ČSSD a ODS se dohodly už dávno, říká hejtman na odchodu

Lenka Smyčková
19. 11. 2008 20:00
S KDU-ČSL nikdo nejednal, tvrdí odstupující hejtman Juránek
Stanislav Juránek, poslední lidovecký hejtman, končí v pátek.
Stanislav Juránek, poslední lidovecký hejtman, končí v pátek. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Stanislav Juránek byl jediným hejtmanem uplynulého volebního období, který nepocházel z řad ODS.

V pátek jeden z nejvýraznějších lidoveckých politiků oficiálně skončí ve funkci a předá vedení kraje sociálnímu demokratovi Michalu Haškovi.

Ten se ke krajskému vládnutí spojil se svými největšími volebními rivaly - občanskými demokraty.

Juránek ve středu poprvé od prohraných voleb hovořil s novináři. Tvrdí, že to, že se na jižní Moravě spojí ODS a ČSSD, věděl už hodinu po zveřejnění výsledků voleb.

V těch sociální demokraté získali 26, ODS 11, komunisté 10 a lidovci 18 mandátů.

A.cz: Co říkáte spojení ČSSD a ODS ve vedení kraje?

Jen tolik, že se spojily dvě strany s těmi nejrozdílnějšími programy.

A.cz: Mohla se ČSSD spojit s KDU-ČSL? Mluvilo se o tom, že právě vy sám jste překážkou takové koalice.

Ano, doslechl jsem se o možné koalici ČSSD a KDU-ČSL, ale bez Juránka. Vzkázal jsem, že já rozhodně překážkou pro koalici s KDU-ČSL nebudu. Já bych totiž do takové koalice ani nevstoupil. Pro kraje není dobře, když se do nich vtáhne celostátní politika. A to se stalo.

Placením poplatků za lidi v krajských nemocnicích se už dělá předvolební kampaň pro volby do poslanecké sněmovny. Nemůžu se podepsat pod takové věci. Nemůžu krajské věci řešit přes Prahu.

A.cz: Jednal jste tedy vůbec s ČSSD o možné koalici?

Do poslední chvíle jsem čekal na nějakou koaliční nabídku. Ve skutečnosti ale v minulosti žádné jednání o koalici mezi ČSSD a KDU-ČSL nebylo. Pohádky o tom, že jsme se sešli k vážným jednáním, jsou zbytečné. První hodinu po volbách mi bylo jasné, že se tady chystá koalice mezi sociálními demokraty a ODS.

S lidovci se nepočítalo ani v jediný okamžik, nebyla žádná možnost, abychom my koalici uzavřeli. Celou tu záležitost až do dnešního dne považuji pouze za hru, kterou hráli a ve které my jsme byli odsouzeni dopředu k rolím statistů.

Michal Hašek a MIlan Venclík byli podle Juránka na koalici domluveni už těsně po volbách.
Michal Hašek a MIlan Venclík byli podle Juránka na koalici domluveni už těsně po volbách. | Foto: Jan Langer

A.cz:Z čeho jste už hodinu po volbách usuzoval, že se ČSSD spojí s ODS?

Víte, zkušenost mě k tomu vedla. Hodinu po volbách se potkali Venclík s Haškem. Tak jsem pak zkusil nějaké telefonáty a bylo mi to vcelku jasné. Berte to tak, že to byla intuice.

A.cz: Mluvíte o zkušenostech s konkrétními lidmi, nebo spíš o zkušenostech s vyjednáváním?

Vyjednávám už od roku 1994, to poznáte, jestli s vámi někdo chce vyjednávat, nebo nechce.

A.cz: Pokud to myslíte tak, že s vámi Michal Hašek nechtěl vyjednávat, tak jste to jistě poznal už před volbami?

Nebudu mluvit o tom, co bylo před volbami, ale těsně po volbách už jsem věděl, že je velmi pravděpodobné, že s námi vyjednávat nebudou.

A.cz: Kolikrát jste se od voleb sešel s Michalem Haškem?

Třikrát. Jednou jsem ho vyhledal v poslanecké sněmovně.

A.cz: Jednal jste tedy alespoň s ODS?

Zeptal jsem se Venclíka, jestli je z jeho pohledu smysluplné, abychom se sešli. No a pak už jsme se nesešli.

Stát se předsedou KDU-ČSL? Zatím to prý Juránek neplánuje.
Stát se předsedou KDU-ČSL? Zatím to prý Juránek neplánuje. | Foto: Ondřej Besperát

A.cz: Pokud se teď v pátek stanete z hejtmana řadovým zastupitelem, co vás bude živit?

V listopadu ještě budeme žít z úspor, zaplatím si za sebe povinné odvody, pojedu do lázní. Poté se budu snažit o zaměstnání tady v kraji, někde v oboru (lesní inženýrství, pozn. autora).

A.cz: Copak to není tak, že vám volá jedna firma za druhou a chce vás získat?

Představte si, že ano. Volalo mi jich velmi mnoho. Já ale nechci být závislý třeba na firmě, která dělala zakázky pro Jihomoravský kraj. Já věřím, že z jejich strany to může být nezištná nabídka, ale těžko by se to vysvětlovalo.

A.cz: Jste jeden z nejvýraznějších českých hejtmanů a nepřehlédnutelný jste i uvnitř své strany. Bude to mít vliv na vaši politickou budoucnost?

Mám podněty od lidí ze strany, kteří chtějí změnu. Teď ale momentálně nemířím na žádný vysoký post. Každopádně, pokud bych se chtěl o nějaké takové místo ucházet, musím to nejprve konzultovat se svojí ženou. Nesla se mnou dvanáct let v politických funkcích. Nikdy jsem si nepřál jít do Prahy, a pokud bych tam měl jít, bude do toho jistě mít co říct právě moje manželka.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 54 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy