ČSBS opouštějí i ženy spojené s Ležáky: Nechceme se dožít chvíle, kdy ve svazu bude čínský prezident

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2016 14:46
Z Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) na zasedání ústředního výboru vystoupil válečný veterán Pavel Vranský, který nesouhlasil s vyloučením tří členů a zrušením kladenské a jičínské okresní organizace. Ke stejnému kroku se nyní rozhodla i Jarmila Doležalová, která přežila vyvraždění Ležáků, a její dcera. Obě byly s děním ve svazu dlouhodobě nespokojeny i před zasedáním ústředního výboru. V pondělí odpoledne se k nim přidala Markéta Čermínová, jejíž již zesnulý otec byl předsedou svazu v letech 1991 až 2001.
Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička
Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička | Foto: Vojtěch Marek

Pardubice – Jarmila Doležalová, která přežila vyvraždění Ležáků, a její dcera Jarmila se rozhodly, že vystoupí z Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Jejich krok je reakcí na zrušení kladenské a jičínské okresní organizace svazu. Rozhodl o něm Ústřední výbor ČSBS 18. října, kdy vyloučil také tři členy. Důvodem byla údajně dehonestace předsedy svazu Jaroslava Vodičky a vedení ČSBS, pomlouvačná kampaň v médiích a dlouhodobá kritika. Jsme děním ve svazu dlouhodobě znepokojeny, řekla v pondělí Jarmila Doležalová mladší.

"V tomto státě je možné všechno a nechceme se dožít chvíle, kdy by se členem ČSBS stal například čínský prezident," uvedla Doležalová. Poukázala také na to, že do pobočky svazu v Lidicích vstoupila například Jana Bobošíková, kardinál Dominik Duka nebo mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Prezident Miloš Zeman před časem obdržel řád ČSBS.

Doležalová se jednání ústředního výboru z pracovních důvodů nezúčastnila. Předem však neměla informace, že by se mělo projednávat rušení některých organizací, na programu byl pouze bod o dehonestaci. Podle obou žen bylo rozpuštění kladenské pobočky špatným rozhodnutím, ale jejich názor již situaci nemůže změnit.

Jarmila Doležalová rozená Šťulíková je jednou ze dvou sester, které jediné přežily vyhlazení Ležáků a byly poslány do Německa na převýchovu. Ostatních 34 dospělých nacisté popravili, 11 dětí zřejmě našlo smrt 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Jarmila Doležalová starší je v ČSBS od 27. října 1951, tedy 65 let. Přibližně posledních osm let je předsedkyní základní organizace svazu v Hlinsku, pracovala i pro okresní výbor v Chrudimi. Její dcera je od listopadu 2008 jednatelkou hlinecké organizace, je místopředsedkyní okresního výboru Chrudim a zasedá v plénu Ústředního výboru ČSBS.

Poplivali a zneuctili odkaz mého otce

V pondělí odpoledne z ČSBS vystoupila také soudkyně a účastnice studentských protestů v roce 1989 Markéta Čermínová. Vedení svazu vytkla, že ke zmíněnému zrušení okresních organizací a vyloučení členů neumožnilo diskuzi a vylučovaní neměli možnost se obhájit. Zesnulý otec soudkyně Jakub Čermín byl v letech 1991 až 2001 předsedou svazu, a podle Čermínové tak kroky nynějšího vedení "poplivaly a zneuctily" Čermínův odkaz.

"Považuji tento postup za odporující duchu humanitních tradic, bazálním zásadám demokracie a úcty k člověku a členům příslušné organizace, tedy hodnotám, na základě kterých můj otec Český svaz bojovníků za svobodu znovu vybudoval a zaštítil svým jménem," napsala v dopise, kterým svazu oznamuje své vystoupení z ČSBS.

 

Právě se děje

Další zprávy