Ministerstvo vydá protiepidemická doporučení k Vánocům. Mikuláše nezvat, radí Vojtěch

Přenos skončil
Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové konferenci to v pátek řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zkušenost z loňských Vánoc podle něj ukázala, že se po svátcích zvedla další epidemická vlna. Zároveň řekl, že nedoporučuje, aby si o víkendu lidé zvali domů na návštěvy čerta, Mikuláše a anděla, případně mají mít respirátor.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock
Přenos skončil

Ve čtvrtek přibylo 18 582 případů covidu, o třetinu méně než před týdnem.

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, zhruba o 9300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním covid-19 bylo ve čtvrtek 6683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka. Incidenční číslo k dnešku kleslo, na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 1135 případů koronaviru, předchozí den dosahovalo hodnoty 1223. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ve vývoji koronaviru v Česku se začaly střídat poklesy a růsty. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška epidemie osciluje na velmi rizikových číslech, na nynějším vrcholu se může podle něj držet týden nebo dva týdny, pak může začít zpomalovat, ale také se může kvůli variantě omikron odrazit k dalšímu růstu. Její další výskyt hygienici v Česku zatím neodhalili, jediným známým případem je nákaza ženy z Liberce.

07:09

Vážení čtenáři, tento přenos ukončujeme. Aktuální informace o koronavirové pandemii v Česku i ve světě najdete v novém přenosu.

22:18 Vlajka Ruské federace.

V Rusku za říjen zemřelo po nákaze koronavirem 74 893 lidí, nejvíce za jeden měsíc od začátku epidemie v zemi. Podle agentury AFP to dnes oznámil ruský statistický úřad Rosstat, který eviduje téměř dvakrát vyšší počet obětí covidu-19 než vláda. Podle Rosstatu, který má širší definici úmrtí v souvislosti s koronavirem než vládní operativní štáb, činil celkový počet obětí pandemie v Rusku na konci října více než 520 tisíc. Podle těchto údajů je Rusko se 145 miliony obyvatel po Spojených státech a Brazílii třetí nejhůře postiženou zemí na světě.

20:46

Řecko začne přeočkovávat proti covidu-19 své obyvatele už tři měsíce po podání druhé dávky vakcíny. Dosud platila šestiměsíční lhůta, kterou má i řada dalších zemí Evropské unie. Úřady ke kroku přistoupily, protože se obávají nové varianty omikron a zimního období, kdy se koronavirová nákaza více šíří, uvedla agentura AFP.

20:46

Britské zdravotní úřady registrují nárůst pozitivních testů na covid-19, které vykazují rys spojovaný s novou variantou koronaviru omikron. Informovala o tom agentura Reuters. Skotská vláda oznámila, že očekává nárůst počtu nakažených touto variantou, protože již došlo k lokálnímu přenosu. Irsko znovu zavede některá koronavirová opatření.

18:44

Studie ústavů v Ústí a Ostravě ukázala, že protilátky proti covidu měla po osmi měsících od očkování většina seniorů, od nichž byly odebrány vzorky.

18:23

Srí Lanka v pátek oznámila první případ nákazy novou variantou koronaviru nazývanou omikron. Infekce se potvrdila u neočkované mladé ženy, která se nedávno vrátila z Nigérie. Informuje o tom agentura AP.

18:23

Školské odbory by kvůli covidu-19 uvítaly prodloužení vánočních prázdnin o tři dny, jak to navrhovala pětikoalice vznikající vlády. Jejich předseda František Dobšík proto dnes dopisem vyzval ministra školství v demisi Roberta Plagu (za ANO) a kandidáta na ministra Petra Gazdíka (STAN), aby přehodnotili svou dohodu, že se prázdniny prodlužovat nebudou. Dobšík to dnes řekl ČTK. Podle něj usilují odbory také o to, aby se ve školách testovali i očkovaní a ředitelé dostali pravomoc nařídit karanténu. Debata o prodloužení prázdnin je podle Plagy i Gazdíka uzavřená. Otázka testování očkovaných a nařizování karantén je věcí ministerstva zdravotnictví, řekla v pátek mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

17:41

Povinné očkování proti covidu-19 se bude týkat i strážníků městské policie, dobrovolných hasičů, mediků a studentů zdravotnických škol a dále studentů, kteří se připravují na práci v sociálních službách. Vyhlášku o povinném očkování, která má platit od března příštího roku, v pátek ministerstvo odeslalo do legislativní rady vlády. Příští týden by měla vyjít ve Sbírce zákonů. Na on-line konferenci to v pátek řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Už dříve ministerstvo avizovalo, že povinné očkování proti covidu se bude týkat zdravotníků, pracovníků v sociálních službách, hasičů a policistů. 

17:28

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vybrala dodavatele jedné části soutěže na dodávku antigenních testů na covid-19 do škol. Firma Targo Promotion dodá 12,2 milionu testů za 16,69 Kč za kus, celkem tedy za více než 203 milionů korun. Smlouvu musí podepsat ministerstvo školství. Zakázka byla rozdělena na dvě části, ze soutěže první části na dodání 1,28 milionu testů vítězná firma odstoupila, správa tak nyní vyhodnocuje další nabídky, řekl v pátek předseda SSHR Pavel Švagr.

17:01 Adam Vojtěch

Zkušenost z loňských Vánoc podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) ukázala, že se po svátcích zvedla další epidemická vlna. Zároveň řekl, že nedoporučuje, aby si o víkendu lidé zvali domů na návštěvy čerta, Mikuláše a anděla, případně, aby měli respirátory. Doporučení k Vánocům v pátek vydala také Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES).

16:28

Zdravotníci z pražské Nemocnice Na Františku zatím naočkovali proti covidu-19 asi 24 tisíc lidí. S vakcinací v nemocnici, kterou zřizuje Praha 1, začali letos v lednu. Zájem o vakcinaci v nemocnici nyní opět roste. V listopadu si tak pro vakcínu přišlo téměř 2500 lidí, tedy podobně jako v jarních měsících. V pátek to sdělila mluvčí Nemocnice Na Františku Lucie Krausová. V Praze nyní funguje asi 80 očkovacích míst, tedy zhruba šestina ze všech očkovacích míst v Česku.

15:56

Středočeský kraj zřídí tři nové mobilní očkovací týmy. Celkově jich tak bude jezdit po regionu sedm. Jeden by se měl například zaměřit na logistické areály v prstenci kolem Prahy, řekl dnes novinářům krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

"To jsou týmy, které jsou primárně určeny pro očkování v obcích a ve firmách. Řada očkovacích míst má ale ještě své malé mobilní týmy, které vyjíždějí do sociálních zařízení v okolí. Těch je zhruba čtyři až pět, mění se to podle situace," uvedl Pavlík.

15:45 Adam Vojtěch

Ministerstvo chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Má loňskou zkušenost, kdy se zvedla epidemická vlna, řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

15:23

Zabránit rozšíření nákazy covidem-19 o Vánocích do rodin by podle spolku Pedagogická komora mohlo zavedení distanční výuky zhruba deset dní před vánočními prázdninami. Spolek navrhuje, aby na výuku na dálku žáci přešli 13. prosince. V pátek o tom informoval předseda Radek Sárközi. Organizace tento týden na svém webu upozornila na to, že počty dětí pozitivně testovaných na covid-19 jsou aktuálně nejvyšší za celou dobu epidemie. Postoj ministra školství v demisi Roberta Plagy (za ANO) k možnosti prodloužení vánočních prázdnin zůstává odmítavý, řekla pátek jeho mluvčí Aneta Lednová.

14:36 Praha

Společnost Taiko, která měla pro hlavní město pořádat zrušené vánoční trhy, začne v pondělí ze Staroměstského náměstí odstraňovat stánky. Uvedla to její mluvčí Hana Tietze. Práce podle ní začnou kolem poledne a odvoz největších částí zařízení se uskuteční v noci. Trhy měly začít 27. listopadu a trvat do 6. ledna, firma je však v důsledku vládního zákazu zrušila. Vedení města postup vlády kritizuje.

14:18

Zastavení lanovky v Dolní Moravě policií bylo podle soudu nezákonné. Policejní zásah se uskutečnil 11. února v rekreačním areálu v Dolní Moravě na Orlickoústecku, policisté tehdy s odkazem na vládní opatření dali zastavit lanovku, která pěší turisty, běžkaře nebo zájemce o túry na sněžnicích či skialpech přepravovala k chatě Slaměnka, jež je východištěm běžeckých tratí. Provozovatel areálu, společnost Sněžník, postup policie napadla soudně, žalované ministerstvo vnitra může proti rozhodnutí podat kasační stížnost.

14:11

Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do Česka z Itálie a Malty, na mapě cestovatele budou tyto země červené, oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

14:10

Výjezdů Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK) za pacienty s covidem-19 přibývá. Zatímco na začátku listopadu se počet ošetřených pacientů s onemocněním covid-19 nebo podezřením na něj rovnal zhruba deseti procentům ze všech ošetřených, dnes už je to zhruba 20 procent, sdělil v pátek v tiskové zprávě mluvčí ZZS ZK Jakub Omelka.

15:23

Zabránit rozšíření nákazy covidem-19 o Vánocích do rodin by podle spolku Pedagogická komora mohlo zavedení distanční výuky zhruba deset dní před vánočními prázdninami. Spolek navrhuje, aby na výuku na dálku žáci přešli 13. prosince. Informoval o tom dnes předseda Radek Sárközi. Organizace tento týden na svém webu upozornila na to, že počty dětí pozitivně testovaných na covid-19 jsou aktuálně nejvyšší za celou dobu epidemie. 

"Od 1. září 2021 do současnosti se nakazilo covidem dle oficiálních dat 11 procent ze všech žáků. Celkem od začátku epidemie mělo pozitivní PCR test více než 24 procent žáků," sdělil dnes Sárközi. "My bychom chtěli navrhnout, aby se školy převedly na distanční výuku už od 13. prosince, aby na Štědrý den žáci nenakazili své prarodiče," řekl.

12:59

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14 240 případů nákazy koronavirem. Je to méně než o týden dříve, kdy bylo nově nakažených 15 682.

12:42

Dnešní vykázaný rekordní přírůstek nakažených koronavirem na Slovensku zdůvodnilo ministerstvo zdravotnictví doplněním dat, která dříve chyběla v systému.

12:35

Pětina Čechů očkování proti covidu odmítá, šest procent lidí váhá. Pro povinnou vakcinaci je 43 procent lidí, stejný podíl je i proti, zjistil STEM.

12:34

Praktičtí lékaři dostanou od zdravotních pojišťoven 500 korun, pokud naočkují pacienty proti covidu v jejich domácím prostředí. Pojišťovny poskytnou paušální úhrady očkovacím centrům, které budou otevřené 12 hodin a sedm dní v týdnu. Do vakcinace se mohou zapojit i ambulantní specialisté, pojišťovny jim výkony uhradí. Při návštěvě O2 areny to řekl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. Podle něj se na těchto opatřeních shodli zástupci všech zdravotních pojišťoven.

12:15

Termín na očkování proti covidu má podle premiéra v demisi Andreje Babiše rezervováno 465 tisíc lidí, dalších 86 tisíc na něj čeká. V Praze je čekání na termín nejkratší. Podle Babiše je však přesto třeba prověřit současné kapacity, někde rozšířit provozní dobu nebo očkovat o víkendu. Řekl to na tiskové konferenci v O2 areně. Znovu otevírat se tam velkokapacitní očkovací centrum podle něj zatím nebude. Další v plánu je od 13. prosince v Obchodním domě Kotva, v Praze to bude již osmdesáté očkovací centrum.

11:50

Soukromé laboratoře, které provádějí PCR testy v Pardubicích, zvýší od příštího týdne testovací kapacitu. Dohodla se na tom s nimi pardubická radnice. Přibývá totiž dětí i zaměstnanců škol, kteří musí na testy, nedostatečné kapacity testovacích míst tak komplikují chod základních škol, uvedl magistrát.

"Podle informací od některých ředitelů krajská hygiena z důvodu přeplněných kapacit na testovacích místech posílá děti do karantény někdy se zpožděním, což situaci v organizaci výuky ještě ztěžuje, ředitelé i o víkendech obvolávají rodiče, dlouhodobě je to neudržitelný stav," řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

11:49 Andrej Babiš

Znovu otevírat očkovací centrum v pražské O2 aréně se podle Babiše v této chvíli nebude. Chce nejdřív prověřit další kapacity v metropoli.

11:38

V Domově ve Věži na Havlíčkobrodsku se nakazila covidem-19 většina z 89 klientů. Nákaza se v domově pečujícím o lidi s chronickým duševním onemocněním začala šířit ve druhé polovině minulého měsíce, někteří obyvatelé už se uzdravili. Aktuálně je nakažených 55, v polovině měsíce už by mohla být zdravá většina, řekl dnes ředitel domova Vladimír Frič. V tomto období zemřeli dva klienti. Covid se u nich prokázal, podle ředitele ale byli hospitalizovaní kvůli jiným vážným chorobám.

"Je to jediné sociální zařízení, které teď máme jako klastr," řekla Hana Pavlasová, ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice k Domovu ve Věži.

"Všichni klienti mají dvě dávky očkování," uvedl Frič. Třetí dávku vakcíny proti covidu-19 měli obyvatelé domova dostat 19. listopadu, po dohodě s lékařem ale domov kvůli potvrzení nákazy u prvních 16 lidí aplikaci posilující dávky odložil. Postupně se nakazilo 73 klientů. V nemocnici jich teď podle ředitele je osm, nepotřebují intenzivní péči.

11:37

Očkovací místo v Děčíně bude od 8. prosince opět v budově Českého vysokého učení technického. Přesune se tam z nemocnice. V teplickém obchodním domě Fontána se budou lidé od 7. prosince očkovat bez registrace. Očkování pro registrované zůstane v teplické nemocnici. Důvodem je zvýšení kapacit. Uvedli to zástupci společnosti Krajské zdravotní, která má v Ústeckém kraji očkování na starost.

11:36 Vlastimil Válek

Do jara příštího roku, kdy může hrozit další vlna epidemie covidu-19, by měli mít všichni očkovaní třetí posilující dávku, řekl budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Stát by měl také předobjednat léky, které pravděpodobně budou v tu dobu dostupné, a zajistit plošnou dostupnost PCR testů. Je potřeba nastavit systém tak, aby fungoval i v dalších sezonách, protože covid má stejně jako jiné respirační viry sezonní výskyt. 

Válek na dotaz, jak se chce připravit na případné další vlny epidemie covidu, řekl, že je potřeba se připravit už na jarní měsíce. "Na jaře musíme být nachystaní na to, že se objeví nové vakcíny. Musíme je mít dostatečně přeobjednané a musíme mít předobjednané nové léky, které se pravděpodobně objeví. Musíme mít nachystaný systém očkování tak, abychom do jara nevstupovali s nikým, kdo nemá třetí dávku," uvedl.

11:22

Termín na očkování proti covidu má podle Babiše nyní rezervovaný 465 tisíc lidí, dalších 86 tisíc na něj čeká. V Praze je čekání na termín nejkratší.

11:10

V Pardubickém kraji za uplynulý týden zemřelo 44 pacientů s covidem. Předchozí týden bylo 42 úmrtí. Je to nejvíc zemřelých za podzimní vlnu pandemie. Za poslední týden se nákaza prokázala u 6711 lidí. Za předchozí týden testy potvrdily 6876 nakažených. Předtím bylo 4594 nakažených. Nejvíce nově nakažených je na Pardubicku.

10:54 Praha

Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Důvodem je nedostatek personálu potřebného pro provoz v nemocnicích a očkovacích míst. V blízkých dnech bude odeslána žádost také praktickým lékařům, aby mimo jiné pomohli na lékařské pohotovostní službě. Řekl to primátor Zdeněk Hřib (Piráti). V pražských nemocnicích nyní pomáhají i dobrovolníci Českého červeného kříže. Podle velitele Ústředního krizového týmu této neziskové organizace Richarda Smejkala nyní dobrovolníci působí v pěti pražských nemocnic.

"V nemocnicích bude na konci prosince chybět zhruba 300 zdravotníků, tedy 150 lékařů a 150 sester. Proto nyní obesíláme ambulantní specialisty s výzvou, aby se přihlásili a následně pomohli přetíženým nemocnicím," řekl Hřib s odvoláním na vyjádření ředitelů pražských fakultních nemocnic ze středy.

10:53

V Moravskoslezském kraji za poslední týden přibylo přes 15 tisíc lidí nově nakažených koronavirem. Je to téměř o 2500 méně než v minulém týdnu

10:43

Týden po vyhlášení nouzového stavu a zákazu vycházení s výjimkami na Slovensku tamní laboratoře při zatím nejvyšším počtu vykonaných testů odhalily rekordní přírůstek nových případů. Za čtvrtek přibylo v pětimilionové zemi 15 278 infikovaných. Vyplývá to z informací slovenského ministerstva zdravotnictví. Dosud nejvyšší denní přírůstek, a to 10 315, zaznamenala země minulý týden.

10:41

Ve středočeských nemocnicích je nyní 447 pacientů s koronavirem, z toho 47 na jednotkách intenzivní péče. V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně, řekl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Hejtmanka Petra Pecková (STAN) uvedla, že nemocnice krizovou situaci zvládají, musejí ale omezovat péči. Vypomáhá také armáda, někde i dobrovolníci.

10:36 Praha

Pražský hrad chystá kvůli koronaviru dezinfekci prostor přístupných návštěvníkům. Zaplatit za ni má asi čtvrt milionu korun, uvedl server irozhlas.cz s odkazem na veřejně dostupnou smlouvu. Zámku v Lánech, kde je v současnosti covidem nakažený prezident Miloš Zeman, se smlouva netýká. Dezinfekci tam zajišťuje hradní personál.

Podle kontraktu mezi Správou Pražského hradu a dodavatelskou firmou zveřejněného v registru smluv má jít o hloubkovou dezinfekci nástřikem do dvou metrů výšky místností či prostor s využitím nanotechnologie. Brněnská firma P.B.H. ecology za to dostane 232 tisíc korun bez DPH. "Vzhledem k současné koronavirové situaci jsme se rozhodli preventivně vydezinfikovat místa na Pražském hradě, kde lze očekávat větší kumulaci lidí, jako jsou toalety a infocentrum," uvedl mluvčí správy Hradu Jan Pastor.

10:08

Epidemie koronaviru v Královéhradeckém kraji v mezitýdenním porovnání zpomalila. Testy v kraji za posledních sedm dní odhalily 5471 případů covidu, o 310 více než za stejné období před týdnem, kdy přibylo 5161 nákaz. V předchozích týdnech byly sedmidenní nárůsty nákaz 2917, 2087 a 1312. V souvislosti s covidem v kraji zemřelo za sedm dní 18 lidí, o týden dříve 28, uvádí web ministerstva zdravotnictví. Údaje jsou k dnešnímu ránu.

09:52

Testy v Karlovarském kraji potvrdily za posledních sedm dní 1333 nákaz koronavirem, v mezitýdenním srovnání je to o 62 méně. Naposledy počet nákaz klesl v září. Na 100 tisíc obyvatel teď připadá 454 případů, minulý týden to bylo 476. Týdenní incidence je v Karlovarském kraji nejnižší mezi všemi kraji. V ostatních krajích je incidenční číslo nad 900, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Incidence v celé zemi dosahuje hodnoty 1135 případů covidu-19 na 100 tisíc obyvatel.

09:52

V Plzeňském kraji se poprvé od září snížil týdenní počet nově zjištěných koronavirových nákaz. Za posledních sedm dní jich laboratoře potvrdily v kraji 5382, zhruba o desetinu méně než v předchozím týdnu, kdy bylo zjištěno 5953. O týden dřív jich bylo 4724, týden předtím 3689. Čísla tak potvrzují středeční zjištění krizového štábu kraje, kde zaznělo, že počet nově odhalených nákaz v kraji začíná pomalu stagnovat. Na 100 tisíc obyvatel připadá nyní v kraji za posledních sedm dní 911 nákaz, před týdnem bylo takzvané incidenční číslo 1005. V celém  Česku je dnes incidenční číslo 1135. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

09:46

V Česku dostalo třetí posilující dávku očkování proti covidu již přes milion lidí, konkrétně 1 011 429 osob, tedy asi 9,45 na 100 tisíc obyvatel. To Česko řadí v EU na 18. místo ze 27 zemí, nejvíce jich v unii v přepočtu zatím vydaly Maďarsko, Malta a Rakousko. Celosvětově bylo dosud podáno na 254 milionů posilujících dávek, nejvíce v přepočtu na 100 tisíc obyvatel v Chile, Izraeli a na Islandu. První zemí, kde se začala třetí dávka podávat, byl v červenci Izrael, v srpnu jej následovalo Maďarsko.

09:23

Na Vysočině potvrdily testy covid-19 v posledním týdnu u 6200 lidí, v porovnání s předchozím týdnem se počet nových případů nákazy zvýšil o 480. V minulých sedmi dnech zemřelo v tomto kraji 29 nakažených lidí. Vyplývá to z dnešních statistik ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích kraje dnes leželo 285 nakažených pacientů. "Máme 28 lidí na umělé plicní ventilaci a 23 lidí na jednotce intenzivní péče," řekl dnes náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD) k situaci v krajských nemocnicích.

09:23

Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu-19 pro lidi nad 60 let, které chystá vláda v demisi. Naopak povinné očkování pro některé profese podporuje. Na Twitteru to dnes uvedl předseda vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Chlíbek stojí v čele odborné skupiny, která radí budoucí vládě, kterou tvoří koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) s Piráty a Starosty.

Chlíbek napsal, že vakcinologická společnost očkování seniorů stoprocentně podporuje a každý senior by měl být proti covidu očkován. Zároveň ale podle Chlíbka má mít každý vlastní zodpovědnost za přístup ke zdraví a prevenci. "Ano, bez očkování to nepůjde. Motivace a argumenty pro seniory jsou jasné, mělo by to jít i bez povinnosti, která se těžko bude vymáhat," uvedl Chlíbek. "Naopak zavedení profesního očkování u vybraných skupin považuje (vakcinologická společnost) za nejvýznamnější součást preventivních opatření profesionálů v době pandemie," dodal.

09:18

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 8774 případů nákazy koronavirem. Je to o něco méně než v předchozím týdnu, kdy bylo nově nakažených 9073, o týden dříve jich bylo 6352. V kraji, v němž žije asi 580 tisíc lidí, se podle statistik ministerstva zdravotnictví k dnešku nakazilo koronavirem 127 141 lidí, minulý pátek jich bylo 118. 367. Údaje se však zpětně upravují

08:53 Vlastimil Válek

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu-19 budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Budou se lišit podle toho, jaké kroky přijme, resp. nepřijme ještě dosavadní vláda a kdy přesně ta nová nastoupí, řekl. Zásadní podle něj ale budou tři kroky, které se budou týkat případného omezení nemocniční péče a distribuce pacientů, urychlení očkování zejména třetími dávkami a očkování dětí a zajištění léčby, které by bránila hospitalizacím.

"Bude to úplně něco jiného, jestli nastoupíme 13. prosince, či 26. prosince, nebo až třeba 1. ledna," řekl Válek. Odborníci předpokládají, že kolem poloviny prosince bude počet pacientů v nemocnicích kulminovat. Někteří očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara, kdy bylo v nemocnicích 9500 pacientů s covidem-19 a dva tisíce na jednotkách intenzivní péče. Ve čtvrtek bylo hospitalizovaných 6500 a 1060 na JIP.

08:45

V Olomouckém kraji za uplynulý týden přibylo 9153 potvrzených nákaz novým koronavirem, ve srovnání s předchozím týdnem je to o 1682 případů méně. Sedmidenní přírůstek nákaz v kraji naposledy klesl v závěru srpna, od začátku září se postupně zvyšoval a v týdnu od 19. do 25. listopadu se vyšplhal na rekordních 10 835 potvrzených nákaz. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel Olomoucký kraj za poslední týden vykazuje 1667 potvrzených nákaz, uplynulý týden to bylo rekordních 1718, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:34

V Jihomoravském kraji přibylo za poslední týden 16.204 potvrzených nákaz covidem-19, v mezitýdenním srovnání o 1414 méně. Jde o první pokles po několika týdnech vzestupu. Od začátku pandemie k dnešnímu dni je v kraji 230 291 potvrzených případů, vyplývá z webu ministerstva zdravotnictví. Takzvaná týdenní incidence, tedy počet případů za týden na 100 tisíc obyvatel, klesla z 1474 na 1356, celostátní je nyní 1135.

08:28

V Ústeckém kraji za uplynulých sedm dní přibylo 7515 nakažených koronavirem, to je o 207 méně než za předchozí týden. Naposledy počet nákaz klesl v září, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Ve středu byli z nemocnic v regionu převezeni tři pacienti s nemocí covid-19. Přijala je pražská Ústřední vojenská nemocnice, nemocnice ve Slaném a Fakultní nemocnice Plzeň. Krajský koordinátor pro intenzivní péči Josef Škola dnes řekl, že další převozy se prozatím nechystají.

08:24

Hygienici na jihu Čech zaznamenali za poslední týden 8401 nových případů koronaviru. Je to nepatrně více než za stejné období o týden dříve. Za poslední týden v regionu zemřelo 43 pacientů s koronavirem.

"Za čtvrtek i středu jsme zaznamenali v kraji přírůstky nižší než ve středu a čtvrtek před týdnem. Průměrný výskyt za první čtyři dny týdne je o necelých devět desítek nižší než za stejné období týdne minulého. Teprve data dalších dnů ukážou, zda se jedná o trend, který by mohl znamenat zpomalení růstové křivky," uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

07:42

V Libereckém kraji za poslední týden přibylo 4239 nově potvrzených případů covidu-19. Je to třetí nejvyšší přírůstek za 17 měsíců od začátku epidemie, maximem bylo 4800 nakažených z počátku letošního března. Před týdnem bylo nově potvrzených případů 4097. Incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na 100 tisíc obyvatel, vzrostlo v kraji za poslední týden z 926 na 958. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

07:42 Praha

V Praze přibylo za posledních sedm dnů 13 402 potvrzených případů koronaviru. O týden dříve jich bylo zhruba o 2100 více. Poprvé od srpna se tak v mezitýdenním srovnání počet nově nakažených snížil. Výrazně také kleslo incidenční číslo v hlavním městě. K dnešnímu dni připadá na 100 tisíc Pražanů za posledních sedm dní 1004 případů nákazy, minulý pátek to bylo 1163 případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

07:41

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních sedm dní je na světě nyní nejhorší situace v Andoře (1412 případů na 100 tisíc obyvatel, o týden dříve 687), druhé je nyní Slovensko s 1343 případy (před týdnem první s 1431 případy) a třetí je Česko s počtem 1224 případů (před týdnem bylo Česko druhé s 1097 případy). Týdenní incidenci nad tisíc má ještě čtvrtá Belgie (1150). Vyplývá to z dat projektu Our World in Data. V první desítce států podle týdenní incidence jsou nyní jen státy starého kontinentu, z toho sedm zemí EU.

21:37

Technologická společnost Google odložila kvůli nové variantě koronaviru označované jako omikron návrat do kanceláří v Evropě, Africe a na Blízkém východě. Informoval o tom  server Business Insider na základě interní zprávy šéfa evropské divize podniku Matta Brittina. Původně se zaměstnanci Googlu měli do kanceláří vrátit 10. ledna a počítalo se s hybridním modelem práce, tedy zčásti z domova.

"Žádná země v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky nepřejde 10. ledna na hybridní pracovní týden," stojí v interní zprávě. Informace ohledně zaměstnanců ve Spojených státech či celé Severní Americe dokument neobsahuje.

21:20

Izrael dnes oznámil, že už nebude používat kontroverzní technologii na trasování mobilních telefonů, kterou spustil v souvislosti s novou variantou koronaviru nazývanou omikron. Informovala o tom izraelská média i zpravodajské agentury.

Izraelské lidskoprávní skupiny označily technologii, jež umožňuje sledovat, kde člověk byl a s kým se setkal, za porušení práva na soukromí. Nejvyšší soud dříve v letošním roce rozhodl, že technologii bude možné používat v omezené míře.

21:07

Finský institut národního zdraví (THL) dnes doporučil očkovat vakcínou Pfizer/BioNTech jen děti od pěti do 11 let, u kterých hrozí těžký průběh nemoci covid-19 nebo mají ve společné domácnosti rizikového pacienta. Informovala o tom agentura Reuters.

Očekává se, že finská vláda doporučení institutu přijme.THL uvedl, že očkování by mohlo začít, jakmile Finsko získá schválené dávky. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu prohlásila, že vakcíny pro děti od pěti do 11 let budou mít členské státy EU k dispozici 13. prosince.

18:38

Španělské regiony mají k používání covidových certifikátů při vstupu do restaurací, barů a posiloven velmi odlišný postup. Covidové certifikáty využívá či začne využívat sedm španělských autonomních oblastí, a to včetně Katalánska. Naopak madridský region toto opatření odmítá, uvedl server veřejnoprávního rozhlasu a televize RTVE. Opatření musí pokaždé schválit kromě vedení regionu také soud. Ten dnes například zamítl používání covidových osvědčení v Andalusii.

18:34

Pražští policisté pátrají po neznámém muži, který na konci října vešel do vstupní haly budovy ministerstva zdravotnictví ozbrojen železnou tyčí. Dostal se přes turnikety, na schodech ho zadrželi pracovníci bezpečnostní služby, kteří mu vzali z rukou tyč a vyvedli ho zpátky ke vchodu. Při incidentu se nikdo nezranil. Police dnes na webu zveřejnila fotografie a videozáznam s hledaným mužem a prosí veřejnost o spolupráci. Ministerstvo chystá po této události modernizovat kamerový systém a další bezpečnostní opatření.

18:00 Adam Vojtěch

Hygienici zatím neodhalili žádného dalšího nakaženého koronavirovou variantou omikron, který by měl souvislost s nakaženou ženou v letadle z Dubaje, potvrdil ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.

17:45

Britský premiér Boris Johnson dnes dostal posilující třetí dávku vakcíny proti covidu-19 a vyzval ostatní, aby ho následovali, a pomohli tak zemi bránit se proti nové koronavirové variantě omikron.

17:26

Norsko ve čtvrtek objevilo už pátý případ omikronu, a to u člověka, kterému vyšel pozitivní test na koronavirus po návštěvě firemního večírku v metropoli Oslu. Tamní úřady očekávají, že v souvislosti s večírkem se potvrdí další případy nové varianty. Pozitivní test na koronavirus vyšel asi 50 ze 120 účastníků akce.

Norsko proto znovu zavádí některá pandemická opatření. Všichni cestující budou muset po příjezdu do země podstoupit PCR test na koronavirus, nehledě na to, zda jsou očkovaní. V Oslu a přilehlých oblastech se doporučuje nošení roušek ve veřejné dopravě či nákupních centrech. Lidé, kteří mohou pracovat na dálku, tak mají učinit. Omezí se také povolený počet účastníků na soukromých akcích na 100.

17:25

Finský institut národního zdraví (THL) oznámil první případ omikronu ve Finsku. Nová varianta se potvrdila u osoby, která do země přicestovala ze Švédska.

17:25

Řecké ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek oznámilo první případ varianty omikron v Řecku. Potvrdil se na ostrově Kréta u Řeka, který se 26. listopadu vrátil z Jihoafrické republiky. První dva testy na koronavirus měl přitom tento muž negativní. Nákazu potvrdil až za tři dny třetí test, posléze se ukázalo, že jde o variantu omikron.

17:24

Varianta koronaviru nazvaná omikron se nově potvrdila i v metropolitní Francii, oznámily dnes místní úřady s tím, že nakažený muž se před týdnem vrátil z Nigérie, žije nedaleko Paříže a nebyl očkovaný. Dosud Francie zaznamenala jen jeden případ varianty omikron, a to v zámořském území Réunion v Indickém oceánu.

16:48

Restauratéři v posledním listopadovém týdnu, kdy vláda zamezila vstup neočkovaným a následně nařídila zkrácení provozní doby, podle analýzy společnosti Storyous průměrně utržili oproti předchozímu týdnu o devět procent méně. Návštěvnost gastronomických zařízení klesla o zhruba sedm procent. Ve srovnání se stejným obdobím předkrizového roku 2019 byly průměrné tržby v posledním listopadovém týdnu nižší o 23 procent, návštěvnost klesla o 36,5 procenta. Ještě výraznější jsou propady při porovnání víkendů. ČTK to dnes sdělila Jana Kohoutová za společnost Storyous, která dodává do restaurací technologie a pokladní systémy. Zpracovává přibližně pětinu obratu v české gastronomii.

16:45

Postoj k očkování proti koronaviru se během roku u 63 procent občanů Česka nezměnil. Pozitivněji než dříve vnímá vakcinaci čtvrtina lidí, naopak 12 procent negativněji. Důvodem ke zlepšení názoru byly u lidí zejména informace od odborníků a zkušenost s onemocněním někoho z rodiny nebo známých, zatímco k horšímu měnili lidé názor kvůli negativní zkušenosti s očkováním v jejich okolí a narůstajícím omezením pro neočkované. Vyplynulo to z listopadového zjištění projektu National Pandemic Alarm, který monitoruje postoje a nálady společnosti s ohledem na pandemii koronaviru.

16:26 Adam Vojtěch

Vojtěch chce také novelizace pandemického zákona. "Chtěl bych otevřít i téma pandemického zákona, který má účinnost do konce února. Myslím, že by měla být prodloužená," uvedl ministr vlády v demisi. Dosud opoziční koalice minulý týden oznámila, že s pokračováním pandemického zákona počítá.

16:25 Adam Vojtěch

Podle Vojtěcha je pravděpodobné, že diskutovat se bude i o situaci v nemocnicích. Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v minulých dnech uvedl, že by bylo vhodné, aby ministerstvo plošně omezilo péči v nemocnicích, která není nezbytná. Podle Vojtěcha to ale není potřeba. "Znovu jsem prověřil, že není nutnost zakazovat plošně elektivní péči. Musí to vycházet z reálné situace v krajích. Měli bychom to řešit na místní úrovni, na úrovni konkrétních nemocnic," dodal Vojtěch. Rozdíly mezi kraji jsou podle něj stále poměrně výrazné. Zatímco okresy Cheb a Sokolov v Karlovarském kraji mají za týden méně než 400 případů na 100 tisíc obyvatel, moravské okresy Šumperk, Olomouc nebo Kroměříž více než 1700.

16:24 Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) chce v pátek ráno s Anticovid týmem budoucí vlády probrat další osud pandemického zákona. Bavit se budou i o naplněnosti nemocnic a omezování plánované a zbytné zdravotní péče. Ministr, který je kvůli nákaze koronavirem v izolaci, to řekl dnes novinářům na online tiskové konferenci. Také s politiky a odborníky nominovanými koalicemi Spolu (ODS, TOP 09 a ČSSD) a PirSTAN bude jednat přes videohovor. Naplánované jsou každý týden na páteční ráno.

15:14

Nová německá opatření se dotknou i velkých akcí včetně fotbalu. Kapacita bude omezena na 50 procent, v halách nejvýše 5000 a venku 15 tisíc diváků.

15:10

Merkelová se rovněž přiklonila k povinnému očkování, které by Německo mohlo zavést od února 2022. Kancléřka uvedla, že do konce roku k této otázce vypracuje etická rada doporučení, aby následně mohli poslanci rozhodnout. Všeobecnou očkovací povinnost požaduje nejen Scholz, ale také bavorský premiér Markus Söder, který vede Křesťansko-sociální unii (CSU), sesterskou stranu kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU).

15:09

Neočkovaní lidé v Německu nově nebudou smět do volnočasových zařízení, jako jsou kina a divadla, a ani do obchodů s výjimkou supermarketů a drogerií. Dnes to po jednání se zemskými premiéry oznámila dosluhující konzervativní kancléřka Angela Merkelová. Ta rovněž souhlasila s požadavkem svého sociálnědemokratického nástupce Olafa Scholze, aby očkování proti nemoci covid-19 bylo od února v zemi povinné. Konečné slovo k povinnému očkování budou mít ale poslanci Spolkového sněmu. 

"Situace je vážná. Jsme na hranici vytížení nemocnic, museli jsme již začít s překládáním pacientů," řekla na úvod tiskové konference Merkelová. Uvedla, že zvládnutí současné čtvrté vlny pandemie se neobejde bez solidarity celé společnosti, základem je pak očkování. "Jeho platnost nebude věčná, po devíti měsících od druhé dávky skončí," řekla s tím, že bez třetí dávky boj s pandemií není možný.

15:08

Vsetínská nemocnice je na hranici svých kapacit. Počet pacientů s covidem je ve v ní pětkrát vyšší než před měsícem, je jich přes stovku. "Na standardních lůžkách jsme na limitu, lépe řečeno i za ním," uvedl primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Marek Proksa. "V intenzivní péči jsme na hraně kapacit již týden. Místa, která se uvolní, jsou téměř okamžitě obsazena. Počty máme takové, které jsme nikdy neměli," uvedl primář. Nemocnice zatím nepřeváží pacienty s covidem do jiných nemocnic.

14:59

Neočkovaní lidé v Německu nově nebudou smět do volnočasových zařízení, jako jsou kina a divadla, a ani do obchodů s výjimkou supermarketů a drogerií. Dnes to po jednání se zemskými premiéry oznámila dosluhující konzervativní kancléřka Angela Merkelová. To rovněž souhlasila s požadavkem svého sociálnědemokratického nástupce Olafa Scholze, aby očkování proti nemoci covid-19 bylo od února v zemi povinné. Konečné slovo k povinnému očkování budou mít ale poslanci Spolkového sněmu. Merkelová také řekla, že platnost stávajících dvou dávek vakcín vyprší po devíti měsících, pokud lidé nedostanou třetí posilující dávku.

14:53

Městská nemocnice Ostrava kvůli covidu omezuje další péči, zcela již zastavila plánovanou operativu. Bude provádět pouze akutní a onkologické operace.

14:51

Ztráty restaurací v Česku se s dalším zaváděním koronavirových opatření prohlubují. Klesají průměrné tržby i jejich návštěvnost:

14:49 Praha

Další očkovací centrum proti covidu se 13. prosince otevře v pražském obchodním centru Kotva. Celkem jich v Praze bude 80, zhruba šestina ze všech.

14:24

Liberecký kraj opět zavede linku pro registraci k očkování proti koronaviru. Fungovat začne v pátek a v provozu bude nejen ve všedních dnech, ale i o víkendech. V tiskové zprávě kraje o tom za kraj informovala Blanka Freiwilligová. Linka Libereckého kraje 800 880 066 je určena pro veřejnost výhradně k registraci k očkování.

13:31 Adam Vojtěch

V Česku je zatím stále prokázaný jeden případ varianty covidu-19 označené omikron. Všechny vytrasované kontakty jsou negativní, řekl Vojtěch.

13:17 Adam Vojtěch

Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro prodloužení platnosti je nutné, aby se lidé nechali očkovat posilující dávkou. Pokud si jí nenechají dát, certifikát jim po devíti měsících přestane platit. Na on-line tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"Zkracujeme platnost očkovacích certifikátů na devět měsíců s účinnosti od 1. ledna příštího roku," řekl Vojtěch. Česko tak následuje doporučení Evropské komise, která na konci listopadu toto zkrácení navrhla. Pokud si lidé nechají dát posilující dávku, platnost certifikátů zatím bude podle Vojtěcha na dobu neurčitou.

13:16 Adam Vojtěch

Ministerstvo zdravotnictví vyzve lidi očkované proti covidu-19 jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson k přeočkování mRNA vakcínou PFizer/BioNTech nebo Moderna. SMS zpráva přijde těm, kdo byli očkováni před více než dvěma měsíci, řekl ve středu na on-line tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle dat o očkování dostalo tuto vakcínu asi 390 tisíc lidí, 236 tisíc z nich déle než před dvěma měsíci.

12:30

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) vyzval zdravotníky působící mimo zdravotnická zařízení k výpomoci v nemocnicích v regionu. Především ve své mimopracovní době by se měli zapojit do pomoci v očkovacích či testovacích místech nebo podle požadavků nemocnic.

11:49

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) dnes vyzval k přednostnímu očkování lidí nad 60 let proti nemoci covid-19. Novinářům v Brně řekl, že je velké množství těchto lidí, kteří buď vakcínu nemají, nebo nemají třetí posilovací dávku. Na základě studií odborníků je patrné, že po třech měsících od očkování protilátky klesají. Velkou část úmrtí nakažených v nemocnicích tvoří starší lidé, někteří jsou i očkovaní. Senioři se mohli očkovat mezi prvními počátkem roku a mnozí z nich mají půl roku po ukončení očkování dvěma dávkami.

Grolich uvedl, že by se mělo nyní očkování třetí dávkou upřednostnit pro lidi podle věku. "Je velký počet lidí nad 60 let, kteří jsou nenaočkovaní nebo nemají posilující třetí dávku," objasnil upřednostnění Grolich. Právě starší lidé patří spolu s nemocnými a obézními mezi rizikové skupiny.

11:07

Hygienici zatím neodhalili žádného dalšího nakaženého koronavirovou variantou omikron, který by měl souvislost s nakaženou ženou v letadle z Dubaje. Kontakty ženy z Liberce, která přicestovala z Namibie a byla prvním potvrzeným případem omikronu v ČR, prověřovali ještě hygienici v Moravskoslezském a Středočeském kraji. Ve středních Čechách hygienici prověřují jeden kontakt, ale pravděpodobnost varianty omikron je podle nich malá. 

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová ve středu v České televizi uvedla, že hygiena ještě nemá výsledky všech pasažérů letu z Dubaje do Prahy, kterým cestovala žena prokazatelně nakažená omikronem. Ve středu podle ní zbývalo provést sekvenaci a zjistit tak případnou variantu omikron u tří cestujících z Moravskoslezského a Středočeského kraje, kteří byli pozitivní na covid-19.

11:07

Ve Fakultní nemocnici Brno zemřelo za listopad 62 lidí s covidem, násobně víc proti říjnu. Přes 60 procent bylo neočkovaných. Vyléčilo se přes 500 lidí.

10:47

V Jihomoravském kraji se zvyšuje počet pacientů s nemocí covid-19 v nemocnicích. K dnešku je jich 940, řekla mluvčí kraje Alena Knotková. Ve středu jich bylo bezmála 920, o den dříve kolem 900. Jižní Morava má za Moravskoslezským krajem nejvíce hospitalizací s covidem. Žebříčku vévodí v počtu pacientů na umělé plicní ventilaci, kterých je 90.

10:30

V Moravskoslezském kraji ve středu přibylo 2894 nově nakažených koronavirem. Je to o 616 lidí více, než tomu bylo v úterý. Po jednodenním poklesu tak znovu vzrostla hodnota sedmidenní incidence a na 100 tisíc obyvatel připadá v kraji za posledních sedm dní 1420 nakažených. Nemocnice znovu musely navýšit počet lůžek pro nakažené koronavirem. Uvedl to dnes hejtman Ivo Vondrák (ANO).

10:17

Slovensko ve středu poprvé od letošního března zaznamenalo trojciferný denní přírůstek úmrtí na covid-19. Této nemoci v pětimilionové zemi podlehlo dalších 103 lidí a od propuknutí koronavirové krize to bylo celkově přes 14 600 osob.

Stoupajícímu počtu úmrtí na covid-19 čelí země po dřívějším výrazném přírůstku nových případů koronavirové nákazy, kvůli kterému přetížené nemocnice čelí náporu pacientů. Tempo šíření infekce na Slovensku začalo zrychlovat v září, minulý týden pak země prostřednictvím laboratorních testů poprvé zaznamenala za jeden den přes 10 tisíc odhalených nových případů nákazy. Za tuto středu přibylo dalších přes 7800 infikovaných.

09:32

V nemocnici v Českém Krumlově dnes začali pomáhat vojáci. Důvodem je mimo jiné i to, že někteří zaměstnanci nemocnice jsou nyní v pracovní neschopnosti. Jde o první jihočeskou nemocnici, kde armáda v současné koronavirové vlně pomáhá. Sdělili to ředitel českokrumlovské nemocnice Vojtěch Remeň a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

09:05

Reprodukční číslo, které udává, kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se vrátilo nad hodnotu jedna. Aktuálně činí 1,01, sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví.

08:54

Počet nakažených covidem-19 v Olomouckém kraji opět stoupl, ve středu přibylo 1590 případů, což je v mezitýdenním srovnání zhruba o 300 více. V tomto týdnu však dosud nebyla překročena hranice denního přírůstku 2 tisíce případů. Minulý týden se tomu tak stalo ve dvou případech - v úterý a ve čtvrtek. Vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví. Kraj nyní vykazuje v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 1666 případů za posledních sedm dní. Kvůli šíření nákazy sílí tlak na nemocnice, ale i na olomouckou krajskou záchrannou službu.

08:14

Společnost Meta, která je provozovatelem Facebooku, zablokovala účty na sociální síti odpůrců vakcín proti covidu-19 ve Francii a Itálii, jejichž uživatelé při koordinované kampani vyhrožovali lékařům, novinářům či politikům kvůli jejich podpoře očkování. Informovala o tom agentura AFP.

"Uráželi lékaře, novináře, poslance, označovali je za nacisty, protože podporují vakcíny proti covidu-19, a tvrdili, že povinné očkování povede ke zdravotnické diktatuře," uvedl ve středu na tiskové konferenci Mike Dvilyanski, šéf oddělení vyšetřování hrozeb na Facebooku. Podle něj byla kampaň koordinovaná a její aktéři se domlouvali přes mobilní aplikaci Telegram, kde rekrutovali nové účastníky kampaně a sdíleli seznam osob, na které se mají zaměřit.

07:50

Sedmidenní incidence se ve středu dostala na 1222 případů nákazy covidem na 100 tisíc obyvatel. Nejvyšší týdenní incidence byla minulý čtvrtek - 1233 případů na 100 tisíc obyvatel. Sedmidenní incidence rostla ve všech krajích. Nejvíce za týden stoupla ve Zlínském kraji, a to o 242 na 1605. Nejvyšší je stále v Olomouckém kraji (1666, před týdnem 1494).

07:36

Některé vysokoškolské fakulty v Praze kvůli zhoršení epidemické situace v posledních dvou týdnech začaly učit on-line. Pouze distančně učí od tohoto pondělí například Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, na Fakultě sociálních věd UK převedli na on-line výuku velké přednášky a na Právnické fakultě UK mají takzvanou hybridní výuku, která kombinuje distanční a prezenční vzdělávání. Vyplývá to z vyjádření zástupců škol.

07:20

Zdravotníci dosud podali téměř 13,6 milionu dávek vakcíny. Ve středu se jejich počet zvýšil o 83 765, což je zhruba o 24 tisíc víc než před týdnem. Na očkování první dávkou přišlo ve středu necelých 13 tisíc lidí, podobně jako v úterý. Třetích posilujících dávek bylo asi o 14 tisíc víc než v úterý, dostalo ji asi 60 tisíc lidí.

06:59

V Německu testy za poslední den přibylo 73 209 nakažených, před týdnem jich bylo skoro 76 000. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Institut Roberta Kocha. Sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel v týdenním úhrnu, k dnešku činí 439,2 a třetí den v řadě mírně klesla.

06:46

O omikronu toho ještě vědci nevědí dostatek, aby mohli dělat jasné závěry. 

06:32

V Jižní Koreji za středu přibylo 5266 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku nynější pandemie. Jde o rekordní počet druhý den v řadě, za úterý poprvé bylo více než 5000 infikovaných. Podle agentury Reuters se nemocnice rychle plní pacienty s těžkým průběhem covidu-19.

06:06

V Česku ve středu přibylo 21 126 potvrzených případů koronaviru, víc než před týdnem. Po úterním mezitýdenním poklesu byl tentokrát přírůstek proti minulé středě asi o 3100 vyšší. V nemocnicích bylo ve středu s koronavirem 6561 pacientů, z nich 1064 bylo v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

23:24

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ve středu přibylo 21 126 potvrzených případů koronaviru, víc než před týdnem. Po úterním mezitýdenním poklesu byl tentokrát přírůstek proti minulé středě zhruba o 3100 vyšší.
 • V Česku je zatím stále prokázaný jeden případ varianty covidu-19 označené omikron. Všechny vytrasované kontakty jsou negativní.
 • Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro prodloužení platnosti je nutné, aby se lidé nechali očkovat posilující dávkou.
 • Příspěvek až 370 korun denně zřejmě budou znovu pod dobu až dvou týdnů dostávat lidé, kteří se ocitli v nařízené karanténě nebo izolaci kvůli nemoci covid-19. Schválila to sněmovna.
 • Osoby samostatně výdělečně činné a společníci malých společností s ručením omezením budou moci požádat o příspěvek až tisíc korun denně jako kompenzaci za dopady epidemie nemoci covid-19.
22:32

Libanon od 17. prosince zavede třítýdenní zákaz nočního vycházení pro neočkované a v lednu uloží vybraným profesím povinnost nechat se očkovat proti covidu-19.

Opatření má podle ministra zdravotnictví zpomalit nedávný nárůst počtu nových případů nákazy koronavirem a má zároveň sloužit jako prevence v souvislosti s novou variantou koronaviru nazvanou omikron.

21:20

Posilovací injekci dostala zatím méně než desetina populace v Česku, Rumunsku, Švédsku, Polsku, Finsku a Bulharsku.

Údaje z Nizozemska, Chorvatska, Lotyšska a Slovenska nejsou k dispozici, dodává maďarská agentura.

21:10

Více než pětinu populace naočkovanou třetí dávkou hlásí také Malta (23,42 procenta) a Rakousko (22,11 procenta).

Dalších 14 států EU poskytlo posilující dávku méně než dvaceti, ale více než deseti procentům své populace, přičemž nejvyšších výsledků dosáhlo Irsko, Slovinsko, Belgie, Dánsko a Estonsko.

21:05

Třetí, posilující dávku vakcíny proti covidu-19 dostal v Maďarsku větší díl populace, než v jakékoliv jiné zemi Evropské unie. S odvoláním na údaje maďarské vlády to dnes uvedla státní agentura MTI.

Třetí injekci již obdrželo 26,19 procenta z bezmála deseti milionů obyvatel této středoevropské země, zatímco průměr Evropské unie činí 10,5 procenta, zdůraznila agentura. Situace v České republice je v tomto ohledu podle MTI pod průměrem EU.

20:50

Portugalsko je zpět v kalamitním stavu, který se vláda rozhodla vyhlásit kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirovou infekcí.

18:11

Vědci z iniciativy Sníh vyzvali k obnovení lidskosti a úctě ke zdravotníkům. Ti se v poslední době setkávají s agresivitou, často kvůli očkování. Uvedli, že i jejich členové se stali terčem napadení a výhrůžek v on-line prostoru, ale i v občanském životě. Útokům jsou v posledních týdnech vystaveni odborníci, kteří své názory prezentují v médiích, ale i zdravotníci v nemocnicích pečující o nakažené covidem-19 nebo pracovníci očkovacích center.

"Považujeme za naprosto nepřípustné, aby bylo komukoliv vyhrožováno nebo byl fyzicky či slovně napadán ve svém zaměstnání a občanském životě," napsali. Vyjádření nesouhlasu či protestu považují za legitimní součást demokracie, není ale podle nich akceptovatelné, aby jim lidé přicházeli vyhrožovat do místa jejich zaměstnání nebo dokonce bydliště, a ohrožovali tak i jejich blízké.

18:07 Andrej Babiš

Zdravotnictví má teď rezervu ke zvládnutí epidemie, má ale výpadek tisícovek zdravotníků kvůli nemoci a ošetřovnému, řekl premiér v demisi Babiš.

17:39

WHO čeká informace o nakažlivosti nové varianty koronaviru nazvané omikron do několika dnů. Domnívá se, že nynější vakcíny budou proti ní účinné.

17:27

Příspěvek až 370 korun denně zřejmě budou znovu pod dobu až dvou týdnů dostávat lidé, kteří se ocitli v nařízené karanténě nebo izolaci kvůli nemoci covid-19. Schválila to dnes sněmovna.

Příspěvek k nemocenské, tedy k náhradě mzdy či platu, má být podle sněmovních úprav vyplacen těm, kteří se do koronavirové karantény dostali od konce letošního listopadu do konce února příštího roku. Bonus má podle vlády pomoci zabránit propadu příjmů lidí v karanténě a motivovat je k tomu, aby po setkání s nakaženými koronavirem zůstávali v karanténě a nemoc dál nešířili.

17:23

Na výzvu iniciativy Lékaři pomáhají Česku se přihlásilo od jejího zveřejnění v úterý dopoledne více než 500 lékařů. Zapojit se chce také 68 zdravotních sester a více než 200 dobrovolníků. Iniciativa, která si dala za cíl urychlit očkování třetími dávkami vakcíny proti covidu-19, to uvedla na twitteru. V úterý ji podpořili na společné tiskové konferenci designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

17:21

Počty osob hospitalizovaných s covidem-19 v pražských nemocnicích rostou, je zcela zaplněna kapacita lůžek na běžných infekčních odděleních s možností plicní ventilace. Téměř je vyčerpaná i kapacita lůžek s kyslíkem na standardních i infekčních odděleních. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Mnohé nemocnice v metropoli kvůli epidemiologické situaci v zemi zakázaly návštěvy a omezily neakutní péči.

Například ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze je podle mluvčí nemocnice Marie Heřmánkové nyní z 487 lůžek s kyslíkem volných pět. Obsazeno je všech 56 přístrojů pro umělou plicní ventilaci, k dispozici jsou přístroje na podporu mimotělního oběhu ECMO. Těch má nemocnice deset, neobsazených je šest.

17:20

Osoby samostatně výdělečně činné a společníci malých společností s ručením omezením budou moci požádat o příspěvek až tisíc korun denně jako kompenzaci za dopady epidemie nemoci covid-19. O příspěvek 500 korun denně budou moci žádat i lidé pracující na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, takzvaní dohodáři. Počítá s tím návrh zákona o kompenzačním bonusu, který dnes ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Kompenzační bonus fungoval už dříve, stát ho poprvé spustil loni na jaře. Zákon nyní dostane k projednání Senát.

16:29

Vánoční prázdniny se podle ministra školství Plagy prodlužovat nebudou, svůj odmítavý postoj dnes zopakoval kandidátovi na ministra Petru Gazdíkovi.

16:28

Z valašskomeziříčské nemocnice byli dnes převezeni tři pacienti s covidem do Zlína. Nemocnice potřebuje rezervu pro další hospitalizace.

 

15:57

Nemocnice v Královéhradeckém kraji by přivítaly výpomoc dobrovolníků. Přibývá v nich pacientů s covidem-19, zatímco část personálu kvůli nemocem nebo péči o členy rodiny dočasně chybí, vyplynulo z dnešních vyjádření zástupců nemocnic. Epidemie koronaviru v kraji nadále sílí. Incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, byla  ve středu v kraji na hodnotě 1000, v úterý 976 a před týdnem ve středu 722. Celostátní průměr byl dnes 1193, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

15:21

Zavření škol kvůli epidemii covidu-19 bude pro nastupující vládu Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Pirátů se STAN v případě nutnosti omezení kontaktů mezi lidmi až na posledním místě, nedá se ale vyloučit. V pořadu Benešovský Impuls to ve středu řekl kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN). Zda se letos prodlouží vánoční prázdniny, je podle něj zatím nejasné. Zopakoval, že o tom chce jednat s ministrem školství v demisi Robertem Plagou (za ANO).

15:20

V Karlových Varech začne od příštího týdne fungovat další očkovací centrum. Důvodem je rostoucí zájem lidí o vakcinaci i nedostatečné prostory v nynějším centru v obchodním domě Vayáda. V pořadí druhé očkovací místo ve městě otevře Karlovarská krajská nemocnice (KKN) v KV Areně, informovala ve středu mluvčí KKN Markéta Singerová.

14:41

Počet nových nákaz koronavirem v Plzeňském kraji začíná pomalu stagnovat, ubylo nakažených dětí. Nemocnice nápor zvládají, zaznělo na krizovém štábu.

13:58

Země Evropské unie by měly v rámci zpomalení současné vlny koronavirové nákazy pokročit v očkování proti nemoci covid-19 posilujícími dávkami a dokončení vakcinace dosud nechráněných lidí. Vyzvala k tomu dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž je čas na diskusi o povinném očkování, do něhož však Evropská komise nemá členským zemím právo mluvit. Dobrou zprávou podle ní je, že vakcíny pro děti od pěti do 11 let budou mít členské státy k dispozici 13. prosince. To je o týden dříve, než počítal původní plán.

13:44

Ústecký kraj vyzve praktické lékaře, aby se víc zapojili do očkování proti novému typu koronaviru. Ti, co již očkují, by se měli zapojit víc, zejména by však měli začít s vakcinací ti, kteří tak ještě neučinili. V středu po jednání krajského krizového štábu to řekl koordinátor pro očkování Petr Severa.

13:42 Praha

Městský soud v Praze dnes zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého musí lidé po návratu z jiných zemí do Česka vyplnit příjezdový formulář. Ruší se současná povinnost v případě individuální dopravy a návratu ze zemí s nízkým rizikem nákazy. Podle soudu porušují právo na ochranu soukromí. Rozhodnutí nabude účinnosti 6. prosince, ministerstvu tak soud poskytl prostor opatření upravit.

13:01

Slovenská vláda dnes schválila návrh zákona, na jehož základě má stát motivovat seniory k očkování proti onemocnění covid-19 poukázkami v hodnotě 500 eur (12 750 korun) na úhradu různých služeb. Ministerstvo financí odhadlo, že v pětimilionové zemi tuto možnost využije milion lidí. Vládní koalice neměla ke zmíněnému návrhu, který ještě posoudí parlament, jednotný postoj. Slovensko se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva.

12:47

V Německu druhý den v řadě klesla sedmidenní incidence, která udává týdenní počet nově nakažených koronavirem na 100 tisíc obyvatel. Dnes je na hodnotě 442,9, o den dříve to bylo 452,2. Vyplývá to z dat zveřejněných Institutem Roberta Kocha (RKI). Nových případů infekce odhalily laboratoře za úterý něco přes 67 tisíc, za 24 hodin zemřelo 446 pacientů s covidem-19, což je nejvíce od února.

Zatímco incidence klesá, dnes hlášený počet nových úmrtí v souvislosti s covidem je nejvyšší od 20. února, kdy bylo 490 nově zemřelých. Nemocnice se navíc obávají, že bez ohledu na přijímaná opatření by země mohla mít do Vánoc 6000 pacientů na jednotkách intenzivní péče, čímž by byl překonán vrchol z minulé zimy. Letos 3. ledna bylo na německých JIP 5745 covidových pacientů, což je nejvyšší počet za celou dobu pandemie.

Nyní však mají nemocnice k dispozici méně lůžek kvůli nedostatku ošetřujícího personálu. "Situace je opravdu čím dál napjatější," řekl televizi ZDF šéf sdružení intenzivní medicíny Gernot Marx a vyzval vládu, aby zvážila dočasnou plošnou uzávěru.

12:19

Současné léky na covid-19, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikronUvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

12:03

Nezávislý panel expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v úterý jen váhavě doporučil nasazení pilulky proti covidu-19 od společnosti Merck. Poradci, jejichž verdiktem se FDA nemusí řídit, se vyslovili poměrem 13 ku deseti hlasům pro schválení léčiva molnupiravir pro osoby s mírnými příznaky, u nichž však hrozí riziko těžkého covidu-19. Pokud dá FDA léčivu zelenou, mohlo by být ve Spojených státech k dispozici za několik týdnů, píše list The New York Times.

12:02

Salman Zarka, který v Izraeli koordinuje postup v boji proti covidu-19, navrhl zavést povinné očkování proti tomuto nakažlivému onemocnění. V rozhovoru s izraelským rozhlasem dnes řekl, že je to jeho osobní názor, nikoli stanovisko ministerstva zdravotnictví, ale že by se o tom mělo uvažovat. Navzdory vysoké proočkovanosti je v Izraeli stále přes 600 tisíc lidí bez jediné dávky vakcíny.

11:22

Sněmovna patrně znovu zavede příspěvek pro lidi v karanténě nebo izolaci, výbor to podpořil. Na návrh pětikoalice chce zkrátit platnost opatření.

11:00

Kvůli naplněným kapacitám nemocnic budou převezeni tři pacienti s covidem-19 z Ústeckého kraje. Příjme je pražská Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), nemocnice ve Slaném a Fakultní nemocnice Plzeň. Na Twitteru to napsali zástupci projektu Chytrá karanténa, pod který spadá i Národní dispečink lůžkové péče.

10:15

Nemocnice v Krnově musí po zastavení operativy poprvé od počátku pandemie omezit i ambulantní péči. Důvodem je vysoký počet pacientů s covidem.

10:15

Kvůli nepříznivé epidemické situaci s covidem-19 se Veletrhy Brno rozhodly zrušit tradiční Vánoční trhy, které se každoročně na výstavišti konaly. Letos se měly konat od 10. do 19. prosince, uvedl obchodní ředitel Jan Kubena.

10:14

Rozpočtový výbor doporučil s úpravami schválit kompenzační bonus pro podnikatele. Chce mimo jiné umožnit souběh s dalšími podporami, například s Covid 21.

10:03

V Jihomoravském kraji podává vakcínu proti nemoci covid-19 celkem 315 praktických lékařů. Ve středu to řekl krajský zástupce Sdružení praktických lékařů Ivo Procházka. Podle něj podali poslední listopadový týden skoro 20 000 dávek vakcíny proti covidu. Systém eviduje v kraji kolem 475 praktiků.

09:50

Na výzvu iniciativy Lékaři pomáhají Česku se za první den přihlásilo 326 lékařů. Chtějí urychlit podávání třetích dávek vakcíny proti covidu.

09:39

Reprodukční číslo kleslo poprvé od konce srpna pod hodnotu jedna, což naznačuje zpomalování epidemie. Aktuálně je 0,97, sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. V denní zprávě ke statistikám ministerstvo uvádí, že některá data za úterý ukazují na zpomalování růstu virové nálože v populaci.

09:15

V úterý bylo v Olomouckém kraji potvrzeno 1821 nákaz novým koronavirem, v mezitýdenním srovnání jich bylo o 663 méně. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel kraj vykazuje za posledních sedm dní 1621 případů. Nejhorší situace v kraji, ale i ze všech okresů v zemi, je stále na Šumpersku, kde je nyní v přepočtu za posledních sedm dní evidováno 1766 případů nákaz na 100 tisíc obyvatel. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

08:40

V listopadu bylo v Česku zdaleka nejvíc nakažených koronavirem, přes 400 tisíc, o 100 tisíc víc než při předchozím maximu. S covidem zemřelo přes 2300 lidí.

08:33

Nigérie ohlásila své první dva případy nákazy koronavirovou variantou omikron. Nakažení jsou cestující, kteří se minulý týden vrátili z Jihoafrické republiky, jež na novou variantu koronaviru upozornila v listopadu. Nigerijské středisko pro kontrolou a prevenci nemocí (NCDC) dnes oznámilo, že se při retrospektivním rozboru našla v Nigérii varianta omikron ve vzorku odebraném už v říjnu.

08:15

Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý testy odhalily 21 973 nakažených, zhruba o 3900 méně než před týdnem. I tak je to pátý nejvyšší nárůst od začátku epidemie. Počty hospitalizovaných s covidem zůstávají nad 6000, v úterý evidovalo ministerstvo zdravotnictví v nemocnicích 6527 pacientů s onemocněním covid-19, v těžkém stavu bylo 1069 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:51

Další dva lidé na jižní Moravě měli negativní test na variantu covidu omikron. Negativních je celkem devět lidí z letadel, kde byl člověk s omikronem.

06:34

V úterý přibylo 21 973 případů covidu.

Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý testy odhalily 21 973 nakažených, zhruba o 3900 méně než před týdnem. I tak je to ale pátý nejvyšší nárůst od začátku epidemie.

Počty hospitalizovaných s covidem zůstávají nad 6000, v úterý evidovalo ministerstvo zdravotnictví v nemocnicích 6527 pacientů s onemocněním covid-19, v těžkém stavu bylo 1069 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Šancí, jak zmírnit nápor nakažených na zdravotní systém, je podle odborníků očkování. Zdravotníci dosud podali přes 13,5 milionu dávek očkování. V úterý se jejich počet zvýšil o 66 933, což je o asi o 10 000 víc než ve stejném dni předcházejícího týdne. Na očkování první dávkou přišlo v úterý přes 11 600 lidí, necelých 47 000 dostalo třetí posilující dávku, zbytek dávku druhou.

Koronavirem se v Česku od loňského března prokazatelně nakazilo více než 2,17 milionu lidí, zemřelo 33 186 z nich.

21:56 Praha

Očkovací centrum v pražské Nemocnici sv. Kříže Žižkov rozšiřuje provozní dobu a zvyšuje kapacitu. Zájemci o očkování proti koronaviru se bez předem rezervovaného termínu vakcinace mohou dostavit vždy ve středu, čtvrtek a pátek. V pondělí a v úterý jsou termíny vyhrazeny pro klienty s registrací. V tiskové zprávě to dnes oznámil mluvčí nemocnice Radek Pešout.

20:06

Francie za posledních 24 hodin registrovala 47 177 potvrzených případů nákazy koronavirem. Jde o nejvyšší přírůstek od 8. dubna, kdy v zemi vrcholila třetí vlna epidemie.

19:25

Irsko bude od pátku při vstupu do země vyžadovat negativní test na koronavirus nově také od osob plně očkovaných proti covidu-19. Podle agentury Reuters o tom dnes rozhodla irská vláda ve snaze zamezit šíření nové koronavirové varianty omikron.

19:10

Budoucí německý sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz chce, aby očkování proti covidu bylo povinné nejpozději od března. Rozhodne o tom parlament.

18:53

Shrnutí nejdůležitějších událostí z úterý:

 • Jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) a odcházející premiér Andrej Babiš (ANO) společně podpořili iniciativu Lékaři pomáhají Česku, která chce urychlit očkování lidí třetí dávkou vakcíny proti covidu-19. 
 • V Česku počet zemřelých s prokázaným onemocněním covid-19 přesáhl 33 000, ministerstvo zdravotnictví eviduje k pondělí 33 069 obětí. Od poloviny listopadu umírá s covidem kolem stovky pacientů denně. 
 • Dál rostou i počty nově nakažených, v pondělí testy odhalily 17 599 nových případů covidu, asi o 3100 víc než před týdnem. 
 • Nemocniční péči vyžadovalo v pondělí 6394 pacientů s covidem, nejvíce od 7. dubna, z toho ve vážném stavu bylo 1022, poprvé od 7. dubna jich je víc než tisíc.
 • Piráti se zabývají setrváním právníka a experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála ve vládním týmu. 
 • Kraje by uvítaly, pokud by děti očkování proti koronaviru absolvovaly u svých lékařů.
18:42 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Svrčinová je hlavní hygieničkou od poloviny března, kdy byla pověřena výkonem této funkce. Na konci července byla oficiálně jmenována vládou. Předtím vedla krajskou hygienickou stanici v Moravskoslezském kraji.

18:42 Vlastimil Válek

Válek už před časem v rozhovoru pro Blesk řekl, že v Česku "není úplně šťastně" definovaná role hlavní hygieničky, protože její kompetence jsou extrémně omezené. "Navíc krajské hygieny jsou částečně řízeny krajem v rámci krizových situací, částečně ale personálně podléhají státnímu tajemníkovi. Role hlavní hygieničky je proto špatná. A šťastné úplně také není to, že hlavní hygienička je zároveň také automaticky náměstkyní ministra," uvedl.

18:42 Vlastimil Válek

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle serveru nereagoval ani Válek.

18:26

Vakcíny proti covidu pro děti od pěti do 11 let do ČR dorazí v týdnu od 13. prosince, uvedla Chytrá karanténa. Původní termín byl o týden později.

17:50

Představitelé šestnácti spolkových zemí dnes o opatřeních jednali s končící kancléřkou Angelou Merkelovou a jejím nástupcem Olafem Scholzem. Další schůzka je na programu ve středu.

"A po ní bude oznámeno, že všechny bundesligové zápasy se budou hrát bez fanoušků," citovala Kretschmera agentura Reuters. Na prázdných stadionech hrály německé kluby po pauze zaviněné pandemií už loni.

17:50

Německá vláda podle saského premiéra Michaela Kretschmera ve středu zakáže diváky na všech zápasech fotbalové bundesligy. Důvodem je zhoršující se pandemická situace v zemi.

17:47

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že nejsou nezbytné plošné restrikce, ke kterým se nyní uchylují některé země ve snaze zamezit šíření nové varianty koronaviru známé jako omikron. Opatření by podle něj měla být racionální, informovala agentura Reuters.

17:21

Tři nové případy varianty omikron v úterý ráno ohlásilo Skotsko. Prvních šest zaznamenalo v pondělí. Dalších osm případů omikronu oznámila odpoledne Anglie, celkem jich eviduje 13.

16:47

Další jednání německé kancléřky Angely Merkelové se spolkovými zeměmi bude ve čtvrtek, kdy lze čekat nová karanténní opatření. Řekl to bavorský premiér Markus Söder. Chtějí rozšířit zákazy vstupu do obchodů pro neočkované a jednat o možné všeobecné očkovací povinnosti. Tu podle zjištění serveru Politico podpořil i nástupce Merkelové, sociální demokrat Olaf Scholz. Platit by mohla od února. 

17:22

Obnovení krizového ošetřovného, bonusu pro lidi v karanténě a kompenzací pro živnostníky by měl Senát schvalovat na schůzi 15. prosince.

16:35

Premiéři Česka, Rakouska a Izraele ve videohovoru hovořili o boji s covidem-19 a reakci na novou variantu omikron, informoval šéf izraelské vlády. Na Twitteru Naftali Bennett napsal, že s Andrejem Babišem a Alexanderem Schallenbergem hovořili o tom, jak Česko, Izrael a Rakousko bojují s covidem-19 a jak se připravují na variantu omikron.

"Covid ovlivňuje lidi po celém světě, takže se globální komunita musí sjednotit a postavit se mu společně," uvedl izraelský premiér. Varianta omikron se již prokázala ve všech třech zemích. Izrael už v sobotu oznámil, že uzavře cizincům na dva týdny své hranice, aby rozšíření nové varianty zabránil.

16:18

Zlatou medailí prvního stupně Integrovaného záchranného systému ocenil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) hygienika Vladimíra Valentu. Ten dnes končí ve funkci ředitele Krajské hygienické stanice v Liberci a odchází z osobních a zdravotních důvodů do předčasného důchodu. Hejtman ocenil, jak Valenta za 40 let svého působení ovlivnil práci hygienické služby, a také pomoc při zvládání koronavirové pandemie.

15:04

Investiční skupina PPF nabízí prostory pro očkovací centrum v pražské O2 areně za symbolické nájemné, oznámila dnes na Twitteru. Stát má nabídku celého patra v obchodním domě Kotva, uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) na společné tiskové konferenci se jmenovaným premiérem Petrem Fialou (ODS), kde podpořili iniciativu k urychlení očkování posilující dávkou vakcíny proti covidu-19.

14:01

V Ústeckém kraji hygiena vyšetřuje asi deset lidí, kteří cestovali se ženou z Liberce nakaženou variantou omikron. Žádný záchyt zatím neevidují.

13:31

Města po celé republice vymýšlejí, jak naložit se zakázanými vánočními trhy. V Brně je přesunuli do on-line prostoru. Lidé tak mohou podpořit stánkaře, kteří kvůli opatření přišli na velké ztráty, nákupem na virtuálním vánočním tržišti. Mohou si k tomu pustit koledy. 

13:27

V deseti státech Evropské unie je potvrzeno celkem 42 případů nákazy variantou koronaviru omikron. Oznámila to dnes šéfka Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) Andrea Ammonová. Podle ní jsou nakažení lidé v mladší věkové skupině a projevují se u nich jenom mírné příznaky, nebo je průběh zcela asymptomatický. To, zda tato varianta dokáže obejít nabytou imunitu, bude podle ní jasné až za pár týdnů.

13:09 Praha

Přivítání nového roku se v Praze obejde bez ohňostroje nebo videomappingu. Důvodem je zhoršující se vývoj pandemie covidu-19. "Ohňostroj jsme ani v letošním roce neplánovali, ale uvažovali jsme nad alternativními způsoby uvítání nového roku. Čekali jsme, jak se vyvine epidemická situace a protiepidemická opatření. S ohledem na aktuální situaci jsme od zamyšlených aktivit upustili," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman s tím, že by na takové akci nebyli schopni zajistit bezpečnost návštěvníků a dodržení všech opatření.

12:38 Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k zákazu konání vánočních trhů: 

12:36

Primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib vyzval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby znovu zvážil opatření ohledně zákazu konání vánočních trhů. 

12:30

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by mohla v případě potřeby schválit vakcíny účinné proti koronavirové variantě omikron během tří až čtyř měsíců. V debatě s europoslanci to dnes řekla ředitelka agentury Emer Cookeová, podle níž zatím není jisté, zda bude nějaká úprava současných očkovacích látek potřeba. Pokud ano, farmaceutické společnosti budou muset dokázat jejich účinnost, prohlásila šéfka orgánu schvalujícího léky k používání v zemích Evropské unie.

"I kdyby se nová varianta výrazněji rozšířila, vakcíny, které máme, budou nadále poskytovat ochranu," ujistila Cookeová europoslance, kteří se ptali na to, jak rychle půjde případně přizpůsobit očkovací preparáty omikronu. Šéfka EMA prohlásila, že její agentura bude potřebovat tři až čtyři měsíce na potřebné klinické testy a schvalovací proces.

12:15

Varianta omikron se v Nizozemsku objevila o týden dříve, než se dosud předpokládalo; nepřivezli ji až cestující z JAR, oznámil zdravotní úřad RIVM.

12:13

Řecko od 16. ledna zavede povinné očkování proti covidu-19 pro starší 60 let, za nedodržení opatření bude vybírat měsíčně pokutu 100 eur (2500 korun). Opatření oznámil na zasedání vlády řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Ten připustil, že jde o přísné opatření, které ale podle něj "zachrání životy". Vláda k němu sahá mimo jiné v souvislosti s šířením nové varianty koronaviru zvané omikron, která se zatím v Řecku nepotvrdila.

Povinné očkování proti covidu-19 platí v Řecku už od září pro zaměstnance státních i soukromých zdravotnických zařízení. Pro osoby starší 60 let má být povinné od 16. ledna, stačit bude k tomuto datu rezervace k 1. dávce vakcíny. Pokuta sto eur měsíčně za nedodržení tohoto opatření bude zasílána všem neočkovaným automaticky, uvedl deník Kathimerini.

12:06

Eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidesová vyzvala dopisem vlády členských států, aby více testovaly své obyvatele na koronavirus a věnovaly patřičnou pozornost sekvenování a záchytu nové varianty omikron. Část zemí se tím podle eurokomisařky nezabývá dostatečně, ačkoliv se v jejich regionu nová znepokojivá varianta vyskytla. 

"Některé členské státy v tomto zásadním rozměru značně zaostávají," uvedla Kyriakidesová v dopise adresovaném ministrům zdravotnictví 27 zemí EU. Konkrétní země, které podle ní zaostávají v sekvenování, nejmenovala. Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) však v první polovině listopadu jmenovalo sedm zemí, které podle něj dostatečně neidentifikují jednotlivé varianty. Byly to Finsko, Řecko, Česká republika, Slovinsko, Kypr, Litva a Irsko.

"Již tak čelíme náročné zimě kvůli vysoké přenosnosti varianty delta (..), nyní můžeme zažít další nebo silnější tlak kvůli výskytu varianty omikron," napsala Kyriakidesová.

12:00

Očkování dětí ve věku mezi pěti a 11 lety v Izraeli postupuje rychleji, než jak tomu bylo u skupiny dětí od 12 do 15 let. Izrael očkuje malé děti týden, vakcinace starších začala v červnu. Odborníci prosazující očkování dětí mají ale mnoho kritiků a někteří čelí výhrůžkám.

Služba Maccabi v červnu v prvním týdnu naočkovala 3,3 procenta svých pojištěnců ze skupiny 12 až 15 let, nyní má za týden naočkováno 8,8 procenta dětí ze skupiny mladších. Celkově dostalo v Izraeli dvě dávky vakcíny proti covidu-19 téměř 48 procent mladistvých ve věku 12 až 15 let, dětí pěti až 11letých je naočkováno jednou dávkou 3,3 procenta.

11:54

Společný projev Fialy a Babiše na podporu očkování ocenil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Vystoupení označil za nesmírně důležité. 

11:46

Politici oceňují dnešní společné vystoupení Fialy a Babiše na podporu iniciativy urychlit očkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19.

11:40

Do očkování proti koronaviru se mají více zapojit praktičtí lékaři. Žádá to Asociace krajů a vyzývá k tomu ministerstvo zdravotnictví. 

11:13 Andrej Babiš

Vláda chce znovu spustit velkokapacitní očkovací centra. "Je jasné, že budeme očkovat dlouho a stále, takže musíme kapacity navýšit," řekl Babiš. Dodal, že vzrůstá počet lidí, kteří se chtějí očkovat. Vláda tak jedná s O2 arenou o pronájmu trvalých prostor, nemocnice ale nemají personál, který by zajistil jejich chod. 

11:05

"Když se podíváme na predikce toho, co se děje, tak vidíme, že bohužel první dvě dávky jsou po čtyřech až pěti měsících slabší. Současně máme na jednotkách 30 procent lidí s dvěma dávkami očkování. Pokud bychom naočkovali za týden milion lidí, těch 30 procent snížíme na polovinu," řekl matematik René Levínský. 

11:03

Nemocnice Znojmo přijala v pondělí 21 pacientů s covidem. Jiné propustila, část po konci izolace přeložila, někteří zemřeli. Celkem má 76 nakažených.

10:59 Andrej Babiš

Bylo by dobré zorganizovat setkání, kde by odborníci vysvětlili, že očkování je jediné řešení a že se nejedná o experimentální vakcínu, uvedl Babiš. Veřejnost opakovaně ubezpečil, že vakcíny jsou bezpečné. 

10:52

V přetížených slovenských nemocnicích v pondělí přibylo dalších 225 pacientů s covidem. Jejich celkový počet vystoupal na 3444, je tak nejvyšší od letošního března a zároveň nad hranicí, kterou úřady dříve označily za kritickou pro zajištění zdravotní péče.

10:48

Fiala a Babiš podpořili iniciativu, která chce urychlit očkování lidí třetí dávkou vakcíny proti covidu. Je potřeba ukázat společnou vůli, uvedli. Projekt si dává za cíl za týden naočkovat milion lidí.  

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný premiér Petr Fiala (ODS) společně podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou za týden
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný premiér Petr Fiala (ODS) společně podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou za týden | Foto: ČTK
10:36

V Moravskoslezském kraji v pondělí přibylo 2271 nově nakažených koronavirem. Je to o 391 pozitivních víc, než tomu bylo před týdnem.

10:35

Pondělní přírůstek případů covidu-19 překročil v Olomouckém kraji poprvé od počátku pandemie hranici tisíc případů za tento den. Přibylo 1332 případů.

10:33

Nová vlna covidu zaměstnává ordinace praktických lékařů více než kdy dříve, v nejhůře postižených oblastech jedna ordinace řeší i 100 kontaktů s pacienty za den, pracovní doba se dostává na 10 a více hodin.

Obrovský zájem je i o očkování, v minulém týdnu praktici podali vakcínu více než 80 tisícům lidí. Počet ordinací, které se do očkování zapojily narůstá, s čímž roste také počet podaných dávek - příští týden praktici očekávají překročení 100 tisíc podaných dávek. 

09:59

Německý ústavní soud zamítl stížnosti proti již neaktivní epidemické nouzové brzdě, jejíž součástí byly zákazy nočního vycházení, nucené omezení kontaktů a uzavírky škol. Ústavní soud konstatoval, že i přes významné zásahy do osobních práv převážil přínos pro ochranu veřejnosti a udržení funkčního zdravotního systému. 

09:28

Japonsko se dnes přiřadilo k zemím, které na svém území zaznamenaly výskyt koronavirové varianty omikron. Nakažený ve věku mezi 30 a 40 lety přiletěl z Namibie, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Japonsko dnes v obavách z varianty omikron minimálně na měsíc uzavřelo hranice pro cizince.

09:27

Další kolo plošného testování ve školách v Královéhradeckém kraji odhalilo 0,97 procenta pozitivních dětí z celkového počtu testovaných žáků. Jde o výsledky antigenních testů, přesnější PCR testy ve školách v kraji nebyly ještě vykázány, řekla Martina Svatoňová z kanceláře hejtmana. Oproti minulému týdnu jde o mírný nárůst, před týdnem byla pozitivita zjištěna u 0,93 procenta z testovaných žáků.

09:26

Primátorka Jihlavy Karolína Koubová (Fórum Jihlava) vyzvala v otevřeném dopise premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) a nově jmenovaného premiéra Petra Fialu (ODS), aby zrušili zákaz adventních a vánočních trhů. Uvedla, že chápe nutnost omezovat sociální kontakt kvůli epidemii, výše zmíněné opatření podle ní ale nedává smysl. Zároveň uvedla, že nechce 'švejkovat' a pravidla obcházet.

08:58

Skupina studentů poslala vedení Masarykovy univerzity předžalobní výzvu kvůli údajnému tlaku na vakcinaci proti covidu-19 a vyžadování pravidelných testů od těch vysokoškoláků, kteří očkování nepodstoupí. Pětici studentů se nelíbí ani povinnost vkládat informace o očkování, prodělané nemoci nebo testu do informačního systému, kde údaje uvidí vyučující.

08:44

Na jižní Moravě vyšly negativní testy sedmi lidem, kteří cestovali v letadle s nakaženým variantou covidu omikron. U dalších dvou se na výsledky čeká.

 

07:00

Mrtvých s covidem je přes 33 tisíc, tempo výrazně vrostlo. Posledních tisíc mrtvých přibylo za deset dní, předtím za 15 dní.

06:35

V Česku dál rostou počty nově nakažených, v pondělí testy odhalily 17 599 nových případů covidu, asi o 3100 víc než před týdnem.

06:12

V pěti zemích světa se podíl plně naočkovaných nedostal přes jedno procento - Burundi (nula procent), Konžská demokratická republika (0,06 procenta), Čad (0,42 procenta), Haiti (0,58) a Guinea-Bissau (0,91 procenta).

06:10

Ve světě bylo dosud podáno podle serveru ourworlindata.org 7,9 miliardy dávek vakcín, alespoň jednu dávku ve světě dostalo 4,26 miliardy lidí (asi 54 procent populace), v rozvojových zemích jsou to ale jen pouhých 5,7 procenta. Plně naočkováno je 3.36 miliardy lidí, asi 42 procent světové populace.

06:03

Stouplo také incidenční číslo, k dnešku na 100 tisíc obyvatel za sedm dní připadá 1230 nově potvrzených nákaz, o den dříve to bylo 1201. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

06:00

Nemocniční péči vyžadovalo v pondělí 6394 pacientů s covidem, nejvíce od 7. dubna, z toho ve vážném stavu bylo 1022, poprvé od 7.dubna jich je víc než tisíc.

05:55

V Česku počet zemřelých s prokázaným onemocněním covid-19 přesáhl 33 000, ministerstvo zdravotnictví eviduje k pondělí 33 069 obětí. Od poloviny listopadu umírá s covidem kolem stovky pacientů. Dál rostou i počty nově nakažených, v pondělí testy odhalily 17 599 nových případů covidu, asi o 3100 víc než před týdnem.

05:45

Německo zaznamenalo za uplynulý den 45 753 nových případů koronavirové nákazy a 388 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha.

Před týdnem země registrovala 45 326 nových infekcí a 309 zemřelých. Poprvé po více než třech týdnech se oproti předchozímu dni mírně snížila celostátní sedmidenní incidence.

21:31

Francie registruje největší nárůst hospitalizovaných s covidem od letošního jara. Země se podle ministerstva zdravotnictví potýká s pátou vlnou. Počet pacientů s koronavirem na jednotkách intenzivní péče vzrostl o 117 na 1749. To je největší přírůstek od jarních měsíců, kdy na JIP každý den přibylo více než sto infikovaných za den. Celkový počet hospitalizovaných stoupnul o 470 na 9860. To je největší nárůst od 29. března.

20:39

Čína slíbila africkým státům, že jim do konce roku 2022 poskytne jednu miliardu dávek vakcíny proti covidu. Na summitu spolupráce mezi Afrikou a Čínou v Dakaru prezident Si Ťin-pching prostřednictvím telekonference řekl, že 600 milionů dávek Čína Africe daruje a dalších 400 milionů dodá skrze průmyslovou spolupráci s africkými výrobci, uvedla agentura Reuters. V minulosti Tchaj-wan a některé západní země kritizovaly Peking, že se dodávkami vakcín snaží posílit svůj vliv v zahraničí.

19:25

Šéfové farmaceutických společností Pfizer a Moderna řekli, že potřebují několik týdnů na zjištění, zda nová varianta do určité míry neobchází ochranu poskytovanou jejich preparáty.

Americký prezident Joe Biden nicméně v projevu ujišťoval, že vakcíny zůstávají nejlepší obranou proti všem podobám koronaviru včetně omikronu, který se podle něj dříve či později objeví i ve Spojených státech.

19:25

Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta. Sdělila to předsedkyně jihoafrického zdravotnického svazu Angelique Coetzeeová. Má vlastní praxi a jako první upozornila úřady na to, že se může jednat o novou variantu, informovala agentura Bloomberg. Úřady se obávají, že kvůli nové variantě se počet nakažených denně do konce týdne téměř ztrojnásobí.

19:24

K omezení neakutní a plánované zdravotní péče, které navrhuje Válek, přistupují kvůli vysokým počtům pacientů s covidem jednotlivé nemocnice. Návrhem se dnes ráno zabýval i centrální řídicí tým, na ministerstvu zdravotnictví ale nemá podporu.

Data z Národního dispečinku intenzivní péče podle Chytré karantény sice ukazují, že situace není dobrá, ale pro plošné omezení není důvod. Podle dat ve čtyřech krajích je kapacita umělé plicní ventilace na ARO vyčerpaná z více než 80 procent a v šesti krajích jsou lůžka na JIP obsazená z více než 70 procent. Ve třech krajích naopak není zaplněná ani polovina. Celková kapacita intenzivních lůžek je asi 3500, volných je 587 a pro covid pozitivní 278.

19:23

Omezení letů do zemí s výskytem jihoafrické mutace kritizovala polská opozice. "Zpřísnění restrikcí pro neočkované neexistuje. Ale zastavíme lety do Botswany a Zimbabwe, kam nelétáme. To jsou bolestně neadekvátní opatření," usoudil Adrian Zandberg z opoziční Levice. "Niedzielski se snaží předstírat, že něco dělá, když nic nedělá," míní opoziční zákonodárkyně Katarzyna Lubnauerová podle serveru Onet.pl.

18:52

Koronavirem se podle průzkumu České stomatologické komory do konce letošního června nakazilo asi 13,9 procenta zubních lékařů. Vyplývá to z dotazníkového šetření komory, které vyplnilo přes 2700 stomatologů. Z běžné populace do konce června onemocnělo 15,6 procenta. Podle aktuálních dat k neděli 28. listopadu bylo pozitivně testovaných už zhruba 2,1 milionu osob, tedy skoro pětina.

18:10

Británie nabídne všem dospělým třetí posilující dávku očkování proti covidu, informovala agentura Reuters. Krok má pomoci v boji proti šíření nové varianty omikron.

17:53

Světová zdravotnická organizace uvedla, že varianta koronaviru označovaná jako omikron se pravděpodobně začne šířit v mezinárodním měřítku a představuje "velmi vysoké" riziko.

Kvůli obavám z dalšího vývoje pandemie řada zemí omezuje cestování, například Japonsko se cizincům s koncem listopadu zcela uzavře. Výskyt nové varianty mezitím zaznamenaly další evropské země. Podle ministrů zdravotnictví skupiny G7 je v souvislosti s omikronem zapotřebí urychlené akce.

17:50 Vlastimil Válek

Prvními kroky nového ministra Válka bude omezení neakutní péče v nemocnicích, navýšení kapacit PCR testování a sjednocení léčby protilátkovými léky.

17:39

Mezi účastnicemi mezinárodní soutěže krásy Miss Universe byl potvrzen jeden případ koronavirové nákazy. Není ale jasné, zda jde o variantu omikron, kvůli které Izrael minulý týden zavřel své hranice cizincům, uvedla agentura AP. Soutěže se účastní i česká modelka Karolína Kokešová.

17:38 Adam Vojtěch

Registrace dětí ve věku 5 až 11 let k očkování proti covidu-19 by se podle Vojtěcha měly spustit 13. prosince. Vakcíny očekává o týden později.

17:37

Odběrová místa pro testování na covid-19 v Královéhradeckém kraji navyšují kapacity, zájem o testování roste. Na odběrových stanovištích v areálech krajských nemocnic v Jičíně a Rychnově nad Kněžnou začne od tohoto týdne působit mobilní tým společnosti GHC Genetics.  

17:18

Nová varianta koronaviru omikron je "vysoce nakažlivá" a vyžaduje urychlenou akci. Podle agentury AFP to dnes po mimořádné schůzce uvedli ministři zdravotnictví ekonomicky rozvinutých zemí ze skupiny G7. Zavázali se, že budou pokračovat v úzké spolupráci, sdílení informací s mezinárodními partnery a sledovat novou variantu.

16:42

Zájem o posilující dávku očkování proti nemoci covid-19 se během podzimu zvýšil, v listopadu o ni mělo zájem 73 procent lidí, což je o šest procentních bodů více než v září. Vyplývá to z listopadové etapy průzkumu Život během pandemie společnosti P&Q Research. Současně se zvýšila ochota k očkování dětí. Své potomky starší 12 let chce nechat očkovat 66 procent rodičů, v srpnu o tom uvažovala polovina rodičů.

16:42

Třetí nejčastější příčinou úmrtí v Česku byl loni covid. Úmrtnost v zemi citelně vzrostla, byla jako na přelomu 80. a 90. let, vyplývá z ročenky Českého statistického úřadu.

16:40

Koronavirus komplikuje regionální dopravu v Libereckém kraji, dopravcům chybí řidiči. Zatím nebylo nutné omezovat rozsah dopravy v kraji, nicméně informace od dopravců jsou takové, že stále větší počet řidičů především v příměstské autobusové dopravě je v karanténě nebo izolaci a může se stát, že bude docházet k omezování některých spojů.

16:23

Policie v benešovské nemocnici zasahovala proti pacientovi, který ohrožoval personál a zabarikádoval se na sále. Policie ho zpacifikovala.

16:17

Obchody podle Svazu obchodu hlásí po prvním kole testování zaměstnanců nižší záchyty nakažených než na jaře, a to v řádu promile testovaných.

16:08 Adam Vojtěch

Ministerstvo zdravotnictví bude platnost vyhlášky o povinném očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let proti covidu-19 navrhovat od 1. března 2022. Novinářům to dnes řekl na online tiskové konferenci ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Navrhovat bude povinnost pro zdravotníky, pracovníky v sociálních službách, hasiče, policisty, vojáky nebo vězeňskou službu.

16:02

Pandemie koronaviru loni divadlům financovaným z veřejných zdrojů snížila návštěvnost na méně než třetinu proti předchozím letům, ukazují data Českého statistického úřadu.

16:01 Maláčová DVTV

Nový kurzarbeit se zatím nedá využívat. Tato podpora firem ještě nemá evropské schválení. Česko teď doplňuje vyžádané podklady, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jana Maláčová (ČSSD).

15:59

Lidé očkovaní proti covidu-19 po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den po kontaktu na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. Na online tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.

Žádanku na PCR test podle ministra vystaví těmto kontaktům krajské hygienické stanice, budou tedy hrazené z veřejného zdravotního pojištění. "Pokud bude test negativní, není nutné dál nic řešit," uvedl ministr. Ve dnech před testem a před obdržením výsledku by měli sledovat svůj zdravotní stav a nosit respirátor. Dosud očkovaní lidé nemuseli podstoupit ani test, což někteří odborníci kritizovali.

15:55

Všeobecná zdravotní pojišťovna vydala na nákladech spojených s epidemií covidu-19 od jejího začátku loni na jaře do konce září letošního roku celkem 43,5 miliardy korun. Po jednání správní rady to dnes řekla její předsedkyně Věra Adámková (ANO). Všeobecná zdravotní pojišťovna je největší tuzemskou pojišťovnou, má asi 5,9 milionu klientů. O zbytek se dělí šest menších pojišťoven. Celkové náklady veřejného zdravotního pojištění na epidemii tak budou ještě vyšší.

15:51

Varianta koronaviru označovaná jako omikron se pravděpodobně začne šířit v mezinárodním měřítku a představuje "velmi vysoké" riziko, oznámila dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). V některých oblastech může mít nárůst případů nákazy nemoci covid-19 "vážné následky," dodala WHO v technické zprávě zaslané 194 členským státům, z níž dnes citovala agentura Reuters. Šéfové farmaceutických společností Pfizer a Moderna dnes řekli, že potřebují několik týdnů na zjištění, zda nová varianta do určité míry neobchází ochranu poskytovanou jejich preparáty.

"Omikron má bezprecedentní počet mutací v hrotovém proteinu, z nichž některé jsou znepokojivé s ohledem na potenciální dopad na trajektorii pandemie," uvedla WHO. "Celkové globální riziko spojené s novou variantou omikron je hodnoceno jako velmi vysoké," upozornila.

15:47

Polská vláda rozhodla, že kvůli nové variantě koronaviru omikron budou zakázány lety do sedmi zemí jižní Afriky. O zpřísňujících protikoronavirových opatřeních, která v Polsku vstoupí v platnost 1. prosince a potrvají zatím do 17. prosince, informoval ministr zdravotnictví Adam Niedzielski.

Zákazy letů se podle ministra týkají Botswany, Jihoafrické republiky, Lesotha, Mosambiku, Namibie, Svazijska a Zimbabwe. Niedzielski rovněž kromě jiného informoval, že se změní pravidla pro lidi cestující obecně ze států mimo schengenský prostor. Karanténa se pro ně prodlouží z nynějších deseti dnů na dva týdny. Propuštěni z ní mohou být na základě negativního výsledku PCR testu nejdříve po osmi dnech strávených v karanténě.

15:37

Počet detektovaných případů varianty omikron v Itálii se v pondělí zvýšil na čtyři. Jedná se o manželku a děti muže, u kterého byla tato varianta poprvé potvrzena na italském území. Muž přijel do Itálie z Mosambiku a nákaza se u něj potvrdila minulý týden.

15:36

Podezření na osm případů nové varianty má také Francie, kde se však ještě čeká na potvrzení dalšími laboratorními testy. Jsou mezi nimi i lidé, kteří nedávno přicestovali z JAR. U všech osmi se prokázal koronavirus, nicméně to nebyla žádná z doposud sledovaných variant. Výsledky přesnějších genetických testů se očekávají za několik dní, oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví. Francie dosud oficiálně omikron na svém území neregistruje.

15:35

Ve Velké Británii je celkem už devět případů nové varianty. Právě první tři případy zachycené během víkendu přiměly Británii ke zpřísnění pravidel pro cestování do země a zavedení povinného nošení roušek v obchodech a hromadné dopravě. Všichni cestující při vstupu do Británie budou muset od úterý podstoupit PCR test a zůstat v karanténě, dokud nedostanou výsledek. Lidé, kteří přijdou do kontaktu s osobami, u nichž je podezření na nákazu variantou omikron, budou mít nařízenou desetidenní karanténu bez ohledu na to, zda jsou očkovaní, nebo ne.

15:38

Používání covidových certifikátů a postup v očkování proti covidu-19 přispěly k tom, že turistika se v Evropské unii zotavila ve třetím čtvrtletí rychleji než v jiných částech světa. Ve své zprávě to uvádí Světová turistická organizace.

V celosvětovém měřítku vzrostl počet příjezdů zahraničních turistů od července do září o 58 procent ve srovnání se stejným obdobím loni. To je ale stále o 64 procent méně než ve srovnatelném období roku 2019, tedy před pandemií. V Evropě byl počet příjezdů zahraničních turistů o 53 procent nižší než v letní sezoně roku 2019.

"K nárůstu poptávky přispěla zvýšená důvěra turistů v souvislosti s rychlým pokrokem v očkování a zmírněním omezení vstupu do mnoha destinací," uvádí zpráva. "V Evropě pomohl digitální certifikát EU Covid usnadnit volný pohyb po Evropské unii, čímž se uvolnila velká poptávka po mnoha měsících omezeného cestování."

15:32

Rakousko potvrdilo první případ varianty koronaviru omikron na svém území, objevila se ve zkoumaném vzorku v Tyrolsku. Země oznámila podezření na výskyt omikronu již v sobotu, podle rakouského ministerstva zdravotnictví nyní dodatečné testy potvrdily, že se skutečně jedná o variantu označovanou vědci jako B.1.1.529, jíž se po pátečním rozhodnutí WHO říká omikron. Nakažený pacient se podle úřadů nedávno vrátil z JAR a v současnosti nevykazuje žádné příznaky nemoci covid-19.

15:28

Liberecký kraj omezil PCR testování pro samoplátce, přednost mají odběry na doporučení lékařů a hygieniků. Kapacita laboratoří nestačí. Laboratoře v krajských nemocnicích v Liberci a České Lípě jsou schopné denně zpracovat zhruba 2000 testů, své kapacity navyšuje nemocnice v Jilemnici, bude to ale jen řádově o stovky testů denně, řekl krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS). Na některých místech se na PCR testy čeká až týden.

"Snažíme se oslovit laboratoře mimo Liberecký kraj, aby nám pomohly. My neumíme navýšit kapacitu testování především kvůli personální kapacitě. Asi bychom uměli koupit nějaký další přístroj, který by umožňoval testovat vzorky, ale nemáme už větší kapacitu lidí," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Na jaře spolupracoval kraj s laboratořemi v Praze a Plzni, i jejich kapacity jsou ale teď podle hejtmana plné.

15:27

Slovensko v souvislosti s variantou koronaviru omikron zpřísní podmínky karantény pro lidi, kteří do země přijedou z desítky států. Česko mezi nimi není.

15:26 Ministryně financí Alena Schillerová v rozhovoru pro Aktuálně.cz na začátku července v roce 2021

O parametrech vyhlášky o povinném očkování proti covidu-19 se podle ministryně financí v demisi Aleny Schillerové (ANO) rozhodne do konce týdne, projednávají ji legislativci a posuzují jednotlivé resorty. Schillerová dnes novinářům po jednání vlády řekla, že sama žádá povinné očkování pro celníky a ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová (za ANO) kromě vězeňské služby i pro civilní zaměstnance. Dále by se povinné očkování podle dnešního dopoledního vyjádření ministra vnitra v demisi Jana Hamáčka (ČSSD) mělo týkat zdravotníků, pracovníků v sociálních službách, hasičů, policistů a vojáků.

Podle Schillerové by bylo třeba zvýšit sankce pro lidi, kteří se povinnému očkování odmítnou podrobit, a zajistit vynutitelnost této povinnosti. To by ale podle ní vyžadovalo změnu legislativy. "Pokud by to měla být tato forma parafrázované povinnosti, tak už by se to muselo upravit zákonem, který by prošel oběma komorami parlamentu," dodala.

14:51

Kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN) se chce do konce týdne sejít s ministrem školství v demisi Robertem Plagou (za ANO) a jednat s ním o možném prodloužení vánočních prázdnin. Zatímco nastupující vláda koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se STAN kvůli epidemii covidu-19 navrhla dřívější začátek vánočních prázdnin, dosavadní ministr se k tomu vyjádřil spíš odmítavě. Podle Gazdíka je třeba vyjasnit, jak budou školy fungovat bez ohledu na to, kdo bude v čele resortu.

Podle návrhu opatření, která minulý týden představila nově vznikající vláda, by kvůli výraznému zhoršení epidemie měly vánoční prázdniny začít už od pondělí 20. prosince. Harmonogram letošního školního roku počítá s prázdninami od čtvrtka 23. prosince. Děti se mají do lavic vrátit 3. ledna. Plaga v reakci uvedl, že případné prodloužení prázdnin by nedávalo smysl bez současného omezení třeba i provozu podniků. "Pokud by prodloužení vánočních prázdnin mělo být v tomto směru jediným opatřením, opět by to byly školy, které jako jediné brzdí epidemii a nesou její následky," řekl.

14:42

Program COVID Nepokryté náklady bude podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Karla Havlíčka (ANO) fungovat ve třech úrovních, kompenzace budou až do 90 procent nákladů. Domluvil se na tom s profesními svazy. 

Úprava podmínek dotačního titulu COVID Nepokryté náklady má podle Havlíčka reflektovat zrušení vánočních trhů. K tomu vláda přikročila ze dne na den. Ve čtvrtek oznámila, že od pátečních 18:00 platí pro adventní a vánoční trhy zákaz provozu. Výjimku mají prodejci stromků či chvojí a také ryb a výrobků z nich. Opatření se netýká pravidelně konaných farmářských trhů.

Podnikatelům, kteří zaznamenají propad tržeb o 30 procent, stát podle Havlíčka přispěje na 40 procent nepokrytých nákladů. Tuto formu podpory vláda schválila na jednání minulé pondělí. Podnikatelé, kteří prokážou pokles tržeb o 50 procent, budou mít nárok na dotaci na 70 procent nákladů. Mikrofirmy do deseti zaměstnanců, kterým se tržby propadnou o 80 procent, budou moci čerpat kompenzace 90 procent nákladů, a to od 1. července letošního roku, uvedl Havlíček.

14:35 Maláčová DVTV

Firmy s omezením výroby a služeb kvůli epidemii budou moci zase čerpat příspěvky na náhrady mezd z Antiviru. Znovu budou dostávat 60 procent vyplacené náhrady mzdy do 29 tisíc korun, tedy příspěvek s označením B. Pobírat ho budou moci za období od 1. listopadu do konce února. Schválila to vláda. 

Program má bránit propouštění. Podle analýzy ministerstva práce k 10. srpnu získalo z Antiviru podporu téměř 74 300 firem na výdělek či náhradu mzdy pro milion zaměstnanců. Výdaje dosáhly skoro 50,18 miliardy korun.

Podmínky pro vyřizování dávek se kvůli epidemii zmírní. U žádostí není nutný elektronický podpis, mohou se podávat v místě pobytu. "Program velmi dobře zafungoval - zejména v minulém roce. Teď ho bohužel musíme aktivovat znovu. Je to za stejných podmínek, jak známe z minula," uvedla ministryně práce Jana Maláčová. Její úřad ze svého rozpočtu vyčlení 1,4 miliardy korun. Suma bude především z evropských peněz, dodala.

14:06

Do péče o nemocné s covidem a souvisejících činností se znovu začínají zapojovat také dobrovolníci z Masarykovy univerzity v Brně. Na dobrovolnické centrum, které funguje od loňska, se obrací se žádostmi zdravotnická a sociální zařízení.

Na univerzitu se postupně obrátily s žádostí o zprostředkování pomoci Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, Nemocnice Uherské Hradiště, Nemocnice Ivančice, Diecézní charita Brno a společnost Sanus, která poptává dobrovolníky na posílení personálu pobytové odlehčovací sociální služby, konkrétně v Babicích a Bílovicích nad Svitavou.

13:49

Nákaza covidem-19 citelně zasáhla v těchto dnech také klienty z azylových domů olomoucké charity. Nemocných či v karanténě jsou aktuálně dvě třetiny z nich, situace je náročná i pro personál. Charita musela kvůli tomu omezit služby nízkoprahového centra a přesunout síly do pobytových služeb.

"V této současné divné době nás svírá covid, týká se velkého množství lidí bez domova, musíme to nějakým způsobem řešit po dohodě s hygienou, a to například uzavřením části zařízení. Je to specifikum oproti předchozím letům - dosud se těchto lidí nemoc příliš netýkala, nyní se dotýká opravdu velkého počtu lidí v pobytových službách," řekl ředitel olomoucké charity Petr Prinz.

13:33

Hygienici v Jihomoravském kraji prověřují devět lidí z letadel, v nichž se u jiných cestujících potvrdil covid v africké variantě omikron. Ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek řekla, že prověřovaní nemají žádné zdravotní problémy a dnes podstoupí PCR test. Výsledky by mohly být dnes večer, nebo v úterý. Případy nesouvisí s ženou z Liberce, u které se dnes jako u první v Česku omikron potvrdil.

Hygienici dostali z ministerstva zdravotnictví informaci o možném rizikovém kontaktu devíti lidí při dvou mezinárodních letech. "Tyto osoby jsme kontaktovali, ověřili jejich zdravotní stav a odeslali na PCR testy. Lety byly 21. listopadu, ti lidé už tady nějakou dobu fungují zcela normálně, nic jim není," uvedla Ciupek.

13:20

Člověk ze středních Čech, který byl v kontaktu se ženou z Libereckého kraje nakaženou variantou omikron, má negativní test na covid-19. Liberečtí hygienici prověřují kvůli variantě omikron dalších sedm lidí, kteří letěli s nakaženou ženou letadlem z Dubaje. Odběry zajistí mobilní tým.

12:47

Povinně očkovat proti covidu by se měli zdravotníci, sociální pracovníci, členové záchranného systému, vězeňská služba, vojáci, dobrovolní hasiči u některých jednotek a lidi nad 60 let, shodl se Ústřední krizový štáb. Nyní by mělo ministerstvo zdravotnictví navrhnout znění vyhlášky o povinném očkování, řekl ministr vnitra v demisi Jan Hamáček (ČSSD). Na ředitelích sborů pak bude, aby přesvědčili o očkování své podřízené.

Podle Hamáčka je shoda na tom, kterých profesí se má povinnost očkování týkat. "Ještě se vedly diskuse o obecních a městských policiích," uvedl. Povinná vakcinace příslušníků není podle ministra ojedinělou záležitostí, je zavedena i v některých dalších zemích Evropské unie.

"Pak to bude na jednotlivých ředitelích sborů, aby to projednali se svými příslušníky tak, aby situace byla co nejméně komplikovaná," prohlásil Hamáček. Například policejní prezident Jan Švejdar minulý týden uvedl, že policie by mohla ztratit až 10 tisíc lidí, kteří dosud odmítají očkování proti covidu. Povinné očkování policistů si nyní neumí představit, dodal.

12:33

V Moravskoslezském kraji se v neděli nakazilo covidem 1224 lidí, je to o 101 méně, než tomu bylo před týdnem. Mírně klesla také sedmidenní incidence. Za posledních sedm dní připadá na 100 tisíc obyvatel 1411 nakažených, je to o osm méně než o den dříve. Podle hejtmana Ivo Vondráka (ANO) jsou ale nemocnice stále velmi zatížené. Využita je značná část vyhrazených standardních lůžek i míst na JIP. 

12:30

Velkou část pacientů s koronavirem na lůžkách s intenzivní péčí v českobudějovické nemocnici tvoří lidé ve věkové skupině od 50 do 70 let. Naprostá většina z nich má covidový zápal plic a respirační selhání.

"U řady z pacientů (s těžším průběhem koronaviru) se tím pádem zhoršuje i jejich souběžné onemocnění. To je například cukrovka nebo porucha funkce ledvin, či prokrvení/prokysličení mozku," uvedl primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Aleš Chrdle. Dodal, že v porovnání s předchozími vlnami koronaviru nyní v nemocnicích končí mladší pacienti.

12:06 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Země Visegrádu (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti covidu. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl Zeman na summitu zemí visegrádské čtyřky. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

"Uvažujme podobně jako Rakousko o povinném očkování, protože se zdá, že je to opravdu jediná cesta, jak se z té covidové krize dostat," řekl Zeman ostatním prezidentům. Všichni politici se podle něj bojí říct, že povinné očkování je jediným řešením, protože se obávají o ztrátu hlasů voličů.

12:00

Ve všech 26 plzeňských základních školách je 516 pozitivních žáků z celkového počtu téměř 15 tisíc a celkem 48 pozitivních pedagogických pracovníků. Ve srovnání s týden starými daty je mírný nárůst v pozitivitě žáků i zaměstnanců, řekla vedoucí odboru školství Dagmar Škrkantová. Žádná základní škola ale podle ní není uzavřena, v karanténě jsou vždy jen jednotlivé třídy. Pro školy je mimořádně náročné organizovat výuku při neustálých změnách počtu zaměstnanců i žáků, uvedla.

12:00

Kontakty ženy, u níž se potvrdila varianta covidu omikron, se trasují prioritně. Všichni, kdo s ní byli v Africe, jsou v izolaci, sdělil ministr vnitra v demisi Jan Hamáček (ČSSD).

11:50

Hongkong je kvůli variantě omikron nově vyřazen ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem na tzv. mapě cestovatele, uvedl ministr vnitra v demisi Jan Hamáček (ČSSD).

11:30

V Praze se otevřelo další očkovací centrum, kam si mohou lidé přijít pro vakcínu proti covidu-19 bez předchozí registrace. V obchodním centru na Černém Mostě zdravotníci Fakultní nemocnice Královské Vinohrady mohou podat 500 až 1000 dávek denně, očkují látkami Moderna a Pfizer/BioNTech. 

11:18

Dnešní kolo testování na covid-19 v základních a středních škol opět prokázalo další možné případy nákazy. Některé školy hlásí podobné výsledky jako před týdnem. Například na Gymnáziu Žďár nad Sázavou je počet pozitivních testů stejný jako před týdnem, na liberecké základní škole 5. května je o něco nižší, údaje za všechny třídy tam zatím ale nejsou. V sokolovské základní škole Rokycanova před týdnem antigenní testy nezaznamenaly žádný pozitivní případ stejně jako dnes, test jednoho žáka ale vyšel neprůkazně, proto jej škola poslala na kontrolní PCR test.

11:25

Výběr událostí, které se týkají pandemie koronaviru:

 • V neděli v Česku přibylo 9292 potvrzených případů koronaviru, což je dosud nejvyšší nedělní nárůst od začátku epidemie. Po dvou dnech, kdy v mezitýdenním srovnání počty nově nakažených klesly, byl tentokrát přírůstek proti minulé neděli zhruba o tisíc případů covidu vyšší. Laboratoře přitom provedly méně testů než před týdnem.

 • Počet hospitalizovaných s koronavirem se mírně zvýšil na 5804 pacientů, v těžkém stavu je 947 z nich. Incidenční číslo se dostalo zpět nad 1200, k pondělku na 100 tisíc obyvatel za sedm dní připadá 1201 nově potvrzených nákaz.

 • Koronavirem se nakazil také ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch a hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

 • Vojtěch by rád prosadil povinné očkování proti covidu pro některé věkové nebo profesní skupiny. Kromě zdravotníků nebo lidí nad 60 let by se mohlo týkat i vězeňské služby a zpravodajských služeb, ne učitelů. Vyhláška může být hotová 15. prosince. Splnit svou povinnost by tyto profese musely do února, upřesnil ministr.
 • Obavy budí nová koronavirová varianta omikron, v Česku se objevila jako v jedné z prvních zemí v Evropě. U ženy, která se vrátila z africké Namibie, tuto variantu definitivně potvrdila sekvenační analýza v liberecké nemocnici. Žena se z Afriky do Česka vrátila ve skupině s dalšími osmi lidmi.

10:57

Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překročil 5,2 milionu. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují v absolutních číslech Spojené státy, kde podle údajů univerzity zemřelo přes 776 tisíc lidí. Následují Brazílie (614 tisíc mrtvých), Indie (469 tisíc), Mexiko (294 tisíc) a Rusko (268 tisíc). V Česku s covidem dosud zemřelo 32 929 lidí.

10:51

Jihoafrická republika připravuje svá zdravotnická zařízení na zvládnutí důsledků šíření nové varianty koronaviru omikron. Její ministr zdravotnictví Joe Phaahla  řekl, že vláda jedná se státy, jež zavedly cestovní omezení pro země z jižní části Afriky, a bude usilovat o zrušení těchto restrikcí. Podle šéfa poradní komise pro covid jihoafrické vlády Salima Abdoola Karima byla varianta omikron poprvé identifikována v Botswaně a až pak v JAR.

10:48

Na očkování bez registrace v Teplicích čekalo dnes ve frontě ještě před otevřením provizorního centra na 60 lidí. Někteří přišli pro první či druhou dávku vakcíny, další pak na třetí, posilující. 

10:46

Žena z Liberce, která se nakazila koronavirem, má variantu omikron. Definitivní výsledek testu oznámila liberecká nemocnice. Jde o první potvrzený případ varianty v republice.

"Máme to potvrzené, sekvence bude nahraná do databází. Pomohla nám s tím Národní referenční laboratoř a zároveň jsme to hodnotili s odborníky z Akademie věd," řekla primářka oddělení genetiky a molekulární diagnostiky liberecké nemocnice Iva Dolinová.

Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.

10:42

Od 27. listopadu platí nová pravidla pro vstup na švýcarské a lichtenštejnské území.

10:39

Další nákazu na ministerstvu v souvislosti s pozitivním testem hlavní hygieničky testy zatím nepotvrdily. Na výsledky některých se ještě čeká.

10:36

O půl hodiny dřív se kvůli čekajícím zájemcům otevřelo nové očkovací centrum v Plzni nedaleko hlavního vlakového nádraží a autobusového terminálu. Centrum očkuje ve všední dny výhradně lidi bez registrace. Na svou první, druhou i třetí dávku vakcíny ještě před zahájení prvního dne provozu centra čekalo asi třicet lidí. Ve frontě čekali lidé i dopoledne.

Centrum v druhém patře bývalého obchodního domu Prior zřídila EUC Klinika Plzeň ve spolupráci Plzeňským krajem. Zatím je kapacita nastavena na očkování až 500 lidí denně, v případě zájmu ji lze zvýšit na 800 a maximálně až přes 1000 naočkovaných lidí denně.

Lidé čekají ve frontě na očkování bez registrace v bývalém obchodním domě Prior v Plzni.
Lidé čekají ve frontě na očkování bez registrace v bývalém obchodním domě Prior v Plzni. | Foto: ČTK
10:36

V Jihomoravském kraji je k dnešnímu dni v nemocnicích 809 pacientů s covidem, což je téměř o stovku méně oproti minulému týdnu. Podle krajského koordinátora péče o pacienty s covidem Vladimíra Šrámka možná nestačily všechny nemocnice nahlásit pacienty s covidem, navíc stoupá počet lidí vyžadujících intenzivní péči. Je jich 166.

Nejvíce pacientů má Fakultní nemocnice Brno, a to skoro 180. Podle její mluvčí Veroniky Plaché část pacientů nemocnice propouští, část zemře. Minulý týden záchranáři a armáda převezli z Brna do Prahy 19 pacientů s koronavirem.

10:29

Po zhoršení epidemické situace zemřelo v říjnu na Slovensku nejvíce obyvatel od letošního jara, covid byl čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí, informoval slovenský statistický úřad. Šíření infekce pak zrychlilo v listopadu. Dosud covidu v pětimilionové zemi podle údajů národního centra zdravotnických informací podlehlo přes 14 300 lidí.

10:18

Všichni lidé se mohou ode dneška registrovat na webu k posilující dávce očkování proti covidu-19. Registrace se uvolní v den nároku na vakcínu, pak bude možné rezervovat si termín. Nárok na přeočkování mají nyní lidé šest měsíců po dokončeném předchozím očkování. Od 1. prosince se lhůta zkrátí na pět měsíců pro lidi nad 60 let a chronicky nemocné.

Registrace je možná na webu ceskoockuje.cz, uživatel se k výběru, zda chce standardní nebo posilující dávku, dostane po vyplnění telefonního čísla a obdržení číselného kódu PIN 1, který na webu zadá. Pak musí vyplnit své osobní údaje. "Registrace je uvolněná v den nároku na posilovací dávku. Jakmile pak bude volná kapacita očkovacích míst, přijde vám PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu," uvedla Chytrá karanténa.

10:08

Skotská vláda dnes ráno potvrdila šest případů nové varianty koronaviru omikron na svém území. Čtyři nakažení jsou v hrabství Lanarkshire, další dva v oblasti města Glasgow. Celkem 13 případů varianty omikron dnes ohlásilo také Portugalsko, všechny souvisí s hráči a zaměstnanci lisabonského fotbalového týmu Belenenses, uvedla agentura Reuters. Tuto variantu koronaviru poprvé identifikovali minulý týden v Jihoafrické republice, Světová zdravotnická organizace ji označila za znepokojivou.

09:40

Fakultní nemocnice Hradec Králové od dnešního dopoledne rozšířila kapacity očkovacího centra ve svém areálu. Zájem o očkování proti covidu-19 stoupá. Kromě ambulancí v přízemí Pavilonu interních oborů bude očkování předem registrovaných ve vybraných pracovních dnech opět možné také v Pavilonu profesora Bašteckého. Nemocnice chystá také otevření dalších covidových oddělení, přibývá pacientů s covidem.

08:48

Světová zdravotnická organizace varovala, že riziko spojené s novou variantou omikron je velmi vysoké a hrozí jeho globální šíření, uvedl Reuters.

08:44 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Podle něj zůstane Svrčinová dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na covid ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh, pracovat chce z domova.

Ministr v neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že jeho rizikovými kontakty se zabývají hygienici. Připomněl, že za rizikový se považuje kontakt bez ochrany dýchacích cest po dobu víc než 15 minut na vzdálenost menší než 1,5 metru.

07:13

Německo za uplynulý den zaznamenalo 29 364 nově potvrzených případů koronavirové nákazy a 73 s ní spojených úmrtí. Sedmidenní incidence vystoupila na 452,4 nakažených na 100 tisíc obyvatel, což je dosavadní maximum, informoval Institut Roberta Kocha.

06:37

Dávku očkování proti covidu dostalo v neděli 11 772 lidí, což je nepatrně více než před týdnem. Nejnovější údaje ale při dalších aktualizacích většinou rostou.

Podaných dávek přibylo v mezitýdenním srovnání v každém dni uplynulého týdne, zájem o vakcinaci zřejmě podpořila vládní omezení pro neočkované. Dosud zdravotníci v Česku podali 13,37 milionu dávek. Ukončené očkování má 6,34 milionu lidí. Posilující třetí dávku dostalo více než 788 tisíc očkovaných.

06:08

V základních a středních školách se dnes koná další kolo plošného testování na covid-19. Podobně jako minulý týden se týká neočkovaných, kteří v uplynulých 180 dnech neprodělali nákazu novým koronavirem.

Školy mají pro testování žáků zásoby antigenních testů od státu, pro neočkované učitele musí zajistit testování samy. Testování bude podle rozhodnutí vlády pokračovat i v dalších týdnech, opakovat se má vždy v pondělí do konce února.

06:07

Zaměstnavatelé musejí do dnešního dne dokončit první kolo testování neočkovaných pracovníků. Testování především prostřednictvím antigenních samotestovacích sad je povinné jednou za týden, týká se všech typů typů firem včetně živnostníků, vztahuje se na státní organizace i obce. Testovat se nemusejí lidé, kteří pracují z domu, a ti, kteří se při práci nestýkají s dalšími lidmi. 

06:06

V Ženevě dnes začne třídenní mimořádné shromáždění Světové zdravotnické organizace (WHO) za účasti ministrů zdravotnictví 194 členských zemí, kteří budou jednat o reformách, které by měly předejít budoucím pandemiím.

Při pokračující pandemii nemoci covid-19 vyvolala v posledních dnech znepokojení nová varianta koronaviru omikron, která byla odhalena v Jihoafrické republice. Vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu.

06:00

Počet hospitalizovaných s koronavirem se mírně zvýšil na 5804 pacientů, v těžkém stavu je 947 z nich. Incidenční číslo se dostalo zpět nad 1200, k dnešku na 100 tisíc obyvatel za sedm dní připadá 1201 nově potvrzených nákaz. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

05:55

V neděli v Česku přibylo 9292 potvrzených případů koronaviru, což je dosud nejvyšší nedělní nárůst od začátku epidemie. Po dvou dnech, kdy v mezitýdenním srovnání počty nově nakažených klesly, byl tentokrát přírůstek proti minulé neděli zhruba o 1000 případů covidu-19 vyšší. Laboratoře přitom provedly méně testů než před týdnem.

21:35

"Předběžné údaje naznačují, že v Jihoafrické republice se zvyšuje počet hospitalizací, což však může být způsobeno spíše zvyšujícím se celkovým počtem nakažených osob než výsledkem specifické nákazy omikronem," uvedla WHO. Zopakovala však, že předběžné údaje naznačují, že může existovat vyšší riziko reinfekce touto variantou.

20:54

Mezi 600 pasažéry, kteří v pátek přiletěli dvěma lety z Jihoafrické republiky do Amsterdamu, byl i Čech. Hospodářským novinám popsal svou cestu Jan Mezek, který v pátek letěl ze služební cesty z Johannesburgu přes Amsterdam do Prahy. Testy byly po příletu pozitivní u každého desátého. Úřady se proto obávají šíření nové varianty omikron.

Kontrolou na pražské Ruzyni prošel bez povšimnutí a pražská hygiena ho dosud nekontaktovala. Sám se proto vydal do izolace a na další test. Na palubě byl přitom podle něj i další Čech.

20:38

WHO uvedla, že zatím není jasné, zda omikron je ve srovnání s jinými variantami koronaviru nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění.

20:27

Koronavirus mezi lyžaři v Lake Louise byl podle FIS falešný poplach. Opakované testy PCR potvrdily z deseti pozitivních výsledků jen jeden.

20:12

Dnešní jednání se podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy soustředilo na rychlou pomoc provozovatelům zrušených vánočních trhů. V pondělí by měla být tématem podpora pro nejmenší řemeslníky, kteří měli na vánočních trzích prodávat. 

19:29

Jednání s profesními svazy ohledně kompenzací pro podnikatele budou podle ministra Karla Havlíčka (ANO) pokračovat v pondělí. Řeší se více variant, sdělil.

19:16

I přes zákaz vánočních trhů se na Praze 1 v některých malých stáncích o víkendu prodávalo. Starosta Prahy 1 Petr Hejma se na Facebooku vymezil proti uzavírání trhů a poznamenal, že prodejci fungují v režimu "kulturních akcí", informuje server Novinky.

19:08

Budoucí vládní pětikoalice počítá ve svém plánu se zkrácením uznatelnosti očkování na šest měsíců. K tomu by lidé dostali ještě sedmý měsíc, ve kterém by si měli zajít pro posilující třetí dávku, aby jim certifikát dál platil. K tomu se kloní i prezident České lékařské komory Milan Kubek, srovnání doby uznatelnosti u očkovaných a vyléčených by podle něj bylo spravedlivé. "Chceme jít cestou doporučení Evropské komise, které vydala v minulém týdnu, a to je devět měsíců," řekl dnes Vojtěch. "Mně to přijde jako rozumná časová hranice," dodal.

Evropská komise devítiměsíční platnost očkování navrhla, protože unijní země na věc neměly jednotný pohled. Pro většinu lidí očkovaných v letošním roce to znamená, že před další letní dovolenou v zahraničí se budou muset nechat přeočkovat.

18:58 Andrej Babiš

Andrej Babiš (ANO) na svém Facebooku v pořadu Čau lidi vysvětlil, že většina vlády si zavření vánočních trhů nepřála, trvalo na tom ale ministerstvo zdravotnictví. Zavření trhů a tím i snížení kontaktů podle končícího premiéra doporučovala i řada odborníků, včetně německého Institutu Roberta Kocha. "Chápu, že lidi jsou naštvaní. Nás to mrzí. Zkuste pochopit, že tu je velké riziko. Ministr zdravotnictví na tom trval," řekl Babiš.

18:45

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes prohlásila, že Evropská unie potřebuje čas, aby mohla plně zhodnotit možné důsledky nové koronavirové varianty omikron. "Víme, že je to závod s časem… Vědci a výrobci potřebují dva až tři týdny, aby získali plnou představu o povaze mutací varianty omikron," podotkla von der Leyenová na dnešní tiskové konferenci v Litvě.

18:40 Praha

Se ženou, která je zřejmě nakažená koronavirovou variantou omikron, cestovali v Namibii čtyři lidé z Prahy. Hygienici čekají na výsledky jejich testů.

18:26

V Německu podle údajů Institutu Roberta Kocha připadá za posledních sedm dnů průměrně 446,7 nakažených na 100 000 obyvatel, což je dosavadní německé maximum. Nejvyšší míru incidence, 1205,5 nakažených na 100 000 obyvatel, vykazuje z německých spolkových zemí Sasko, které sousedí s Českem.

18:21

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou moct registrovat ke třetí dávce po pěti měsících od druhého očkování od pondělí, oznámil končící premiér Andrej Babiš (ANO).

17:55

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku vyzvala k naočkování posilující dávkou proti covidu u milionu lidí za týden. Chce ulevit nemocnicím, které se nyní starají o zhruba 6000 pacientů s koronavirem. K záměru hledá pomoc u lékařů, dalších zdravotníků i nezdravotnických dobrovolníků.

17:22

Ve Spojeném království detekovali už třetí případ nákazy novou variantou koronaviru omikron. Nakažená osoba do Londýna přiletěla z Jihoafrické republiky, teď už ale v Británii opět není.

"Je velmi pravděpodobné, že v následujících dnech najdeme další případy… tím, že budeme cílené hledat jejich kontakty," informovaly britské úřady.

16:05

I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly tisíce odpůrců vlády a opatření proti pandemii covidu-19. Svolalo ji hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES ve spolupráci s řadou dalších stran, hnutí a iniciativ podobného zařízení. Podle odhadu policie bylo ve 13.30 na akci zhruba 2500 až 3000 lidí. Na místě na akci dohlíží desítky policistů. 

13:51

Nizozemské úřady oznámily, že u 13 pasažérů, kteří v pátek přicestovali z Jihoafrické republiky, se potvrdila varianta koronaviru omikron. Dva případy hlásí i Dánsko.

13:51 Praha

Na pražské Letenské pláni se v neděli odpoledne sešli odpůrci vlády a protiepidemických opatření. Podle policie jich kolem půl druhé bylo zhruba 2500 až tři tisíce.

13:46

Voliči ve Švýcarsku se podle prvních odhadů vyslovili v referendu pro zachování covidových certifikátů, kterými musí lidé prokazovat, že jsou očkovaní proti covidu-19, prodělali ho, nebo mají negativní test. Kromě toho se dnes v zemi hlasovalo také o zlepšení pracovních podmínek pečovatelů či způsobu volby soudců nejvyššího soudu.

13:40 Adam Vojtěch

Vojtěch je také pro zkrácení platnosti covidových certifikátů pro očkované na devět měsíců, jak navrhla Evropská komise. Lidé by pak museli na přeočkování.

13:20 Adam Vojtěch

Očkování proti covidu by mohlo být povinné i ve Vězeňské službě a zpravodajských službách, u učitelů ne, řekl Vojtěch. Vyhláška může být hotová 15. prosince. Povinnost splnit by měly tyto profese čas do února, upřesnil ministr. 

13:15 Adam Vojtěch

S vyhodnocením výsledků covidových omezení, která jsou v Česku platná od pátku, by se mělo počkat deset až 14 dní, řekl Vojtěch v České televizi. Trend epidemie se ukáže příští týden.

13:12

Památník v bývalém koncentračním táboře Buchenwald ve středním Německu se potýká s nenávistnými e-maily i telefonáty od odpůrců vakcín proti covidu-19, protože do části prostor mají přístup jen očkovaní nebo ti, kteří se z onemocnění vyléčili. Zaměstnanci muzea čelí agresivním slovním výpadům, označováni jsou mimo jiné za nacisty. Na stránkách památníku o tom informoval Jens-Christian Wagner, ředitel nadace památníků Buchenwald a Mittelbau-Dora.

12:59 Adam Vojtěch

S premiérem Andrejem Babišem (ANO) se Vojtěch viděl na čtvrtečním jednání vlády a premiér byl podle ministra v "poměrně velké vzdálenosti". Na pondělní jednání kabinetu se chce Vojtěch připojit on-line. Pokud by to nešlo, mohl by ho zastoupit některý z náměstků, řekl.

12:59 Adam Vojtěch

Nakažený ministr zdravotnictví Vojtěch v České televizi uvedl, že jeho rizikovými kontakty se budou zabývat hygienici. Připomněl, že za rizikový se považuje kontakt bez ochrany dýchacích cest po dobu víc než 15 minut na vzdálenost menší než 1,5 metru. Další členové vlády, se kterými se setkal, jsou očkovaní proti covidu-19 a takovým lidem se karanténa neukládá, poukázal. 

12:32

Ohledně povinného očkování je vicepremiér v demisi Havlíček pro zavedení povinného očkování vybraných profesí v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a integrovaného záchranného systému od věku 50 let. Rozhodnout ale podle něj musí ministerstvo zdravotnictví, které zavedení formy povinného očkování zvažuje. 

12:31

Podle kandidáta na ministra vnitra a předsedy hnutí STAN Víta Rakušana je v ČR ve fázi, kdy je třeba obnovit plošné testování, zlepšit trasování, posílit call centra a uskutečnit včasné rozdělení pacientů s koronavirem podle volné kapacity nemocnic.

11:53

V případě dalšího zhoršování epidemie nelze podle místopředsedy vlády v demisi Karla Havlíčka (ANO) vyloučit další omezení shromažďování. Plošný lockdown ale vláda v demisi nechystá, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na televizi Prima.

11:40 Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) měl pozitivní test na koronavirus. Uvedl to dnes na twitteru"Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si včera (v sobotu) došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu tak pracovat z domova," uvedl Vojtěch.

11:22 Vlajka Ruské federace.

V Rusku odhalily v sobotu testy 33 548 nových případů nákazy koronavirem, uvedla dnes agentura Interfax s odvoláním na krizový operativní štáb. Oproti minulé neděli, kdy úřady ohlásily 36 970 nových infekcí, i uplynulým dnům je dnešní bilance o něco nižší. Počty nově nakažených i zemřelých během uplynulého týdne postupně klesaly. Za sobotu v Rusku v souvislosti s covidem-19 zemřelo 1224 lidí.

11:21

Voliči ve Švýcarsku dnes v referendu hlasují o tom, zda podpoří či odmítnou opatření, která zavedla švýcarská vláda v boji s pandemií covidu-19. Rozhoduje se především o covidovém certifikátu, kterým musí lidé prokazovat, že jsou proti nemoci očkovaní, prodělali ji, nebo mají negativní test na koronavirus. Hlasuje se také o zlepšení pracovních podmínek pečovatelů či způsobu volby soudců nejvyššího soudu. První prognózy výsledků by měly být k dispozici už po poledni.

09:46

Austrálie uvedla, že u dvou lidí, kteří o víkendu přicestovali do země z jihu Afriky, se potvrdila nákaza variantou koronaviru omikron. "Oba případy byly asymptomatické. Obě osoby mají ukončené očkování," uvedly podle AFP úřady Nového Jižního Walesu. Dalších dvanáct pasažérů stejného letu bylo umístěno do karantény, přestože měli negativní test na koronavirus. Úřady vyzvaly i ostatní cestující a členy posádky, aby se izolovali.

09:38

Čína by mohla mít až 630 tisíc nových případů nákazy koronavirem denně, pokud by upustila od své politiky takzvané nulové tolerance vůči covidu-19 a zmírnila omezení pohybu. K tomuto závěru došli matematici z Pekingské univerzity, informovala agentura Reuters. Podle jejich zprávy, která byla zveřejněna v časopise čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí, si země zrušení cestovních restrikcí zatím nemůže dovolit.

09:38 Maláčová DVTV

Vláda se chystá příští týden rozhodovat o obnovení výplaty jednoho z příspěvků na mzdy z programu Antivirus. Firmy s omezením výroby a služeb by mohly znovu dostávat 60 procent vyplacené náhrady mzdy do 29 tisíc korun. Ministryně práce v demisi Jana Maláčová (ČSSD) sdělila, že poskytování tohoto příspěvku s označením B by kabinet mohl schvalovat případně už v pondělí. Odbory a zaměstnavatelé obnovení příspěvku už dřív požadovali. Podle evropských pravidel je možné podporu firmám poskytovat do konce června příštího roku. Zatím se z Antiviru vyplatilo přes 50 miliard korun.

07:53

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 se po čtyřech dnech snížil pod 6000, dál ale přibývá pacientů ve vážném stavu. Informace dnes na svém webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

07:52

Nových případů koronaviru v České republice v mezitýdenním srovnání podruhé po sobě ubylo. Za sobotu jich bylo 12 514, zhruba o desetinu méně než před týdnem. Opět se ale snížil také počet testů. K dnešku na 100 tisíc obyvatel za sedm dní připadá 1191 nově potvrzených nákaz, incidence tak klesla z pátečních 1209. 

07:51

Sedmidenní incidence v Německu opět vzrostla a dosáhla historického maxima, nakažených je průměrně 446,7 lidí na 100 tisíc obyvatel. V neděli ráno o tom informovala agentura DPA s odvoláním na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI). Zdravotníci za poslední den zachytili 44 401 nových případů infekce koronavirem, který způsobuje nemoc covid-19. 

Nejvyšší míru incidence, 1205,5 nakažených na 100 tisíc obyvatel, vykazuje z německých spolkových zemí Sasko, které sousedí s Českem. V celém tuzemsku je obdobná hodnota nyní 1191. 

07:27

Izrael zakáže na dva týdny vstup do země všem cizincům. Chce tak omezit šíření nové a potenciálně nakažlivější varianty koronaviru nazvané omikron. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení premiéra Naftaliho Bennetta. Izrael se tak stane první zemí, která kvůli nové variantě viru zcela uzavře své hranice.

21:32

Rakousko se zařadilo k zemím, které mají podezření na výskyt varianty koronaviru omikron. Podle agentury APA je prověřován případ v Tyrolsku.

20:46

ČT: Liberecká nemocnice potvrdila první výskyt nové varianty koronaviru omikron v Česku. Sekvenační analýza u ženy, která přijela z Namibie, na 90 pct potvrdila koronavirovou variantu omikron, řekl mluvčí nemocnice České televizi. Výsledek by definitivně měly potvrdit další analýzy.

20:20

Mezi lidmi nakaženými koronavirem, kteří přiletěli z Jihoafrické republiky do Nizozemska, jsou pravděpodobně i případy varianty omikron, uvedly úřady.

19:44

V Německu byly potvrzeny první dva případy nákazy koronavirovou variantou omikron. Nakažení přiletěli 24. listopadu do Mnichova z jihu Afriky.

19:43

Nová koronavirová varianta omikron byla odhalena rovněž v Itálii. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval Italský zdravotnický ústav.

19:42

Švýcarsko ode dneška omezuje vstup občanů ČR na své území bez ohledu na očkování.

19:34

Švýcarsko od sobotního včera bude po českých občanech požadovat PRC test a desetidenní karanténu. Týká se to i očkovaných, uvedl na Twitteru český ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

18:54

Pokud obchodní centra ohraničí jídelní zóny pevnou bariérou a zajistí kontrolu lidí u vstupu, budou podle Asociace nákupních center moci fungovat.

18:53

Při vstupu do Británie budou muset lidé podstoupit PCR test a až do výsledku být v izolaci, oznámil Johnson. Je to reakce na šíření varianty omikron.

17:19

Se ženou, u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z Česka. Hygienici zjišťují, zda jsou covidem nakažení, řekla Svrčinová.

15:51

Británie odhalila dva případy nové varianty koronaviru zvané omikron, oznámil dnes ministr zdravotnictví. Případy jsou spolu propojené a mají souvislost s cestováním na jih afrického kontinentu, doplnil šéf resortu zdravotnictví Sajid Javid podle agentury Reuters. Oba infikovaní lidé jsou v izolaci společně se členy svých domácností. Úřady nyní provádějí další testy a také trasování případných kontaktů.

15:25

Prodejci a provozovatelé zrušených vánočních trhů dostanou vyšší náhrady, uvedl Havlíček. Budou i téměř stoprocentní, řekl ČT. Dohoda má být v neděli.

14:18

Zdravotníci v Očkovacím centru Chodov podali lidem 100 tisíc dávek vakcíny proti koronaviru. Na Twitteru o tom informoval Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který centrum provozuje. Zdravotníci tu očkují od 12. července.

14:05

Aktuální hodnota sedmidenního reprodukčního čísla je 1,20, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Nad hodnotou jedna, která znamená zrychlování epidemie, se drží nepřetržitě víc než tři měsíce.

13:53

Aerolinky Qatar Airways dnes uvedly na Twitteru, že s okamžitou platností pozastavují přepravu lidí, kteří cestují z Jihoafrické republiky, Zimbabwe a Mozambiku. Důvodem je obava z nové jihoafrické mutace koronaviru. Doplnily, že situaci monitorují.

13:31

Z hlediska týdenní incidence zůstávají v Česku nejvíce zasaženými Olomoucký (1700 případů) a Zlínský kraj (1584 případů). Nad 1400 je to ještě v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Relativně nejlepší je situace v Karlovarském kraji se 454 případy na 100 000 obyvatel.

12:53

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už 100 procent z těch, kdo mohou být očkováni. Tamní ministerstvo zdravotnictví podle agentury AFP tvrdí, že jde o světové prvenství. V zemi se lidé mohou nechat očkovat od tří let věku.

12:33

V Česku se od začátku epidemie loni v březnu prokázalo přes 2,1 milionu případů nákazy. Od loňského září tempo růstu nákazy rychle stoupalo, nejvíce rostlo loni na podzim, na přelomu roku 2020 a 2021 a pak letos v březnu, kdy počty prokázaných případů stoupaly o více než 10 000 za den a byly i dny s více než 15 000 případy.

To vše ale bylo překonáno nyní v listopadu, kdy laboratoře začaly vykazovat přes 20 000 případů nákazy, rekordních 27 752 nových případů zaznamenaly ve čtvrtek 25. listopadu.

12:21 Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) na Twitteru uvedl, že osoba, u které existuje podezření na novou mutaci omikron, pobývala v Namibii a zpět do Česka letěla přes Jihoafrickou republiku a Dubaj. Je také očkovaná a má lehký průběh nemoci. Nyní se nachází v izolaci a hygiena trasuje kontakty.

12:14

Mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová k možnému výskytu jihoafrické mutace v Česku uvedla, že se v současné době čeká na výsledky celogenomové sekvenace. Národní referenční laboratoř vydala pokyny laboratořím, jaké mutace mají přednostně vyšetřovat takzvaným diskriminačním testem PCR. Měly by tak postupovat hlavně u případů, kdy se lidé vrátili z ciziny.

Mluvčí uvedla, že vlastnosti varianty omikron zatím nejsou přesně známy. První poznatky ale naznačují, že by mohla být nakažlivější. WHO ji zařadilo na seznam znepokojivých variant.

11:51

Jedna z laboratoří ověřuje možný výskyt koronavirové varianty omikron v Česku. Podezřelý vzorek zachytil PCR test. Informovala o tom mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová. Ústav nyní čeká na výsledky. 

"Podle nám dostupných informací daná osoba uvedla, že před návratem do Česka pobývala v Namibii," sdělila Čechová.

11:28

Do Německa se s "velkou pravděpodobností" dostala nová varianta koronaviru označovaná jako omikron. Na Twitteru to v sobotu uvedl hesenský ministr sociálních věcí Kai Klose. U člověka, který se vrátil z Jihoafrické republiky, bylo detekováno několik mutací typických pro omikron, napsal. Dodal, že na výsledky kompletního sekvenování úřady stále čekají.

11:19

Česko má za uplynulé dva týdny 2081 nových případů koronaviru na 100 000 obyvatel (před týdnem 1463 případů) a je na prvním místě mezi sousedními zeměmi, před týdnem byla třetí. Takřka stejně je na tom ze sousedních zemí Rakousko, kde evidují 2067 nových případů na 100 000 obyvatel za 14 dní.

Srovnání počtu nakažených za uplynulých 14 dní v Česku a sousedních zemích (řazeno podle počtu případů na 100 000 obyvatel):

ZeměPočet případů za uplynulých 14 dní na 100 000 obyvatelCelkový počet případů za uplynulých 14 dní (zaokrouhleno)
ČR2081222 667
Rakousko2067183 963
Slovensko1908103 795
Německo872733 352
Polsko754285 012

Zdroj: nakit.cz/koronadata; výpočet ČTK

10:28

Odborníci v Jihoafrické republice upozornili, že nová varianta koronaviru omikron, kterou Světová zdravotnická organizace označila za znepokojivou, postihuje často mladé lidi. Někteří z nich přitom končí i na jednotkách intenzivní péče, upozornila agentura AP.

10:09

Přes 60 cestujících, kteří v pátek přiletěli ve dvou letadlech z Jihoafrické republiky do Amsterdamu, má koronavirus, zjistily podle agentur Reuters a AFP nizozemské zdravotnické úřady. Nyní testují, zda se pasažéři nenakazili novou nedávno objevenou nakažlivější variantou omikron, kvůli níž řada zemí omezila cestování z jihu Afriky.

09:52

Diana Biotechnologies, jejíž PCR testy využívá zhruba třetina odběrových míst v zemi, představila novou generaci přesných testů ze slin.

09:11

Austrálie a Thajsko se přidaly k řadě zemí světa, které v posledních dnech omezily vstup na svá území kvůli obavám z nové varianty koronaviru nazvané omikron. Tu Světová zdravotnická organizace v pátek označila za znepokojivou. Austrálie zavede zákaz vstupu na své území pro cizince, kteří cestují ze zemí jižní Afriky, kde se mutace objevila, případně z okolních států.

08:44

Kvůli potenciálně rizikové variantě koronaviru, které Světová zdravotnická organizace přiřadila řecké písmeno omikron, musejí Češi i občané zemí EU ode dneška po příjezdu do Česka z pobytu v některých jihoafrických státech minimálně na deset dnů do izolace. Občané třetích zemí bez oprávnění k dlouhodobému pobytu v Česku mají vstup do země zakázaný.

08:01

Dávku očkování proti covidu-19 v Česku v pátek dostalo 65 858 lidí, před týdnem to bylo asi o 5500 méně. Nejnovější čísla navíc při pozdějších aktualizacích obvykle rostou. Podaných dávek přibylo v každém dni nynějšího týdne, zájem o vakcinaci zřejmě podpořila vládní omezení pro neočkované. Dosud zdravotníci rozdali zhruba 13,34 milionu dávek. 

07:47

Desítky cestujících, kteří v pátek přiletěli ve dvou letadlech z Jihoafrické republiky do Amsterodamu, mají zřejmě covid-19, zjistily podle agentury Reuters nizozemské zdravotnické úřady. Nyní testují, zda si pasažéři nepřivezli novou nedávno objevenou nakažlivější variantu omikron.

07:21

V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 67 125 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, o 3201 více než před týdnem. Dalších 303 lidí po onemocnění covidem-19, který koronavirus vyvolává, zemřelo. Uvedly to tiskové agentury s odvoláním na Institut Roberta Kocha. O den dříve to bylo 76 414 případů a 357 úmrtí.

07:10

Poprvé od konce září se snížila také týdenní incidence. K dnešku na 100 000 obyvatel připadalo za posledních sedm dní 1207 případů koronaviru. Ve čtvrtek to bylo 1231.

07:01

Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání poprvé po dvou měsících klesl. Pátečních 20 315 nakažených bylo o desetinu méně než před týdnem. Méně se ale i testovalo, ubylo zejména antigenních testů. Hospitalizovaných dál přibývá, k pátku jich bylo 6169. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži: