reklama
 
 

Červené karty a desatero europoslance. ČSSD zahájila finále kampaně před volbami

Aktualizováno 23. 4. 2019 14:01
Nekvalitní potraviny musí ze hry ven! píše se na billboardech kandidátů ČSSD do europarlamentu, kteří drží v rukou fotbalové červené karty. Sociální demokraté v úterý zahájili závěrečnou fázi kampaně, v níž si jako jedno z hlavních témat vybrali boj proti dvojí kvalitě potravin. Strana má na kampaň 11 milionů korun, předseda Jan Hamáček by považoval za úspěch zisk sedmi až 11 procent hlasů.

Při zahájení kampaně představila ČSSD také desatero jejich europoslanců, ve kterém se kandidáti zavazují například k tomu, že pro zavedení eura budou hlasovat pouze v případě, pokud to bude výhodné pro všechny občany Česka.

Europoslanec a lídr kandidátky Pavel Poc řekl, že podobně jako ve fotbale někdy politici běhají pouze bez míče a nechávají si okopávat kotníky. "Někdy tribuny jásají, někdy na vás pískají," uvedl Poc. Zdůraznil, že stejně jako fotbal je politika týmovým sportem. Evropě podle Poce někdy chybí férovost a srozumitelnost. "Trápí nás nerovnosti mezi regiony, státy," konstatoval.

Europoslankyni a dvojku kandidátky Olgu Sehnalovou označil Poc za "špílmachra" boje proti dvojí kvalitě potravin, které se v Evropském parlamentu (EP) věnovala v končícím funkčním období. "Tento boj nekončí, ale pokračuje," zdůraznila Sehnalová. Nestačí jí směrnice schválená minulý týden. "Není to úplný zákaz dvojí kvality bez výjimek, jak jsem navrhovala," uvedla po hlasování.

V tzv. desateru europoslance se kandidáti ČSSD zavazují vystupovat proti tomu, aby Češi byli v EU "občany druhé kategorie". Chtějí prosazovat stejnou kvalitu potravin, zboží i služeb po celé unii a zákony, které ochrání životní prostředí. Slibují také nikdy nehlasovat pro uprchlické kvóty a podporovat silnou ochranu vnější hranice schengenského prostoru.

Zahájení kampaně v Lidovém domě se v úterý zúčastnili ministři sociální demokracie, kandidáti a členové grémia či předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. "Můj hlas je zřejmý, je to hlas pro sociální demokracii," řekl Středula. Vicepremiér Hamáček připomněl, že podporu v eurovolbách přislíbil ČSSD na nedávném sjezdu strany i prezident Miloš Zeman.

ČSSD v posledních volbách do EP získala v roce 2014 za 14,17 procenta hlasů čtyři mandáty. Kromě Poce a Sehnalové sociální demokraty v europarlamentu zastupovali také Miroslav Poche a Jan Keller.

autor: ČTK | 23. 4. 2019 10:21

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama