Hlavní problém je stíhaný Babiš ve vládě, ANO nám navrhne řešení, řekl po jednání Hamáček

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 29. 3. 2018 14:39
I když předseda ČSSD Jan Hamáček tvrdil, že čtvrteční jednání s ANO o vládě může být poslední, nakonec vše dopadlo jinak. Špičky obou stran se dohodly na dalším pokračování, byť stále není jasné, zda skutečně vytvoří společnou menšinovou vládu za podpory KSČM. Veškerá jednání můžou nakonec ztroskotat na jedné jediné věci - a to na tom, že hnutí ANO ponechá ve vládě trestně stíhaného Andreje Babiše a zároveň budou jeho lidé sedět v čele vnitra a financí. Pro ČSSD je něco takového zcela nepřijatelné.
Předseda ČSSD Jan Hamáček a první místopředseda Jiří Zimola po jednání o vládě s vedením ANO 29. března 2018
Předseda ČSSD Jan Hamáček a první místopředseda Jiří Zimola po jednání o vládě s vedením ANO 29. března 2018 | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Dvě hodiny trvalo čtvrteční jednání mezi zástupci hnutí ANO a sociální demokracie o společné vládě. Když se vyjednavači loučili, domlouvali se na tom, že se opět sejdou po svátcích. S vyjednáváním ale musí spěchat, protože v sobotu 7. dubna je sjezd ČSSD a do 10. dubna platí exkluzivita jednání mezi ANO a ČSSD.

Šéf ČSSD Jan Hamáček po jednání řekl, že se s hnutím ANO dohodli na většině sporných oblastí. "Hlavním problémem je personální otázka účasti trestně stíhaného premiéra ve vládě," řekl s tím, že jeho strana trvá na obsazení celkem pěti ministerstev. ANO podle něj příští týden sociálním demokratům představí svůj návrh řešení.

Sociální demokraté trvají na tom, že trestně stíhaný předseda ANO a premiér nebude ve vládě, a pokud v ní bude, ANO pustí vnitro, nebo finance. Z Hamáčkových slov vyplývá, že sociální demokraté ukončí vyjednávání o vládě, pokud ANO neudělá v tomto bodě nějaký ústupek.   

Místopředseda ANO Richard Brabec po jednání potvrdil, že problémem jsou skutečně "židle" v kabinetu.  "V personálních otázkách rozpory trvají - jde o počty křesel pro ČSSD, jejich rozložení i obsazení, sdělil Brabec, který označil jednání za tvrdá, ale konstruktivní. "Program by neměl být oblastí, kde by nebyla možná dohoda," podotkl Brabec.

Pokud jde o požadavky sociální demokracie, Brabec po čtvrtečním setkání opět vyloučil, že by Babiš odešel z vlády. Jestli tedy v takovém případě ANO pustí ČSSD křesla ministra vnitra či financí, to se podle Brabce teprve bude hnutí rozhodovat.

Vyjednavači obou stran vědí, že vedení sociální demokracie musí konkrétními úspěchy ve vyjednávání s ANO přesvědčit delegáty svého sjezdu, že mají podpořit účast ČSSD ve vládě. Kromě toho musí dvojice Hamáček - Zimola získat také souhlas k vládě od členů v referendu.

Richard Brabec ovšem po čtvrtečním jednání argumentoval tím, že také ANO musí myslet na své členy a voliče, takže nemůže dělat ústupky tak, jak si je sociální demokracie přeje.

Před jednáním Hamáček kritizoval Babiše, má prý velké ego

Před čtvrtečním jednáním předseda ČSSD Jan Hamáček pohrozil v Právu vedení ANO, že pokud neudělají ústupky, tak vyjednávání skončí.

"Možná je to naše poslední jednání. Smutné bude, pokud skončí kvůli egu jednoho politika," uvedl Hamáček. Nelíbilo se mu především to, že ANO odmítlo návrh ČSSD, aby trestně stíhaný Babiš neseděl ve vládě, a stejně tak to, že nekývlo na požadavek, aby sociální demokraté měli ve vládě pět míst. "Požadujeme ministerstvo financí nebo vnitra, a trváme také na dalších čtyřech ministerstvech, na kterých budeme moci realizovat náš program," uvedl Hamáček.

Druhý vyjednavač ČSSD, první místopředseda Jiří Zimola, působil smířlivěji a tvrdí, že ČSSD si musí být vědoma svého špatného volebního výsledku. "Jestli si někdo představuje, že s těmi sedmi procenty prosadíme sto procent našeho programu, a ještě k tomu obsadíme posty premiéra, ministra vnitra, spravedlnosti a financí a nevím, čeho dalšího, tak bych mu doporučil, aby nejdřív vystřízlivěl a vrátil se nohama na zem," sdělil Zimola. "Můžeme být rádi, že s námi někdo jedná a že nás automaticky nevhodil do opozice," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy