochránce práv pro Annu Šabatovou. ČSSD tak plánuje podpořit jiného kandidáta, než jakého nominoval prezident Zeman. Ten Senátu navrhl dosavadního zástupce ombudsmana a bývalého poslance ČSSD Stanislava Křečka.

Nového ombudsmana za Pavla Varvařovského, který na tuto funkci v prosinci rezignoval, vybere z obou adeptů Sněmovna. Učinit tak má do poloviny února.

Šabatovou, která byla v minulosti také zástupkyní veřejného ochránce práv, i Křečka nominovali nedávno senátoři. Křeček v tajné volbě získal 36 ze 64 odevzdaných hlasů, Šabatová o hlas více.

Šabatová se o zvolení veřejnou ochránkyní práv uchází již potřetí. Před čtyřmi lety se dvakrát ucházela o místo po zesnulém Otakaru Motejlovi, kterému dělala zástupkyni.

V červnu 2010 byla Senátem navržena na ombudsmanku spolu s předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou, Sněmovna tehdy žádného z kandidátů nezvolila. V srpnu 2010 Šabatová prohrála v Senátu nominační souboj s bývalým ústavním soudcem Varvařovským a předsedou pražské židovské obce Františkem Bányaiem.

Křeček loni získal podporu horní komory i při své kandidatuře na zástupce veřejného ochránce práv. Podobně jako nyní měl i nominaci od tehdejšího prezidenta Václava Klause. Křečka nyní do volby navrhl místopředseda horní komory Zdeněk Škromach (ČSSD), Šabatovou pak místopředseda senátorů ČSSD Miroslav Nenutil.

Zeman chtěl původně nominovat kandidáty dva. Vedle Křečka oslovil i bývalého ministra Pavla Zářeckého, ten to ale z rodinných důvodů odmítl.

Posláním ombudsmana, jímž byl koncem roku 2000 na první šestileté období zvolen exministr spravedlnosti Otakar Motejl, je chránit občany před nečinností nebo špatným rozhodnutím orgánů státní správy.

Pokud ombudsman zjistí, že konkrétní orgán pochybil, je v jeho pravomoci vyzvat jej k nápravě. Když se tak nestane, umožňuje mu zákon jako nejvyšší sankci zveřejnění případu.

autor: ČTK | 31. 1. 2014 15:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama