Neškolení by se neměli o záchranu tonoucího pod jezem vůbec pokoušet, říká záchranář

Pavel Mazanec Jana Kramlová Pavel Mazanec, Jana Kramlová
15. 7. 2021 18:47
Průtoky řek se po vydatných deštích udržují nad normálem. Vodáci by tak měli být mnohem obezřetnější při jejich splouvání, jinak mohou jejich cesty skončit tragicky jako úterní nehoda raftu na řece Sázavě u Českého Šternberka. Na co si musí vodáci dávat pozor a kdy je nutné se splutí řeky úplně vyhnout? Na otázky Aktuálně.cz odpovídal Josef Švec z Vodní záchranné služby Českého červeného kříže.

Pokud se lidé rozhodnou na vodu vyrazit, jaké vybavení by měli mít s sebou a jak by se měli na cestě chovat?

Je potřeba pečlivě cestu naplánovat, a to s ohledem na počasí, stav a vývoj průtoku vody a vlastní dovednosti a síly. Na sobě by vodáci měli mít oblečení do počasí, které v danou chvíli je, ale s sebou v nepromokavém vaku nebo sudu i oblečení náhradní pro případ, že by se počasí změnilo, a také oblečení na převlečení po nechtěné koupeli.

Každý na plavidle by měl mít plovací vestu a měl by ji umět správně upnout na své tělo. Ve vestě nebo na lodi je dobré mít i házecí pytlík (plovoucí lano ve vaku). Hodí se i telefon, alespoň pro případ nouze, ten je samozřejmě potřeba chránit před vodou.

Při plavbě by měli vodáci sledovat vše na řece a v blízkém okolí. A také by neměli pít alkohol, ten je zejména při vyšším průtoku ještě více rizikový, protože snižuje rychlost uvažování a úsudek. Ostatně platí, že alkohol na vodu nepatří nikdy a že si pivo můžeme dát, jakmile skončíme plavbu.

 

Právě se děje

Další zprávy