Francie schválila povinné očkování pro vstup do restaurací či na stadiony

Živě
Francouzský parlament schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkové dopravy. Přitvrzuje i Rakousko, které od února jako první evropská země zavede povinnost očkování proti koronaviru pro občany starší 18 let. Události kolem epidemie koronaviru v Česku i ve světě sledujeme v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
06:14

Pro neočkované proti nemoci covid-19 se ode dneška ztíží návrat do Česka z Rumunska. Na takzvané mapě cestovatele, zveřejňované ministerstvy zdravotnictví a zahraničí, je Rumunsko nově červené, což značí vysokou míru rizika nákazy. 

06:12

Naproti tomu pacientů s covidem v nemocnicích stále ubývá, v neděli jejich počet klesl na 1505. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:12

V Česku v neděli testy potvrdily 7235 nových případů koronaviru, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce listopadu. V mezitýdenním srovnání je denní počet nově potvrzených nákaz zhruba o 4500 vyšší.

Spolu s denními nárůsty počtu nakažených se zvyšuje i takzvané incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 000 obyvatel. K dnešku se z nedělních 636 zvýšilo na 678. případů. 

06:00

Kvůli nemoci covid-19 se ode dneška opět nesmí nastupovat do tramvají a autobusů MHD v Praze předními dveřmi. U autobusů také nebudou lidé moci využívat první řady sedadel. 

21:30

Francouzský parlament dnes schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278.129 nových případů infekce.

Dolní komora parlamentu odsouhlasila nová vládní opatření pro boj proti koronaviru poměrem 215 hlasů ku 58. Nejvýznamnější součástí opatření je zavedení očkovacího pasu, který budou muset všichni lidé starší 16 let ukázat, pokud budou chtít navštívit různá veřejná místa, jako jsou restaurace, kavárny či kina. Potvrzení o plném očkování bude zapotřebí také pro dálkové vlakové spoje a všechny vnitrostátní lety, uvádí agentura AP.

Doposud mohli neočkovaní lidé ve Francii navštěvovat veřejná zařízení po předložení negativního testu na koronavirus. Plně očkováno je ve Francii téměř 78 procent populace, sdělilo v sobotu ministerstvo zdravotnictví.

16:54

Odpůrci opatření proti šíření covidu-19 a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň? začala před druhou hodinou odpoledne. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

15:25

Hokejisté Zlína jdou kvůli nákaze několika hráčů koronavirem do karantény a nebudou hrát v úterý ve 43. kole extraligy v Plzni. Poslední tým tabulky to oznámil v tiskové zprávě. Zlínu už dříve odpadl na dnešek plánovaný duel 42. kola proti Mladé Boleslavi kvůli covidu-19 v kádru Bruslařského klubu. V karanténě jsou aktuálně z extraligových týmů i České Budějovice. 

14:35

Kulturní akce by se podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) kvůli epidemii covidu-19 neměly omezovat jen pro lidi s posilující dávkou očkování proti onemocnění. Baxa to dnes řekl v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Doufá, že opatření v kultuře se kvůli omikronu nebudou muset zpřísňovat. Současná opatření jsou podle něj dostatečná i proto, že je lidé na akcích dodržují.

14:16

K dnešku se zvýšilo oproti sobotě takzvané reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie. Ze sobotní hodnoty 1,34 vzrostlo na 1,51. Číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. 

13:54

Úřady v Pekingu kvůli šíření varianty omikron zpřísní pravidla pro cestovatele a budou od lidí požadovat test na koronavirus nejen před příjezdem do metropole, ale také po příjezdu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

12:46

Rakousko od února jako první evropská země zavede povinnost očkování proti koronaviru pro občany starší 18 let, vynucovat ji začne po přechodné fázi v polovině března. Za nedodržení povinnosti bude hrozit pokuta až 3600 eur (asi 88 tisíc korun). Na tiskové konferenci to dnes řekl rakouský kancléř Karl Nehammer. Rakousko tuto povinnost oznámilo už v listopadu.

10:50

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno přes 2,59 milionu případů nákazy a zemřelo 36 853 lidí s covidem-19. Za uplynulých sedm dní zemřelo 201 lidí s covidem-19, což je o dvě pětiny méně než za předchozí týden.

10:13

Denní přírůstek nově nakažených na webu ministerstva nezahrnuje takzvané reinfekce, tedy případy opakované nákazy u dříve pozitivně testovaného člověka. V sobotu jich bylo podle tabulky ministerstva 1206, což je skoro čtyřnásobek počtu reinfekcí za předchozí sobotu. Reinfekcí v poslední době postupně přibývá.

09:58 Ilustrační foto.

Díky mezinárodnímu programu COVAX už byla chudším zemím dodána miliarda dávek proticovidových vakcín. Oznámila to podle agentury DPA očkovací aliance Gavi, která zajišťuje provádění programu.

09:02

Írán oznámil první oběti po nákaze koronavirovou variantou omikron. Ministerstvo zdravotnictví informovalo, že kvůli omikronu zemřeli tři lidé, celkem laboratoře novou variantu odhalily u více než 1100 osob. Navzdory hospodářské krizi proto vláda plánuje další přísné restrikce, uvedla agentura DPA.

08:43

Spolu s denními nárůsty počtu nakažených se zvyšuje i takzvané incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. K dnešku se ze sobotních 587 zvýšilo na 636 případů. Incidenční číslo je tak v současnosti nejvyšší od 19. prosince loňského roku. Proti sobotě stouplo ve všech regionech.

08:34

Přehled nejdůležitějších událostí:

  • V sobotu přibylo v Česku 9210 nakažených, což je nejvyšší nárůst za víkendový den od 4. prosince loňského roku.
  • V nemocnicích ale dál ubývá hospitalizovaných, k sobotě jich bylo 1599, tedy nejméně od 30. října 2021.
  • Incidenční číslo je v současnosti nejvyšší od 19. prosince loňského roku. Proti sobotě stouplo ve všech regionech. 
  • Zdravotníci v sobotu naočkovali zhruba 24 tisíc lidí, což je asi o třetinu méně než před týdnem. 
08:05 Ilustrační foto.

V sobotu bylo v Česku očkováno zhruba 24 tisíc lidí, což je asi o třetinu méně než před týdnem. Většinu očkovaných tvoří v poslední době již plně naočkovaní lidé, kteří dostávají posilující dávku vakcíny.

07:46

Kvůli výraznému zvýšení množství nově nakažených ale i navzdory vyššímu počtu testů vzrostl podíl pozitivně testovaných na počtu provedených testů. U preventivních a plošných testů, kterých je prováděno nejvíce, podíl pozitivních vzrostl z 5,16 procenta za předchozí soboru na 10,85 procenta. To je nejvyšší podíl v této kategorii testů za více než rok. Větší podíl pozitivních byl u preventivních a plošných testů naposledy 1. ledna 2021.

07:26

Sedmidenní incidence nakažených koronavirem v Německu poprvé překonala hranici 500. S odvoláním na data Institutu Roberta Kocha to napsala agentura DPA. V zemi se koronavirus za uplynulý den prokázal u dalších 52 504 lidí, před týdnem to bylo o téměř 16 tisíc infekcí méně.

07:08

V sobotu přibylo v Česku 9210 případů nemoci covid-19, což byl nejvyšší nárůst za víkendový den od 4. prosince loňského roku. Oproti předchozí sobotě byl nárůst počtu nakažených vyšší o 133 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nadále ale pokračoval úbytek hospitalizovaných s covidem-19, kterých bylo k sobotě 1599, tedy nejméně od 30. října 2021.

17:33

Tisícovky lidí dnes v ulicích Vídně protestovaly proti všeobecnému povinnému očkování proti covidu-19, které chce od února zavést rakouská vláda. Davy vyzývaly k její demisi. "Vláda musí odejít," provolávali lidé na jedné z manifestací v centru Vídně. Podobné demonstrace se v rakouské metropoli konají prakticky každou sobotu.

Protesty ve Vídni
Protesty ve Vídni | Foto: Reuters
16:30

Páteční rozhodnutí vlády o tom, že se pracovní karanténa bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách kritizují hejtmani z hnutí ANO. Podle ústeckého hejtmana Jana Schillera (ANO) hejtmani s vládou řešili zabezpečení svozu odpadu, dopravy, vodárenství a energetiky, což se v rozhodnutí vlády nijak neobjevilo.

15:04

V Pekingu poprvé zaznamenali výskyt vysoce nakažlivé koronavirové varianty omikron. V čínské metropoli má za necelé tři týdny začít zimní olympiáda. Čína se rozhodla postupovat proti koronaviru cestou nulové tolerance. Cílem je zabránit místnímu šíření viru hned v zárodku, byť za pomoci uzávěr celých měst a dalších přísných opatření.

13:59

V Moravskoslezském kraji bylo v pátek pozitivně testováno na covid 745 lidí. Je to o 51 méně než ve čtvrtek, proti předchozímu pátku o 251 více

13:33 Ilustrační foto.

Registrace seniorů nad 80 let k očkování proti covidu-19 byla spuštěná loni 15. ledna v 8 hodin ráno. Během prvních dvou minut web navštívilo přes 75 tisíc lidí, systém byl přetížený a někteří velmi dlouho čekali na potvrzující SMS, která jim registraci umožnila. Za první hodinu se přesto registrovalo přes 44 tisíc lidí, tedy skoro desetina této věkové skupiny.

13:32 Ilustrační foto.

Seniorů nad 80 let, kteří ani po roce od zahájení očkovaní této věkové skupiny proti covidu-19 nedostali vakcínu, zbývá v Česku asi 48 500. Očkovaných alespoň jednou dávkou tak je více než 90 procent z nich. Posilující dávku vakcíny, která má zvýšit postupně klesající účinnost očkování, nedostala zhruba třetina. Vyplývá to z dat o očkování k 13. lednu. 

13:02

V Královéhradeckém kraji epidemie koronaviru dál nabírá na síle, do nemocnic se to ale zatím nepromítá, počet hospitalizovaných s covidem-19 klesá. Incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, byla dnes v kraji na hodnotě 511, v pátek 458 a před týdnem v pátek 363. Celostátní průměr byl dnes 586. Přibývají také denní počty nově zjištěných nákaz, za pátek přibylo v kraji 580 potvrzených případů covidu-19, o týden dříve ve stejný den 287 a před tím 266, uvedlo dnes na webu ministerstvo zdravotnictví.

13:00

Ve Zlínském kraji v pátek přibylo 894 nových případů nákazy koronavirem. Je to nejvyšší denní přírůstek od poloviny prosince, 14. prosince bylo v kraji 1306 nově nakažených. Vyšší páteční nárůst byl v kraji naposledy 3. prosince, kdy přibylo 1170 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. 

11:34

V České republice se dosud prokazatelně nakazilo 2 587 147 lidí. Podle serveru ourworldindata.org je ČR nyní s 240 005 případy nákazy na milion obyvatel devátou nejzasaženější zemí světa podle poměrného počtu nakažených. 

11:34

Rychlý nárůst počtu případů covidu pokračuje v roce 2022: posledních deset milionů nakažených přibylo nyní za tři dny, předtím dvakrát za sebou za čtyři dny, předtím to bylo sedm dní.

11:33

Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od předloňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru nyní podle JHU činí téměř 65 milionů. Druhá je Indie (36,9 milionu) a třetí Brazílie (22,9 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (15,2 milionu). 

11:33

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v pátek překonal hranici 320 milionů. 

08:16

Kromě denních počtů nově nakažených v Česku stoupá také tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. K dnešku se z pátečních 525 zvýšilo na 586 případů. Incidenční číslo je tak nyní nejvyšší od 20. prosince. Nejvyšší je číslo nadále v Praze s 1141 případy a nejnižší na Vysočině s 326 případy. Incidenční číslo stouplo oproti pátku ve všech regionech.

07:47

Relativně dobré zprávy o omikronu z Dánska či Británie ještě nemusí znamenat optimismus pro Česko, upozorňuje Ladislav Dušek, šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky v rozhovoru pro Deník N. Česko je totiž mnohem méně proočkované.

07:08
  • V pátek přibylo v Česku 13 151 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je největší denní nárůst za uplynulý měsíc
  • Navzdory zrychlování šíření epidemie klesl v tuzemsku počet hospitalizovaných s covidem-19 v pátek na 1802, což je nejméně od konce loňského října. 
  • Pracovní karanténa se podle ministra Válka bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Podmínky pro pracovní karanténu určí krajské hygienické stanice. Režim bude fungovat až ve chvíli, kdy to bude nezbytně nutné.
  • Školy budou od pondělí 17. ledna testovat žáky a zaměstnance na covid-19 jen jednou týdně, po jednání vlády o postupu proti šíření epidemie covidu-19 to potvrdil ministr Válek.
07:05

Navzdory zrychlování šíření epidemie klesl v tuzemsku počet hospitalizovaných s covidem-19 v pátek na 1802, což je nejméně od konce loňského října. Lidí v nemocnicích je zhruba o třetinu méně než předchozí pátek.

07:05

V pátek přibylo v Česku 13 151 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je největší denní nárůst za uplynulý měsíc. Je to zhruba dvakrát více nakažených než za předchozí pátek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:05

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 78 022 nově nakažených koronavirem. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI). S covidem-19 zemřelo 235 lidí. Sedmidenní incidence, která udává počet nově infikovaných v týdenním úhrnu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, činí 497,1, což je od začátku pandemie nejvíce.

06:00

Vážené čtenářky a vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR provedla další raketový test, letos už počtvrté

Severní Korea odpálila z letiště v hlavním městě Pchjongjangu směrem k Japonskému moři dvě střely, které by mohly být balistické, oznámila jihokorejská armáda. Také podle japonské pobřežní stráže mohlo jít o balistické rakety. KLDR provedla od začátku letošního roku již několik raketových testů, čímž si vysloužila kritiku mezinárodního společenství, uvedla agentura Reuters.

Dnešní zkouška zřejmě zahrnovala dvě balistické střely krátkého doletu, odpálené východně od letiště v Pchjongjangu, uvedl v prohlášení jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů.

Japonský ministr obrany Nobuo Kiši sdělil, že střely urazily vzdálenost asi 300 kilometrů a dopadly do moře poblíž severokorejského východního pobřeží. Kiši připomněl, že vývoj balistických střel KLDR zakazují rezoluce Rady bezpečnosti OSN a že severokorejské zkoušky představují vážný problém pro celé mezinárodní společenství i samotné Japonsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy