Děti často pijí alkohol a kouří. Stát má plán, jak to změnit

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2014 14:27
V nové protidrogové strategii se chce Česká republika zaměřit na legální drogy.
Jindřich Vobořil.
Jindřich Vobořil. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Česko zásadně změní svoji protidrogovou strategii. Mnohem více se bude zaměřovat na legální drogy, jako jsou alkohol, cigarety a hazard. Uvedl to národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něho budou také středem zájmu děti. "Každé deváté dítě denně kouří, toto téma je dlouhodobě podceňováno," řekl Vobořil.

Dopady alkoholu a tabáku stojí Česko výrazně víc než následky jiných drog. Podle Vobořila by se v plánu mohla případně objevit taková opatření jako zákaz prodeje alkoholu na čerpacích stanicích.

V Česku nyní kouří zhruba 23 % dospělých obyvatel, což jsou asi dva miliony osob. Půl milionů Čechů starších patnácti let má problémy s alkoholem a gamblerstvím trpí asi 150 tisíc lidí. Třetina z toho jsou patologicky závislí hráči. Česká republika ročně za lidi se závislostmi zaplatí 50 miliard korun.

Drogy už nejsou záležitostí subkultur

Největší částka  - asi 30 miliard, připadne právě na kuřáky. Zhruba 16 miliard si vyžádají alkoholici a 6 až 7 miliard ročně vydá stát na drogově závislé. Vobořil dále řekl, že drogy už nejsou záležitostí subkultur, ale staly se součástí nočního života a také všech společenských vrstev. Specifickou drogou je podle něho stále v Česku pervitin.

Podle koordinátorů preventivní a léčebná opatření společenské náklady výrazně snižují. "Nejsem příznivcem prohibicí ani regulací, věřím mnohem více v prevenci. Přesto máme zákony, které jsou platné, ale my je neumíme vymáhat,“ řekl Vobořil k problému dostupnosti alkoholu i tabáku dětem.

Šestnáctiletí Češi pijí více než jejich vrstevníci v cizině

Podle evropské studie se šestnáctiletí v Česku opíjejí víc než jejich vrstevníci v jiných státech. V roce 1995 se aspoň třikrát za poslední měsíc opilo 14 procent mladých Čechů a Češek, v roce 2011 jich byla už pětina.

Koordinátoři dále uvedli, že téma vzbuzovalo velké napětí u předchozích vlád. Podle nich spolu také nekomunikovala jednotlivá ministerstva a v informacích byl často chaos. "Roky se tady nic neposouvalo kupředu,“ konstatoval Vobořil.

Na propojený postup jednotlivých resortů bude dohlížet rada vlády pro protidrogovou politiku. Opatření by se měla promítnout do nového zákona o škodách způsobených alkoholem, tabákem a jinými návykovými látkami. Některé kroky by se mohly v legislativě podle Vobořila objevit ale ještě dřív, a to v novelách nynějších norem.

Opilé děti v barech

Koordinátor zmínil například zákaz prodeje alkoholu u čerpacích stanic. Provozovatelům barů, restaurací a klubů by také mohly hrozit postihy nejen za nalévání mladistvým, ale i za to, že u nich v podniku opilé děti budou. Na nějakou dobu by kvůli tomu museli svůj podnik třeba zavřít. Zvažují se i postihy za prodej tabákových výrobků mladistvým, dodal koordinátor.

"V oblasti nelegálních drog se podařilo spoustu věcí udělat dobře. Ve spotřebě alkoholu a tabáku jsme na prvních příčkách v Evropě," řekl Vobořil.

Strategii doplní nový plán konkrétních opatření a financování, který by měl být hotový do března. Vobořil v něm chce "vydefinovat", aby například procento výnosu ze spotřební daně plynulo na prevenci a léčbu.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy