Očkování dětí je pomalejší, než se čekalo. Mezi regiony jsou několikanásobné rozdíly

Živě
Očkování proti covidu-19 je u dětí ve věku od pěti do 11 let zatím výrazně pomalejší, než bylo za první měsíc u skupiny dětí od 12 do 15 let. Až desetinásobné jsou rozdíly v proočkovanosti mezi některými okresy. Zatímco v Praze a částech Středočeského či Jihočeského kraje je očkováno šest až sedm procent dětí od pěti do 11 let, v okresech Jeseník a Česká Lípa to je 0,6 procenta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20 270 nakažených, zhruba o 13 tisíc víc než před týdnem. Víc případů přibylo naposledy loni na začátku prosince. 
 • Z pondělního počtu nových případů covidu připadá zhruba čtvrtina na Prahu. Testy v metropoli odhalily rekordních 4847 pozitivních.
 • Při pondělním testování v zaměstnání bylo podle ministerstva zdravotnictví pozitivních 4509 testů.
 • Pacientů s koronavirem v nemocnicích je 1660, na počátku minulého týdne jich bylo asi o 800 víc. Nicméně proti uplynulému víkendu hospitalizovaných o 70 přibylo. 
 • Varianta koronaviru omikron tvoří podle Státního zdravotního ústavu v Česku 80 procent nových případů, zbytek je varianta delta a její subvarianty.
15:58

Ředitelé škol by měli mít možnost při velkém počtu nákaz vyhlásit delší ředitelské volno, nebo distanční výuku. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) návrh předloží vládě ve středu.

15:47

Státy, ve kterých se nová varianta koronaviru omikron rozšířila dříve než v Česku, hlásí podobnou zkušenost. Ačkoliv se v nich nakazil rekordní počet lidí, neznamenalo to podobně drastický nárůst hospitalizovaných nebo pacientů na jednotkách intenzivní péče. Případy navíc strmě rostou pouze několik týdnů a poté počty nakažených rychle padají:

15:25

V části Pardubického kraje ještě doznívají komplikace v autobusové dopravě zaviněné nemocností řidičů nebo jejich karanténami kvůli koronaviru. V minulých týdnech musely být na Orlickoústecku a Svitavsku rušeny až dvě desítky spojů denně. Hejtmanství proto nechalo v oblasti, kterou obsluhuje společnosti ČSAD Ústí nad Orlicí, zavést od 17. ledna prázdninové jízdní řády doplněné školními spoji. Přesto občas některý autobus nejede, řekl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš (ODS).

15:08

Hasiči v následujících dvou dnech rozvezou více než 3,5 milionu antigenních testů na koronavirus do škol po celém Česku. Uvedl to Hasičský záchranný sbor. Od tohoto týdne se frekvence testování snížila na jednou týdně v pondělí, na začátku roku se ve školách testovalo v pondělí a ve čtvrtek.

14:43

Švédská vláda dnes oznámila, že cestující již nebudou muset před vstupem do země předložit negativní test na covid-19. Opatření zrušila navzdory vysokým počtům nově nakažených, poznamenala agentura Reuters.

Švédsko zavedlo pravidla pro negativní test na koronavirus 28. prosince loňského roku ve snaze zpomalit šíření nakažlivější varianty omikron. Země od té doby opakovaně zaznamenala rekordní přírůstky nakažených, přičemž varianta omikron je nyní zcela dominantní.

14:05

V Ústeckém kraji se epidemie covidu-19 šíří zejména ve školách, nemocné jsou nejen děti, ale také učitelé. Uzavřeno je několik mateřských škol, zavírat se budou zřejmě i školy. Řekla to ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. Ústecký kraj má třetí nejvyšší počet nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní v Česku, a to 775.

13:58

V Nemocnici Sokolov je nyní pět pacientů s covidem, loni na jaře jich bylo i 100. Z nynějších pěti covid pozitivních pacientů tři vyžadují intenzivní péči. Zdravotníci obnovují plánované operace. Nemocnice si ale stále nechává volnou kapacitu kvůli případnému nárůstu počtu covidových i necovidových pacientů, řekla ředitelka Jitka Bureš Samáková.

13:38

Česká kina zažila loni kvůli opatřením proti šíření pandemie covid-19 druhý rok po sobě propad návštěvnosti i tržeb, do kinosálů přišlo jen něco málo přes sedm milionů diváků. V roce 2020 to bylo 6,4 milionu návštěvníků, zatímco v posledním roce před pandemií česká kina navštívilo rekordních 18,3 milionu lidí. Představení se loni odehrálo přibližně stejně jako předloni, ale kvůli zvýšení cen vstupného meziročně stouply tržby o 20 procent na 1,09 miliardy korun. Na webu to uvedla Unie filmových distributorů.

Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock
13:29

Dvě injekce vakcíny přestávají být proti omikronu dostatečnou ochranou a úřady po celém světě nabádají obyvatele, aby se nechali naočkovat posilující dávkou. Jakou ale zvolit? Nabízíme podrobné srovnání všech dostupných vakcín:

12:51

Opakovaných nákaz koronavirem v posledních týdnech přibývá. Potvrzených reinfekcí, tedy nákaz s příznaky, které od sebe dělí nejméně 60 dní, bylo podle tiskové zprávy Státního zdravotního ústavu v prosinci loňského roku téměř čtyři tisíce. Od začátku epidemie v březnu 2020 jich ústav potvrdil celkem 12 207. Nárůst ukazují také data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který eviduje všechny opakované pozitivní testy u stejné osoby. Od začátku epidemie jich bylo více než 40 tisíc. Za loňský prosinec téměř 8600 a v lednu dosud asi 14 500. Z nich 2028 do statistik přibylo v pondělí.

12:47

Podíl potvrzených nákaz mezi testovanými v mezitýdenním srovnání roste. U takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, bylo v pondělí pozitivních přes 30 procent testů, před týdnem to bylo kolem 16 procent. Podíl prokázaných nákaz u epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, činil v pondělí asi 19 procent a z nejčastějších preventivních testů ukázalo pozitivitu devět procent.

12:45

O zrychlování epidemie svědčí i reprodukční číslo ukazující, kolik jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí dalších lidí. Aktuálně činí podle tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví 1,67, předchozí den bylo 1,54. Pod hodnotou jedna, což znamená pomalejší šíření viru, se drželo během prosince, na začátku letošního roku tuto klíčovou hodnotu překonalo.

12:44

Vláda se na svém středečním zasedání bude zabývat možností využívat státní hmotné rezervy kvůli pandemii koronaviru i po skončení nouzového stavu. Souhlas vlády umožní poskytovat státní hmotné rezervy bezplatně i po ukončení nouzového stavu, a to například osobní ochranné pomůcky, zdravotnická lůžka a plicní ventilátory. Vyplývá to z dokumentu pro jednání vlády.

12:42

Třetí dávku očkování proti covidu-19 zatím v Česku dostalo 3 321 357 lidí. V pondělí podali zdravotníci přes 51 tisíc dávek očkování a dalších 15 tisíc lidí se k očkování zaregistrovalo.

12:17

Starosta sicilského města Messina v úterý zahájil hladovku na protest proti zpřísnění koronavirových opatření italskou vládou. Starosta Cateno De Luca také už od víkendu přespává ve stanu, který si postavil v místním přístavu. "Vyčkám ještě několik dní, ale pokud odpověď od státu nepřijde, přejdu k další akci," uvedl De Luca. "Konečný termín bude sobota ráno. Pak přijedou lidé z ostatních měst Sicílie a zablokujeme město," dodal. "Myslel jsem, že dnes ráno vylezu ze stanu a najdu tu předsedu regionální vlády (Nella) Musumeciho, ale nepřijel," řekl rebelující starosta.

Musumeci je ale také proti poslednímu zpřísnění opatření, podle něhož od 10. ledna nesmí veřejnou dopravou v Itálii cestovat lidé bez takzvaného superzeleného pasu, tedy dokladu o očkování proti covidu-19 či o prodělání této nemoci v předchozím půlroce. Sicilský premiér zaslal italské vládě v neděli dopis, v němž žádá výjimku pro cesty mezi Sicílií a italskou pevninou.

12:13

Při pondělním testování v zaměstnání bylo podle ministerstva zdravotnictví pozitivních 4509 testů. Celkový počet testovaných není znám.

12:09

Letový provoz nad Českem loni klesl na 361 522 letů, což je asi o 18 tisíc méně než v roce 2020. Proti období před krizí jde o pokles o zhruba 57 procent, zároveň je to nejméně za téměř 20 let. Oznámilo to Řízení letového provozu. Ještě výrazněji oslabil během krize provoz na tuzemských letištích.

11:18

Po zahájení testování ve firmách podle dat ministerstva zdravotnictví výrazně přibylo antigenních testů prováděných zdravotníky. Proti minulému pondělí je jich o 15 tisíc víc.

11:17

V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 1377 lidí s koronavirem. Je to o 764 více než minulé pondělí, kdy bylo 613 pozitivně testovaných.

11:01 Ilustrační foto.

Očkování proti covidu-19 je u dětí ve věku od pěti do 11 let zatím výrazně pomalejší, než bylo za první měsíc u skupiny dětí od 12 do 15 let. Až desetinásobné jsou rozdíly v proočkovanosti mezi některými okresy. Zatímco v Praze, některých částech Jihočeského, Středočeského kraje a Vysočiny je očkováno šest až sedm procent dětí od pěti do 11 let, v okresech Jeseník a Česká Lípa to je 0,6, respektive 0,8 procenta dětí. Ve zprávě k očkování dětí to dnes uvedlo Centrum pro modelování společenských a biologických procesů (Bisop).

10:53

Hokejisté Sparty jsou za poslední týden již čtvrtým týmem extraligy, který se potýká s nákazou koronavirem a musí do karantény. Pražané proto byli nuceni odložit dnešní domácí utkání s Karlovými Vary a také páteční duel ve Zlíně. Desátý klub tabulky o tom informoval na webu.

10:50

Plošné antigenní testování na covid-19 ve školách v Královéhradeckém kraji v pondělí odhalilo výrazně více pozitivních žáků než v předchozích týdnech. Pozitivita testů u žáků byla 1,15 procenta, před týdnem v pondělí 0,37 procenta.

09:57

Epidemie koronaviru ve Zlínském kraji sílí. Za pondělí přibylo 681 případů, před týdnem 388. Vyšší pondělní přírůstek byl naposledy loni 6. prosince.

09:56

V hradeckém kraji v pondělí v mezitýdenním srovnání skokově přibylo potvrzených případů covidu. Testy odhalily 944 nákaz, před týdnem v pondělí 289.

09:55

Ve středních Čechách v pondělí přibylo 3533 případů covidu-19, třiapůlkrát víc než před týdnem. Počet nakažených byl nejvyšší za celou dobu epidemie.

09:55

V Karlovarském kraji přibylo v pondělí 403 případů covidu, o 300 více než před týdnem. Je to nejvíce od března 2021. Ubývá hospitalizovaných.

09:17

Epidemie koronaviru v Olomouckém kraji dál nabírá na síle. V pondělí bylo v kraji evidováno 937 potvrzených nákaz, v mezitýdenním srovnání jich bylo dvaapůlkrát více. Pondělní přírůstek nákaz je nejvyšší od loňského 14. prosince, kdy v kraji přibylo 1085 potvrzených případů. 

08:45 Praha

Z pondělního celorepublikového nárůstu počtu případů covidu připadá zhruba čtvrtina na Prahu. Testy v metropoli odhalily rekordních 4847 pozitivních.

07:51

Laboratoře v pondělí podle dat ministerstva zdravotnictví provedly téměř 134 tisíc  testů, asi o 27 tisíc víc než před týdnem. Podíl potvrzených nákaz mezi testovanými v mezitýdenním srovnání roste. U takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, bylo v pondělí pozitivních přes 30 procent testů, před týdnem to bylo kolem 16 procent. Podíl prokázaných nákaz u epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, činil v pondělí necelých 19 procent a z nejčastějších preventivních testů koronavirus ukázalo pozitivitu devět procent.

07:50

Denní přírůstek nově nakažených v Česku na webu ministerstva nezahrnuje takzvané reinfekce, tedy případy opakované nákazy u dříve pozitivně testovaného člověka. V pondělí jich bylo 2028, v mezitýdenním srovnání asi o 1300 víc. Důvodem nárůstu reinfekcí je zřejmě též varianta omikron, která podle zkušeností z některých zemí dokáže překonat imunitu získanou očkováním i dříve prodělanou nemocí.

07:48

 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse v pondělí překonal hranici 330 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od předloňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru nyní činí téměř 66,5 milionu. Druhá je Indie (37,6 milionu) a třetí Brazílie (23,1 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (15,4 milionu). Rychlý nárůst počtu případů v roce 2022 pokračuje: posledních deset milionů nakažených přibylo nyní dvakrát za sebou za tři dny, předtím dvakrát za sebou za čtyři dny.

07:46

V pondělí potvrzených 20 270 nových případů koronaviru je osmý nejvyšší denní nárůst za celou dobu pandemie a je to také poosmé, co padla hranice 20 tisíc nově odhalených nákaz. Rekordní počty nákazy byly dosud zaznamenány hlavně na přelomu loňského listopadu a prosince, vůbec nejvíce - 27 937 - jich bylo 25. listopadu.

07:45

V Německu za pondělí přibylo 74 405 nových případů koronavirové infekce. Sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených v týdenním úhrnu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, vzrostla na 553,2, což je nejvyšší hodnota od začátku pandemie. Vyplývá to ze statistiky Institutu Roberta Kocha, o které dnes informovala agentura DPA.

07:00

V Austrálii za poslední den zemřelo 74 lidí nakažených koronavirem, nejvíce od začátku pandemie, informuje dnes agentura Reuters. V zemi se rozšířila vysoce nakažlivá varianta koronaviru omikron, kvůli které potřebuje nemocniční péči nebývale velký počet lidí.

06:09

Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20 270 nakažených, zhruba o 13 tisíc víc než před týdnem. Víc případů přibylo naposledy loni na začátku prosince. Výrazně stoupla i incidence, na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 799 nově nakažených, o 121 víc než o den dříve.

Pacientů s koronavirem v nemocnicích je 1660, na počátku minulého týdne jich bylo asi o 800 víc. Nicméně proti uplynulému víkendu hospitalizovaných o 70 přibylo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

21:30

Britský premiér Boris Johnson podle svého bývalého poradce Dominika Cummingse věděl o tom, že se v jeho rezidenci během celostátní koronavirové uzávěry chystal večírek. Cummings uvedl, že je ochotný to odpřisáhnout. Svého někdejšího nadřízeného tak obvinil ze lhaní v parlamentu, napsala agentura Reuters.

20:45

V Británii úřady za poslední den podle agentury Reuters registrovaly 84 429 nových případů. Britská čísla jsou naopak o něco vyšší než ta nedělní, kdy zdravotníci odhalili 75 031 nových případů. Mrtvých v souvislosti s covidem-19 za posledních 24 hodin přibylo 85.

20:45

Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 102 144 nových případů koronaviru. Počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích se zvýšil na 25 775, což je nejvíce od prosince 2020. Počet nákaz ve Francii je sice dramaticky nižší než nedělní číslo - přes 278 tisíc - což ale může být způsobené i tím, že pondělní čísla bývají v zemi běžně nižší kvůli víkendovému zpoždění při hlášení nových nákaz. Na jednotkách intenzivní péče je ve Francii 3913 osob.

19:53

Izrael znovu zkrátil dobu karantény pro bezpříznakové případy covidu-19. Místo nynějších sedmi dní bude od středy stačit pětidenní izolace. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Nican Horovic. Nová izraelská studie ukázala, že se po čtvrté dávce vakcíny sice zvýší protilátky, ale ani čtvrtá dávka nechrání před nákazou omikronem.

19:52

Soud v italském městě Brescia dnes vynesl tresty nad dvěma odpírači očkování proti covidu-19, kteří loni na jaře hodili na vakcinační centrum zápalné lahve. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Jeden z odsouzených dostal trest dva roky a osm měsíců vězení a druhý ještě o dva měsíce delší. Odsouzení byli zatčeni loni v dubnu poté, co hodili tzv. Molotovovy koktejly na očkovací stan ve městě Brescia. Incident se obešel bez zranění, zničeny nebyly ani žádné vakcíny. Jeden ze zadržených Nicola Zanardelli byl od té doby ve vazbě, druhý Paolo Pluda byl v domácím vězení, protože se za svůj čin posléze omluvil.

19:51

Slovensko od nadcházející středy nakonec nezkrátí platnost výjimky z epidemických restrikcí na původně plánovaných 90 z nynějších 180 dnů po prodělání onemocnění covid-19, informovala mluvčí úřadu hlavního hygienika Daša Račková, která to zdůvodnila dohodou ministerstva zdravotnictví a konzilia odborníků. Nošení respirátorů bude povinné i venku, pokud nelze dodržet alespoň dvoumetrový odstup od cizích lidí.

17:58

Zaměstnavatelé v reakci na nový režim testování, kterým se musejí ode dneška řídit, rozšířili možnost práce z domu. Provoz kanceláří omezili na minimum. Pokud už se pracovník otestuje, v některých organizacích dostává doporučení, aby ho využil v nejvyšší možné míře.

17:26

Chřipka se zatím podle Státního zdravotního ústavu v Česku vyskytuje jen ojediněle. Jasněji o případné letošní chřipkové epidemii by mělo být zhruba do dvou týdnů.

17:26

Jen zhruba čtvrtina Čechů věří, že se situace kolem šíření covidu-19 v příštích měsících zlepší, uvádí průzkum CVVM. Lidé se bojí omezení péče.

17:24

Seznam profesí, pro které se může v případě výrazného zesílení epidemie koronaviru zavést takzvaná pracovní karanténa, je podle hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka (ODS) dostatečný. Pracovní karantény navíc mají jasně nastavená pravidla a o jejich využití rozhoduje krajská hygienická stanice. Před případným rozšířením pracovních karantén na další profese musí být pečlivě vyhodnocen vývoj v daných oblastech, řekl dnes hejtman. Od nadcházejících jednání s vládou očekává pokračující diskusi o dalších opatřeních, která budou nutná při dalším případném zhoršení epidemické situace.

16:50

Zástupci školských asociací požadují, aby se ředitelé škol mohli sami rozhodnout, zda v případě nutnosti kvůli epidemii covidu-19 vyhlásí na omezenou dobu ředitelské volno, nebo distanční výuku, řekl předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. Zástupci asociací o tom dnes podle něj jednali s představiteli ministerstva školství. 

16:21

Zdravotní pojišťovny odhadují, že měsíční povinné testování zaměstnanců na covid-19 by je mohlo stát dvě až tři miliardy korun. Pokud by trvalo déle, představovalo by to podle pojišťoven problém pro jejich hospodaření. Problematická je podle nich efektivita testování, informoval Svaz zdravotních pojišťoven ČR, který sdružuje šest menších zdravotních pojišťoven s celkem 4,7 milionu pojištěnců. Vláda podle dřívějších vyjádření plánuje testování zaměstnanců, které dnes začalo, po dobu dvou až tří týdnů.

16:09

Varianta koronaviru omikron tvoří podle Státního zdravotního ústavu už 80 procent nových případů. Vychází z více než 40 tisíc testů za minulý týden.

15:55

V Česku kvůli covidu zatím nehrozí zásadní zahlcení zdravotnických zařízení, řekl po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Kabinet zhodnotí situaci ve středu.

15:54

Nizozemsko zaznamenalo více než 42 tisíc nových případů koronavirové nákazy za 24 hodin, nejvíce od začátku pandemie. Vyplývá to podle agentury Reuters z dat, která dnes zveřejnily tamní zdravotnické úřady. Země, která má přibližně 17,4 milionu obyvatel, přitom rozvolňuje protiepidemická opatření.

15:54

Zdravotní pojišťovny odhadují, že měsíční povinné testování zaměstnanců na covid je může stát dvě až tři miliardy koun. Delší by pro ně už znamenalo problém.

15:51

Dva miliony antigenních testů na covid-19 určených pro testování zaměstnanců státních úřadů dodá státu společnost Masanta za necelých 17 korun za kus. Celkově tak zakázka vyjde asi na 34 milionů korun. Jednotlivé úřady musí podepsat s firmou kupní smlouvu, na dodání je velmi krátký čas, a to do pátku. Řekl to předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

15:09

Záchyty nakažených koronavirem v obchodech podle jejich svazu činí 0,1 až 0,3 procenta zaměstnanců. Většina obchodů s novým režimem testování začala už před týdnem, vše si tedy vyzkoušela a na žádné větší potíže zatím nenarazila. Důležité nyní je, aby vláda rychle dokončila možnost on-line hlášení nakažených příslušným hygienickým stanicím. Řekl to prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

15:06

Pokuta ve výši až 100 eur měsíčně (2442 korun) čeká všechny Řeky starší 60 let, kteří nemají očkování proti covidu. První pokuta za leden se týká zhruba 300 tisíc lidí, napsal zpravodajský web listu Kathimerini. Řecká vláda si od kroku slibuje navýšení počtu vakcinací a zmírnění náporu na zdravotnický systém.

Povinnou vakcinaci proti covidu řecká vláda oznámila na konci loňského roku. Neočkovaní lidé od 60 let za leden zaplatí pokutu 50 eur (1221 korun), částku 100 eur (2443 korun) pak za každý další měsíc bez vakcinace. Podle řeckého ministra zdravotnictví Thanose Plevrise bude pokuty vybírat daňový úřad. Takto získané finanční prostředky pak budou využity k podpoře státních nemocnic.

15:02

Případné zvýšení počtu dnů ředitelského volna ve školách kvůli epidemii covidu-19 může způsobit problémy rodičům malých dětí. Řekl to předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc. Podle něj je potřeba vyřešit to, jak rodiče zajistí péči o děti, když v současnosti při ředitelském volnu nemají nárok na ošetřovné. Spíše než ředitelé by podle něj měli o epidemických záležitostech rozhodovat hygienici. Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová by upřednostnila to, aby ředitelé mohli rozhodnout o výuce na dálku.

15:00

Oživení globálního trhu práce potrvá déle, než se původně předpokládalo, a nezaměstnanost zůstane nad úrovní z doby před pandemií nejméně do roku 2023. Důvodem je nejistota ohledně dalšího vývoje a trvání pandemie. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Mezinárodní organizace práce.

Odhaduje, že v letošním roce bude o 52 milionů pracovních míst méně, než v době před pandemií. To je přibližně dvojnásobek předchozího odhadu z loňského června. Narušení trhu práce bude pokračovat i v roce 2023. To má být zhruba o 27 milionů pracovních míst méně. Oživení pak bude pomalé a nejisté.

14:56

Některé školy v Olomouckém kraji hlásí po dnešním antigenním testování nárůst pozitivních případů. Plošné testování, kterému se ode dneška musejí dvakrát týdně podrobit v práci všichni zaměstnanci, se projevilo na některých místech na zvýšené poptávce na odběrových místech. Například u přerovské nemocnice se ještě po poledni tvořily dlouhé fronty.

14:48

Hygienici budou přednostně trasovat nakažené koronavirem do 18 let a nad 65 let. Ostatním přijde SMS, aby vyplnili sebetrasovací formulář. Informaci serveru Novinky.cz potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Důvodem je očekávaný velký počet nakažených v sílící vlně epidemie způsobené variantou omikron.

"Dochází k definování prioritních skupin, které budou v případě potvrzení onemocnění covid-19 přednostně řešeny a jejich epidemiologicky významné kontakty budou dohledávány prostřednictvím telefonického hovoru v navolávacím systému," uvedl Jakob.

14:42

Velmi s rozumem a jen v případě, že v Česku bude situace s covidem-19 kritická, by takzvanou pracovní karanténu využíval šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). K oborům, pro něž by platila, by vedle zdravotníků a sociální péče přidal ještě energetiku, vodohospodářství, svoz odpadu a potravinářství. Krajské organizace z kritické infrastruktury na jeho žádost nachystaly modely, s kolika procenty lidí dokážou fungovat.

14:40

V jihlavských základních školách mělo dnes pozitivní antigenní test na koronavirus 32 žáků a dva učitelé. Je to výrazně víc než před týdnem, kdy bylo antigenních testů pozitivních pět, z toho jeden u učitele. Řekl to mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk. Jihlava zřizuje 11 základních škol, do kterých chodí víc než 5500 dětí.

14:04 Ilustrační foto.

Od 1. ledna podali zdravotníci více než milion dávek očkování proti covidu-19. Během pátku a víkendu naočkovali téměř 127 tisíc lidí, dalších 30 tisíc se k očkování zaregistrovalo.

13:39

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) hodnotí jako ideální pracovní karanténu pro zdravotníky a sociální pracovníky, kteří budou mít covid. Zároveň však upozornil, že je to pouze příprava na nouzové řešení, které snad podle něj nebude potřeba. Pracovní karanténu pro zdravotníky a sociální pracovníky schválila vláda. Jejím cílem je udržet chod státu i v případě, že by se v kritické infrastruktuře významně rozšířila covidová varianta omikron.

13:29

Podle Státního zdravotního ústavu se na zvyšujícím se podílu pozitivně testovaných ve školách podílí především varianta omikron. "Na růstu zátěže se již nepochybně významně projevuje nástup dominance varianty omikron, což potvrzuje nárůst hodnot v regionech, kde je Státním zdravotním ústavem prokázán vysoký podíl této varianty viru," uvedlo ministerstvo. Nejvyšší počty případů a zároveň také nejvyšší nárůsty u testů ve školách vykazuje Praha, kde je podíl koronavirové varianty omikron na výskytu nákaz nejvyšší v Česku, dodalo.

13:24

Ve věku 57 let zemřela krátce po prodělaném covidu zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. Podle příspěvků na jejích sociálních sítích se nakazila záměrně od svých příbuzných, aby mohla požívat výhody vyléčených a nemusela se očkovat. Její syn v komentářích uvedl, že podlehla dezinformacím. 

13:18

Velcí obchodníci, které oslovila ČTK, zvládají testování v novém režimu bez obtíží. Někde všechny pracovníky začali testovat už dříve, nebo tuto možnost každému zaměstnanci nabízeli. Slíbený příspěvek 60 korun na test z fondu prevence zdravotních pojišťoven některým řetězcům zatím stačí na krytí nákladů, jinde je kryje pouze částečně. Obchodníci často zavedli vlastní opatření nad rámec těch vládních, uvedli zástupci obchodních sítí.

13:00

Omikron odhalily laboratoře v Libereckém kraji v posledních dnech zhruba u 84 procent pozitivních testů na covid-19. Nejvíc je rozšířený na Liberecku.

12:53

Testování na koronavirus v základních a středních školách minulý týden ve čtvrtek ukázalo další významný nárůst virové zátěže u žáků i pedagogů. Metodou PCR se ve školách potvrdilo 3357 případů koronaviru, z toho 3016 mezi žáky a 341 nákaz u pedagogů a zaměstnanců škol. Nárůst v obou skupinách je významný proti oběma kolům testování o týden dřív a mírně také proti předchozímu testování v pondělí 10. ledna, oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

12:52

Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) nyní považuje za předčasnou debatu o tom, zda se pracovní karanténa má týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách, nebo i v jiných oborech. Ve Zlínském kraji podle něj nyní není situace přes nárůst nově nakažených koronavirem taková, aby se musela pracovní karanténa využít. Za týden to však tak být nemusí, vše se může rychle změnit, vláda na to bude muset velmi rychle reagovat, řekl.

12:26

Jen podle příznaků se podle lékařů varianta koronaviru omikron od delty rozeznat nedá, méně častá je ale ztráta chuti nebo čichu. Kvůli nasazení správné léčby je potřeba ji určit PCR testem, u nové varianty totiž nefungují monoklonální protilátky. Lékaři mohou ale podle předsedy Společnosti infekčního lékařství České společnosti Jana Evangelisty Purkyně použít jako prevenci remdesivir nebo nová antivirotika. Už v minulém týdnu tvořila v celém Česku varianta omikron více než 50 procent nových případů, v některých regionech i více.

12:24

V souvislosti s koronavirovou pandemií hasiči loni zasahovali u 13 472 událostí. Bylo to o 19 procent více než předloni, kdy šlo o 11 320 událostí. Na bilanční tiskové konferenci to oznámil ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Dvě dávky vakcíny proti covidu-19 má 79 procent příslušníků hasičského sboru, posilující třetí dávku dostalo 29 procent.

Hasiči se mimo jiné zapojili do odběru antigenních a PCR testů na koronavirus, pomáhali též krajským hygienickým stanicím s trasováním kontaktů nakažených osob. Někteří také pomáhali v nemocnicích a zařízeních sociálních služeb. Dále hasičský sbor zajišťoval rozvoz ochranných pomůcek a testů do škol, vakcín do očkovacích center a praktickým lékařům nebo dezinfekce do vybraných objektů.

Foto: Jakub Plíhal
12:07

Majetek nejbohatších lidí světa se za pandemie covidu-19 rozrostl, na druhou stranu se ale víc lidí ocitlo v chudobě. Ve své zprávě o nerovnosti to uvedla britská nevládní organizace Oxfam. Nízké příjmy těch nejchudších podle ní přispěly ke smrti 21 tisíc lidí denně. Majetek deseti nejbohatších lidí se od března 2020, tedy od začátku pandemie, více než zdvojnásobil.

11:16

Po dvou letech trvání pandemie začíná být vidět světlo na konci tunelu. Covid sice nezmizí, už na podzim by se ale mohl podobat chřipce. "Omikron bude přechodovým můstkem mezi pandemií a běžnou nemocností," říká předseda Národního institutu pro zvládání pandemie Roman Chlíbek. Nejdříve je ale třeba vypořádat se s variantou omikron.

11:10

Pracovní karanténa kvůli covidu-19 by se podle středočeské hejtmanky Petry Peckové (STAN) měla týkat také řidičů autobusů veřejné dopravy. Jinak s vymezením profesí, které mají podle vlády v tomto režimu fungovat, souhlasí. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) se bude pracovní karanténa týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách, podmínky určí krajské hygienické stanice.

10:27

Pro školy by se podle spolku Učitelská platforma měl stanovit podíl zaměstnanců v karanténě, při kterém by výuka mohla přejít na dálku. Vhledem k tomu, že se zvyšuje počet nakažených covidem-19 a současná legislativa nepočítá se situací, kdy větší část zaměstnanců nemůže chodit do práce, hrozí ve školách kolaps. To, že by školy měly mít možnost v případě potřeby přejít na výuku na dálku, navrhoval již dříve také spolek Pedagogická komora.

09:26

V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 418 lidí nově nakažených koronavirem. Je to více než před týdnem, když tehdy nedělní přírůstek představoval 153 pozitivně testovaných. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Z pohledu trendu vývoje počtu nakažených se v neděli nic zásadně nezměnilo. Problémem je vysoká pozitivita provedených testů. Příští dny ukážou, zdali se lineární trend růstu změní k horšímu," uvedl Vondrák.

09:00

Incidenční číslo stouplo k pondělku ve všech regionech. Nejvyšší incidence je nadále v Praze, kde připadá za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel 1373 nově nakažených. Naopak nejnižší incidenční číslo má Vysočina, a to 362.

08:36

Ve Spojených státech se přibližně po měsíci zastavil prudký nárůst počtu zjištěných koronavirových infekcí, ukazují databáze listu The New York Times a Univerzity Johnse Hopkinse. Země aktuálně registruje asi 800 tisíc nákaz za den a podle listu už vlna epidemie polevuje na severovýchodě, který byl zasažen dříve než jiné regiony. Šéf úřadu pro veřejné zdraví nicméně varoval, že USA ještě nejsou z nejhoršího venku.

Počty nákaz zůstávají extrémně vysoké napříč americkým územím a nemocnice v mnoha státech zvládají příliv pacientů jen díky mimořádným opatřením včetně mobilizace národních gard. Počet lůžek obsazených pacienty s koronavirem je na rekordní úrovni těsně nad 155 tisíci, z toho skoro 26 tisíc lidí leží na jednotkách intenzivní péče. Počet úmrtí spojených s covidem-19 od začátku pandemie dosáhl téměř 850 tisíc a aktuálně každý den stoupá skoro o dva tisíce, uvádí The New York Times.

Testování na covid-19 na Manhattanu v New Yorku.
Testování na covid-19 na Manhattanu v New Yorku. | Foto: Reuters
07:43

Od pondělí se musí všichni zaměstnanci včetně živnostníků a jednatelů firem testovat dvakrát týdně antigenními samotestovacími sadami na covid-19. V případě pozitivního testu odejde pracovník na pět dní do karantény. Může podstoupit ověřovací PCR test, pokud bude negativní, smí se hned vrátit do práce. Nově mají očkovaní lidé z veřejného zdravotního pojištění hrazených pět PCR testů měsíčně místo dosavadních dvou. Nový režim testování by měl platit dva až tři týdny.

07:42

V Česku se od pondělí mění pravidla karantény po rizikovém kontaktu s nakaženým koronavirem, nově do ní musí i očkovaní. Nově se také všichni zdravotníci a pracovníci v sociálních službách bez očkování proti nemoci covid-19 musí každý týden testovat. Podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví bude i nadále platit výjimka z testování pro očkované nebo pracovníky, kteří covid-19 prodělali v posledním půl roce.

07:42 Ilustrační foto.

Pro vakcínu proti covidu-19 si v Česku v neděli přišlo 12 228 lidí, z toho 11 225 dávek bylo posilujících pro lidi s dříve dokončeným očkováním. Vakcinaci má hotovou přes 6,73 milionu lidí, posilující dávku dostalo přes 3,27 milionu z nich. Za víc než rok očkování proti covidu-19 v Česku zdravotníci rozdali 16,49 milionu dávek. Pro dokončení očkování jsou u většiny vakcín potřebné dvě dávky.

07:41

Nadále tak pokračuje pokles počtu hospitalizovaných s covidem, je jich nejméně od konce loňského října. Oproti předchozí neděli eviduje nyní ministerstvo v nemocnicích asi o 840 pacientů s covidem méně. V těžkém stavu bylo v neděli 273 pacientů s onemocněním covid-19, v mezitýdenním srovnání asi o 160 méně.

07:40

Epidemie v Česku postupně sílí zhruba od začátku roku. Zatímco v posledním týdnu loňského roku přibylo necelých 36 tisíc potvrzených nákaz, v prvním týdnu letošního roku to bylo asi 47 tisíc nově nakažených a v minulém už téměř 73 tisíc potvrzených případů onemocnění covid-19. Odborníci podobný vývoj kvůli šíření nakažlivější varianty omikron očekávali. Vědecké studie ukazují, že omikron je proti variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí.

07:37

V Česku se od začátku koronavirové epidemie v březnu 2020 laboratorně prokázalo přes 2,6 milionu případů covidu-19. Od září 2020 tempo růstu nákazy rychle stoupalo, výrazně rostlo na podzim 2020, na přelomu roku 2020 a 2021 a loni v březnu, kdy počty prokázaných případů stoupaly o více než 10 tisíc za den a byly i dny s více než 15 tisíci případy. Vše překonal loňský listopad, kdy laboratoře opakovaně vykázaly přes 20 tisíc nově nakažených denně, rekordních 27 937 nových případů zaznamenaly 25. listopadu. Od začátku prosince čísla klesala, nyní ale opět rostou, a to v souvislosti se šířením nakažlivější varianty omikron.

Celkový počet 100 tisíc případů byl překročen 8. října 2020, hranice půl milionu nakažených 24. listopadu 2020 a milion lidí s covidem 2. února 2021. Nyní přibylo 100 tisíc nakažených za 12 dní.

07:36

Více než 34 tisíc nakažených a 30 úmrtí v souvislosti s covidem-19 přibylo za posledních 24 hodin v Německu. Sedmidenní incidence, která v neděli poprvé překonala hranici 500, dnes opět stoupla - tentokrát na 528,2. Vyplývá to z dat Institutu Roberta Kocha.

06:14

Pro neočkované proti nemoci covid-19 se ode dneška ztíží návrat do Česka z Rumunska. Na takzvané mapě cestovatele, zveřejňované ministerstvy zdravotnictví a zahraničí, je Rumunsko nově červené, což značí vysokou míru rizika nákazy. 

06:12

Naproti tomu pacientů s covidem v nemocnicích stále ubývá, v neděli jejich počet klesl na 1505. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:12

V Česku v neděli testy potvrdily 7235 nových případů koronaviru, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce listopadu. V mezitýdenním srovnání je denní počet nově potvrzených nákaz zhruba o 4500 vyšší.

Denní přírůstek nově nakažených na webu ministerstva nezahrnuje takzvané reinfekce, tedy případy opakované nákazy u dříve pozitivně testovaného člověka. V neděli jich bylo 876. Reinfekcí v poslední době postupně přibývá. Důvodem je zřejmě varianta koronaviru omikron, která podle zkušeností z některých zemí dokáže překonat imunitu získanou očkováním i dříve prodělanou nemocí.

06:00

Kvůli covidu se od pondělí opět nesmí nastupovat do tramvají a autobusů MHD v Praze předními dveřmi. U autobusů také nebudou lidé moci využívat první řady sedadel. 

21:30

Francouzský parlament dnes schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Dolní komora parlamentu odsouhlasila nová vládní opatření pro boj proti koronaviru poměrem 215 hlasů ku 58. Nejvýznamnější součástí opatření je zavedení očkovacího pasu, který budou muset všichni lidé starší 16 let ukázat, pokud budou chtít navštívit různá veřejná místa, jako jsou restaurace, kavárny či kina. Potvrzení o plném očkování bude zapotřebí také pro dálkové vlakové spoje a všechny vnitrostátní lety, uvádí agentura AP.

Doposud mohli neočkovaní lidé ve Francii navštěvovat veřejná zařízení po předložení negativního testu na koronavirus. Plně očkováno je ve Francii téměř 78 procent populace, sdělilo v sobotu ministerstvo zdravotnictví.

16:54

Odpůrci opatření proti šíření covidu-19 a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň? začala před druhou hodinou odpoledne. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

15:25

Hokejisté Zlína jdou kvůli nákaze několika hráčů koronavirem do karantény a nebudou hrát v úterý ve 43. kole extraligy v Plzni. Poslední tým tabulky to oznámil v tiskové zprávě. Zlínu už dříve odpadl na dnešek plánovaný duel 42. kola proti Mladé Boleslavi kvůli covidu-19 v kádru Bruslařského klubu. V karanténě jsou aktuálně z extraligových týmů i České Budějovice. 

14:35

Kulturní akce by se podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) kvůli epidemii covidu-19 neměly omezovat jen pro lidi s posilující dávkou očkování proti onemocnění. Baxa to dnes řekl v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Doufá, že opatření v kultuře se kvůli omikronu nebudou muset zpřísňovat. Současná opatření jsou podle něj dostatečná i proto, že je lidé na akcích dodržují.

14:16

K dnešku se zvýšilo oproti sobotě takzvané reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie. Ze sobotní hodnoty 1,34 vzrostlo na 1,51. Číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. 

13:54

Úřady v Pekingu kvůli šíření varianty omikron zpřísní pravidla pro cestovatele a budou od lidí požadovat test na koronavirus nejen před příjezdem do metropole, ale také po příjezdu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

12:46

Rakousko od února jako první evropská země zavede povinnost očkování proti koronaviru pro občany starší 18 let, vynucovat ji začne po přechodné fázi v polovině března. Za nedodržení povinnosti bude hrozit pokuta až 3600 eur (asi 88 tisíc korun). Na tiskové konferenci to dnes řekl rakouský kancléř Karl Nehammer. Rakousko tuto povinnost oznámilo už v listopadu.

10:50

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno přes 2,59 milionu případů nákazy a zemřelo 36 853 lidí s covidem-19. Za uplynulých sedm dní zemřelo 201 lidí s covidem-19, což je o dvě pětiny méně než za předchozí týden.

10:13

Denní přírůstek nově nakažených na webu ministerstva nezahrnuje takzvané reinfekce, tedy případy opakované nákazy u dříve pozitivně testovaného člověka. V sobotu jich bylo podle tabulky ministerstva 1206, což je skoro čtyřnásobek počtu reinfekcí za předchozí sobotu. Reinfekcí v poslední době postupně přibývá.

09:58 Ilustrační foto.

Díky mezinárodnímu programu COVAX už byla chudším zemím dodána miliarda dávek proticovidových vakcín. Oznámila to podle agentury DPA očkovací aliance Gavi, která zajišťuje provádění programu.

09:02

Írán oznámil první oběti po nákaze koronavirovou variantou omikron. Ministerstvo zdravotnictví informovalo, že kvůli omikronu zemřeli tři lidé, celkem laboratoře novou variantu odhalily u více než 1100 osob. Navzdory hospodářské krizi proto vláda plánuje další přísné restrikce, uvedla agentura DPA.

08:43

Spolu s denními nárůsty počtu nakažených se zvyšuje i takzvané incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. K dnešku se ze sobotních 587 zvýšilo na 636 případů. Incidenční číslo je tak v současnosti nejvyšší od 19. prosince loňského roku. Proti sobotě stouplo ve všech regionech.

08:34

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • V sobotu přibylo v Česku 9210 nakažených, což je nejvyšší nárůst za víkendový den od 4. prosince loňského roku.
 • V nemocnicích ale dál ubývá hospitalizovaných, k sobotě jich bylo 1599, tedy nejméně od 30. října 2021.
 • Incidenční číslo je v současnosti nejvyšší od 19. prosince loňského roku. Proti sobotě stouplo ve všech regionech. 
 • Zdravotníci v sobotu naočkovali zhruba 24 tisíc lidí, což je asi o třetinu méně než před týdnem. 
08:05 Ilustrační foto.

V sobotu bylo v Česku očkováno zhruba 24 tisíc lidí, což je asi o třetinu méně než před týdnem. Většinu očkovaných tvoří v poslední době již plně naočkovaní lidé, kteří dostávají posilující dávku vakcíny.

07:46

Kvůli výraznému zvýšení množství nově nakažených ale i navzdory vyššímu počtu testů vzrostl podíl pozitivně testovaných na počtu provedených testů. U preventivních a plošných testů, kterých je prováděno nejvíce, podíl pozitivních vzrostl z 5,16 procenta za předchozí soboru na 10,85 procenta. To je nejvyšší podíl v této kategorii testů za více než rok. Větší podíl pozitivních byl u preventivních a plošných testů naposledy 1. ledna 2021.

07:26

Sedmidenní incidence nakažených koronavirem v Německu poprvé překonala hranici 500. S odvoláním na data Institutu Roberta Kocha to napsala agentura DPA. V zemi se koronavirus za uplynulý den prokázal u dalších 52 504 lidí, před týdnem to bylo o téměř 16 tisíc infekcí méně.

07:08

V sobotu přibylo v Česku 9210 případů nemoci covid-19, což byl nejvyšší nárůst za víkendový den od 4. prosince loňského roku. Oproti předchozí sobotě byl nárůst počtu nakažených vyšší o 133 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nadále ale pokračoval úbytek hospitalizovaných s covidem-19, kterých bylo k sobotě 1599, tedy nejméně od 30. října 2021.

17:33

Tisícovky lidí dnes v ulicích Vídně protestovaly proti všeobecnému povinnému očkování proti covidu-19, které chce od února zavést rakouská vláda. Davy vyzývaly k její demisi. "Vláda musí odejít," provolávali lidé na jedné z manifestací v centru Vídně. Podobné demonstrace se v rakouské metropoli konají prakticky každou sobotu.

Protesty ve Vídni
Protesty ve Vídni | Foto: Reuters
16:30

Páteční rozhodnutí vlády o tom, že se pracovní karanténa bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách kritizují hejtmani z hnutí ANO. Podle ústeckého hejtmana Jana Schillera (ANO) hejtmani s vládou řešili zabezpečení svozu odpadu, dopravy, vodárenství a energetiky, což se v rozhodnutí vlády nijak neobjevilo.

15:04

V Pekingu poprvé zaznamenali výskyt vysoce nakažlivé koronavirové varianty omikron. V čínské metropoli má za necelé tři týdny začít zimní olympiáda. Čína se rozhodla postupovat proti koronaviru cestou nulové tolerance. Cílem je zabránit místnímu šíření viru hned v zárodku, byť za pomoci uzávěr celých měst a dalších přísných opatření.

13:59

V Moravskoslezském kraji bylo v pátek pozitivně testováno na covid 745 lidí. Je to o 51 méně než ve čtvrtek, proti předchozímu pátku o 251 více

13:33 Ilustrační foto.

Registrace seniorů nad 80 let k očkování proti covidu-19 byla spuštěná loni 15. ledna v 8 hodin ráno. Během prvních dvou minut web navštívilo přes 75 tisíc lidí, systém byl přetížený a někteří velmi dlouho čekali na potvrzující SMS, která jim registraci umožnila. Za první hodinu se přesto registrovalo přes 44 tisíc lidí, tedy skoro desetina této věkové skupiny.

13:32 Ilustrační foto.

Seniorů nad 80 let, kteří ani po roce od zahájení očkovaní této věkové skupiny proti covidu-19 nedostali vakcínu, zbývá v Česku asi 48 500. Očkovaných alespoň jednou dávkou tak je více než 90 procent z nich. Posilující dávku vakcíny, která má zvýšit postupně klesající účinnost očkování, nedostala zhruba třetina. Vyplývá to z dat o očkování k 13. lednu. 

13:02

V Královéhradeckém kraji epidemie koronaviru dál nabírá na síle, do nemocnic se to ale zatím nepromítá, počet hospitalizovaných s covidem-19 klesá. Incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, byla dnes v kraji na hodnotě 511, v pátek 458 a před týdnem v pátek 363. Celostátní průměr byl dnes 586. Přibývají také denní počty nově zjištěných nákaz, za pátek přibylo v kraji 580 potvrzených případů covidu-19, o týden dříve ve stejný den 287 a před tím 266, uvedlo dnes na webu ministerstvo zdravotnictví.

13:00

Ve Zlínském kraji v pátek přibylo 894 nových případů nákazy koronavirem. Je to nejvyšší denní přírůstek od poloviny prosince, 14. prosince bylo v kraji 1306 nově nakažených. Vyšší páteční nárůst byl v kraji naposledy 3. prosince, kdy přibylo 1170 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. 

11:34

V České republice se dosud prokazatelně nakazilo 2 587 147 lidí. Podle serveru ourworldindata.org je ČR nyní s 240 005 případy nákazy na milion obyvatel devátou nejzasaženější zemí světa podle poměrného počtu nakažených. 

11:34

Rychlý nárůst počtu případů covidu pokračuje v roce 2022: posledních deset milionů nakažených přibylo nyní za tři dny, předtím dvakrát za sebou za čtyři dny, předtím to bylo sedm dní.

11:33

Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od předloňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru nyní podle JHU činí téměř 65 milionů. Druhá je Indie (36,9 milionu) a třetí Brazílie (22,9 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (15,2 milionu). 

11:33

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v pátek překonal hranici 320 milionů. 

08:16

Kromě denních počtů nově nakažených v Česku stoupá také tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. K dnešku se z pátečních 525 zvýšilo na 586 případů. Incidenční číslo je tak nyní nejvyšší od 20. prosince. Nejvyšší je číslo nadále v Praze s 1141 případy a nejnižší na Vysočině s 326 případy. Incidenční číslo stouplo oproti pátku ve všech regionech.

07:47

Relativně dobré zprávy o omikronu z Dánska či Británie ještě nemusí znamenat optimismus pro Česko, upozorňuje Ladislav Dušek, šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky v rozhovoru pro Deník N. Česko je totiž mnohem méně proočkované.

07:08
 • V pátek přibylo v Česku 13 151 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je největší denní nárůst za uplynulý měsíc
 • Navzdory zrychlování šíření epidemie klesl v tuzemsku počet hospitalizovaných s covidem-19 v pátek na 1802, což je nejméně od konce loňského října. 
 • Pracovní karanténa se podle ministra Válka bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Podmínky pro pracovní karanténu určí krajské hygienické stanice. Režim bude fungovat až ve chvíli, kdy to bude nezbytně nutné.
 • Školy budou od pondělí 17. ledna testovat žáky a zaměstnance na covid-19 jen jednou týdně, po jednání vlády o postupu proti šíření epidemie covidu-19 to potvrdil ministr Válek.
07:05

Navzdory zrychlování šíření epidemie klesl v tuzemsku počet hospitalizovaných s covidem-19 v pátek na 1802, což je nejméně od konce loňského října. Lidí v nemocnicích je zhruba o třetinu méně než předchozí pátek.

07:05

V pátek přibylo v Česku 13 151 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je největší denní nárůst za uplynulý měsíc. Je to zhruba dvakrát více nakažených než za předchozí pátek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:05

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 78 022 nově nakažených koronavirem. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI). S covidem-19 zemřelo 235 lidí. Sedmidenní incidence, která udává počet nově infikovaných v týdenním úhrnu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, činí 497,1, což je od začátku pandemie nejvíce.

06:00

Vážené čtenářky a vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Ministři zahraničí Spojených států a Ruska se při telefonátu dohodli, že se v pátek 21. ledna sejdou v Ženevě, informuje ruský list Kommersant

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Americký ministr zahraničí vzkázal Rusku, že je potřeba zmírnit napětí okolo Ukrajiny

Význam pokračování v diplomatické cestě ke zmírnění napětí kolem Ukrajiny zdůraznil americký ministr zahraničí Antony Blinken v telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Informovala o tom ve svém prohlášení diplomacie Spojených států. Washington zároveň znovu ujistil o své podpoře svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny.

Vrcholní diplomaté USA a Ruska v úterý prodiskutovali sérii rozhovorů z minulého týdne mezi zástupci Moskvy a představiteli Západu, informovala diplomacie. Nejprve vedly bezpečnostní hovory USA a Rusko, poté jednala Rada NATO-Rusko, další rozhovory se ve Vídni uskutečnily pod hlavičkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

"Ministr (Blinken) zopakoval neochvějný závazek USA vůči svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny a zdůraznil, že jakákoli diskuse o evropské bezpečnosti musí zahrnovat spojence NATO a evropské partnery, včetně Ukrajiny," uvedlo americké ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Volkswagen a Bosch vytvoří do konce roku společný podnik

 Automobilka Volkswagen a společnost Robert Bosch vytvoří do konce roku společný podnik. Bude dodávat systémy na výrobu baterií a pomáhat výrobcům baterií při rozšiřování a údržbě jejich výrobních závodů. Společnost Volkswagen to uvedla ve svém dnešním sdělení, a potvrdila tak dřívější zprávu časopisu Manager Magazine.

"Evropa má jedinečnou šanci stát se v nadcházejících letech globálním výrobcem baterií," řekl člen představenstva Volkswagenu Thomas Schmall, který je ve VW odpovědný za plány na baterie. "Pracujeme na vybudování kompletního, lokalizovaného evropského dodavatelského řetězce pro e-mobilitu ´made in Europe´," dodal.

Schmall v pondělí podepsal se šéfem výroby a technologie společnosti Bosch Rolfem Najorkem memorandum o porozumění v této záležitosti, uvedl předtím Manager Magazine. Společný podnik by měl dodávat do Evropy a možná i do dalších oblastí, přičemž výrobu rozjede ve druhé polovině roku, napsal list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy