ČSBS opouštějí i ženy spojené s Ležáky: Nechceme se dožít chvíle, kdy ve svazu bude čínský prezident

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2016 14:46
Z Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) na zasedání ústředního výboru vystoupil válečný veterán Pavel Vranský, který nesouhlasil s vyloučením tří členů a zrušením kladenské a jičínské okresní organizace. Ke stejnému kroku se nyní rozhodla i Jarmila Doležalová, která přežila vyvraždění Ležáků, a její dcera. Obě byly s děním ve svazu dlouhodobě nespokojeny i před zasedáním ústředního výboru. V pondělí odpoledne se k nim přidala Markéta Čermínová, jejíž již zesnulý otec byl předsedou svazu v letech 1991 až 2001.
Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička
Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička | Foto: Vojtěch Marek

Pardubice – Jarmila Doležalová, která přežila vyvraždění Ležáků, a její dcera Jarmila se rozhodly, že vystoupí z Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Jejich krok je reakcí na zrušení kladenské a jičínské okresní organizace svazu. Rozhodl o něm Ústřední výbor ČSBS 18. října, kdy vyloučil také tři členy. Důvodem byla údajně dehonestace předsedy svazu Jaroslava Vodičky a vedení ČSBS, pomlouvačná kampaň v médiích a dlouhodobá kritika. Jsme děním ve svazu dlouhodobě znepokojeny, řekla v pondělí Jarmila Doležalová mladší.

"V tomto státě je možné všechno a nechceme se dožít chvíle, kdy by se členem ČSBS stal například čínský prezident," uvedla Doležalová. Poukázala také na to, že do pobočky svazu v Lidicích vstoupila například Jana Bobošíková, kardinál Dominik Duka nebo mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Prezident Miloš Zeman před časem obdržel řád ČSBS.

Doležalová se jednání ústředního výboru z pracovních důvodů nezúčastnila. Předem však neměla informace, že by se mělo projednávat rušení některých organizací, na programu byl pouze bod o dehonestaci. Podle obou žen bylo rozpuštění kladenské pobočky špatným rozhodnutím, ale jejich názor již situaci nemůže změnit.

Jarmila Doležalová rozená Šťulíková je jednou ze dvou sester, které jediné přežily vyhlazení Ležáků a byly poslány do Německa na převýchovu. Ostatních 34 dospělých nacisté popravili, 11 dětí zřejmě našlo smrt 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Jarmila Doležalová starší je v ČSBS od 27. října 1951, tedy 65 let. Přibližně posledních osm let je předsedkyní základní organizace svazu v Hlinsku, pracovala i pro okresní výbor v Chrudimi. Její dcera je od listopadu 2008 jednatelkou hlinecké organizace, je místopředsedkyní okresního výboru Chrudim a zasedá v plénu Ústředního výboru ČSBS.

Poplivali a zneuctili odkaz mého otce

V pondělí odpoledne z ČSBS vystoupila také soudkyně a účastnice studentských protestů v roce 1989 Markéta Čermínová. Vedení svazu vytkla, že ke zmíněnému zrušení okresních organizací a vyloučení členů neumožnilo diskuzi a vylučovaní neměli možnost se obhájit. Zesnulý otec soudkyně Jakub Čermín byl v letech 1991 až 2001 předsedou svazu, a podle Čermínové tak kroky nynějšího vedení "poplivaly a zneuctily" Čermínův odkaz.

"Považuji tento postup za odporující duchu humanitních tradic, bazálním zásadám demokracie a úcty k člověku a členům příslušné organizace, tedy hodnotám, na základě kterých můj otec Český svaz bojovníků za svobodu znovu vybudoval a zaštítil svým jménem," napsala v dopise, kterým svazu oznamuje své vystoupení z ČSBS.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy